Thursday, April 18, 2024

Kde a Jak Koupit Rolls Royce akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Pokud se řekne ikonická značka automobilového průmyslu “staré školy” mnoho čtenářům se jistě vybaví Rolls Royce. Nicméně Rolls Royce akcie v dnešní době představují expozici vůči úplně jinému odvětví.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Rolls Royce akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Rolls Royce akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Rolls Royce akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Rolls Royce akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Partneři Charles Rolls a Henry Royce v roce 1904 na půdě Velké Británie založili podnik Rolls Royce, který díky Rollsově dobré reputaci z jeřábního byznysu rychle nabyl dobré pověsti a přezdívalo se jim výrobci “nejlepšího automobilu na světě”. Během obou světových válek a po nich se partneři pustili do vývoje a výroby motorů pro obranné a civilní letouny.

Kde a Jak Koupit Rolls Royce akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

V době psaní článku se tržní kapitalizace tohoto výrobce automobilů pohybuje okolo 10 miliard dolarů, přičemž výše na grafu si čtenáři mohou prohlédnout cenový vývoj akcií Rolls Royce v průběhu let.

Kdo za firmou stojí?

Funkci generálního ředitele společnosti Rolls Royce zastává Warren East od roku 2015, přičemž rok před jmenováním do této funkce získal místo v představenstvu. Nejcennější praxi nabral v ARM a Texas instrument, kde strávil dohromady 30 let. Warren je oceňovaným odborníkem v oblasti strojírenství, ostatně proto získal vyznamenání CBE za zásluhy na poli inženýrství a technologií.

Poznámka: Ještě než pokročíme na vlastnickou strukturu, je důležité říci, že čtenáři musí rozlišovat rozdíl mezi Rolls Royce Motors (výrobce automobilů) a Rolls Royce PLC (výrobce komponentů pro letadla), neboť Rolls Royce Motors je ve vlastnické struktuře skupiny BMW, zatímco Rolls Royce PLC je samostatně veřejně obchodovaná společnost. K rozdělení na tyto dvě firmy došlo v roce 1973.
Akcionářská struktura Rolls Royce PLC vypadá následovně – 20 % akcií v oběhu vlastní individuální investoři, zatímco institucionální podílníci disponují až 78 %. Největším takovýmto akcionářem je Causeway Capital Management s 9,2% podílem, přičemž 12 největších investorů vlastní přes 50 % akcií.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Rolls Royce své akcionáře neodměňuje v podobě dividend. Podnik na tyto finanční prostředky směřované akcionářům ani neměl v předešlých letech kapitál, neboť nevykazoval zisk.

TIP: Pokud se čtenáři zajímají o dividendové tituly, neměli by přehlédnout společnosti jako ČEZ nebo Phillip Morris.

Oblast působení

Soustředěnost společnosti Rolls Royce PLC na letecký průmysl jsme již avizovali výše, přičemž ve výkazech rozlišuje tyto čtyři segmenty – Civil Aerospace, Defence, Power systems a new markets.

Druhým největším segmentem dle tržeb je Defence, který vyrábí motory pro vojenské dopravní a hlídkové letouny se silnou pozicí v oblasti bojových a cvičných využití. Kromě letectví se soustředí na námořnictvo, kde navrhuje, dodává a podporuje jaderné ponorky britského královského námořnictva.

Kde a Jak Koupit Rolls Royce akcie v České republice 2022?
Rozdělení tržeb dle segmentů

Čtvrtinovým podílem na tržbách disponuje oblast power systems, jež poskytuje produkty včetně řešení pod značkou mtu spojené s integrovanými řešeními pro napájení a pohon na místě. New markets jsou podniky v rané fázi s vysokým růstovým potenciálem. Patří sem například produkty jako malé modulární jaderné reaktory nebo elektrická letadla (Rolls-Royce Electrical a Rolls-Royce SMR).

Civil Aerospace

Největší segment dle tržeb, civil aerospace, se soustředí na výrobu leteckých motorů pro velká komerční, regionální a průmyslová letadla. Podobně jako pro ostatní výrobce komponentů do letadel byl rok 2021 problémový, neboť ho stále ovlivňovala pandemie covid-19. I z toho důvodu, jak můžete vidět níže, bylo pro tento segment nejvýnosnější poskytování služeb (opravy, údržby) nežli objednávky originálního vybavení (OE).

Kde a Jak Koupit Rolls Royce akcie v České republice 2022?
Rozdělení tržeb komerčního letectví

Instalovaných výrobků je opravdu požehnaně, 5 700 velkých motorů a přibližně 9 700 motorů v komerčním a dopravním letectví. Bonusem jsou také předem domluvené zakázky, které čítají na 1 500 velkých motorů, jež musí být dodány v horizontu pěti let, což představuje 52% podíl na trhu.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Rolls Royce akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Rolls Royce akcie  v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Veřejně obchodovaná společnost Rolls Royce PLC, nikoliv Rolls Royce Motors, je výrobcem komponentů do leteckých dopravních prostředků s poměrně silnou pozicí na trhu. Ačkoliv pohled na firmu může vypadat lákavě, finančním zdravím zrovna neoplývá. Zadlužení společnosti přesahuje samotnou tržní kapitalizaci, proto by investoři měli s touto informací pracovat.

Jsou Rolls Royce akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Rolls Royce akcie?

Jaká je cena Rolls Royce akcie?

Lze získat od Rolls Royce akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Rolls Royce akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.