Monday, June 24, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Na světě neexistuje snad známější produkt od konkrétní firmy, než je nealkoholický nápoj Coca Cola. Za tímto produktem stojí společnost s dlouholetou tradicí, kdy akcie Coca Cola jsou obchodovány na burze.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Coca Cola společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Coca Cola

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Coca Cola v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Coca Cola? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Je to těžce uvěřitelné, ale společnost vyrábějící limonády je podle tržní kapitalizace ve výši 290 miliard dolarů 29. největší veřejně obchodovanou firmou na světě. Historie výrobce limonád sahá až do 19. století, konkrétně roku 1886, přičemž záměr tohoto drinku byl překonat únavu. IPO neboli první veřejný úpis akcií se odehrál krátce po 1. světové válce v roce 1919.

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Výše na měsíčním grafu můžete vidět cenový vývoj akcií Coca Coly.

Kdo za firmou stojí?

Od roku 2017 určuje směřování firmy z pozice generálního ředitele The Coca Cola Company James Quincey. Ten se do společnosti dostal ještě před miléniem a přes řadu vedoucích funkcí se vypracoval až na pozici CEO a předsedy představenstva. Zajímavostí je, že Quincey patří mezi zakládající členy poradního sboru představenstva newyorské burzy (NYSE).

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Velice známým i největším podílníkem ve společnosti Coca Cola je legenda hodnotového investování Warren Buffet a jeho Berkshire Hathaway. Buffet poprvé pořídil akcie Coca Cola do portfolia Berkshire v roce 1988, přičemž k dnešnímu dni se tento podíl vyšplhal téměř k 10 %.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že Coca Cola odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Coca Cola se dokonce řadí mezi dividendové krále, kteří jsou charakterističtí tím, že výši dividendy navyšují 50 let v řadě. Tento titul není příliš běžný, neboť v době psaní článku se dividendovým králem může nazývat pouze dalších 36 firem na celém světě.

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Vývoj dividendy v průběhu let

Právě vlastnost stabilní dividendy je klíčová. Dividendový výnos Coca Coly se drží kolem 2,5 %, přičemž dividendy jsou vypláceny kvartálně.

Oblast působení

The Coca-Cola Company je společnost, která se zabývá výrobou nápojů, přičemž tyto nápojové produkty jsou osazeny ochrannými známkami a ve Spojených státech se prodávají od roku 1886. Díky oblíbenosti drinků a postupné expanzi se nyní prodávají ve více než 200 zemích světa.

Coca Cola vlastní, licencuje a prodává řadu nápojových značek, které řadí do těchto pěti kategorií – Coca Cola, šumivé příchutě, hydratační-sportovní-kávové-čajové, nutriční-džusové-mléčné-rostlinné a nově vznikající nápoje.

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Systém Coca Coly

Tyto nápoje pak zpřístupňuje běžným spotřebitelům po celém světě prostřednictvím sítě partnerů v oblasti stáčení, distributorů, velkoobchodů a maloobchodních prodejců. Zajímavostí je, že počet nápojů, které má společnost opatřena ochrannými známkami, licencí nebo je vlastní, spotřebovaných na denní bázi dosahuje 2,1 miliardy. Zatímco na světě se denně spotřebuje přibližně 63 miliard nápojů.

Portfolio nápojů

Ačkoliv by to čtenáře mohlo překvapit, společnost The Coca Cola Company už dnes nevyrábí pouze drink z koky, ale v portfoliu má i další nealkoholické nápoje. Pyšní se tím, že vlastní a prodává pět ze šesti nejprodávanějších nealkoholických nápojů na světě, mezi které patří značky jako Coca-Cola, Sprite, Fanta, Diet Coke a Coca-Cola Zero Sugar.

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Portfolio nápojů Coca Coly

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Coca Cola a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Coca Cola v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Coca Cola?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Coca Cola nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Coca Cola”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Coca Cola v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Coca Cola nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Coca Cola už není jen o jediném produktu z koky, ale jedná se o firmu s komplexním portfoliem produktů. Pokud se čtenáři podívají na hospodářské výsledky, tak uvidí stálé doručení tržeb a zisku bez větších výkyvů. Coca Cola rozhodně patří do portfolia konzervativních investorů a těch, kteří se zaměřují na dividendové tituly s dlouholetou historií vyplácení a neustálého navyšování dividend.

Jsou akcie Coca Cola správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Coca Cola?

Jaká je cena akcie Coca Cola?

Získám díky akcii Coca Cola dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Coca Cola na poplatcích?

 

 

 

 

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.