Monday, May 29, 2023

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2023?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Gazprom akcie jsou momentálně historicky na nejnižších úrovních, pokud pomineme morální faktor, vyplatí se do společnosti investovat?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Gazprom akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Gazprom akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Gazprom akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Gazprom akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro -obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Firma pod názvem Gazprom vznikla v roce 1989, kdy o čtyři roky později se stala akciovou společností s tím, že polovinu odkoupil stát. Ještě v roce 2020 byla firma oceněna jako 32. největší veřejně obchodovanou společností na světě. Po ruské agresi na Ukrajině jsou data spíše nejasná a výše kapitalizace tak není známá.

 

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, v roce 2009 nastal velký cenový pokles. Ten byl zapříčiněn geopolitikou Kremlu, vyššími náklady na transport plynu a poklesem cen komodit. V době cenového maxima akcie se kapitalizace Gazpromu pohybovala okolo 360 miliard dolarů.

Kdo za firmou stojí?

Ačkoliv má společnost vlastní management, podle odborníků hlavním problémem Gazpromu je to, že nadále slouží jako Putinova oblíbená geopolitická zbraň a stále tlačí Gazprom k realizaci nových projektů, které jsou pro Kreml důležité, ale z finančního hlediska riskantní. Dva výrazné příklady se týkají Ukrajiny a Číny. Konflikt na východní Ukrajině přišel Gazprom draho, což se potvrzuje i při vojenské operaci na Ukrajině.

Poznámka: Vývoz na Ukrajinu klesl z 36 miliard metrů krychlových v roce 2010 na 3,7 během prvních šesti měsíců roku 2015, než se 1. července zcela zastavil. Snaha Moskvy o účinnou energetickou blokádu Kyjeva nevyšla, ale stála Gazprom téměř 6 miliard dolarů na ušlých příjmech i pokutách a zároveň přiměla evropské zákazníky k diverzifikaci distributorů energie.

Ano, majoritním akcionářem Gazpromu je vláda Ruské Federace a to konkrétně Federální úřad pro správu státního majetku s 38,37 % podílem a Rosněftěgaz s 10,97 % podílem. Zbytek akcií drželi investoři, z toho 25,20 % držitelé ADR na zahraničních burzách a 24,57 % ostatní právnické a fyzické osoby.

Vyplácí Gazprom dividendy?

Ještě před začátkem konfliktu na Ukrajině společnost Gazprom dividendy vyplácela, přičemž v roce 2019 činila dividenda na jednu akcii 0,45 dolaru, připisující dividend yield ve výši téměř 8 %. Díky dividendové politice schválené v roce 2019 měla firma od roku 2022 vyplácet vysoké dividendy (13-16 % současné ceny), zda to ale vyjde v době psaní článku není jasné.

Oblast působení

Gazprom je největším světovým producentem zemního plynu, který se podílí přibližně jednou pětinou na celosvětové produkci plynu. Společnost se zaměřuje na geologický průzkum, těžbu, přepravu, skladování, zpracování a prodej plynu, plynového kondenzátu a ropy a prodeje plynu jako paliva pro motorová vozidla. Jak můžete vidět níže na grafu, akcie Gazpromu zančně korelovali s cenou zemního plynu.

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Korelace ceny akcií a zemního plynu

Díky své velikosti spadá pod firmu několik mateřských společností včetně Gazprom Neft, firma Vemex působící v České republice, přičemž na Slovensku zase figuruje SPP a dalších 150 firem po celém světě. Tyto dceřiné firmičky působí i v jiných segmentech jako finance, média nebo letectví. Rovněž vlastní a pronajímá plynovody a ropovody přes celou Evropu s délkou až 172 000 kilometrů.

Závislost Evropy

Problémem z geopolitického hlediska pro Evropu je, že Gazprom je dlouhodobě největším dodavatelem zemního plynu, podle dat Eurostatu ještě v roce 2020 zajišťoval téměř 40 procent spotřeby plynu v Evropské unii. Tato statistická agentura uvádí, že na ruském plynu jsme nejvíce závislí my společně s Lotyšskem, kde Gazprom dodává až 100 % spotřeby plynu. Naopak několik zemí nedováží ruský plyn vůbec.

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Závislost jednotlivých zemí na ruském plynu

Vzhledem k úzkým vazbám Kremlu a Gazpromu dopadají na tuto firmu vyvážející plyn do Evropy sankce. A bude pravděpodobně hůř, Evropská komise začátkem března oznámila, že už letos plánuje snížit závislost EU na ruském plynu o dvě třetiny a ukončit závislost na ruských dodávkách plynu mnohem dříve než podle původního plánu v roce 2030.

Německo v reakci na události v posledních týdnech snížilo dovoz plynu z Ruska z 55 na 40 procent. Pokud se Evropské Unii podaří dodržet tento plán, tak by mohl ruský gigant utrpět velké ztráty ze slabších dodávek do Evropy. Možné východisko pro Gazprom, které se momentálně vyskytuje je nestranná Čína.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Gazprom akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Gazprom akcie roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Gazprom akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Gazprom akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?
Fáze registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?

Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.

Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.

PŘEJÍT NA ETORO

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Gazprom, nicméně proces je pro každé aktivum stejný. Momentálně je znemožněno nakupovat akcie Gazpromu, proto se ve vašem případě bude okénko “obchodovat” lišit.

Kde a Jak Koupit Gazprom akcie v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko  “Obchodovat”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Kde je nejlepší koupit Gazprom akcie?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší koupení Gazprom akcie, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Proč Investovat do ETF S&P 500 v roce 2022? 3 tipy na konkrétní ETF kopírující S&P 500Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Přehled všech poplatků najdete zde.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Akcie společnosti Gazprom jsou, pokud nebudeme brát v potaz etickou stránku věci, možnou příležitostí pro investory v případě takovéhoto cenového poklesu. Nicméně problémem Gazpromu je Kreml a jeho politika. V době psaní článku probíhá “speciální operace na Ukrajině”, které měla vliv na propadnutí akcií giganta v oblasti zemního plynu o 60 %. Investor by si tak měl být vědom těchto skutečností.

Jsou Gazprom akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Gazprom akcie?

Jaká je cena Gazprom akcie?

Lze získat od Gazprom akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Gazprom akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás 15% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 3650 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.