Friday, April 19, 2024

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2024?

Zajímá Vás co je NFT? Ať už jste příznivci nebo odpůrci těchto non-fungible tokenů (NFT) musíte si přiznat, že trend digitálních předmětů se nám všem dostává pod kůži. Může za to především širší adopce ze strany společností, jejichž služby každý den nějakým způsobem využíváme (Visa, Meta).

V tomto článku si popíšeme co NFT vlastně jsou, jaké je jejich využití a proč se některé kolekce prodávají za miliony. Tak pojďme na to!

Kde koupit NFT? S těmito brokery neuděláte chybu

Tady je rychlý přehled těch nejlepších prostředníků poskytující možnost koupit NFT pro Českou republiku v roce 2022. Chcete začít obchodovat? Zbývá už pouze jediný klik.

1. Crypto.com – spolupráce se známými organizacemi jako UFC či IIHF doplňující obrovská nabídka NFT
2. OpenSea – historicky první a největší tržiště s NFT dnešní doby prodávající nejznámější kousky
3. Binance.com – mějte všechny digitální aktiva pohromadě
4. Rarible – propojení tržišť a možnost inzerovat svá NFT na dvou platformách

CHCI ZAČÍT

Co je NFT?

NFT je položka na blockchainu, která je zcela jedinečná a unikátní, oproti klasickým digitálním souborům, které mohou být zkopírovány. Většinou se jedná o obrázky nebo videa, ale svým způsobem lze jako NFT vytvořit téměř cokoliv. NFT tokeny tak řeší ten problém, že certifikují položku a označí ji originálem. Při koupi NFT tokenu bude majitel zapsán na blockchainu a získá přístup k pořízenému digitálnímu předmětu, čím může být cokoli.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Jedna z prvních NFT kolekcí

Historie NFT

V roce 2017 se na světě zrodila společnost CryptoKitties. Poprvé svět zažil decentralizovanou aplikaci postavenou na blockchainu, ale zaměřenou na mainstreamové publikum. Ačkoli CryptoKitties mnohým připadal jako hračka, představoval dramatický posun v tom, jakým způsobem komunikujeme s předměty v digitálním světě.

TIP: Pokud se chcete dozvědět něco o tom, jak nakoupit NFT, přejděte na tento článek.

Zatímco předchozí digitální předměty obývaly firemní servery, předměty založené na blockchainu byly na sdílených, veřejných blockchainech, které nevlastnila žádná jednotlivá strana. Bylo možné si je kdekoli prohlížet, otevřeně vyměňovat a skutečně vlastnit způsobem, který v digitálním světě nikdy předtím nebyl možný.

Česká angažovanost

Chvíli to trvalo, ale trend non-fungible tokenů se dostal i do českých vod. Mezi nejznámější české zástupce NFT patří kolekce CzechPunks od skupiny, kterou, jak říkají, zahalí navždy rouška tajemství a The Divergents, což je pilotní projekt platformy NFTense Art Collective. Kromě vznikajících kolekcí a organizací zabývající se NFT tématikou existuje i muzeum s vystavenými digitálními předměty, jež otevřelo během prosince 2021 v Praze.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Ukázka CzechPunks kolekce

Projekt CzechPunks NFT se těšili vcelku velkému zájmu a došlo k vymintování všech Punks na webu během rekordních 4 minut a 15 vteřin. V tomto časovém úseku proběhly transakce v hodnotě zhruba 964 900 Kč, což je 10,6 kusů etherea. Pozoruhodný je ten fakt, že celkových adres, které NFT mintovaly bylo pouze 58. Poté se přeprodávaly na platformě OpenSea, kde se zobchodovalo dalších 200 000 Kč.

Nejznámější kolekce

Pokud hledáte ty nejlepší a nejznámější kolekce světa, doporučíme čtenářům přejít na hojně využívané platformy, kterými především jsou OpenSea a LooksRare. Zde jsou k nalezení ty nejslavnější NFT jako třeba kolekce CryptoPunks, momentálně nejdražší kolekce světa – Bored Ape Yacht Club nebo další trendy NFT. Pokud hledáte NFT s růstovým potenciálem, přejděte na tento článek, kde jsme tento druh tokenů rozebírali.

Poznámka: Nejlevnější NFT z kolekce BAYC stojí 8 milionů korun.

Při prozkoumávání kolekcí je vhodné na dané platformě přejít ke statistikám, kde uvidíte většinou data o prodeji jednotlivých kolekcí, jejich floor price (nejlevnější prodávané NFT z dané kolekce) a zobchodovaný objem za daný časový úsek, což znamená, jaká výše kryptoměn se s danou kolekcí celkově zobchodovala.

