Thursday, June 13, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Bez elektroniky si život v 21. století pravděpodobně nedokážeme představit, přičemž akcie Siemens, jednoho z největších výrobců elektroniky na světě, jsou obchodovány na burze.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Siemens společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Siemens

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Siemens v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Siemens? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Podoba společnosti Siemens se začala tvarovat již v 19. století, konkrétně roku 1847, když dva muži založili podnik s názvem Telegraphen-Bauanstalt von Siemens & Halske. Od prvotního vynálezu, telegrafu, se Siemens v průběhu několika desítek let dostala až k rychlovlakům Velaro nebo mobilním telefonům Siemens.

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Dnes společnost, která stála za telegrafem, dosahuje tržní kapitalizace 100 miliard dolarů a patří ji tak 120. místo na seznamu nejhodnotnějších společností podle tržní kapitalizace. Dále je rovněž součástí německého indexu DAX. Výše na grafu můžete vidět cenový vývoj akcií Siemens v průběhu let.

Kdo za firmou stojí?

Roland Busch, po tom co strávil v Siemens většinu svého pracovního života – 28 let, byl zvolen jako generální ředitel. Firmu tak prošel napříč většinou oddělení, což mu dává bohatou zkušenost a je jistě schopen Siemens adekvátně řídit. Patřičné vzdělání nabral ve Francii a Německu, kde studoval fyziku a elektroniku.

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Vlastnickou strukturu mohou čtenáři vidět výše na grafu, přičemž největší podíl vlastní institucionální investoři. Podle geografického rozložení je největší zastoupení akcionářů v Německu (29%) a USA (24%). Dohromady společnost emitovala 850 mil. akcií.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že společnost Siemens odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Dividendový výnos je průměrný ve srovnání s ostatními dividendovými tituly, neboť v roce 2021 dosahoval 2,8 %. Tyto finanční prostředky jsou akcionářům vypláceny na roční bázi, přičemž v roce 2021 byla tato částka 4 EUR.

TIP: Mezi další dividendové tituly, které by neměly čtenáři rozhodně opomenout patří Coca Cola nebo Shell.

Oblast působení

Společnost Siemens rozlišuje šest segmentů – finanční služby, healthineers, mobilita, infrastruktura, portfolio podniků a průmysl. Finanční služby zahrnují podporu zákazníků prostřednictvím leasingu, úvěrů či financování provozního kapitálu a navíc poskytují konzultace ohledně řízení rizik, byznys modelů nebo obchodních modelů.

Portfolio podniků zahrnuje firmy, které společnost Siemens koupila a dodávají širokou škálu produktů, softwaru, řešení, systémů a služeb. Zjednodušeně se snaží využit jejich potenciál a poté je prodat nebo dále rozvíjet. Nedílnou součástí je Siemens Healthineers, což je veřejně obchodovaná společnost, která je Siemens AG majoritním akcionářem. Jedná se o poskytovatele zdravotnických řešení a služeb, jež vyvíjí, vyrábí a prodává různorodou škálu diagnostických a terapeutických produktů včetně služeb.

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2022?
Rozdělení tržeb dle segmentů během 2. kvartálu 2022

Oblast mobility zahrnuje podnikání na poli osobní a nákladní dopravy. Vyrábí dopravní prostředky pro městskou (metro, tramvaje) i regionální dopravu (vlaky) a poskytuje řešení pro automatizaci železniční dopravy, jako jsou systémy automatického řízení vlaků, zabezpečovací systémy či systémy řízení provozu. Do segmentu průmyslu se naopak řadí příjmy z automatizačních systémů a softwaru pro továrny nebo fyzické výrobky včetně pohonů a měničů.

V poslední řadě infrastruktura nabízí produkty a služby na podporu udržitelného prostředí (zdroje energie, budovy a komunity). Portfolio infrastruktury se skládá z budov, elektrifikace a elektrotechnických výrobků. Do budov Siemens dodává produkty a řeší problémy typu větrání, klimatizace nebo systémů požární bezpečnosti. Elektrifikace nabízí software pro simulaci, provoz a řízení sítí nebo  primární a sekundární rozváděče středního napětí. Elektrotechnické výrobky netřeba popisovat, jsou to veškeré komponenty (jističe, stykače, atd.).

Nadnárodní firma

To, že se jedná o společnost s nadnárodní působností dokládá mimo jiné i graf nastiňující výnosy dle geografického rozložení níže. Ačkoliv 50 % veškerých příjmů plyne z podnikání v Evropě, Asie společně se západem si ukrojili zbylou polovinu koláče téměř rovným dílem. Největší růst zaznamenal v posledních dvou letech zejména segment zdravotnictví, díky prodeji antigenních testů.

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2022?
Výnosy dle geografického rozložení

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Siemens a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Siemens v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Siemens?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Siemens nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Siemens”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Siemens v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Siemens nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Siemens je nadnárodní korporací s širokým portfoliem produktů a služeb, které v budoucnu jistě budeme využívat – obor elektrotechniky. Nicméně pokud se podíváme na hospodářské výsledky, rostoucí společnost bohužel neuvidíme. Společnost Siemens trápí letitá stagnace až pokles zisku, což může některé investory odradit.

Jsou akcie Siemens správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Siemens?

Jaká je cena akcie Siemens?

Získám díky akcii Siemens dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Siemens na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.