Sunday, July 21, 2024

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Moneta akcie jsou další cenné papíry z oblasti českého bankovního sektoru, mají co investorům nabídnout?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Moneta akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Moneta akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Moneta akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Moneta akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Ačkoliv historie firmy sahá až do roku 1998, pod názvem Moneta Money Bank, pouze české banky, ji můžeme znát od roku 2016. V tentýž rok se stala veřejně obchodovanou společností a je kótovaná na burze cenných papírů Praha. Tržní kapitalizace Moneta Money Bank dosahuje 47 miliard Kč.

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Výše na grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií Moneta, přičemž v roce 2016 se začaly obchodovat s počáteční cenou 68 Kč. Za svou dobu existence, v době psaní článku, tak investorům akcie připsaly konzervativní zhodnocení ve výši 34 %.

Kdo za firmou stojí?

Společnost Moneta Money Bank řídí Tomáš Spurný, který zastává roli generálního ředitele a předsedu představenstva. Zkušenosti z finančního a bankovního sektoru nasbíral v tuzemsku i zahraničí. Pracoval především ve vedoucích pozicích v CIB Bank, PPF, Komerční bance, VÚB a.s. Banka Intesa Sanpaolo a tři roky zastával pozici generálního ředitele největší rumunské banky BCR.

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů ke konci roku 2021

Největší podíl akcií (29,94%) Monety vlastní společnost Tanemo a.s., která patří pod skupinu PPF. Mezi další významné vlastníky se nadále řadí některé banky jako Creditas, Raiffeisen Bank nebo J.P. Morgan.

Vyplácí společnost dividendy?

Investory zajisté potěší, že Moneta akcionáře odměňuje dividendami podobně jako konkurenční česká banka – “Komerčka“. Výše dividend se v průběhu let různí. V roce 2020 podobně jako u ostatních evropských bank k výplatě dividend za rok 2019 nedošlo kvůli nejisté situaci ohledně pandemie covid-19. Ze zisků z roku 2021 Moneta vyplatí investorům 7 Kč na akcii, což ji připisuje přibližně 6% dividend yield.

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2022?
Výše dividendy

Oblast působení

Jak už jsme zmínili výše, Moneta Money Bank je společností z bankovního sektoru. Jejím cílem je především patřit mezi přední banky v segmentu retailovém, živnostníků a malých firem. V České republice měla ke konci roku rozsáhlou síť skládající se ze 154 poboček, 560 bankomatů a zákaznického centra s plným rozsahem služeb. Podle počtu klientů je v době psaní článku 4. největší bankou.

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2022?
Počet klientů

Podle výroční zprávy tvoří klienti Monety až 13,5 % populace celé České republiky. Banka rozlišuje ve výkazech tři oblasti – retailový, komerční a treasury (ostatní) segment. Retailový segment poskytuje bankovní služby spotřebitelům a zaměřuje se na široký okruh zákazníků. Komerční segment poskytuje bankovní služby především malým a středním podnikům s důrazem na malé firmy a živnostníky.

V komerčním segmentu poskytovala Moneta ke konci roku 2021 finanční služby 113 tisícům klientů a její výkonné úvěry v hrubé výši za klienty činily 80,9 miliardy Kč. Naopak v retailové oblasti poskytla do prosince 2021 finanční služby 1,3 milionu klientů a její výkonné úvěry v hrubé výši za klienty činily 174,8 miliardy Kč.

Akvizice Air Bank

Jedním z úspěchů roku 2021 bylo udělení souhlasu ze strany akcionářů, kdy 77,85 % přítomných hlasovalo pro akvizici skupiny Air Bank. V rámci této transakce MONETA získá 100 % akcií Air Bank a.s., 100 % akcií Home Credit a.s. a 100 % akcií Home Credit Slovakia, a.s. za celkovou kupní cenu 25,9 miliardy Kč.

“Společně tak můžeme začít psát novou kapitolu českého bankovnictví,” pronesla PPF, pod níž spadá Air Bank.

Touto skutečností tak vznikne třetí největší banka v České republice podle počtu klientů, který by v součtu dosáhl přibližně 2,5 milionu. Portfolio nezajištěných retailových úvěrů Skupiny MONETA by po akvizici Skupiny Air Bank vzrostlo na 45 miliard Kč. Tím by se MONETA stala jedničkou na atraktivním trhu bankovních spotřebitelských úvěrů tržním podílem téměř 29 %.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Moneta akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Moneta akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Moneta akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Moneta akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Moneta”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Moneta akcie v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete Moneta akcie nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Bankovní sektor v České republice je velice stabilní a investoři se tak o banky ve smyslu krachu nemusí bát. Společnost Moneta roste konzervativním tempem, přičemž v době vyšších úrokových sazeb by si mohla ještě přilepšit. Po dokončení akvizice Air Bank se bude jednat o 3. největší bankou dle klientů v České republice a zabrala by téměř třetinový podíl na trhu se spotřebitelskými úvěry – solidní prostor pro další růst.

Jsou Moneta akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Moneta akcie?

Jaká je cena Moneta akcie?

Získám díky Moneta akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Moneta akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.