Sunday, March 3, 2024

Nejznámější kryptoměny k investici v roce 2024

Svět kryptoměn je dynamické prostředí, ve kterém se každý týden objevuje řada nových projektů a předprodejů. Někdy proto bývá poměrně obtížné se v něm orientovat.  Nezanedbatelný vliv na to, jak se v kryptoměnách vyznat, mívají často sociální média, ale trendy mezi kryptoměnami udávají i novinky ze společenských či technologických oborů. Vliv na jejich aktuální oblíbenost tak může mít umění, snahy o ekologickou udržitelnost nebo digitální technologie.

Všechny populární směry a společenské tendence tak přispívají k tomu, že je na kryptotrhu skutečně z čeho vybírat. Za řadou z projektů navíc stojí originální nápad nebo myšlenka s potenciálem, proto se jako investice mohou velmi vyplatit. V následujícím článku si proto přiblížíme ty nejznámější kryptoměny, o kterých se vyplatí vědět více.

Nejznámější kryptoměny k investici na trhu 

Ačkoli se to zdá neuvěřitelné, v krypto prostoru můžete aktuálně napočítat 12 tisíc různých kryptoměn. Některé z nich si už stihly vybudovat solidní renomé, jiné se zase nacházejí v popředí současných trendů. Pojďme si tedy na následujících řádcích přiblížit ty nejznámější:

 1. Smog – nový projekt, který přináší do kryptoměnového světa plánované spuštění největšího airdropu v rámci blockchainu Solana. Tokeny $SMOG jsou již nyní dostupné na několika burzách.
 2. Sponge V2 – Nejnovější meme coin, který navazuje na svého předchůdce a slibuje ještě větší úspěchy. Druhá verze úspěšného meme coinu nabízí využitelnost, staking a P2E hru.
 3. Meme Kombat – Slibný projekt, který nabídne bitvy mezi avatary meme coinů, sázení a aktivní komunitu.
 4. Scotty AI – Nejznámější meme kryptoměna poháněná umělou inteligencí
 5. Bitcoin Minetrix – Token stake-to-mine, který vám dá možnost těžit BTC prostřednictvím cloudové těžby.
 6. eTukTuk – Zbrusu nový projekt, který se zabývá produkcí a výrobou elektrických vozidel
 7. Wall Street Memes – Nejlepší meme coin s masivním potenciálem.
 8. Bitcoin – Kryptoměna, která nesmí chybět na seznamu pro nejznámější kryptoměny. Jedná se o vůbec první kryptoměnu, která zahlédla světlo světa v roku 2011.
 9. Ethereum – Druhá nejznámější a největší kryptoměna, která funguje na mechanismu Proof-of-Service. Má také svůj blockchain, který je domovem pro mnohé další altcoiny.
 10. Dogecoin – Meme coin, který vznikl původně jako vtip. Jeho přítomnosti si však všimnul Elon Musk, který tento meme coin a kryptoměnu proslavil.
 11. Solana – Další blockchainová kryptoměna, která dosáhla několika zajímavých úspěchů. V letošním roce se jí velmi daří, přestože mnozí kryptoanalytici pochybují o její existenci.
 12. Litecoin – Decentralizovaná peer-to-peer kryptoměna a open-source softwarový projekt vydaný pod licencí MIT/X11. Litecoin byl inspirován bitcoinem.
 13. Shiba Inu – shiba inu je altcoin založený na Ethereu, jehož maskotem je shiba inu – japonské plemeno loveckého psa. Jedná se o další meme coin, který si však zažil své chvíle slávy.
 14. Cardano – Podle tržní kapitalizace patří cardano mezi největší kryptoměny. Má být škálovatelnou, přizpůsobitelnou a udržitelnou blockchainovou platformou pro provádění smart contractů.
 15. XRP – Společnost Ripple Labs představila kryptoměnu XRP, která usnadňuje síťové transakce. Mezi hlavní výhody XRP patří zvýšení mezinárodních převodů peněz a obchodování ve více měnách.

