Rádi byste zhodnotili své prostředky a poprvé zjišťujete, jak koupit akcie? V tomto průvodci pro začátečníky vám poskytneme všechny potřebné rady, jak nakupovat akcie v České republice. Probereme, jak si vybrat správného a regulovaného obchodníka s cennými papíry, jaké poplatky můžete očekávat, jak zadat svůj první příkaz k nákupu akcií a poskytneme tipy pro výběr správných akcií.
Dříve než začnete nakupovat akcie, je třeba si vybrat špičkového makléře. Abychom vám pomohli, níže uvádíme seznam nejlepších českých brokerů s úplným rozpisem jejich poplatků a funkcí.
Kde nakupovat akcie? S těmito brokery neuděláte chybu
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro zprostředkování možnosti kde nakupovat akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít nakupovat akcie? Zbývá už pouze jediný klik.
- eToro – obchodujte podle profesionálů, využijte bezkonkurenční funkci sociálního obchodování
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Díky tomu, jak dnes funguje obchodování s akciemi, můžete nakoupit tisíce globálních akcií pomocí jediného kliknutí. Jediné, co potřebujete, je spolehlivý účet u online prostředníka. Vzhledem k tomu, že v současné době existují stovky makléřů, z nichž každý soupeří o váš obchod, tak poplatky a provize nikdy nebyly tak konkurenční. Existují dokonce platformy pro obchodování s akciemi, které vám umožňují nakupovat akcie bez placení jakýchkoli poplatků za obchodování.
Kromě toho, že se naučíte jak koupit akcie, je však také velmi důležité naučit se základy toho, jak akcie vlastně fungují, jaká jsou investiční strategie a jaké jsou případné daňové povinnosti. Tím, že se seznámíte se základy, máte největší šanci vyhnout se nákladným začátečnickým chybám.
Co jsou akcie?
Když se společnost rozhodne vstoupit na burzu, znamená to, že bude zakótována na burze cenných papírů. To následně umožňuje běžným investorům zakoupit akcie firmy. Jak název napovídá, budete vlastnit určitý podíl společnosti, do které investujete – úměrně počtu akcií, které držíte.
Hodnotu akcií určují tržní pohyby. Jinými slovy, pokud je více kupujících než prodávajících, cena akcií se zvýší. Když se tak stane, hodnota vaší investice bude následovat její vývoj. Pokud je více prodávajících než kupujících, má to opačný účinek. To znamená, že hodnota vašich akcií klesne.
V popředí stojí nárok na dividendy. Akcie můžete prodat kdykoli během standardních tržních hodin. Částka, kterou obdržíte zpět v hotovosti, se bude odvíjet od počtu akcií, které držíte, k poměru k aktuální ceně akcií společnosti.
Kolik peněz můžete vydělat?
Teoreticky můžete vydělat peněz kolik chcete, ale jak už to u všeho bývá, každý způsob má svůj háček. V základu existují tři cesty k dosažení zisku nakupováním akcií včetně kapitálových zisků, dividend a tzv. složeného růstu.
- Kapitálové zisky
Pokud je hodnota vašich akcií vyšší než cena, kterou jste původně zaplatili, jedná se o tzv. kapitálové zisky.
Příklad: Koupili jste si 1 000 akcií společnosti BP ve výši 102 korun za akcii. To znamená, že vaše celková investice činí 102 000 korun. O pět let později se cena akcie vyšplhá na 131 korun. Rozhodnete se akcie prodat. Vydělali jste 29 korun na akcii, tudíž při 1 000 akcií kapitálový zisk představuje 29 000 korun.
V ČR budete muset kapitálové zisky vykázat v daňovém přiznání. Konkrétní sazba daně se bude lišit v závislosti na celkových příjmech. Nicméně pokud budete, jako v tomto teoretickém příkladu, držet akcie déle jak tři roky, vztahuje se na tento případ časový test a nemusíte zisk danit.
Dividendy
Na akciích můžete také vydělat peníze ve formě dividend. Ve své nejzákladnější podobě umožňují dividendy velkým společnostem podělit se o své zisky s akcionáři. Jakmile tak učiní, budete mít nárok na svůj podíl na výnosech. Konkrétní příjem z dividend, který získáte, se bude lišit v závislosti na tom, jak dobře si společnost vede. Ne všechny akcie vyplácejí dividendy, ale pokud ano, děje se tak obvykle každý třetí nebo šestý měsíc.
Příklad: Vlastníte 500 akcií banky HSBC. Banka vyplácí dividendy každé tři měsíce a tentokrát oznámí dividendový výnos ve výši 7 %, což činí 9,8 CZK na akcii. Držíte 500 akcií, takže celkem obdržíte 4 900 korun (9,8 x 500 akcií).
