Sunday, June 23, 2024

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2024

Technologie blockchain dala možnost vzniku oblasti decentralizovaných financí, která se v roce 2020 rozjela s hodnotou 630 mil. dolarů uzamčenou ve smart kontraktech, aby o dva roky později disponovala celkovou uzamčenou hodnotou ve výši 240 miliard dolarů. Je oblast DeFi budoucností současného finančního světa? To se pravděpodobně dozvíme až s postupem času.

Skvělých DeFi produktů existuje celá řada, ale druhým nejvíce kapitálově zastoupeným produktem ihned po decentralizovaných burzách je crypto lending, aneb půjčky zajištěné kryptoměnami.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Přehled TVL dle jednotlivých produktů

V dnešním článku si rozebereme problematiku crypto lendingu, v čem spočívá, jaká existují rizika a zda je to opravdu lehce dosáhnutelný pasivní příjem. Jdeme na to.

Seznam nejlepších Crypto Lending platforem

Tady je rychlý přehled těch nejlepších crypto lending platforem v České republice v roce 2022. Chcete začít vydělávat na crypto lending? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Nexo – jedno z nejlepších bezpečnostních zabezpečení a vysoká pojistka ve výši 370 mil. dolarů
 2. Youhodler – platforma nabízí půjčky kryté kryptoměnami spolu s výhodným stakingem
 3. BlockFi – spojení konkurenceschopné úvěrové sazby s výhodami institucionální kvality
 4. Binance – využijte služby největší světové burzy a mějte všechna digitální aktiva pohromadě

CHCI ZAČÍT

Co je crypto lending?

Jak jsme zmínili v úvodu, crypto lending představuje půjčky, jež jsou zajištěné kryptoměnami. Vše je provozované na základě smart kontraktů a prakticky lidé půjčují ostatním lidem. Říkáte si, že je to rizikové? Nemějte strach, uživatel se zájmem o půjčku musí dát do zástavy určitý obnos aktiva (kolaterál), který bývá větší než půjčovaná hodnota, čímž se eliminuje hrozba nesplacení.

Zajištění neboli pravidla pro kolaterál se odvíjí od pojmu LTV, Loan to Value. Pokud by obchodník disponoval kolaterálem ve výši 1 ETH a hodnota LTV byla 85 %, může si půjčit maximálně 0,85 ETH, přičemž LTV se často liší.

Pokud poskytnete do nějakého poolu své digitální aktiva k zapůjčení, určitě tak nebudete činit zadarmo – to naštěstí nikdo nechce. Za poskytnutí kryptoměn uživatelům náleží odměna v podobě úroku. Ten se pohybuje v závislosti na velikost vašeho podílu v náležitém poolu a typu protokolu.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Přehled půjček a úroků

Výše na obrázku je nabídka půjček u decentralizovaného protokolu Aave. Protokol nabízí dvě rozdílné sazby jak pro vkladatele, tak pro uživatele požadující půjčku. Variabilní úroková sazba je vypočítána programem, v závislosti na poptávce a nabídce po kryptoměnách uložených v poolu. Fixní úroková sazba naopak představuje 30denní průměr výše zmíněného výpočtu.

Poznámka: Zájemci o půjčky mohou mezi jednotlivými sazbami přepínat, ale musí počítat se zaplacením gas poplatku. S půjčením samozřejmě plyne povinnost předložit potřebný kolaterál.

Jak to probíhá?

Jelikož budete chtít na lendingu vydělat nebo si zapůjčit kryptoměny, určitě je vhodně vědět, jak celý proces probíhá, proto si ho detailně krok za krokem popíšeme. Pro lepší pochopení se během vysvětlení dívejte na obrázek.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Postup procesu

Situace začíná klasicky jako u běžné půjčky, uživatel přijde na platformu, kde si zažádá o kryptoměnovou půjčku. Po zpracování žádosti vloží do zástavy určitý obnos kryptoměn (kolaterál). Tento obnos získá uživatel ihned jakmile vrátí zpět finanční prostředky, jež si půjčil. Věřitelé, ti kteří financují půjčku, jednají pomocí platformy. Proces týkající se půjčení je pro ně neviditelný, respektive jejich zůstatek na účtu je neměnný.

