Wednesday, July 24, 2024

Jak Nakupovat Akcie v České republice 2024

Rádi byste zhodnotili své prostředky a poprvé zjišťujete, jak koupit akcie? V tomto průvodci pro začátečníky vám poskytneme všechny potřebné rady, jak nakupovat akcie v České republice. Probereme, jak si vybrat správného a regulovaného obchodníka s cennými papíry, jaké poplatky můžete očekávat, jak zadat svůj první příkaz k nákupu akcií a poskytneme tipy pro výběr správných akcií.

Dříve než začnete nakupovat akcie, je třeba si vybrat špičkového makléře. Abychom vám pomohli, níže uvádíme seznam nejlepších českých brokerů s úplným rozpisem jejich poplatků a funkcí.

Kde nakupovat akcie? S těmito brokery neuděláte chybu

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro zprostředkování možnosti kde nakupovat akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít nakupovat akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Díky tomu, jak dnes funguje obchodování s akciemi, můžete nakoupit tisíce globálních akcií pomocí jediného kliknutí. Jediné, co potřebujete, je spolehlivý účet u online prostředníka. Vzhledem k tomu, že v současné době existují stovky makléřů, z nichž každý soupeří o váš obchod, tak poplatky a provize nikdy nebyly tak konkurenční. Existují dokonce platformy pro obchodování s akciemi, které vám umožňují nakupovat akcie bez placení jakýchkoli poplatků za obchodování.

Kromě toho, že se naučíte jak koupit akcie, je však také velmi důležité naučit se základy toho, jak akcie vlastně fungují, jaká jsou investiční strategie a jaké jsou případné daňové povinnosti. Tím, že se seznámíte se základy, máte největší šanci vyhnout se nákladným začátečnickým chybám.

Co jsou akcie?

Když se společnost rozhodne vstoupit na burzu, znamená to, že bude zakótována na burze cenných papírů. To následně umožňuje běžným investorům zakoupit akcie firmy. Jak název napovídá, budete vlastnit určitý podíl společnosti, do které investujete – úměrně počtu akcií, které držíte.

Hodnotu akcií určují tržní pohyby. Jinými slovy, pokud je více kupujících než prodávajících, cena akcií se zvýší. Když se tak stane, hodnota vaší investice bude následovat její vývoj. Pokud je více prodávajících než kupujících, má to opačný účinek. To znamená, že hodnota vašich akcií klesne.

Poznámka: Jelikož budete minoritní akcionář, rozhodování o chodu firmy se Vás týkat nebude.

V popředí stojí nárok na dividendy. Akcie můžete prodat kdykoli během standardních tržních hodin. Částka, kterou obdržíte zpět v hotovosti, se bude odvíjet od počtu akcií, které držíte, k poměru k aktuální ceně akcií společnosti.

Kolik peněz můžete vydělat?

Teoreticky můžete vydělat peněz kolik chcete, ale jak už to u všeho bývá, každý způsob má svůj háček. V základu existují tři cesty k dosažení zisku nakupováním akcií včetně kapitálových zisků, dividend a tzv. složeného růstu.

 • Kapitálové zisky

Pokud je hodnota vašich akcií vyšší než cena, kterou jste původně zaplatili, jedná se o tzv. kapitálové zisky.

Příklad: Koupili jste si 1 000 akcií společnosti BP ve výši 102 korun za akcii. To znamená, že vaše celková investice činí 102 000 korun. O pět let později se cena akcie vyšplhá na 131 korun. Rozhodnete se akcie prodat. Vydělali jste 29 korun na akcii, tudíž při 1 000 akcií kapitálový zisk představuje 29 000 korun.

V ČR budete muset kapitálové zisky vykázat v daňovém přiznání. Konkrétní sazba daně se bude lišit v závislosti na celkových příjmech. Nicméně pokud budete, jako v tomto teoretickém příkladu, držet akcie déle jak tři roky, vztahuje se na tento případ časový test a nemusíte zisk danit.

Dividendy

Na akciích můžete také vydělat peníze ve formě dividend. Ve své nejzákladnější podobě umožňují dividendy velkým společnostem podělit se o své zisky s akcionáři. Jakmile tak učiní, budete mít nárok na svůj podíl na výnosech. Konkrétní příjem z dividend, který získáte, se bude lišit v závislosti na tom, jak dobře si společnost vede. Ne všechny akcie vyplácejí dividendy, ale pokud ano, děje se tak obvykle každý třetí nebo šestý měsíc.

Příklad: Vlastníte 500 akcií banky HSBC. Banka vyplácí dividendy každé tři měsíce a tentokrát oznámí dividendový výnos ve výši 7 %, což činí 9,8 CZK na akcii. Držíte 500 akcií, takže celkem obdržíte 4 900 korun (9,8 x 500 akcií).

Nejlepší na dividendách je, že je obdržíte navíc ke svým kapitálovým výnosům. V ideálním případě budete investovat do akcií, jejichž hodnota roste, a zároveň budete pravidelně dostávat dividendy.