Nejlepší na dividendách je, že je obdržíte navíc ke svým kapitálovým výnosům. V ideálním případě budete investovat do akcií, jejichž hodnota roste, a zároveň budete pravidelně dostávat dividendy.
Složený růst
Spíše než prosté vyplácení kapitálových zisků nebo vyčkávání na příjem z dividend se mnoho investorů snaží reinvestovat zisky z aktiv, aby v průběhu času generovali další zisky. Tomuto postupu se říká složený růst. Dlouhodobým držením akcie a neustálým reinvestováním kapitálových zisků můžete dosáhnout složeného efektu, díky němuž budete získávat zisky ze svých zisků.
Příklad: Investujete měsíčně 30 000 CZK do aktiva, které má roční výnos 6 %. Pokud takto budete postupovat po dobu 10 let, investovaná částka činí 462 000 CZK, ale hodnota aktiva bude 662 025 CZK. Pokud byste takto postupovali 20 let, investovaná částka 882 000 CZK se promění v 1 772 000 CZK.
Důvodem, proč vaše investice tímto způsobem roste je to, že na reinvestovaných ziscích vyděláváte stejně jako na své původní investici. To znamená, že každý rok získáte více úroků jak z původní investice, tak ze složených zisků.
Složený růst vyžaduje trpělivost, protože počáteční zisky jsou malé, ale z dlouhodobého hlediska může být velmi výnosný.
Co je třeba zvážit před nákupem akcií?
Přestože se akciovým trhům v minulosti dařilo, neplatí to pro všechny akciové společnosti. Naopak, mnoho firem, jak v ČR, tak v zahraničí, má nyní hodnotu jen zlomku ze svých předchozích historických maxim. To se týká zejména bankovního sektoru, například banky HSBC a Natwest se z finanční krize v roce 2008 nikdy skutečně nezotavily.
S ohledem na tuto skutečnost níže najdete několik praktických tipů na akcie, které vám umožní zmírnit rizika, když se poprvé učíte investovat do akcií.
- Tip 1: Diverzifikujte
Ve zkratce je diverzifikace prostě opakem toho, že sázíte na jednu kartu. To znamená, že místo investování do jedné nebo dvou společností byste v dobře diverzifikovaném portfoliu měli držet desítky, ne-li stovky různých akcií. Nejen to, ale investujete do firem z několika odvětví, což následně zajistí, že nebudete příliš exponovaní vůči jedinému odvětví.
- Tip 2: Začněte s nízkými částkami
Pokud jste se nikdy předtím neseznámili s tím, jak investovat do akcií, možná by stálo za to začít s nízkými částkami. Na jedné straně většina registrovaných brokerů v ČR vyžaduje, abyste splnili minimální výši investice. Na druhou stranu se od vás nevyžaduje, abyste do jednoho obchodu vložili veškeré úspory.
- Tip 3: Seznamte se s firmami
Když se učíte nakupovat akcie, je také důležité, abyste se naučili tyto akcie analyzovat. Nemáme tím na mysli nic příliš složitého, jako je technická analýza nebo čtení grafů. Naopak, stačí se ujistit, že máte přehled o všech klíčových událostech na trhu, které by mohly ovlivnit hodnotu vaší investice.
- Tip 4: Zvažte tzv. copy trading
Pokud máte jen malé nebo žádné znalosti o tom, jak akcie a podíly fungují, možná by stálo za to zvážit výhody konceptů CopyTrading a CopyPortfolio. Platformy vhodné pro začátečníky, jako je eToro, vám umožňují kopírovat obchody zkušených investorů.
A to nejen jejich aktuální portfolio, ale i každou investici v něm. Nejlepší na tom je, že si můžete prohlédnout pověření obchodníka předtím, než do něj investujete peníze. Kopírování obchodů vám v podstatě umožňuje investovat do akcií, aniž byste museli odvést jakoukoli práci, takže je mezi novými investory velmi oblíbené.
Důležité ukazatele
- Poměr ceny k zisku
Ukazatel P/E ratio (price-to-earnings) se zabývá poměrem mezi zisky společnosti a cenou jejích akcií. To umožňuje investorům zjistit, zda jsou akcie podhodnocené nebo nadhodnocené. Stačí vydělit aktuální cenu akcie ziskem na akcii a máte výsledek. Nikdy to není pravidlem, nicméně v investorských poučkách se často říká, že dobře naceněná akcie by hodnotou neměla překročit číslo 20.