Věřitelům jsou vypláceny odměny ve formě úroků na týdenní, měsíční nebo jiné bázi. Teď už jen dlužník splatí půjčku a obdrží svůj kolaterál. I když se půjčování kryptoměn liší platformu od platformy, obecný koncept je u všech platforem stejný. V některých případech se při půjčování kryptoměn využívají také smart kontrakty, díky nimž je celý proces půjčování a vypůjčování bezpečnější v tom, že smlouva sama vynucuje dodržování podmínek.

Poznámka: Chytrá smlouva je jednoduše samo vykonatelná smlouva, jejíž podmínky mezi stranami jsou zapsány do řádků kódu. Kód a podmínky obsažené ve smlouvě existují v distribuované, decentralizované síti blockchain.

Flash loans

Kromě klasických půjček, u kterých je potřeba dodat kolaterál, které jsme si popsali výše, jsou dostupné také půjčky bez zástavy. Název je lehce odvozen od toho, že půjčka je vydána a splacena během jediného bloku. Pokud není možné vrátit částku půjčky včetně úroků, je transakce zrušena dříve, než může být potvrzena v daném bloku.

To v podstatě znamená, že k půjčce nikdy nedošlo, protože nebyla potvrzena a přidána do řetězce. Celý proces řídí smart kontrakt, takže není nutná žádná lidská interakce.

Pomocí této metody můžete s bleskovými půjčkami dosahovat zisků, aniž byste riskovali sebe nebo dodanou zástavu. Mezi klasické příležitosti pro flash půjčky patří swapy kolaterálu a cenová arbitráž.

Je crypto lending bezrizikový?

Určitě čtenáře napadá, že je to služba bezriziková. Nicméně jak už to ve finančním světě bývá, nikde není 100 % záruka bezpečnosti. V případě DeFi to platí dvojnásobně, například minulý rok v srpnu jsme byli svědky dosud největší výše ukradených prostředků během jednoho nájezdu hackerů – uživatelé přišli o 610 milionů dolarů.

Konkrétně u crypto lendingu závisí na tom, zda se nacházíte na decentralizované nebo centralizované platformě. V případě centralizované platformy jsou prostředky v úschově u dotyčné společnosti, která může podlehnout hacku. Dále existuje určité riziko v tom, že smart kontrakty a celý svět DeFi je stále v plenkách, což sebou přináší infrastrukturální a programátorské chyby, které můžou být zneužity ve prospěch hackerů.

Varování: Důležitý faktor, který byste měli mít na paměti při využívání lendingu je, že může nastat tzv. flash loan exploit.

Ten představuje asi největší riziko. V případě klesnutí ceny kolaterálu o více než 50 % může nastat situace, že dlužníkovi se ekonomicky nevyplatí půjčku splatit. Nicméně některé platformy mají vybudované speciální mechanismy, jež se touto problematikou zabývají.

Výhody a nevýhody DeFi lendingu

Abyste se lépe orientovali na poli DeFi lendingu, zrekapitulujeme si výhody a nevýhody, které s oblastí plynou.

 • Možnost zisku vysokých úroků
 • Nízké poplatky
 • Decentralizace
 • Volný přístup
 • Dostupnost 24/7 po celém světě
 • Jednoduší proces než u tradičních institucí
 • Možnost získat půjčku a stále držet kryptoměny

 • Tzv. flash loans exploity
 • Možnost hacku či chyby ve smart kontraktu
 • Volatilita kryptoměn
 • V některých případech nejasné regulace
 • Neexistuje garance ani pojištění vkladů

Kde je nejvýhodnější DeFi Lending?

Abyste mohli začít uvažovat o DeFi lendingu, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta platforem, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké poplatky si účtují. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na čtyři nejlepších platformy poskytující DeFi lending v České republice.

1. Nexo

Od roku 2018 se společnost snaží přinášet profesionální finanční služby do světa digitálních aktiv. S využitím toho nejlepšího z dlouholetých zkušeností týmu v oblasti FinTech spolu se silou technologie blockchain umožňuje firma milionům lidí využívat hodnotu, která se skrývá za jejich kryptoaktivy, čímž utváří nový a lepší finanční systém. Nexo v současné době spravuje aktiva pro více než 3,5 mil. uživatelů.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022

Nexo kromě stakingu nabízí také kryptoměnové půjčky, směnu a jako jediná blockchainová společnost poskytuje své služby ve více než 40 fiat měnách. Aktiva klientů jsou uložena a chráněna v individuálně přidělených peněženkách u jediného kvalifikovaného, auditovaného a Goldman Sachs podporovaného správce – BitGo, tudíž o bezpečnost není nouze. Třešničkou na dortu je pojištění ve výši 375 mil. dolarů.