Jedinečné vlastnosti

Jak u NFT bývá, každé nabývá jiné vzácnosti a liší se od těch ostatních v rámci kolekce. Určité rysy mohou jednotlivým tokenům na jejich unikátnosti přidávat a jiné zase ubírat. Rarita se určuje dle komponentů, které postavička obsahuje, pro náš příklad si to ukážeme na opičce s označením #5183 z kolekce BAYC.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Ukázka vlastností

Postavička se skládá z celkově šesti částí jako jsou pozadí, náušnice nebo ikonický klobouk. Opičky nejvzácnější částí jsou oči, které se nachází pouze u 2 % opiček z celkového počtu.

Wrapped kryptoměny

Při prozkoumávání jednotlivých NFT určitě narazíte na fakt, že jsou prodávány za Ethereum, alespoň na platformě OpenSea, ale za speciální – Wrapped Ethereum. Prakticky se jedná o Ethereum, které je ve formě  ERC-20 tokenu, který byl vytvořen pro používání například v chytrých kontraktech na blockchainu Ethereum.

Významná role v metaverse

Kromě toho, že NFT slouží jako sběratelské předměty, tak mají i určitá využití. Pokud věříte, že metaverse bude v blízké budoucnosti hrát signifikantní roli v našich běžných životech, tak NFT hrají a budou pravděpodobně hrát ve virtuálním světě významnou roli. Toto využití nastínil a potvrdil samotný ředitel momentálně investující firmy do metaverse, Mark Zuckerberg, který naznačoval, že avataři budou na sobě nosit oblečení v podobě NFT.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Ukázka nejlevnějšího pozemku v metaverse

Co Zuckerberg naznačoval se vlastně už děje. Virtuální světy jako Decentraland, Sandbox nebo Roblox již NFT v tomto směru používají. První dva zmíněné světy zde prodávají pozemky, které následně můžete obývat. Na svých stránkách pak prodávají dodatečné věci jako avatary včetně dalších vychytávek. Nutno dodat, že NFT od virtuálních světů bodují, neboť patří k nejprodávanějším kolekcím.

Rostoucí trend

O trendu NFT se můžeme dohadovat jak chceme, ale v každém případě nejvíce vypovídající jsou právě tvrdá data. Jak můžete vidět níže na týdenním grafu, počet transakcí s NFT týdně se stabilně pohybuje kolem 100 milionů transakcí. Zajímavé je, že naprosto dominantní jsou spíše ty s využitím – herní tokeny.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Týdenní množství transakcí s NFT dle kategorie

Naopak když se podíváme na týdenní peněžní výši těchto transakcí, což zobrazuje graf níže, v čele se nachází digitální umění. Největšího boomu jsme dosáhli během srpna, kdy hodnota NFT transakcí překročila hranici 1 miliardy dolarů. Pro porovnání, na největší burze světa se denně zobchoduje více než 10 miliard dolarů.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat?
Výše týdenních transakcí dle kategorie

Kde koupit NFT? Zkuste tato tržiště

Abyste mohli začít uvažovat o nákupu NFT, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů a burz, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké produkty nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na čtyři nejlepší brokery poskytující možnost jak nakoupit NFT v České republice.

1. Crypto.com

Pokud se pohybujete ve světě kryptoměn, určitě Vám neuniklo dění okolo burzy Cryptocom. Tato kryptoměnová burza spuštěná v roce 2019 se zanedlouho dostala pod kůži celé kryptoměnové komunitě, když minulý rok v listopadu oznámila, že si zajistila práva na pojmenování Staples Center v Los Angeles, které je domovem NBA Lakers či Kings z NHL, a to na příštích 20 let. Obchod vyšel na 700 milionů dolarů.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2022?Nabídka NFT

Nabídka burzy Cryptocom je opravdu široká. Od kategorie umění až po hudbu je k dispozici více než 500 000 NFT. S tržištěm NFT burzy spolupracují další organizace, které prostřednictvím těchto tokenů prodávají upomínkové předměty včetně digitálních plakátů či opasků. Výjimkou není UFC či hokejová IIHF. Všechny NFT nabízené zde jsou na blockchainu CryptoCom.