KOUPIT NEJZNÁMĚJŠÍ KRYPTOMĚNY

Nejznámější kryptoměny zblízka

V následujících řádcích si pojďme nejznámější kryptoměny vzít pod hledáček pěkně do detailu. Dozvíte se, kde je možný jejich nákup, ale i jaký potenciál pro investory v současnosti představují.

Řada nejznámějších a nejslibnějších kryptoměn může být dílem aktuálně probíhajících trendů. Především v těch internetových se odráží zájem veřejnosti téměř okamžitě a to, jak nejznámější kryptoměny a jejich potenciál správně rozpoznat, mohou proto bez problémů zvládnout i úplní začátečníci.

1. Smog – nový projekt, který přináší do kryptoměnového světa spuštění největšího airdropu

Projekt s názvem Smog se řadí mezi nejznámější kryptoměny v současném roce. Svou popularitu si získal především díky svému obrovskému nárůstu hodnoty v prvních dnech od uvedení svých tokenů na prvních burzách a plánu pro spuštění největšího airdropu na blockchainu Solany.

nejznámější kryptoměny_smog token

Zájemci o airdrop se této velkolepé akce mohou účastnit pomocí následování jednoduchých kroků. Ty se skládají z připojení své kryptoměnové peněženky k platformě Smog, respektive webovým stránkám projektu, nákupu tokenů na některé z burz jako Jupiter, BirdEye nebo Raydium a nakonec plnění komunitních úkolů na stránce Zealy.io.

Výše uvedené úkoly či výzvy si lze na této stránce již v současné době prohlédnout a začít plnit v případě, že budete držiteli tokenů $SMOG. Jejich náročnost není nikterak vysoká a jako příklad si můžeme uvést třeba každodenní navštívení stránky Smog, odebírání této kryptoměny na sociálních sítích, obchodování a nákup tokenů $SMOG na některé z burz nebo třeba sledování určitého videa na platformě YouTube na téma této kryptoměny.

airdrop smog

Držitelé tokenů si taktéž mohou aktivovat funkci stakingu, která je k mání skrze webové stránky Smog. V současné době se výnos ze stakingu odhaduje na cca 42 % za rok, přičemž odměny budou vypláceny v podobě extra tokenů $SMOG. Doba uzamčení je poté nastavena na 90 dní.

V případě, že vás projekt Smog zaujal, doporučujeme navštívit jeho webové stránky a tokeny si nakoupit na některé z burz. Nezapomeňte před svým nákupem připojit svou krypto peněženku, aby platforma věděla, že máte tokeny $SMOG k dispozici a že jste jejich držiteli.

NavštíviT Smog

2. Sponge V2 – meme coin, který navazuje na svého předchůdce s novou verzí

Plánované uvedení druhé verze tokenu Sponge je za dveřmi. Jedná se o nástupce populárního meme coinu Sponge, který si připsal velké úspěchy v květnu 2023. Sponge V2 je také založený na kreslené postavičce SpongeBob Squarepants a s druhou verzí této edice si již nyní tým projektu připisuje určité zásluhy.

Téměř za poslední týden vzrostl SPONGE o téměř 27 %, čímž překonal populární meme coiny jako dogecoin a bonk. Když byl Sponge Token v roce 2023 uveden na trh, získal si horlivé příznivce z řad investorů a obdivovatelů známého kresleného seriálu.

nejznámější kryptoměny _ Sponge V2

Na svém vrcholu v květnu loňského roku činila tržní hodnota SPONGE přes 100 milionů dolarů. V roce 2024 mnozí očekávají, že se SPONGEV2 vyrovná svému předchůdci, nebo jej dokonce překoná. Sponge V2 s sebou přináší významné výhody a využitelnost, o které se první verzi tokenu ani nesnilo. Token Sponge V2 totiž nabídne staking a také play-2-earn hru, což přiláká další nadšence a také hráče.