Složený růst

Spíše než prosté vyplácení kapitálových zisků nebo vyčkávání na příjem z dividend se mnoho investorů snaží reinvestovat zisky z aktiv, aby v průběhu času generovali další zisky. Tomuto postupu se říká složený růst. Dlouhodobým držením akcie a neustálým reinvestováním kapitálových zisků můžete dosáhnout složeného efektu, díky němuž budete získávat zisky ze svých zisků.

Příklad: Investujete měsíčně 30 000 CZK do aktiva, které má roční výnos 6 %. Pokud takto budete postupovat po dobu 10 let, investovaná částka činí 462 000 CZK, ale hodnota aktiva bude 662 025 CZK. Pokud byste takto postupovali 20 let, investovaná částka 882 000 CZK se promění v 1 772 000 CZK.

Důvodem, proč vaše investice tímto způsobem roste je to, že na reinvestovaných ziscích vyděláváte stejně jako na své původní investici. To znamená, že každý rok získáte více úroků jak z původní investice, tak ze složených zisků.
Složený růst vyžaduje trpělivost, protože počáteční zisky jsou malé, ale z dlouhodobého hlediska může být velmi výnosný.

Co je třeba zvážit před nákupem akcií?

Přestože se akciovým trhům v minulosti dařilo, neplatí to pro všechny akciové společnosti. Naopak, mnoho firem, jak v ČR, tak v zahraničí, má nyní hodnotu jen zlomku ze svých předchozích historických maxim. To se týká zejména bankovního sektoru, například banky HSBC a Natwest se z finanční krize v roce 2008 nikdy skutečně nezotavily.

S ohledem na tuto skutečnost níže najdete několik praktických tipů na akcie, které vám umožní zmírnit rizika, když se poprvé učíte investovat do akcií.

 • Tip 1: Diverzifikujte

Ve zkratce je diverzifikace prostě opakem toho, že sázíte na jednu kartu. To znamená, že místo investování do jedné nebo dvou společností byste v dobře diverzifikovaném portfoliu měli držet desítky, ne-li stovky různých akcií. Nejen to, ale investujete do firem z několika odvětví, což následně zajistí, že nebudete příliš exponovaní vůči jedinému odvětví.

 • Tip 2: Začněte s nízkými částkami

Pokud jste se nikdy předtím neseznámili s tím, jak investovat do akcií, možná by stálo za to začít s nízkými částkami. Na jedné straně většina registrovaných brokerů v ČR vyžaduje, abyste splnili minimální výši investice. Na druhou stranu se od vás nevyžaduje, abyste do jednoho obchodu vložili veškeré úspory.

 •  Tip 3: Seznamte se s firmami

Když se učíte nakupovat akcie, je také důležité, abyste se naučili tyto akcie analyzovat. Nemáme tím na mysli nic příliš složitého, jako je technická analýza nebo čtení grafů. Naopak, stačí se ujistit, že máte přehled o všech klíčových událostech na trhu, které by mohly ovlivnit hodnotu vaší investice.

 •  Tip 4: Zvažte tzv. copy trading

Pokud máte jen malé nebo žádné znalosti o tom, jak akcie a podíly fungují, možná by stálo za to zvážit výhody konceptů CopyTrading a CopyPortfolio. Platformy vhodné pro začátečníky, jako je eToro, vám umožňují kopírovat obchody zkušených investorů.
A to nejen jejich aktuální portfolio, ale i každou investici v něm. Nejlepší na tom je, že si můžete prohlédnout pověření obchodníka předtím, než do něj investujete peníze. Kopírování obchodů vám v podstatě umožňuje investovat do akcií, aniž byste museli odvést jakoukoli práci, takže je mezi novými investory velmi oblíbené.

Důležité ukazatele

 • Poměr ceny k zisku

Ukazatel P/E ratio (price-to-earnings) se zabývá poměrem mezi zisky společnosti a cenou jejích akcií. To umožňuje investorům zjistit, zda jsou akcie podhodnocené nebo nadhodnocené. Stačí vydělit aktuální cenu akcie ziskem na akcii a máte výsledek. Nikdy to není pravidlem, nicméně v investorských poučkách se často říká, že dobře naceněná akcie by hodnotou neměla překročit číslo 20.

 • Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu

Ukazatel poměru dluhu k vlastnímu kapitálu se zabývá tím, jak velký dluh má společnost v poměru k vlastnímu kapitálu. Zjednodušeně řečeno, umožňuje zjistit, zda je společnost příliš zadlužená nebo ne. Při výpočtu vám vyjde poměr mezi 0 a 1 – čím je tedy číslo vyšší, tím větší má společnost dluh (v poměru k velikosti vlastního kapitálu). Při využití poměru dluhu k vlastnímu kapitálu je však třeba posoudit typ odvětví, ve kterém společnost působí, protože je všeobecně známo, že některá odvětví potřebují větší zadlužení než jiná.

Jaké akcie můžete v ČR koupit?

