Monday, July 15, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Skvělou expozicí vůči bankovnímu odvětví jsou akcie Erste Group Bank, pod kterou patří například banka s největší klientskou základnou v České republice – Česká spořitelna.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Erste společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Erste

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Erste v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Erste? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie firmy nás zavádí do Vídně v 19. století, kdy se zdejší kněz spolu s pár dalšími obyvateli rozhodl založit spořitelnu, za účelem pomoci chudým lidem uschovat peníze a získat finanční nezávislost. V roce 1970 se ze spořitelny stává oficiálně banka a s postupem dalších událostí vznikla skupina bank působících ve Střední Evropě.

Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

V době psaní článku čítá tržní kapitalizace tohoto bankovního giganta 13 miliard dolarů, což ji připisuje příčku 106. největší banky na světě. Výše na grafu můžete viděn cenový vývoj akcií Esrte group bank.

Kdo za firmou stojí?

Nastoupit ještě během univerzity do firmy, kde posléze strávíte celý svůj život a vybudujete kariéru, to je případ generálního ředitele skupiny Erste, Bernd Spalt. Po právech začal pracovat v právním oddělení a během několikaletého působení ve skupině Erste prostřídal pozice napříč všemi odděleními, tudíž Spalt se musí ve společnosti cítit jako ryba ve vodě.

Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Akcionářskou strukturu můžete vidět výše na grafu, přičemž velkým podílem disponuje finanční gigant Black Rock nebo vídeňský pojišťovací svaz.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory zajisté potěší, že skupina Erste odměňuje akcionáře v podobě dividend. Dividendy mají navíc rostoucí trend od roku 2016, přičemž jejich výše v roce 2021 činila 1,6 EUR na akcii.

TIP: Pokud čtenáře zajímají další dividendové tituly, doporučujeme se podívat na společnosti jako Philip Morris ČR nebo ČEZ.

Oblast působení

Erste group bank působí v bankovnickém odvětví, přičemž rozlišuje šest segmentů – retail, corporates, group markets, Asset/Liability Management & Local Corporate Center, savings banks a Group Corporate Center.

 • Retail – od hypotečních a spotřebitelských úvěrů, přes investiční úvěry až po spořící produkty, běžné účty, kreditní karty nebo leasing, pojištění a stavební spoření
 • Corporates – zahrnuje činnosti prováděné s firemními zákazníky rozdělené na malé, střední a velké korporátní klienty
 • Group markets – do tohoto segmentu se řadí příjmy  z obchodování a služeb poskytovaných na trzích, realizace obchodů, market making a řízení krátkodobé likvidity
 • Asset/Liability Management & Local Corporate Center – zahrnuje všechny činnosti ohledně správy aktiv a pasiv
 • Savings banks 
 • Group Corporate Center – segment pokrývá především centrálně řízené činnosti a položky, které nejsou přímo alokovány do jiných segmentů jako například korporátní centrum Erste Group Bank (dividendy a náklady na refinancování z účastí, všeobecné administrativní náklady), interní poskytovatele služeb (facility management, IT, nákupy), bankovní daň Erste Group Bank a také volný kapitál
Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2022?
Dceřiné společnosti Erste

Nikoliv za firmou Erste, ale pod křídly skupiny Erste operuje několik dceřiných společností v Evropě, které můžete vidět výše, mezi které patří i Česká spořitelna. V celkovém součtu tak skupina Erste obstarává až 16,1 milionů zákazníků prostřednictvím 2 091 fyzických poboček díky 44 500 zaměstnancům.

Česká spořitelna

Česká spořitelna se staví ve skupině Erste do čela co se týče počtu zákazníků a drží si i poměrně značný podíl na českém trhu půjček a vkladů. Tržní podíly v oblasti retailových úvěrů se pohybovaly v rozmezí 24-27 %, tržní podíly v oblasti korporátních úvěrů zůstaly nad 20 %. S 26 % si banka udržela první místo i v oblasti spotřebitelských úvěrů včetně platebních karet. Celkově, její podíl na trhu z hlediska celkových aktiv činil 19,1 %

Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2022?
Podíl na trhu půjček a vkladů

Slovy Tomáše Salomona, generálního ředitele České spořitelny, byl rok 2021 úspěšný. Došlo k vylepšení poradenských služeb a platformy George, která je již využívaná více než 1,8 milionem zákazníků. Ve spolupráci s partnerskými firmami také spustili unikátní aplikaci, která umožňuje uživatelům proměnit mobilní telefon v platební terminál pro příjem platebních karet.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Erste a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Erste v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Erste?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Erste nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Erste”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Erste Group Bank v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Erste nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Nacházíme se v závěru článku. Doufáme, že jsme čtenářům nastínili základní informace o společnosti Erste, neboť byste měli jako budoucí akcionáři alespoň přibližně vědět, jaké jevy a skutečnosti mohou podnikání firmy ovlivnit. Skupina Erste je vhodná pro investory, kteří hledají společnost působící v bankovním sektoru s diverzifikací byznysu po celé Evropě odměňující investory dividendou.

Jsou akcie Erste správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Erste?

Jaká je cena akcie Erste?

Získám díky akcii Erste dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Erste na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.