Jak Koupit NFT v České republice 2022
UFC championship belt

Jak můžete vidět na snímku výše, NFT nejsou jen obrázky, ale dokonce i natočená videa. Dalším příkladem je organizace IIHF, která prodává sestříhané gólové okamžiky v hokeji. Z informací můžete vyčíst, kdy proběhl mint, z jaké je edice, kolik tento non-fungible token stojí, jaká je jeho historie nebo jaké prodávající odmítl nabídky.

Crypto.com první NFT bylo vydáno 26. března 2021. Jednalo se o kolekci s názvem “Greater Heights” od Marvel umělce BossLogic. Během 24 hodin od uvedení do prodeje byla kolekce “Greater Heights” od BossLogica zcela vyprodána. Některá digitální umělecká díla jsou již na platformě přeprodávána, přičemž edice se prodávají za více než 5000 dolarů.

Výše poplatků

Cena, která se vyobrazuje u NFT, jež chcete koupit je finální a tudíž poplatky jsou již započítány v ceně. Autorský poplatek ve výši 10 % připadne tvůrci pro budoucí další prodej.

Výhody a nevýhody:

 • Žádné transakční poplatky za nákupy NFT
 • Nabízí 6 kategorií NFT
 • Více než 10 milionů uživatelů
 • Přijímání debetních a kreditních karet
 • Široký výběr z NFT

 • Přístupnost
 • Malý podíl na trhu s NFT

CHCI KOUPIT NFT

2. OpenSea

Projekt OpenSea odstartoval spuštěním beta verze v prosinci 2017 a zrodilo se první otevřené tržiště pro jakýkoli non-fungible token na blockchainu Ethereum. Platforma s NFT v novém roce ohromuje čísly. Tento gigant v oblasti NFT dosáhl nového milníku v počtu aktivních uživatelů platformy. Data z Dune Analytics ve čtvrtek 13. ledna 2022 naznačili, že OpenSea překročila hranici jednoho milionu aktivních uživatelských peněženek na platformě.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2022?

NFT tržiště navíc na začátku roku oznámilo nové financování, které nyní oceňuje společnost na 13,3 miliardy dolarů, což je jedna z nejhodnotnějších soukromých společností v oblasti kryptoměn. V červenci 2021 společnost získala 100 milionů dolarů při ocenění 1,5 miliardy dolarů. V tomto kole vedly investice ve výši 300 milionů dolarů společnosti Paradigm a Coatue.

Široký výběr NFT

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejstarší a největší tržiště v oblasti NFT, disponuje širokou nabídkou non-fungible tokenů. Řadí se sem i nejprestižnější kolekce typu Bored Ape Yacht Club. Jako další veřejně známá osobnost, která se v nedávné době přidala do klubu vlastníků této kolekce patří světoznámý zpěvák, Justin Bieber. Za Bored Ape NFT číslo #3001 zaplatil 500 ETH, což představuje částku 1,3 milionu dolarů.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2022?
NFT Justina Biebera

OpenSea umožňuje svým uživatelům posílat NFT jako dárek ostatním uživatelům platformy. Pokud na tomto tržišti nenajdete uživatelské jméno svého přítele, můžete mu poslat dárek v podobě NFT na jeho adresu ETH, aby jej obdržel přímo do své peněženky. Dárky NFT můžete přijímat také od přátel na jakékoli platformě.

Poplatky

Zřízení tržiště na OpenSea je zcela zdarma, ale platforma si účtuje 2,5% servisní poplatek za každou transakci. Ve srovnání s jinými NFT tržišti je tento poplatek relativně mírný. 

Výhody a nevýhody:

 • Největší tržiště s NFT
 • Historicky nejstarší
 • Nízké poplatky
 • Více než 150 platebních možností
 • Široká škála sběratelských předmětů NFT

 • Velké gas fees na síti Etherea
 • Je vyžadována hardwarová peněženka
 • Přijímá pouze platby v kryptoměnách

CHCI KOUPIT NFT

3. Binance

Binance je kryptoměnová burza, která tu s námi bude letošním rokem pět let. Říkáte si, že je tu relativně krátkou dobu? To možná ano, nicméně platformě to nezabránilo se během pár měsíců od svého založení stát 10. největší burzou a několik měsíců na to obsadila místo první. Důležitý je také fakt, že se doposud nestala obětí hackerského útoku. Denně vykoná transakce v hodnotě 40 miliard dolarů. Na Binance nechybí ani NFT tržiště.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2022?NFT na této platformě jsou součástí Ethereum blockchainu nebo Binance Smart Chainu. V případě využití Ethera tak musíte počítat s vyššími gas poplatky. To samé platí o vytváření NFT, k dispozici jsou v tomto ohledu oba blockchainy.