Jak jsme již stručně uvedli, na desítkách burz existují desítky tisíc veřejně obchodovaných společností. Zásadní je, že konkrétní trhy, na které budete mít přístup, budou záviset na makléři u kterého se zaregistrujete. Nejlepší je vybrat si brokera, který pokrývá jak české, tak mezinárodní trhy, protože tak získáte nejlepší možnou šanci na diverzifikaci rizika.

TIP: Zajímají Vás jednotlivé společnosti? Přečtěte si analýzu společnosti Tesla nebo Google.

1. Capital.com

Capital.com možná není tak známý, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.

Proč Investovat do ETF S&P 500 v roce 2022? 3 tipy na konkrétní ETF kopírující S&P 500

Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu.

Nebojte se poplatků

Tento makléř nabízí investování do ETF a akcií zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s ETF či akciemi. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků.

Výhody a nevýhody:

 • Nízké poplatky za CFD
 • Obchodování s akciemi a ETF zcela bez komisí
 • Skvělá podpora uživatele přes e-mail i živý chat
 • Regulován nejdůvěryhodnějšími úřady

 • MetaTrader 5 není k dispozici
 • Nepodporuje český jazyk

ZAČÍT OBCHODOVAT

2. Degiro

Nizozemská společnost Degiro spustila brokerské služby již v roce 2008, přičemž o pět let později své služby začala nabízet i drobným investorům. Čtenáře může potěšit, že na platformu dohlížejí evropské orgány, včetně německého finančního regulátora a také spadá pod nepřímý dohled Evropské centrální banky.

Jak koupit Akcie Amazonu v České republice 2022?Degiro nabízí k obchodování akcie, ETF, dluhopisy a dokonce některé CFD produkty. Cenné papíry můžete obchodovat z celého světa, nechybí přístup na burzy z USA, Austrálie, Asie, České republiky a zbytku Evropy. Společnost se pyšní také několika makléřskými oceněními, všechny si můžete přečíst zde.

Výše poplatků

Broker Degiro je v České republice velmi využívaným prostředníkem, neboť české investory zaujal svými nízkými poplatky. Za akcie z USA či Kanady zaplatíte 0,5 EUR za transakci, přičemž nakupování vybraných ETF je zcela zdarma. Po roce držení pozic na jednotlivých burzách čekají investory poplatky, které se pohybují ve výši 2,5 EUR za každou burzu.

Výhody a nevýhody:

 • Malé poplatky
 • Regulován evropskými orgány
 • Jednoduché na použití

 • Nelze vložit prostředky kreditní/debetní kartou
 • Není k dispozici forex

ZAČÍT OBCHODOVAT

3. XTB

Tento broker se může pyšnit velkou základnou české a slovenské komunity. Pokud jste již v minulosti hledali levný způsob jak obchodovat forex, akcie a komodity v České republice, pravděpodobně jste narazili na XTB Online Trading. XTB neustále nabízí obchodníkům nižší než průměrné spready a vysokou páku pro obchodování forexu a CFD.

Proč Investovat do ETF S&P 500 v roce 2022? 3 tipy na konkrétní ETF kopírující S&P 500

Vznik prostředníka se konal na přelomu milénia, roku 2002. Disponuje licencí České i Slovenské národní banky. Jelikož se jedná o společnost, která je kótovaná na burze, má povinnost zveřejňovat své finanční výkazy. Poskytuje zákaznickou podporu v češtině, čímž pravděpodobně zabodovala u českých uživatelů.

TIP: Společnost XTB se snaží u investorů a obchodníků rozšířit jejich znalosti za pomocí e-booků či pořádaných akcí. Doporučujeme si založit účet a využít poskytnuté materiály nebo se zúčastnit další přednášky.

Poplatky

Bohužel, platforma si účtuje poplatek za vklad platební kartou, který se liší podle měny. Standardně je zpoplatněn 0,8 %. Výhodou je bankovní převod, který je zdarma. Při držení pozice přes noc je účtován tzv. swap, který se liší u každého instrumentu a jejich výši XTB každý týden posílá svým klientům mailem.

Výhody a nevýhody:

 • Velká základna české a slovenské komunity
 • Dlouhá historie
 • Finanční páka
 • Mobilní aplikace
 • Zákaznická podpora v češtině

 • Poplatek za vklad
 • Poplatek za neaktivitu po 12 měsících

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Proces nákupu akcií v ČR se za posledních deset let výrazně změnil. Již nemusíte telefonicky hovořit s člověkem zodpovědným za to, aby zadal příkazy k nákupu a prodeji zvolených aktiv. Místo toho si jednoduše musíte vybrat regulovanou online platformu pro obchodování s akciemi, vložit část peněz pomocí své debetní/kreditní karty a pak si vybrat, které akcie chcete koupit.

Mohu investovat do zahraničních společností?

Kdo reguluje platformy pro obchodování s akciemi?

Jaké platební metody mohu použít k nákupu akcií online?

Jaké poplatky zaplatím při investování do akcií?

Jak mohu koupit akcie kótované na mnou vybrané burze?

Jak nakupovat akcie?

Jak nakoupit akcie online bez prostředníka?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.