“Vytváříme budoucnost světa financí”, stojí na webu.

Možnosti lendingu

Na platformě je k dispozici více než 20 kryptoměn, které můžete vložit jako kolaterál. Půjčku si následně vyberete ve Vámi zvolené fiat měně či stablecoinu. Lze získat prémiové sazby ve výši 0 % až 1,9 %, pokud se stanete zlatým nebo platinovým klientem s tím, že je možnost získat LTV pod 20 %.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Výše možného úroku

Pokud se nacházíte na druhé straně a za poskytnutí kryptoměn pro půjčky společně s dalšími aktivitami chcete vydělat, čeká na Vás příjemný úrok. Tyto sazby budete mít v případě, pokud odměny ze stakingu budete vybírat v tokenu NEXO. V opačném případě je procentuální výnos u všech zobrazených digitálních aktiv o 2 % nižší.

Kalkulátor

Dobrou zprávou je, že Nexo podporuje české koruny. U kalkulátoru si můžete dokonce vypočítat velikost kolaterálu. LTV se pohybuje v závislosti na kryptoměně, v případě Bitcoinu se jedná o 50 %, ovšem u dalších altcoinů se číslo pohybuje kolem 30 %. Spočítejte si výši kolaterálu zde.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Kalkulačka kolaterálu

Výhody a nevýhody:

 • Pojištění aktiv
 • Důraz na bezpečnost
 • Široká nabídka kryptoměn
 • Kalkulátor kolaterálu

 • Méně vzdělávacích zdrojů než někteří konkurenti

ZAČÍT VYDĚLÁVAT

2. Youhodler

FinTech platforma YouHodler se zaměřuje na kryptem zajištěné půjčky s fiat měnami (USD, EUR, CHF, GBP), krypto (BTC) a stablecoin půjčkami (USDT, USDC, TUSD, PAX, PAXG, DAI, HUSD). Nechybí ani konverze krypto/fiat a krypto/krypto, stejně jako vysoce výnosné krypto-spořicí účty (krypto-earn a staking).

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022

Platforma podporuje spoustu populárních kryptoměn. Digitální aktiva uživatelů jsou bezpečně střežena pomocí pokročilých možností úschovy a zabezpečení Fireblocks společnosti Ledger Vault. YouHodler je firma se sídlem v EU a ve Švýcarsku a má dvě hlavní pobočky na Kypru a ve Švýcarsku. Firma komunikuje s komunitou prostřednictvím fiktivní postavy Billa Hodlera, který odpovídá na dotazy a pomáhá při nesnázích.

“Pomáháme lidem přestat s pasivním držením a využít kryptoměny tady a teď,” stojí na webu.

Nabídka

Platforma má na výběr z téměř 50 kryptoměn, které mohou být použity jako kolaterál. Nechybí mezi nimi Bitcoin či Ethereum, ale ani Uniswap a třeba Serum. V čem platforma potěší je její přímočarost, poplatky nejsou nikde skrytě napsané a nabízí jednoduchou kalkulačku, kde zjistíte kolik půjčka vyjde na poplatcích ve formě úroku.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Kalkulátor poplatků

Výše kolaterálu závisí na délce půjčky, čímž samozřejmě platforma motivuje k větší délce splácení, protože u 180 dní nezaplatíte na úrocích 2,5 %, ale už poměrně velkých 8 %. Youhodler se také snaží řešit problém týkající se flash loan exploitu, který pojišťuje tím, že při poklesu ceny kolaterálu vyžaduje dodání většího obnosu aktiva. Pokud k tomu nedojde, smart kontrakt zruší půjčku a promění kolaterál do stablecoinu či fiat měny, aby zamezil ztrátě.