SPONGEV2 bude zároveň využívat novou distribuční strategii nazvanou stake-to-bridge. Investoři musí nejprve koupit a stakovat první tokeny SPONGE (V1), místo toho, aby si tokeny zakoupili prostřednictvím klasického předprodeje. Investoři, kteří již vlastní tokeny Sponge V1 mohou ihned začít stakovat prostřednictvím webové stránky. Ti, kteří ještě tokeny V1 nevlastní, si je mohou koupit prostřednictvím widgetu na stránce a poté je začít stakovat. Stakováním se držitelům dostane odměn prostřednictvím tokenů Sponge V2.

Sponge V2 ještě nespatřil světlo světa, ale na platformě je stakováno již více než 3,75 mld. tokenů SPONGE. Je dost pravděpodobné, že si Sponge V2 připíše stejné úspěchy jako první verze. Aby vám nic neuniklo, doporučujeme sledovat sociální sítě pro všechny novinky nebo soutěže. Nezapomeňte si přečíst také whitepaper, abyste věděli, do čeho přesně investujete.

NavštíviT Sponge V2

3. Meme Kombat

Jednou z nejslibnějších kryptoměn je Meme Kombat (МК), který od prvního okamžiku předprodeje přitahoval zájem celé krypto komunity. Jde o kryptoměnový projekt, který kombinuje užitečnost s bitvami mezi avatary meme coinů a potenciálně velkými zisky pro investory. Takže mnozí analytici  očekávají, že bude v sektoru meme coinů brzy na vrcholu.

nejznámější kryptoměny - Meme Kombat

Meme Kombat přináší revoluci do světa kryptoměn tím, že kombinuje půvab memů s technologií blockchain. V battle aréně Meme Kombat se postavy z oblíbených meme coinů zapojují do automatizovaných bitev vedených pokročilou technologií AI. Jde rozhodně originální počin, který nadchl jak investory, tak kryptoherní komunitu.

Zkušený tým stojící za Meme Kombat navrhl vynikající plán, který zajišťuje stabilitu a budoucí růst. Projekt distribuuje tokeny pro předprodej, odměny za staking a souboje, likviditu na decentralizovaných burzách (DEX) a pobídky pro komunitu, čímž vytváří komplexní ekosystém.

Meme Kombat

Držitelé MK mohou vsadit své kryptoměny na automatizované bitvy nebo je stakovat a generovat pasivní příjem. Pokud se i vy chcete vydat cestou tohoto unikátního Web3 projektu, stačí se zapojit do předprodeje, který je v plném proudu. Můžete koupit tokeny MK za cenu 1,667 USD. Kryptoměn, které budou dostupné v předprodeji, je 6 milionů a představují 50 % celkové nabídky. Tak si pospěšte, než se vyprodají.

KOUPIT MEME KOMBAT

4. Scotty AI

Scotty AI představuje nový projekt, který je poháněný umělou inteligencí a řadí se do druhu meme kryptoměn. Tato jedna z nejznámějších kryptoměn, kterou nyní můžete v předprodeji nakupovat, započala svou cestu pouze před krátkou dobou a již v současné době lze hovořit o velkém úspěchu. V předprodeji totiž dokázala během prvních několika dnů vybrat více než 500 tisíc dolarů.

Nejznámější kryptoměny _scotty ai

Hlavní výhodou tohoto projektu je, že na rozdíl od jiných meme kryptoměn nabízí svým držitelům a investorům reálné produkty a služby. Ty jsou již v současné době dostupné k používání, což není u fáze s předprodejem příliš časté.

První platformu, kterou bude možné vyzkoušet, je Scotty Výměna (Swap). Tato stránka nabídne možnost směnit tokeny $SCOTTY za jednu z kryptoměn ETH nebo BNB. Zobrazovat se budou také aktuální gas poplatky, které za směnu zaplatíte. Výši těchto poplatků si lze nastavit také dle své preference, nicméně v tomto případě bude nutné zvážit čas připsání transakce do blockchainu – čím menší poplatek, tím delší doba zpracování.

