Sunday, July 21, 2024

Kde a Jak Koupit Akcie Apple v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Apple je typ firmy, které vyrostla z garáže v absolutní monstrum na poli elektroniky.

Apple si kolem svých zařízení vybudoval silný ekosystém, jež umožnuje snadnou komunikaci jednotlivých zařízení mezi sebou a zákazníci jsou ve smyslu elektroniky firmě loajální, což Applu upevňuje pozici na trhu.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Apple společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Apple

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Apple v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Apple? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Apple je největší veřejně obchodovanou společností na světě. Během minulého roku jako historicky vůbec první firma překonala kapitalizaci tří bilionů dolarů, ovšem ta z nepříznivého vývoje trhu klesla a dnes se pohybuje kolem 2,5 bilionů dolarů. Při vstupu firmy na burzu (IPO) v roce 1980 se cena pohybovala kolem 0,12 dolarů, což představuje obrovské zhodnocení do dnešního dne, kdy cena činí téměř 155 dolarů.

Kde a Jak Koupit Akcie Apple v České republice 2022?
Vývoj ceny Applu

Výše na týdenním grafu můžeme vidět, jak se cena akcie Apple vyvíjela v čase.

Kdo za firmou stojí?

Společnost byla založena čtyři roky před vstupem na burzu Ronaldem Waynem a slavným vizionářem, Stevem Jobsem. Steve Jobs krátkou dobu po odstoupení z funkce generálního ředitele bohužel zesnul a na pozici ho nahradil tehdejší provozní ředitel, Tim Cook. Ten je až do dnešní doby stále CEO.

TIP: Na vedení se můžete podívat pod odkazem zde.

Dostanu za akcie Apple dividendy?

U této společnosti zaručeně investory potěší fakt, že Apple vyplácení dividendu. Dividend Yield sice není nijak závratný – 0,5 %, ale na růstovou společnost se pořád jedná o solidní číslo. Firma totiž neustále reinvestuje své zisky do rozvoje nových projektů, akvizic společností a dalších růstových příležitostí. Mnoho technologických akcií a růstových akcií obecně totiž nevyplácí žádné dividendy.

Kde a Jak Koupit Akcie Apple v České republice 2022?
Vývoj dividend

Výše v tabulce můžete vidět vývoj dividendy, která za rok 2021 činila téměř 0,9 dolaru za vlastnění jednoho kusu akcie.

Oblast působení

Trh na kterém firma podniká je asi všem jasný – jedná se o trh s hardwarem, softwarem a v posledních letech se angažuje na poli služeb. Nejznámějším produktem je proslulé mobilní zařízení – iPhone. Tento produkt byl jakýsi game-changer a dokázal firmě vybudovat věrnou fanouškovskou základnu. Uživatelů Apple pobíhá po celém světě až 600 milionů, přičemž tito uživatelé vlastní 1,4 miliardy zařízení značky Apple.

Apple ale není jen firma o telefonech, vyrábí i známé iPady, iPody, MacBooky, Apple watche nebo AirPody. Dalším produktem je operační systém iOS. Jak jsme zmínili na začátku, firma se angažuje na poli služeb, neboť trh začíná být nasycen zařízeními značky Apple. Nabízí App Store, AppleCare, iCloud, Apple Pay, Apple Music, Apple TV + nebo Apple Arcade.

Prostor pro růst a investice společnosti

V poslední době se začaly na veřejnosti objevovat informace, že Apple má zájem o vývoj vlastních automobilů. Ne obyčejná, ale samořízená auta by mohla pro Apple znamenat velkou příležitost. Podle zprávy agentury Bloomberg z listopadu 2021 se ukazuje, že Apple pracuje na autonomním elektromobilu, který by se mohl dostat na trh již v roce 2025.

Poznámka: Tento časový plán se může zdát poněkud ambiciózní vzhledem k tomu, že inženýři společnosti Apple údajně počátkem roku 2021 počítali s časovým plánem až sedmi let pro uvedení samořídícího automobilu.

Dále společnost Apple přislíbila, že začne investovat stovky miliard dolarů k vytvoření desetitisíců pracovních míst v USA. Zaměřovat se bude především na výzkum a vývoj na poli 5G, polovodičových technologií a umělé inteligence. Nechybí ani vybudování nového kampusu v Severní Karolíně. Vzhledem k poskytování cloudových služeb musí stále investovat do datových center a také slibuje větší produkci u Apple TV+.

TIP: Přejděte na analýzu další společnosti, třeba Facebooku.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Apple a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Apple v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Akcie Apple zaznamenaly v posledních letech obří nárůst, nicméně to firmě nezaručuje i budoucí úspěch. Jedná se o technologickou společnost, která může být silně volatilní, což se většinou děje u představování nových produktů. Pokud věříte, že se firmě povede i nadále úspěšně oslovovat a rozšiřovat vybudovanou základnu zákazníků a podaří se ji vývoj automobilů, patří největší veřejně obchodovatelná společnost světa do Vašeho portfolia.

Jsou akcie Apple správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Apple?

Jaká je cena akcie Apple?

Získám díky akcie Apple dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Apple na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.