Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Gamestop se během posledních dvou let staly miláčkem investorů po celém světě, vyplatí se do tohoto trendu ještě vstupovat?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Gamestop společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Gamestop

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Gamestop v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Gamestop? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie firmy sahá až do roku 1984, kdy o čtyři roky později se stala veřejně obchodovanou společností. Firmě Gamestop se dařilo mezi lety 2006 – 2016, kdy kapitalizace oscilovala v rozmezí 3 a 9 miliard dolarů, ale poté nastal pokles. Nicméně zlom nastal začátkem roku 2021, protože se akcie stala terčem skupiny wallstreetbets ze sociální platformy reddit. O této skutečnosti si povíme více informací níže.

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, akcie byly obrovsky volatilní zejména v posledních letech. Ano, díváte se opravdu na akciovou společnost, nikoliv kryptoměnu. Během 17 dní si akcie připsala na 2 400 % ke svému cenovému historickému maximu 283 dolarů.

Kdo za společností stojí?

Od června roku 2021 je CEO společnosti Matt Furlong, který zároveň působí v představenstvu. Furlong disponuje širokými zkušenostmi z oblasti e-commerce ze svého působení v Amazonu, kde dohlížel na australský trh  v období výrazného růstu.

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Na struktuře akcionářů je krásně vidět zájem individuálních spekulantů, který u žádné jiné firmy nemá obdoby, fyzické osoby zde vlastní až 13,3% podíl akcií v oběhu. Mezi největší institucionální investory s největším podílem patří Blackrock a Vanguard.

Vyplácí Gamestop dividendy?

Bohužel, investory za držení akcií nečeká odměna v podobě dividend. Nicméně Gamestop dividendu vyplácel v období mezi lety 2013 – 2019, která při maximu dosahovala 1,5 dolarové výše.

Oblast podnikání

Byznys model společnosti spočívá v nabízení her a zábavních produktů prostřednictvím svých e-shopů a obchodů. Ty jsou geograficky rozmístěny ve čtyřech segmentech – Spojené státy, Kanada, Austrálie a Evropa. Produkty jsou v podstatě stejné bez ohledu na geografickou polohu, přičemž hlavní rozdíly v prodávaném zboží spočívají v načasování uvedení nových produktů nebo technologií v různých segmentech.

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2022?
Rozmístění obchodů

K lednu 2022 měla společnost celkem 4 573 prodejen na všech čtyřech zmíněných území. Součástí sítě obchodů jsou také ty s popkulturní tematikou, které prodávají sběratelské předměty, oblečení, elektroniku, hračky a další maloobchodní produkty. Mezi značky patří také Game Informer, přední světová tištěná a digitální herní publikace.

Událost Gamestop

To, proč jste tohoto maloobchodního prodejce videoher pravděpodobně vyhledali není byznys společnosti nebo zájem o investici, ale kauza, která se zapsala do investorských dějin. Vše se odehrálo na Redditu, populární síti mezi investory. Ke konci roku 2020 se na síti objevil příspěvek, který podrobně popisoval, jak by se Gamestop mohl stát největším shortem století.

Začátkem ledna se touha po short squeeze rozšířila a započal souboj mezi miliony drobných investorů a hedgeovými fondy. Nákupy akcií retailovými investory vyhnaly cenu natolik, že některé hedgeové fondy musely uzavřít své short pozice, což podnítilo další fondy uzavřít pozice. Toto zapříčinilo obrovský boom ceny, která se z 12 dolarů vyšplhala až na 400 dolarů za akcii. Při vrcholu dosahovala tržní kapitalizace firmy 22 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2022?
Vývoj tržní kapitalizace

Toto vedlo k porážce shortujících fondů, například Melvin Capital utrpěl během ledna roku 2021 53% propad. Jenomže někteří investoři stále zastávaly postoj vyzývající k držení akcií a šířily se internetem různé konspirační teorie, které ohodnocovaly akcie společnosti na 2 000 dolarů. Nicméně Gamestop se tohoto zmrtvýchvstání snaží využít a zavádí inovace v podobě vlastního NFT tržiště nebo dalších aktivit orientujících se na herní komunitu.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Gamestop a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Gamestop v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Gamestop?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Gamestop nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Gamestop” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Gamestop v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Gamestop nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Akcie Gamestop jsou charakteristické svojí volatilitou, kde férové ocenění firmy rozhodně investor nenajde. Kolem této společnosti se vybudovala komunita osob s vlastnostmi kultu, kteří za žádnou cenu akcie neprodají. Proto by měl být investor do firmy Gamestop opatrný, neboť navzdory snaze firmy je to postupně umírající maloobchodní prodejce her, kde byl značný důvod, proč si akcie Gamestop fondy vybraly k shortu.

Jsou akcie Gamestop správnou volbou?

Akcie Gamestop by redakce rozhodně nedoporučovala, neboť je zde velké riziko ztráty peněz.[/Q2]

Jaká je cena akcie Gamestop?

Získám díky akcii Gamestop dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Gamestop na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.