Druhá stránka s názvem Scotty Chat nabídne chatbota Scottyho. Scotty je poháněný umělou inteligencí, která vám dokáže zodpovídat otázky v rámci několika málo sekund. Zeptat se lze na témata z kryptoměnového světa, analýzu trhů nebo třeba podrobné krypto statistiky. Dostupné jsou však také další oblasti a odvětví, ohledně kterých je možné pokládat dotazy.

scotty crypto ai

Zajímavou možností a mechanikou je bezpochyby také staking, který v současné době nabízí potenciální zhodnocení hodné nejznámější kryptoměny ve výši neuvěřitelných 174 % za rok (APY). Držitelé tokenů tak mohou uzamknout své tokeny a odměny již nyní nárokovat. Pokud nakupujete tokeny $SCOTTY v předprodeji, doporučujeme si tak staking aktivovat, ať máte nárok na odměny již od prvního momentu. Po skončení předprodeje poté bude možné si nakoupené tokeny vybrat společně s odměnami za staking.

Předprodej se nyní nachází v páté fázi, ve které je aktuální cena tokenů nastavena na 0,00555 $ za token. Pokud vás tento projekt zaujal, doporučujeme do předprodeje vstoupit co možná nejdříve, abyste si pro sebe zajistili tokeny za co nejnižší cenu. S každou další fází se totiž cena tokenů zvyšuje.

KOUPIT scotty ai

5. Bitcoin Minetrix

Bitcoin Minetrix je inovativní token Stake-to-Mine ERC-20, který by mohl přinést revoluci do tradičního způsobu cloudové těžby. Uživatelé již nemusí získávat smlouvy od těžařských společností. Místo toho mohou nakupovat BTCMTX a stakovat je, aby získali těžební kredity. Tyto kredity jsou neobchodovatelné tokeny ERC-20, které lze spálit za účelem zvýšení těžební síly. V závislosti na této síle každý uživatel obdrží podíl v BTC.

1080x360 11

Celý proces, od nákupu BTCMTX až po převod vytěžených BTC do osobních peněženek uživatelů, bude probíhat prostřednictvím platformy Bitcoin Minetrix, dostupné jako webové stránky a v budoucnu i na mobilních zařízeních.

To, co dělá Bitcoin Minetrix jedinečným, je jeho přístup k těžbě. Tato metoda nabízí bezpečné prostředí, snižuje riziko podvodů a nedůvěry v cloudovou těžbu a zároveň poskytuje možnost pasivního příjmu prostřednictvím stakingu a těžby v podobě BTC, nejoblíbenější kryptoměny po celém světě.

3

Předprodej začal 26. 9. 2023 s počáteční cenou 0,011 USD za token s cílem vybrat více než 15 milionů USD. Tokeny však nelze použít k okamžité těžbě BTC, ale uživatelé je mohou stakovat, dokud nebude  platforma spuštěna, a zvýšit tak své držby BTCMTX. Kupte si tuto kryptoměnu ještě předtím, než stoupne na ceně a stane se populární.

KOUPIT BITCOIN MINETRIX

6. eTukTuk

Další kryptoměnu a projekt, který bychom vám rádi představili, nese název eTukTuk. Tato společnost využívá blockchainu v rámci svého vývoje elektrických vozidel tuk tuk, které jsou hojně využívány v asijských zemích, jako je například Indie nebo Sri Lanka. V těchto regionech jsou tuk tuky, které jsou stále v drtivé většině poháněné benzínem, nejčastějším typem vozidla, které řidiči a obyvatelé využívají k přepravě nebo jako služby taxi.

Společnost eTukTuk tak přichází s řešením implementace elektrických tuk tuků do výše uvedených zemí, čímž má přispět k zachování tamního životního prostředí, usnadnit řidičům přepravu a především poté snížit náklady, které si v případě benzínových tuk tuků mohou vyšplhat na vysoké částky. Zároveň mezi elektrickými vozidly nalezneme snížení nákladů na samotnou údržbu.

