Tuesday, March 19, 2024

Kryptoměna Solana – Jak Koupit v České republice 2024?

Pokud čtenáři nahlédli do tohoto článku, určitě se již seznámili s kryptoměnami v obecném slova smyslu, tuší co je blockchain a možná se odhodlali nakoupit krále kryptoměnového světa, Bitcoin. Jak ale víte, Bitcoin kromě toho, že byl historicky první vyvinuté digitální aktivum a disponuje jakousi druhou vrstvou v podobě Lightning Network, toho moc nedokáže.

Rychlý přehled brokerů umožňující koupit kryptoměnu Solana

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů nabízející možnost jak koupit Ethereum v České republice v roce 2022. Chcete začít kupovat Ethereum? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Binance – využijte nástroje pro pokročilé a mějte výběr z více jak 500 kryptoměn
  2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  3. Coinbase – bezpečnost je u této burzy na prvním místě

ZAČNI HNED

Ať už jste příznivci kryptoměnových alternativ nebo bitcoinoví maximalisti, je to jedno. Relativně nové digitální aktivum –  Solana, upoutalo váš zájem a určitě čtenáře zajímá, čemu vděčí takovému raketovému růstu. Přesně tuto skutečnost si dneska rozebereme, včetně toho jak a kde kryptoměnu s přezdívkou “Ethereum killer” nakoupit. Možností je spousta, neboť Solana se těší velké poptávce ze strany investorů, proto burzy reagují.

Co je Solana?

Solana je digitální měna, která splňuje charakteristiky kryptoměn. Především se jedná o blockchainovou platformu pro vývoj dApps. Její historie sahá do roku 2017, přičemž nyní jí provozuje Solana Foundation se sídlem v Ženevě, zatímco blockchain vytvořila společnost Solana Labs. Samotný Solana token je využívaný k placení transakčních poplatků nebo odměny validátorům a samozřejmě jako prostředek spekulace.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Cenový vývoj Solany

Jak můžete vidět výše na grafu, Solana zažila během roku 2021 obrovský cenový boom, kdy z 2 dolarů vyšplhala na momentální vrchol – 267 dolarů, za pouhých 10 měsíců. Při naprostém boomu se dostala svojí kapitalizací až na třetí místo v seznamu nejhodnotnějších kryptoměn na světě, zatímco v době psaní článku se nachází na místě šestém s kapitalizací převyšující 43 miliard dolarů, což se podobá kapitalizaci společnosti Xiaomi.

Proof-of-History

Jelikož samotný zakladatel neměl v oblibě konsenzus Proof-of-work ani Proof-of-Stake, vymyslel si vlastní s názvem Proof-of-history (PoH). Jak už název napovídá, konsenzus se spoléhá na čas, který podle zakladatele Solany v běžných systémech chybí. Každý uzel spoléhá na vlastní čas bez znalosti času ostatních uzlů v síti. Absence “standardních hodin” způsobuje to, že při použití časového razítka zprávy k jejímu přijetí nebo odmítnutí neexistovala žádná záruka, že každý další účastník sítě učiní přesně stejnou volbu.

PoH tuto překážku překonává, přičemž každý uzel v síti se může spolehnout na zaznamenaný údaj o čaše v účetní knize na základě nedůvěry, která je pro fungování blockchainu klíčová. Standardizované hodiny umožňují snadnou synchronizaci distribuované sítě. Jednoduše tak díky historickému záznamu, který prokazuje uskutečnění transakce v určitém čase, lze dosáhnout vysoké škálovatelnosti, jež Solana disponuje.

