Sunday, June 23, 2024

Jak koupit kryptoměnu solana v České republice 2024?

Investoři stále hledají ty nejslibnější kryptoměny, do kterých by mohli investovat a zajistit si tak velké zhodnocení své investice. Ovšem v současné době je už poměrně těžké se zorientovat ve více než 10 tisících existujících kryptoměnách, přičemž každý den se objevují další a další. Nutno však říci, že na trhu je i několik ikonických stálic, které mají již svou zavedenou komunitu a investorům přinejmenším zajišťují pomocí dlouhodobých investic zajímavé, i když poměrně nestálé zhodnocování jejich investičního portfolia.

Jednou z těchto kryptoměnových stálic je i kryptoměna solana, která si po velmi trnité cestě, dokázala vybudovat a následně i udržet stabilní místo mezi TOP 10 kryptoměnami podle tržní kapitalizace a její blockchain Solana je dokonce hlavním konkurentem nejvyužívanějšího blockchainu Ethereum. Z tohoto důvodu se proto mohou investoři poměrně často setkat spíše s jeho přezdívkou “Ethereum killer”. V tomto průvodci se proto zaměříme na kryptoměnu solana více zblízka a řekneme si vše podstatné, co by měl investor o této kryptoměně vědět ještě před tím, než se do ni rozhodne investovat své finanční prostředky.

Rychlý přehled krypto burz, kde lze koupit kryptoměnu solana

Níže je uveden stručný přehled několika bezpečných a ověřených kryptoměnových burz, kde lze jak koupit, tak i investovat do kryptoměny solana.

  1. Binance – Nejznámější a nejvyhledávanější krypto burza na světě, kde mohou investoři investovat do kryptoměny solana bez strachu ze ztráty svých finančních prostředků. Kromě kryptoměny solana burza nabízí i dalších více než 600 populárních kryptoměn. Samozřejmostí je i nákup kryptoměny solana s následným uložením přímo na krypto peněžence burzy Binance wallet a nebo převedení na investorovu hardwarovou peněženku.
  2. Bybit – Kryptoměnu solana je možné si koupit i na poměrně mladá, avšak komplexní burze Bybit. Součástí nabídky jsou rovněž i nejrůznější nástroje, služby, funkce a výhody jak pro začínající, tak i zkušené obchodníky a investory. Investoři si kromě solany mohou do svého portfolia u Bybit zařadit i dalších více jak 250 kryptoměn.
  3. Gate.io – Všechny kryptoměnové stálice, včetně solany, a k tomu i nově uvedené altcoiny najdou investoři právě u této populární kryptoměnové burzy. Jedná se o burzu patřící do TOP 20 největších burz na světě, která svým více než 13 milionům uživatelů nabízí možnost snadno, rychle a bezpečně nakupovat nebo prodávat kryptoměny, a to 24/7.
  4. MEXC – Vyhledávaná burza kryptoměn zejména u mladých investorů a obchodníků, kterým nabízí inovativní a intuitivní platformu a mobilní aplikaci. MEXC je známá hlavně svým každodenním uváděním nových kryptoměn, úrovní zabezpečení, obrovskou nabídkou kryptoměn, nízkými poplatky a uživatelsky přívětivým rozhraním. Spolu s kryptoměnou solana tu najdou uživatelé i dalších více než 1 700 kryptoměn.
  5. OKX – Jedna z nejuniverzálnějších krypto burz na světě, v jejíž nabídce rozhodně nechybí ani kryptoměna solana. Tato burza umožňuje obchodovat se stovkami oblíbených kryptoměnových párů a to jak formou spot, tak i margin tradingu či s deriváty. Výhodou je z velmi časté zalistování nově uvedených tokenů, čímž investorům poskytuje i zajímavou diverzifikaci jejich portfolia a netradiční kryptoměny s potenciálem.
  6. Margex – Tato burza nabízí obchodování skrze futures kontrakty pro osm kryptoměn, včetně kryptoměny solana. Navíc tyto kryptoměny je možné obchodovat vůči většímu množství kolaterálu, než který do burzy obchodník vloží. Obchody se totiž otevírají vždy pouze vůči jedné kryptoměna jako kolaterálu, přičemž na všechny lze využít finanční páku až 1:100.