Díky tomu, že bude výroba směřována přímo do zemích, ve kterých se následně budou tato elektrická vozidla také prodávat – tzv. lokálně, společnost přinese do těchto lokalit nová pracovní místa ve výrobních halách a distribučních centrech. Společně s tím budou samotná vozidla pro řidiče cenově dostupnější, než v případě, kdy by byla importována z jiných zemí.

Roadmapa eTukTuku
Roadmapa eTukTuku

Součástí celého ekosystému však nebudou pouze samotná elektrická vozidla, avšak společnost se zaměřuje také na rozvoj a výstavbu svých vlastních dobíjecích stanic. Díky nim tak budou moci řidiči snadno nabíjet své e-tuk tuky. Prvotní spuštění je plánováno na ostrově Sri Lanka již v tomto roce.

Jako nativní měna v celém ekosystému budou používány tokeny $TUK, které si již v současné době můžete nakoupit v právě probíhajícím předprodeji. Do něho lze vstoupit na webových stránkách eTukTuk a pomocí kryptoměny BNB nebo USDT si tokeny nakoupit. Jakmile předprodej skončí, tokeny se uživatelům uvolní do jejich připojených peněženek.

Jako velmi důležitou funkci je také nutné označit Buy and Stake. Díky ní budete moci své nakoupené tokeny v předprodeji okamžitě stakovat, což vám zajistí pravidelný přísun nových tokenů v podobě odměn za staking. Tyto odměny společně s vašimi nakoupenými tokeny v předprodeji se vám následně do peněženky připíšou společně. V současné době se odhaduje roční výnos (APY) ze stakingu na cca 350 %. Pokud by vás tento projekt zaujal, neváhejte navštívit jeho webové stránky a do předprodeje vstoupit.

Koupit etuktuk

7. Wall Street Memes

Token Wall Street Memes ($WSM) se nedávno objevil jako prominentní meme projekt, který si získal významnou pozornost v kryptokomunitě ihned po jeho uvedení. Debutoval 25. května během týdne získal více než 2 miliony dolarů, což představuje slibný potenciál pro rychlý růst. K jeho tahu přispívá jeho těsné spojení s komunitou „WallStreetBets“ Reddit a kombinovaná sledovanost 1 000 000 na sociálních sítích.

Vývojový tým stojí také za úspěšnou kolekci Wall St Bulls NFT, která se v roce 2021 vyprodala za pouhých 32 minut. Navíc před několika dny představil kolekci 420 NFT Bitcoin Ordinals na Magic Eden, čímž tým potvrdil, že se dokáže přizpůsobit novým trendům v sektoru kryptoměn.

1500x500 3

Toto nadšení se nyní přelévá do tokenu Wall Street Memes, který je k dispozici prostřednictvím předprodeje. Meme coin má maximální zásobu 2 miliardy, přičemž 50 % je určeno pro předprodej a hard cap je 30,577 milionu dolarů.

Projekt si zvolil prokomunitní přístup a nepřidělil si žádné tokeny. Místo toho 30 % půjde na odměny pro komunitu a 20 % zajistí likviditu na CEX a DEX. Předprodej je rozdělen do 30 fází, přičemž cena tokenu se v každé fázi zvyšuje až na finální cenu 0,0337 USD. Takže brzký vstup bude pro investory výhodnější. Navíc je tu příležitost zúčastnit se airdropu $WSM v hodnotě 50 000 USD splněním jednoduchých úkolů.

Koupit wall street memes

8. Bitcoin – zaručeně jedna z nejznámějších kryptoměn s dlouhou historií

I když jste ve světě kryptoměn úplnými nováčky, o bitcoinu (BTC) jste už nepochybně slyšeli. Koneckonců základní myšlenky, kterými se řídí odvětví kryptoměn, položila právě tato první kryptoměna, která dosáhla věčného věhlasu. Právě bitcoin nepochybně patří mezi nejznámější kryptoměny.