Výjimečnost Solany

Pokud přijde řeč na téma transakce v kontextu se Solanou, můžete vidět bezkonkurenční čísla. Zatímco některé kryptoměny zvládají méně jak desetinu transakcí za sekundu než Solana, dokonce se konkurenti nevyrovnají ani z pohledu poplatků, které Solana udržuje na velice atraktivní výši.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Porovnání s ostatními blockchainy

Blockchain Solany je využívaný také k investicím, obchodování, v decentralizovaných aplikacích, DeFi a NFT oblasti. Úspěch Solany na poli NFT dokládá prodání opičky za 2,1 milionu dolarů pouhý měsíc po uvedení vůbec první NFT kolekce, Monkey Business, na blockchain Solany.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
TVL dle projektů na Solaně

Graf výše potvrzuje naopak úspěch v decentralizovaných financí, kdy je na Solaně uzamknuto přes 8 miliard dolarů, čímž si udržuje 5. místo napříč všemi blockchainy. Nejvíce je pak uzamknuto na Serum, decentralizované burze (DEX). Na decentralizovaných burzách můžeme obecně najít nejvyšší částku uzamknutých prostředků napříč DeFi produkty, přičemž půjčky zajištěné kryptoměnami zaujímají druhé místo.

Problémy na blockchainu

Ačkoliv se může mylně zdát, že jde o bezproblémové řešení, pořád se jedná o relativně nový projekt, na kterém se musí neustále pracovat. Jedním z problémů jsou validátoři, protože abyste se jedním stali, musíte disponovat velkým množstvím kapitálu. Patrně z toho důvodu je na síti pouze 1 600 validátorů, zatímco na Ethereum 2.0 jich čeká bezmála 300 000 s celkovou uzamčenou hodnotou ve výši 26 miliard dolarů.

Další vlastností, díky které se Solana stává terčem kritiky je (de)centralizace. Až 60 % tokenů vlastní zakladatelé a Solana foundation. Ostatně, podívejte se sami níže na grafu, jak jsou na tom ostatní blockchainy.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Alokace tokenů rozdílných projektů

V neposlední řadě síť trápí poměrně časté výpadky, které síť dokáží odstavit bez problémů na více jak 8 hodin. Nejčastěji se tak děje proto, že sítí proběhne více transakcí, než zvládne (během výpadku v září minulého roku mělo na síti proběhnout 400 000 tps). Poté dojde k rozdělování sítě do více částí, což způsobí zaplnění paměti některých uzlů a následné vypnutí.

Úspěchy blockchainu

Čím naopak investory Solana oslovila je energetická nenáročnost, pro kterou bývá často kritizován Bitcoin a další Proof-of-Work kryptoměny. Solana a ostatní digitální aktiva s nižší spotřebou energie tak v tomto ohledu pomalu mění názor veřejnosti. Jak vidíte níže na grafu, nejenže je srovnávána s Visou z pohledu transakcí, ale může se jí rovnat a dokonce ji překonává v mezích energetické náročnosti na transakci.

Kryptoměna Solana - Jak Koupit v České republice 2022?
Porovnání energetické náročnosti za transakci s ostatními projekty

Podle zprávy zveřejněné na webu kryptoměny během konce listopadu minulého roku vyšlo najevo, že jedna transakce na blockchainu vyžaduje méně energie než dvě vyhledání na Googlu. Výzkum provedený týmem Solana Foundation určil, že jedna transakce na blockchainu aktiva vyžaduje 0,00051 kWh neboli 1 836 joulů energie, přičemž samotné jedno vyhledávání na platformě Google údajně spotřebuje přibližně 1 080 joulů.

Závěr

Solana si tak za krátkou dobu své existence stihla vybudovat velké jméno a momentálně už jen závisí na tom, jak se blockchain do budoucna bude vyvíjet. Nicméně musíme také brát v potaz, že Ethereum 2.0 se blíží a to by mělo nabídnout energeticky méně náročnější konsenzus Proof-of-Stake, od čehož si komunita slibuje větší škálovatelnost a propustnost, čímž se nabízí otázka, zda bude Solana dále považována za jeho zabijáka.

Jak koupit Solanu?

Mohu nakupovat výrobky a služby za Solanu?

Jak koupit Solanu nejlepší cestou?

Jaká je minimální investice do Solany v ČR?

Kolik stojí nákup Solany?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.