Friday, June 14, 2024

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Gazprom akcie jsou momentálně historicky na nejnižších úrovních, pokud pomineme morální faktor, vyplatí se do společnosti investovat?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Gazprom akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Gazprom akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Gazprom akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Gazprom akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Firma pod názvem Gazprom vznikla v roce 1989, kdy o čtyři roky později se stala akciovou společností s tím, že polovinu odkoupil stát. Ještě v roce 2020 byla firma oceněna jako 32. největší veřejně obchodovanou společností na světě. Po ruské agresi na Ukrajině jsou data spíše nejasná a výše kapitalizace tak není známá.

 

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, v roce 2009 nastal velký cenový pokles. Ten byl zapříčiněn geopolitikou Kremlu, vyššími náklady na transport plynu a poklesem cen komodit. V době cenového maxima akcie se kapitalizace Gazpromu pohybovala okolo 360 miliard dolarů.

Kdo za firmou stojí?

Ačkoliv má společnost vlastní management, podle odborníků hlavním problémem Gazpromu je to, že nadále slouží jako Putinova oblíbená geopolitická zbraň a stále tlačí Gazprom k realizaci nových projektů, které jsou pro Kreml důležité, ale z finančního hlediska riskantní. Dva výrazné příklady se týkají Ukrajiny a Číny. Konflikt na východní Ukrajině přišel Gazprom draho, což se potvrzuje i při vojenské operaci na Ukrajině.

Poznámka: Vývoz na Ukrajinu klesl z 36 miliard metrů krychlových v roce 2010 na 3,7 během prvních šesti měsíců roku 2015, než se 1. července zcela zastavil. Snaha Moskvy o účinnou energetickou blokádu Kyjeva nevyšla, ale stála Gazprom téměř 6 miliard dolarů na ušlých příjmech i pokutách a zároveň přiměla evropské zákazníky k diverzifikaci distributorů energie.

Ano, majoritním akcionářem Gazpromu je vláda Ruské Federace a to konkrétně Federální úřad pro správu státního majetku s 38,37 % podílem a Rosněftěgaz s 10,97 % podílem. Zbytek akcií drželi investoři, z toho 25,20 % držitelé ADR na zahraničních burzách a 24,57 % ostatní právnické a fyzické osoby.

Vyplácí Gazprom dividendy?

Ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině společnost Gazprom dividendy vyplácela, přičemž v roce 2019 činila dividenda na jednu akcii 0,45 dolaru, připisující dividend yield ve výši téměř 8 %. Díky dividendové politice schválené v roce 2019 měla firma od roku 2022 vyplácet vysoké dividendy (13-16 % současné ceny), zda to ale vyjde v době psaní článku není jasné.

Oblast působení

Gazprom je největším světovým producentem zemního plynu, který se podílí přibližně jednou pětinou na celosvětové produkci plynu. Společnost se zaměřuje na geologický průzkum, těžbu, přepravu, skladování, zpracování a prodej plynu, plynového kondenzátu a ropy a prodeje plynu jako paliva pro motorová vozidla. Jak můžete vidět níže na grafu, akcie Gazpromu zančně korelovali s cenou zemního plynu.

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Korelace ceny akcií a zemního plynu

Díky své velikosti spadá pod firmu několik mateřských společností včetně Gazprom Neft, firma Vemex působící v České republice, přičemž na Slovensku zase figuruje SPP a dalších 150 firem po celém světě. Tyto dceřiné firmičky působí i v jiných segmentech jako finance, média nebo letectví. Rovněž vlastní a pronajímá plynovody a ropovody přes celou Evropu s délkou až 172 000 kilometrů.

Závislost Evropy

Problémem z geopolitického hlediska pro Evropu je, že Gazprom je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu, podle dat Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťoval téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Tato statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsme nejvíce závislí my společně s Lotyšskem, kde Gazprom dodává až 100 % spotřeby plynu. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec.

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Závislost jednotlivých zemí na ruském plynu

Vzhledem k úzkým vazbám Kremlu a Gazpromu dopadají na tuto firmu vyvážející plyn do Evropy sankce. A bude pravděpodobně hůř, Evropská komise začátkem března oznámila, že už letos plánuje snížit závislost EU na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu mnohem dříve než podle původního plánu v roce 2030.

Německo v reakci na události v posledních týdnech snížilo dovoz plynu z Ruska z 55 na 40 procent. Pokud se Evropské Unii podaří dodržet tento plán, tak by mohl ruský gigant utrpět velké ztráty ze slabších dodávek do Evropy. Možné východisko pro Gazprom, které se momentálně vyskytuje je nestranná Čína.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Gazprom akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Gazprom akcie roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Akcie společnosti Gazprom jsou, pokud nebudeme brát v potaz etickou stránku věci, možnou příležitostí pro investory v případě takovéhoto cenového poklesu. Nicméně problémem Gazpromu je Kreml a jeho politika. V době psaní článku probíhá “speciální operace na Ukrajině”, které měla vliv na propadnutí akcií giganta v oblasti zemního plynu o 60 %. Investor by si tak měl být vědom těchto skutečností.

Jsou Gazprom akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Gazprom akcie?

Jaká je cena Gazprom akcie?

Lze získat od Gazprom akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Gazprom akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.