Satoshi Nakamoto oficiálně představil bitcoin v roce 2009. Cílem vynálezu bitcoinu bylo vytvoření peer-to-peer digitální měny nezávislé na zprostředkovatelích a externích finančních institucích. Na základě tržní kapitalizace zůstává bitcoin vedoucí kryptoměnou i v roce 2024 a zdá se, že si svou pozici bude držet i nadále.

nejznámější kryptoměny _ bitcoin

Co však bitcoin řadí mezi nejlepší a nejznámější kryptoměny? Začněme tím, že bitcoin je poměrně likvidní. Díky tomu můžete rychle otevírat a zavírat pozice, protože na trhu najdete vždy nějaké obchodníky, kteří budou připraveni vaše pozice odkoupit. Je jedno, jestli jsou dvě hodiny odpoledne nebo dvě hodiny ráno.

Kromě toho může být extrémní volatilita bitcoinu výhodou i nevýhodou. Ačkoli je volatilita v podstatě nezbytnou součástí krátkodobých obchodů s kryptoměnami, volatilita bitcoinu může v daném okamžiku vést jak k výrazným ziskům, tak ke ztrátám.

Proto buďte vždy opatrní a řiďte se pravidlem – investujte pouze to, co si můžete dovolit ztratit. Jelikož se bitcoin každý den pohybuje o stovky nebo i tisíce dolarů nahoru či dolů, můžete rychle získat, ale také rychle ztratit.

9. Ethereum – druhá největší kryptoměna, která se řadí oprávněně mezi nejznámější kryptoměny

Dalším velmi známou kryptoměnou je ethereum (ETH), které je podle mnoha kryptoměnových nadšenců jednou z nejlepších kryptoměn, do kterých se vyplatí investovat. Ethereum je vhodné jak pro dlouhodobé, tak krátkodobé investice.

Ethereum bylo oficiálně představeno v roce 2015. Síti Ethereum se připisuje především popularizace decentralizovaných aplikací (dApps) a chytrých kontraktů v oblasti kryptoměn. Dále stojí za zmínku, že od června 2023 je ethereum hned po bitcoinu druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace.

nejznámější kryptoměny_ethereum

Vzhledem k širokému rozšíření Etherea se jedná o velmi likvidní kryptoměnu. Princip je vlastně stejný jako u bitcoinu. Znamená to, že když je kryptoměna likvidní, vždy se najde někdo, s kým ho bude možné obchodovat. Bez ohledu na to, zda se rozhodnete ho prodat, nebo koupit. Při krátkodobém obchodování je rozhodující mít možnost rychle otvírat nové pozice a zároveň z nich podle potřeby vystupovat. Při dlouhodobém obchodování vám jsou pozice celkem jedno, v tomto případě bude rozhodovat cena nákupu daného aktiva.

Ethereum je bezpochyby volatilní, když bereme v potaz volatilitu v současné době. Jeho cena se během dne mění od několika dolarů po několik set dolarů, i když není tak volatilní jako bitcoin. Ethereum je proto dobrou volbou pro denní obchodování, nebo dokonce swingové obchodování.

Kromě toho stojí za zmínku událost s názvem tzv. „merge”, ke které došlo v roce 2022. Jednalo se o zásadní upgrade, který změnil konsensuální mechanismus Etherea z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). Hlavní rozdíl mezi Ethereum PoW a Ethereum PoS spočívá v tom, že proces proof-of-stake odděluje proces konsensu od výpočetně náročných výpočtů, a proto je podstatně energeticky úspornější než PoW.

10. Dogecoin – meme coin, který byl inspirován plemenem shiba inu a proslavil ho Elon Musk

Jednou z nejznámějších kryptoměn mezi meme coiny je určitě dogecoin (DOGE). Dogecoin představuje meme coin, který je založen na meme „Doge” a zobrazuje psa plemene shiba inu. Samotný mem přitom není klíčovým důvodem jeho popularity – tím hlavním důvodem je Elon Musk.

