Kde obchodovat s kryptoměnami? Nejste si jisti velice klíčovou volbu, kterou je výběr burzy či brokera? Uživatelé často chtějí rychle začít obchodovat a opomíjí to, komu svěřují své prostředky, jakým poplatkům se vystavují a zda právě tento prostředník splňuje jejich požadavky. V tom nejhorším případě naletí podvodníkům.
Kde obchodovat s kryptoměnami? Rychlý přehled!
Tady je rychlý přehled těch nejlepších možností kde obchodovat s kryptoměnami pro Českou republiku v roce 2022. Chcete začít obchodovat? Zbývá už pouze jediný klik.
- eToro – obchodujte podle profesionálů, využijte bezkonkurenční funkci sociálního obchodování
- Binance – využijte nástroje pro pokročilé a mějte výběr z více jak 500 kryptoměn
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Coinbase – bezpečnost je u této burzy na prvním místě
Co je to kryptoměnová burza?
Kryptoměnová burza je něco jako digitální tržiště, místo, kde lze obchodovat s kryptoměnami. Obchodníci zde mohou nakupovat a prodávat digitální aktiva za použití různých fiat měn a nebo altcoinů. Burza je takový webový prostředník mezi nákupci a prodejci kryptoměn.
Jak vybrat vhodnou burzu?
Podle CoinMarketCap je v současné době v online prostoru aktivních více než 300 krypto burz. Pravděpodobně existují stovky dalších, které poskytovatel teprve přidá do svého zdroje dat. Klíčovým bodem je vybrat si nejlepší kryptoměnovou burzu. S ohledem na to níže diskutujeme o nejdůležitějších faktorech, které musíte před výběrem poskytovatele vyhodnotit.
Bezpečnost a regulace
Tento bod rozhodně nepodceňujte. Z některých burz byly v posledních několika letech odcizeny prostředky přesahující miliardy dolarů. Je to také jeden z mnoha důvodů, proč se mnozí investoři bojí vstoupit na trh s kryptoměnami.
Existují však burzy, které to dělají tak, jak se má. Tím myslíme, že jsou plně regulovány. Mezi ně patří eToro, jež je držitelem nejen plnohodnotné licence FCA, ale také CySEC a ASIC. Platforma je také registrována u FINRA, což otevírá dveře na lukrativní americký trh.
Ovšem pokud svěříte své prostředky neregulované krypto burze, existuje velká šance, že je váš kapitál ohrožen. Místo toho se doporučuje používat pouze platformy regulované FCA, které kladou na bezpečnost a péči o zákazníky velký důraz.
Možnosti burzy
Jak jsme rozebírali výše, existuje mnoho služeb, které špičkové kryptoburzy nabízejí. Proto musíte zkontrolovat, zda váš vybraný prostředník splňuje Vaše očekávání ohledně nástrojů a případně pokročilejších funkcí. Ohled musíte brát také na počet kryptoměn, jež plánujete obchodovat.
Poplatky
Podobně jako poplatky za vklad se i provize za obchodování mohou mezi burzami značně lišit. Pro ty, kteří to nevědí, se provize vztahuje k poplatku, který platíte, když nakupujete, prodáváte nebo obchodujete s kryptoměnou. Ve všech až na několik vzácných případů je tato částka účtována jako procento z velikosti vaší obchodní transakce.
Binance je velmi konkurenceschopná, pokud jde o poplatky za obchodování, protože platforma účtuje pouze 0,1 %. eToro je však zdaleka nejkonkurenceschopnější možností na tomto trhu, protože můžete nakupovat, prodávat a obchodovat s kryptoměnami 100 % bez provize.
Zákaznická podpora
Zákaznický servis je také důležitou metrikou, kterou je třeba vzít v potaz při hledání nejlepších kryptoměnových burz pro obchodování s kryptoměnami. Můžete například potřebovat pomoc s tím, jak provést vklad nebo dokončit obchod. Pokud dotyčný poskytovatel nabízí možnost živého chatu, pak je to skvělý bonus. Je to proto, že vám umožňuje mluvit s člověkem zákaznických služeb v reálném čase, aniž byste museli čekat na odpověď e-mailem.