- Poměr dluhu k vlastnímu kapitálu
Ukazatel poměru dluhu k vlastnímu kapitálu se zabývá tím, jak velký dluh má společnost v poměru k vlastnímu kapitálu. Zjednodušeně řečeno, umožňuje zjistit, zda je společnost příliš zadlužená nebo ne. Při výpočtu vám vyjde poměr mezi 0 a 1 – čím je tedy číslo vyšší, tím větší má společnost dluh (v poměru k velikosti vlastního kapitálu). Při využití poměru dluhu k vlastnímu kapitálu je však třeba posoudit typ odvětví, ve kterém společnost působí, protože je všeobecně známo, že některá odvětví potřebují větší zadlužení než jiná.
Jaké akcie můžete v ČR koupit?
Jak jsme již stručně uvedli, na desítkách burz existují desítky tisíc veřejně obchodovaných společností. Zásadní je, že konkrétní trhy, na které budete mít přístup, budou záviset na makléři u kterého se zaregistrujete. Nejlepší je vybrat si brokera, který pokrývá jak české, tak mezinárodní trhy, protože tak získáte nejlepší možnou šanci na diverzifikaci rizika.
Krok za krokem jak nakupovat akcie
Proces jak nakupovat akcie je intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme postup nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný. Jak nakoupit akcie nikdy nebylo lehčí!
- Registrace
Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.
- Ověření účtu
Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.
Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.
Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.
- Vklad prostředků
Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.
Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.
- Samotný nákup
Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Amazon, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.
Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko “Otevřít obchod”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.
Kde nakupovat akcie nejvýhodněji?
Abyste mohli začít uvažovat o nakupování akcií, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na čtyři nejlepší brokery v České republice.
1. eToro
Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.
Kolik zaplatím na poplatcích?
Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek.
Výhody a nevýhody:
2. Capital.com
Capital.com možná není tak známý, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.
Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu.
Nebojte se poplatků
Tento makléř nabízí investování do ETF a akcií zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s ETF či akciemi. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků.
Výhody a nevýhody:
3. Degiro
Nizozemská společnost Degiro spustila brokerské služby již v roce 2008, přičemž o pět let později své služby začala nabízet i drobným investorům. Čtenáře může potěšit, že na platformu dohlížejí evropské orgány, včetně německého finančního regulátora a také spadá pod nepřímý dohled Evropské centrální banky.
Degiro nabízí k obchodování akcie, ETF, dluhopisy a dokonce některé CFD produkty. Cenné papíry můžete obchodovat z celého světa, nechybí přístup na burzy z USA, Austrálie, Asie, České republiky a zbytku Evropy. Společnost se pyšní také několika makléřskými oceněními, všechny si můžete přečíst zde.
Výše poplatků
Broker Degiro je v České republice velmi využívaným prostředníkem, neboť české investory zaujal svými nízkými poplatky. Za akcie z USA či Kanady zaplatíte 0,5 EUR za transakci, přičemž nakupování vybraných ETF je zcela zdarma. Po roce držení pozic na jednotlivých burzách čekají investory poplatky, které se pohybují ve výši 2,5 EUR za každou burzu.
Výhody a nevýhody:
4. XTB
Tento broker se může pyšnit velkou základnou české a slovenské komunity. Pokud jste již v minulosti hledali levný způsob jak obchodovat forex, akcie a komodity v České republice, pravděpodobně jste narazili na XTB Online Trading. XTB neustále nabízí obchodníkům nižší než průměrné spready a vysokou páku pro obchodování forexu a CFD.
Vznik prostředníka se konal na přelomu milénia, roku 2002. Disponuje licencí České i Slovenské národní banky. Jelikož se jedná o společnost, která je kótovaná na burze, má povinnost zveřejňovat své finanční výkazy. Poskytuje zákaznickou podporu v češtině, čímž pravděpodobně zabodovala u českých uživatelů.
Poplatky
Bohužel, platforma si účtuje poplatek za vklad platební kartou, který se liší podle měny. Standardně je zpoplatněn 0,8 %. Výhodou je bankovní převod, který je zdarma. Při držení pozice přes noc je účtován tzv. swap, který se liší u každého instrumentu a jejich výši XTB každý týden posílá svým klientům mailem.
Výhody a nevýhody:
Závěr
Proces nákupu akcií v ČR se za posledních deset let výrazně změnil. Již nemusíte telefonicky hovořit s člověkem zodpovědným za to, aby zadal příkazy k nákupu a prodeji zvolených aktiv. Místo toho si jednoduše musíte vybrat regulovanou online platformu pro obchodování s akciemi, vložit část peněz pomocí své debetní/kreditní karty a pak si vybrat, které akcie chcete koupit.