Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Volkswagen akcie představují expozici vůči automobilovému průmyslu, který v průběhu dalších let čeká důležitý proces transformace.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Volkswagen akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Volkswagen akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Volkswagen akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Volkswagen akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Volkswagen byla založena před druhou světovou válkou, v roce 1937, německou dělnickou stranou. V té době byla auta drahou záležitostí a řešením tak bylo rozjet sériovou výrobu na styl Henryho Forda, která by ceny stlačila níže. To bylo také politické heslo Adolfa Hitlera, jež požadoval, aby pro každou rodinu byl automobil standardem. Na jehož příkaz se začala vyrábět auta s kapacitou pro pětičlennou rodinu.

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

V dnešní době se jedná o čtvrtou největší automobilku dle tržní kapitalizace na světě a největšího výrobce dopravních prostředků v Německu, kde dále sídlí koncerny Mercedes-Benz nebo BMW. Společnost má své místo v německém akciovém indexu DAX. Cenový vývoj akcií můžete vidět na grafu výše.

Kdo za firmou stojí?

Pokud se něčemu říká kariérní obrat, tak je to zajisté případ Ralfa Brandstättera, který se vyučil jako zámečník a v koncernu Volkswagen momentálně působí jako generální ředitel. Nicméně po vyučení si inženýrský titul dodělal a od roku 1993 je zaměstnancem ve Volkswagnu. Ještě před jmenováním do nejvyšší funkce vystřídal řadu vedoucích pozic napřič odděleními automobilky.

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Pokud se čtenáři podívají na akcionářskou strukturu, uvidí, že největší podíl vlastní Porsche Automobil Holding SE, jejíž primárním cílem je čistě disponování akciemi. Podobnou částí akcií disponují dva subjekty – State of Lower Saxony a Qatar Holding, přičemž institucionální investoři společně s těmi individuálními kontrolují přibližně 45 % akcií v oběhu.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory zajisté potěší, že společnost Volkswagen odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Finanční prostředky jsou akcionářům vypláceny na roční bázi, přičemž poslední vyplacená dividenda v době psaní článku, roku 2022, dosahovala 7.5 EUR, což společnosti přiřazuje 3,8 % dividendový výnos.

TIP: Mezi další firmy vyplácející dividendu patří Erste nebo ČEZ.

Oblast působení

Skupina Volkswagen rozděluje svůj byznys na dvě části – automobilový průmysl a finanční služby. Segment automobilového průmyslu se zabývá vývojem vozidel, motorů a softwaru, přičemž následně je vyrábí a prodává. Dalo by se říci, že zaobírá dopravní průmysl v celé šíři, neboť vyrábí osobní i komerční automobily, kamiony, autobusy a motocykly s tím, že rovněž produkuje náhradní díly, pohonné jednotky nebo spalovací motory.

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2022?
Struktura byznysu

Oblast finančních služeb zahrnuje financování prodejců a zákazníků, leasing vozidel, bankovnictví a pojišťovací činnosti. Samozřejmě výroba automobilů neprobíhá čistě pod značkou Volkswagen, ale pod jeho křídly působí rovněž výrobci automobilů značky ŠKODA, SEAT, Audi, Porsche a další.

ŠKODA

Jak už čtenáři určitě vědí, škodovka není ve vlastnictví českého subjektu. Jejím vlastníkem se stal automobilový koncern Volkswagen v roce 1991 a nedávno uplynulo 30 let od této skutečnosti. Klíčová je rovněž pro Českou republiku, neboť se podílí 5 % na tvorbě HDP a 9 % na exportu naší země. Níže v tabulce si čtenáři mohou prohlédnout produkci jednotlivých modelů.

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2022?
Produkce jednotlivých modelů

V roce 2021 doručila ŠKODA zákazníkům téměř jeden milion vozidel, avšak počet prodejů dosahoval pouze 800 000 kusů. Tento rozdíl je způsobený především tím, že podniky vyrábějící vozy v Číně nejsou přiřazeny společnostem značky ŠKODA. Prodeje nejvíce rostly ve Španělsku (20 %) a Indii (200 %), kde v rámci projektu Indie 2.0 dochází k vývoje a výrobě modelu Kushaq, který je uzpůsobený pro indické trhy.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Volkswagen akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Volkswagen akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Volkswagen akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Volkswagen akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Volkswagen”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak koupit Volkswagen akcie v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete Volkswagen akcie nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Volkswagen je gigantem v oblasti automobilového průmyslu, který se ocitá v důležitém procesu transformace. Tlaky na snižování emisí ze strany Evropské Unie sílí a bude vhodné sledovat, jak se výrobce automobilů zvládne etablovat na trhu s elektromobily. V současné době se také objevují prostoje v dodavatelském řetězci, což se může negativně odrazit na hospodářských výsledcích.

Jsou Volkswagen akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Volkswagen akcie?

Jaká je cena Volkswagen akcie?

Získám díky Volkswagen akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Volkswagen akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.