Koupit solana na binance

Co je solana?

Solana je blockchainová platforma třetí generace určená k hostování decentralizovaných a škálovatelných aplikací, která byla založena v roce 2017. Jedná se o open-source projekt, který v současné době provozuje nadace Solana Foundation se sídlem v Ženevě, zatímco blockchain byl vytvořen společností Solana Labs se sídlem v San Francisku. Samotný blockchain je aktuálně největším konkurentem blockchainu Ethereum, jelikož je mnohem rychlejší, pokud jde o počet transakcí, které dokáže zpracovat, a má i daleko nižší transakční poplatky. I z toho důvodu se mu často přezdívá Ethereum killer. Blockchain Solana se nejčastěji využívá k investicím, obchodování, NFT či DeFi oblasti nebo v decentralizovaných aplikacích.

Klíčové vlastnosti solana
Solana- klíčové vlastnosti. Zdroj: coinpedia.org

Nativním tokenem ekosystému Solana je kryptoměna solana (SOL), která slouží především k placení transakčních poplatků a nebo jako odměna validátorům na blockchainu. Token SOL se začal prodávat v dubnu 2020 za cenu 0,75 USD a už v tomtéž roce se její hodnota zdvojnásobila. Do podvědomí širší veřejnosti se ovšem dostala solana až v roce 2021, kdy dosáhla v srpnu svého historického cenového maxima ve výši 260 USD a stala se osmou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Konkrétně hodnota SOL vzrostla téměř o 12 000 % a dosáhla tržní kapitalizaci přes 75 miliard dolarů.

Měsíční cenový graf solana
Měsíční cenový graf SOL/USDT. Zdroj: binance

Po dosažení tohoto úspěchu ovšem čekal na solanu velký pád, který dospěl až k jejímu vymazání v roce 2022. Do 29. prosince 2022 klesla tržní kapitalizace SOL na přibližně 3,63 miliardy dolarů. Z toho se však už během následujícího roku oklepala a získala zpět skoro polovinu své ztracené tržní kapitalizace. Aktuálně, v polovině roku 2024, se pohybuje cena SOL okolo 140 USD. Zároveň také solana zaujímá s tržní kapitalizací ve výší 63 miliard USD páté místo na světě.

Proof-of-History

Jelikož samotný zakladatel neměl v oblibě konsenzus Proof-of-work ani Proof-of-Stake, vymyslel si vlastní s názvem Proof-of-history (PoH). Jak už název napovídá, konsenzus se spoléhá na čas, který podle zakladatele Solany v běžných systémech chybí. Každý uzel spoléhá na vlastní čas bez znalosti času ostatních uzlů v síti. Absence “standardních hodin” způsobuje to, že při použití časového razítka zprávy k jejímu přijetí nebo odmítnutí neexistovala žádná záruka, že každý další účastník sítě učiní přesně stejnou volbu.

PoH tuto překážku překonává, přičemž každý uzel v síti se může spolehnout na zaznamenaný údaj o čase v účetní knize na základě nedůvěry, která je pro fungování blockchainu klíčová. Standardizované hodiny umožňují snadnou synchronizaci distribuované sítě. Jednoduše tak díky historickému záznamu, který prokazuje uskutečnění transakce v určitém čase, lze dosáhnout vysoké škálovatelnosti, jež Solana disponuje.