Platební metody
Nezapomeňte zkontrolovat, zda vámi vybraná kryptoburza podporuje preferovaný způsob platby. Bohužel většina burz funguje bez licence, jen velmi málo z nich může legálně nabízet podporu pro debetní/kreditní karty nebo převody z bankovních účtů.
Nicméně všichni nejlepší poskytovatelé kryptoměn o kterých jsme diskutovali na této stránce, podporují debetní karty a bankovní převody. Některé, jako eToro, také podporují elektronické peněženky. To znamená, že si můžete koupit kryptoměny za pomocí služby Paypal bezpečným a pohodlným způsobem.
1. eToro – obchodujte podle profesionálů
Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.
Které kryptoměny lze obchodovat?
Platforma eToro nabízí širokou škálu digitálních aktiv, které můžete v páru s fiat měnami nebo ostatními krypto aktivy obchodovat. Momentálně lze na platformě nakoupit až 50 různých kryptoměn. Konzervativnější jedinci budou určitě spokojeni, kryptoměny jako Bitcoin, Ethereum či Binance Coin rozhodně nechybí. Nicméně ani investoři, kteří volí rizikovější projekty nemusí propadat panice. Broker totiž nabízí velice oblíbené aktiva jako ShibaInu, DogeCoin nebo The Sandbox.
Mimo obchodování kryptoměn nabízí eToro také možnost nakoupit komodity, forex, indexy, ETF či akcie. Pokud Vám tedy vyhovuje držet nebo obchodovat veškerá finanční aktiva pouze na jedné platformě, mohlo by se jednat o správnou volbu. Důležitým faktorem také je, že funguje pod dohledem ČNB a pyšní se regulacemi pouze od těch nejprestižnějších autorit na trhu, jako je britská FCA, australská ASIC a kyperská CySEC, s takovými velikány se opravdu nemusíte bát o ztrátu peněz.
Výše poplatků
Jak už jsme zmínili na začátku je dobré, abyste měli úplný přehled o poplatcích, které zaplatíte. Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro je podle nás velmi transparentní. Za nákup Bitcoinu či jiné kryptoměny nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek.
Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:
2. Binance – využijte nástroje pro pokročilé
Binance je kryptoměnová burza, která tu s námi bude letošním rokem pět let. Říkáte si, že je tu relativně krátkou dobu? To možná ano, nicméně platformě to nezabránilo se během pár měsíců od svého založení stát 10. největší burzou a několik měsíců na to obsadila místo první. Důležitý je také fakt, že se doposud nestala obětí hackerského útoku. Denně vykoná transakce v hodnotě 40 miliard dolarů.
Nedávno navíc oznámila, že opět zpřístupní SEPA platby. Ty byly od července minulého roku nedostupné, což rozezlilo velkou část jejich uživatelů, kteří si v tomto mezičase nemohli jak zakoupit nové kryptoměny, tak ani v minulosti zakoupené kryptoměny prodat a nechat si zaslat svá eura.
Binance nabízí velký výběr
Výhodou této burzy je opravdu velké produktové portfolio. Binance proto osloví jak méně rizikově založené publikum tak i ty uživatele, kteří jsou ochotní více riskovat svými prostředky. Investory by také mohl potěšit trh s NFT. Binance kromě webových platforem nabízí také velmi dobře propracovanou mobilní aplikaci, která nabízí ještě více funkcí, než webová verze.
Kolik zaplatíte na poplatcích?
Pokud jde o poplatky, burza má v tomto ohledu poměrně konkurenční výhodu. Je to proto, že zaplatíte provizi pouhých 0,1 % za obchod. Tento poplatek navíc ještě můžete snížit. Použití vaší debetní/kreditní karty však bude mít mnohem vyšší poplatek, který je obvykle ve výši 2 %.
Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:
Žádný z prostředníků nesplňuje Vaše požadavky a stále si lámete hlavu kde obchodovat s kryptoměnami? Nezoufejte, představíme ještě dva brokery ze kterých si jistě vyberete!
3. Capital.com – vše na jednom místě
Capital.com možná není tak známý jako dvě předešlé burzy, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.
Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu. Oproti webovému rozhraní by na Vás mohl zapůsobit fakt, že mobilní aplikace podporuje český jazyk.
Co nabízí?
Capital.com je otevřený k nákupu a prodeji s kryptoměnami 24 hodin denně, 7 dní v týdnu což je oproti některým makléřům obrovská výhoda. Dále nabízí samozřejmě také klasické obchodování na burze, s měnami, CFD a další. Prostředník poskytuje tři typy účtů v závislosti na výši vašich prostředků. Při nejlepším účtu “Premier” Vám bude k dispozici nejen account manager, ale budete mít také přístup k exkluzivním webinářům a prémiovým událostem, pořádaných Capital.com.
Nebojte se poplatků
Tento makléř nabízí nízké poplatky za obchodování CFD a k tomu je možné obchodovat s akciemi zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s digitálními aktivy. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků.
Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:
4. Coinbase – bezpečnost na prvním místě
Tato kryptoměnová burza patří mezi ty starší na poli digitálních aktiv. Založena byla v roce 2012, aby o necelých deset let později obsluhovala více jak 55 milionů spokojených uživatelů po celém světě. Oblíbená je hlavně mezi začátečníky, protože nabízí snadný a rychlý přístup k nákupu kryptoměn i pomocí platební karty. Všechny zůstatky v amerických dolarech jsou navíc pojištěné FDIC až do výše 250 000 dolarů u každého zákazníka.
Nabídka kryptoměn
Mezi kryptoměnami, které platforma nabízí patří samozřejmě Bitcoin, Ethereum a zhruba padesátka dalších. Coinbase je poměrně opatrná ve volbě digitálních aktiv, jež bude nabízet zákazníkům. Souvisí to s ochranou, kterou společnost rozhodně nepodceňuje. K dispozici Vám bude peněženka. Ochrání váš kryptoměnový kapitál biometrickou ověřovací technologií.
Poplatky
Čím by uživatele mohla burza naopak odradit jsou poplatky. Ty se liší podle typu nákupu, nakupované částky i podle země, ve které se nacházíte. Standartní poplatek se pohybuje kolem 3,8 %, ovšem při využití nákupu kryptoměn pomocí platební karty se poplatek může vyšplhat ještě výše.
Coinbase x Coinbase Pro
Pokud se Vám tento broker zamlouvá a chcete ho začít využívat, měli byste se zamyslet nad užíváním dceřiné burzy. Coinbase sama o sobě je totiž směnárna, kde nakoupíte kryptoměny přímo od firmy Coinbase. Pokud ovšem využijete služeb přímo Coinbase Pro, koupíte zde digitální aktiva od jiných obchodníků, což vede k nižším poplatkům.
Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:
Závěrem
Po přezkoumání desítek známých poskytovatelů jsme zjistili, že nejlepší kryptoburza je eToro. Je to proto, že platforma je bez provize, nabízí několik různých kryptoměn a umožňuje vkládat prostředky debetní/kreditní kartou, bankovním převodem nebo elektronickou peněženkou. A tato nejlépe hodnocená burza je samozřejmě regulována FCA – takže se můžete vyhnout nutnosti používat stinnou nelicencovanou platformu!
Kde obchodovat s kryptoměnami?
Jaké má eToro poplatky?
Nabízí eToro demo účet?
Je eToro vhodné pro začátečníky?
Jak mohu přesunout mince z eToro obchodní platformy do svojí eToro peněženky?
Mohu nakupovat kryptoměny pro svou e-peněženku za pomocí kreditní karty?
Jak dlouho trvá přesunout mince z eToro platformy?