Porovnání s konkurencí

Platforma se konkurence nebojí a rozhodla se na web vyvěsit toto porovnání. To, zda z toho vychází nejlépe, necháme na posouzení každého čtenáře.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Porovnání s konkurencí

Výhody a nevýhody:

 • Široká škála produktů
 • Ochotná zákaznická podpora
 • Nejvyšší výnos u stablecoinů
 • Pojištění ve výši 150 mil. dolarů

 • Vysoké RPSN u půjček
 • Minimální investiční požadavky

ZAČÍT VYDĚLÁVAT

3. BlockFi

Společnost BlockFi založili v roce 2017 Zac Prince a Flori Marquez s cílem poskytovat úvěrové služby na trzích s omezeným přístupem k jednoduchým finančním produktům. Platforma se odlišuje od ostatních poskytovatelů kryptoměnových služeb tím, že spojuje konkurenceschopné sazby s výhodami institucionální kvality.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022BlockFi je jediným nezávislým poskytovatelem úvěrů s institucionální podporou od investorů, mezi které patří Valar Ventures, Galaxy Digital, Fidelity, Akuna Capital, SoFi a Coinbase Ventures.

Sazby půjček

Výše částky, kterou si můžete půjčit, závisí na velikosti zástavy, kterou za úvěr poskytnete a na poměru výše úvěru k LTV, který si zajistíte.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Přehled sazeb

Uživatelé na druhé straně půjčky, kteří dodávají kryptoměny, si výši své odměny v podobě úroku mohou přečíst zde. Pro všechna aktiva má platforma v současné době odstupňovanou strukturu úroku.

Pokud například držíte 10 etherů (ETH):

1,5 ETH by vyneslo sazbu Tier 1 ve výši 5 % APY
3,5 ETH by vyneslo sazbu Tier 2 ve výši 1,5 %
5 ETH by vyneslo sazbu Tier 3 ve výši 0,25 % APY

Výhody a nevýhody:

 • Žádné poplatky
 • Žádné měsíční poplatky ani minimální vklady
 • Dostupné po celém světě

 • Není vhodná pro začátečníky
 • Žádný edukační video materiál
 • Omezený počet kryptoměn

ZAČÍT VYDĚLÁVAT

4. Binance

Binance je kryptoměnová burza, která tu s námi bude letošním rokem pět let. Říkáte si, že je tu relativně krátkou dobu? To možná ano, nicméně platformě to nezabránilo se během pár měsíců od svého založení stát 10. největší burzou a několik měsíců na to obsadila místo první. Důležitý je také fakt, že se doposud nestala obětí hackerského útoku. Denně vykoná transakce v hodnotě 40 miliard dolarů. Na Binance nechybí ani lending.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022

Na burze Binance nechybí snad žádná služba, co se týče digitálních aktiv. Najdete zde obchodování kryptoměn i pomocí pákového efektu, trh s NFT, kryptoměnové půjčky, možnost připojení pro těžaře k Binance poolu a ještě k tomu nabízí Binance kartu.

Co nabízí?

Binance toho nabízí opravdu hodně. Půjčovat si můžete širokou škálu altcoinů včetně Cardana, Atomu či Aave. Jako kolaterál je k dispozici více jak 100 různých kryptoměn. Na webu visí i jednoduchá kalkulačka, díky které dostanete odpověď na všechny důležité dotazy.

Nejlepší Crypto Lending platformy pro Českou republiku v roce 2022
Kalkulačka půjčky

Jako příklad jsme zvolili kryptoměnu 1INCH, kdy kolaterál dodáme ve formě BNB. Vybrali jsme nejdelší časový horizont a můžeme vidět, že požadovaná LTV je 65 %. Pozornost musíme věnovat likvidační ceně, která se aplikuje, když LTV dosáhne 83 %. Za poskytnutí půjčky zaplatíme úrok ve výši 22,5 1INCH.

Výhody a nevýhody:

 • Největší burza na světě
 • Přes 100 kryptoměn
 • Velká nabídka služeb okolo kryptoměn

 • Pro začátečníky je to složitá platforma

ZAČÍT VYDĚLÁVAT

Závěr

Crypto lending představuje zejména vhodnou volbu pro ty, kterým se digitální aktiva povalují u brokerů nebo na burzách. Lendingem si můžete nejen přivydělat, ale rozšířit své portfolio o další kryptoměny, protože se můžete nechat vyplácet v jiných kryptoměnách. Pokud máte zájem o půjčku krytou digitálními aktivy, budete muset být obezřetní zejména na úrokovou sazbu a likvidační LTV.

Co je crypto lending?

Je crypto lending rizikový?

Kolik crypto lendingem vydělám?

Jak probíhá proces crypto lendingu?

Kde je nejlepší crypto lending?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.