Výjimečnost Solany

Pokud přijde řeč na téma transakce v kontextu se Solanou, můžete vidět bezkonkurenční čísla. Zatímco některé kryptoměny zvládají méně jak desetinu transakcí za sekundu než Solana, dokonce se konkurenti nevyrovnají ani z pohledu poplatků, které Solana udržuje na velice atraktivní výši.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Porovnání s ostatními blockchainy

Blockchain Solany je využívaný také k investicím, obchodování, v decentralizovaných aplikacích, DeFi a NFT oblasti. Úspěch Solany na poli NFT dokládá prodání opičky za 2,1 milionu dolarů pouhý měsíc po uvedení vůbec první NFT kolekce, Monkey Business, na blockchain Solany.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
TVL dle projektů na Solaně

Graf výše potvrzuje naopak úspěch v decentralizovaných financí, kdy je na Solaně uzamknuto přes 8 miliard dolarů, čímž si udržuje 5. místo napříč všemi blockchainy. Nejvíce je pak uzamknuto na Serum, decentralizované burze (DEX). Na decentralizovaných burzách můžeme obecně najít nejvyšší částku uzamknutých prostředků napříč DeFi produkty, přičemž půjčky zajištěné kryptoměnami zaujímají druhé místo.

Problémy na blockchainu

Ačkoliv se může mylně zdát, že jde o bezproblémové řešení, pořád se jedná o relativně nový projekt, na kterém se musí neustále pracovat. Jedním z problémů jsou validátoři, protože abyste se jedním stali, musíte disponovat velkým množstvím kapitálu. Patrně z toho důvodu je na síti pouze 1 600 validátorů, zatímco na Ethereum 2.0 jich čeká bezmála 300 000 s celkovou uzamčenou hodnotou ve výši 26 miliard dolarů.

Další vlastností, díky které se Solana stává terčem kritiky je (de)centralizace. Až 60 % tokenů vlastní zakladatelé a Solana foundation. Ostatně, podívejte se sami níže na grafu, jak jsou na tom ostatní blockchainy.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Alokace tokenů rozdílných projektů

V neposlední řadě síť trápí poměrně časté výpadky, které síť dokáží odstavit bez problémů na více jak 8 hodin. Nejčastěji se tak děje proto, že sítí proběhne více transakcí, než zvládne (během výpadku v září minulého roku mělo na síti proběhnout 400 000 tps). Poté dojde k rozdělování sítě do více částí, což způsobí zaplnění paměti některých uzlů a následné vypnutí.

Úspěchy blockchainu

Čím naopak investory Solana oslovila je energetická nenáročnost, pro kterou bývá často kritizován Bitcoin a další Proof-of-Work kryptoměny. Solana a ostatní digitální aktiva s nižší spotřebou energie tak v tomto ohledu pomalu mění názor veřejnosti. Jak vidíte níže na grafu, nejenže je srovnávána s Visou z pohledu transakcí, ale může se jí rovnat a dokonce ji překonává v mezích energetické náročnosti na transakci.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Porovnání energetické náročnosti za transakci s ostatními projekty

Podle zprávy zveřejněné na webu kryptoměny během konce listopadu minulého roku vyšlo najevo, že jedna transakce na blockchainu vyžaduje méně energie než dvě vyhledání na Googlu. Výzkum provedený týmem Solana Foundation určil, že jedna transakce na blockchainu aktiva vyžaduje 0,00051 kWh neboli 1 836 joulů energie, přičemž samotné jedno vyhledávání na platformě Google údajně spotřebuje přibližně 1 080 joulů.

Závěr

Solana si tak za krátkou dobu své existence stihla vybudovat velké jméno a momentálně už jen závisí na tom, jak se blockchain do budoucna bude vyvíjet. Nicméně musíme také brát v potaz, že Ethereum 2.0 se blíží a to by mělo nabídnout energeticky méně náročnější konsenzus Proof-of-Stake, od čehož si komunita slibuje větší škálovatelnost a propustnost, čímž se nabízí otázka, zda bude Solana dále považována za jeho zabijáka.

Jak koupit Solanu?

Mohu nakupovat výrobky a služby za Solanu?

Jak koupit Solanu nejlepší cestou?

Jaká je minimální investice do Solany v ČR?

Kolik stojí nákup Solany?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.