Nedávno navíc oznámila, že opět zpřístupní SEPA platby. Ty byly od července minulého roku nedostupné, což rozezlilo velkou část jejich uživatelů, kteří si v tomto mezičase nemohli jak zakoupit nové kryptoměny, tak ani v minulosti zakoupené kryptoměny prodat a nechat si zaslat svá eura.

Velká nabídka NFT

Pokud si myslíte, že na burze Binance stojí nabídka NFT za starou bačkoru, jste na omylu. Na této platformě jsou kolekce jako SYN CITY: Limited blueprint, CyBall či Highstreet IHO, kterých se prodalo dohromady přes 40 000 v celkové hodnotě 40 milionů dolarů. Za největším obchodem z června minulého roku stojí tvůrce s přezdívkou APENFT, který prodal svůj kousek za 2,8 milionů dolarů.

Jak Koupit NFT v České republice 2022
NFT od tvůrce APENFT

Poplatky

Když prodáte nebo koupíte NFT, vznikne Vám poplatek za služby platformy. Binance si za obchodování NFT účtuje paušální poplatek ve výši 1 %. Výběry non-fungible tokenů z platformy jsou účtovány pouze poplatkem validátorům sítě. Každý token bude mít minting poplatek ve výši 0,000001 BNB za každé vytvoření na Binance Smart Chainu. Upozorňujeme, že poplatky za minting se mohou měnit v závislosti na ceně BNB.

Výhody a nevýhody:

 • Nízké poplatky při používání BSC
 • Zdarma společně s účtem na kryptoměny
 • Nízké minting poplatky
 • Vhodné pro začátečníky
 • Bezpečnostní opatření

 • Potřebné povolení mintovat
 • Mladý trh
 • Přesycenost trhu

CHCI KOUPIT NFT

4. Rarible

Tržiště NFT Rarible je komplexní platforma, kde se setkávají tvůrci, prodejci a nakupující non-fungible tokenů a obchodují je mezi sebou. Webové stránky umožňují umělcům vytvářet NFT, které mohou prodávat nebo si je ponechat. Stejně tak umožňuje kupujícím nakupovat a držet nebo dále prodávat tokeny a vydělávat na nich. Pokud Vám rarible nic neříká, čísla platformy jsou zajímavá. Proběhly zde obchody v hodnotě 274 mil. dolarů a počet mintovaných NFT dosáhl 405 tisíc.

Co je NFT? Vyplatí se do tohoto trendu naskakovat v roce 2022?Na platformě  lze obchodovat s širokou škálou tokenů rozdělených do různých kategorií. Těmito kategoriemi jsou umění, fotografie, hry, metaverse, hudba a DeFi, což je zkratka pro “decentralizované finance”. Rarible to vše dělá za rozumný poplatek.

Je z čeho vybrat?

Nabídka je opravdu pestrá, nachází se zde i vzácné kousky včetně kolekce Bored Ape Yacht Club či Mutant Ape Yacht Club. Integrace s největší a historicky nejstarší platformou OpenSea uživatelům umožňuje inzerovat své NFT ke koupi i na této platformě.

Poplatky

Výhodou tržiště Rarible je pevný systém autorských poplatků, který umělcům umožňuje nadále vydělávat peníze z prodaných NFT. Jako lehká nevýhoda může působit 2,5% poplatek oběma stranám, nakupujícímu i prodávajícímu, za provedený obchod. Změna ceny pro již vytvořenou kolekci je zcela bez poplatků.

Výhody a nevýhody:

 • Integrace s OpenSea
 • Umožňuje platit Debetní kartou, kreditní kartou nebo službou Google Pay
 • Tokeny Rarible
 • Vzácné kolekce

 • 2,5% poplatek oběma stranám transakce

CHCI KOUPIT NFT

Závěrem

Trend NFT tu s námi pravděpodobně zůstane, ať už chceme nebo ne. Od digitálních opiček prodávajících se za několik milionů korun až po oblečení nebo pozemky v metaversu, to vše reprezentuje svět NFT. Vývoj tohoto odvětví bude záviset pravděpodobně na širší adopci ze strany veřejnosti a společností včetně Mety, jejichž investice se na tomto segmentu projeví nejvíce.

Co je NFT?

Jak koupit NFT?

Kolik zaplatím za nákup NFT?

Co je NFT kolekce BAYC?

Co je NFT kolekce CzechPunks?

Co je NFT kolekce CryptoPunks?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.