Hlavní příčinou šílenství kolem dogecoinu byl tweet Elona Muska z počátku roku 2021, který obsahoval Lvího krále a mem DOGE. Muskovo nadšení pro DOGE tehdy způsobilo dramatický nárůst jeho ceny – o více než 10 000 %.

nejznámější kryptoměny_Dogecoin

Navíc i přes rychlý pokles hodnoty dogecoinu zůstala tato kryptoměna dodnes velmi populární. Počáteční nadšení samozřejmě trochu opadlo, ale stále je tento meme coin zranitelný vůči dalším zprávám o kryptoměnách a příspěvkům na sociálních sítích, zejména v souvislosti s (občasnými) tweety Elona Muska.

Dogecoin je ideální volbou spíše pro krátkodobé obchodování. Jedná se o velmi likvidní kryptoměnu, a to zejména kvůli jeho vysokému objemu obchodů. Pokud hodláte investovat větší částky, mějte na paměti, že dogecoin je velmi volatilní a nebezpečná investice, která do značné míry závisí na štěstí, protože ji pohání především vzrušení a spekulace. Buďte tedy obezřetní a posuzujte rizika. Nikdy nezapomeňte zvážit, kolik si můžete dovolit investovat.

11. Solana – diskutabilní mince náležící mezi nejznámější kryptoměny, která funguje na svém vlastním blockchainu

Naší další volbou pro nejznámější kryptoměny je určitě solana, a to i z hlediska diverzifikace vašich portfolií. Solana již vzrostla více než o 650 % za poslední rok. To je opravdu obdivuhodné číslo a mnoho investorů si nyní láme hlavu nad tím, že si solanu předtím nepřidali do svých portfolií. Pro solanu by se mohlo jednat teprve o začátek další velké éry. Mnozí analytici totiž čekají mnohonásobně vyšší zisky. Při současné ceně, která činí něco okolo 100 dolarů, by mohla solana v nedaleké době vyletět klidně na 500 nebo i 1000 dolarů.

S cílem vybrat peníze na vytvoření nové kryptoměnové sítě založili Anatolij Jakovenko a Raj Gokal v roce 2017 nadaci Solana Foundation. O tři roky později, v březnu 2020, však byla mince solana oficiálně představena poté, co se během veřejné aukce tokenů podařilo vybrat 1,76 milionu dolarů.

V dubnu byla Solana uvedena na hlavních trzích s počáteční cenou 0,98 USD za minci. O několik měsíců později dosáhla svého historického minima 0,51 USD, což znamenalo propad pro kryptoměnu SOL.

nejznámější kryptoměny_Solana graf

Poté začala cena SOL stoupat a v listopadu 2021 dosáhla vrcholu na úrovni 260 USD, což se shodovalo s vrcholem ceny bitcoinu na úrovni 68 000 USD. To představovalo nárůst o 26 430 % od ceny při uvedení na burzu. Pokud byste investovali 10 000 USD při ceně 0,98 USD za minci, měli byste na vrcholu 2 548 000 USD.

K pochopení přetrvávajícího kouzla Solany stačí, když si uvědomíme, že se jedná o nejvýznamnějšího konkurenta Etherea. Ethereum a Solana jsou dva příklady blockchainových sítí první vrstvy (Layer 1). V praxi to znamená, že slouží jako základní kameny všeho, co se v blockchainovém ekosystému vyskytuje, včetně decentralizovaných financí (DeFi) a nezaměnitelných tokenů (NFT). I z tohoto důvodu je hodnota těchto dvou kryptoměn tak vysoká a uvažuje se o nich jako o kryptoměnách s využitelností.

12. Litecoin – spolu s bitcoinem byla tato kryptoměna představena v roce 2011

Bez litecoinu by náš seznam pro nejznámější kryptoměny nebyl kompletní. Podobně jako solana měl litecoin v roce 2017 fantastický rok s růstem kolem 800 %. Cena litecoinu se zvýšila z přibližně 4 dolarů na začátku roku 2017 na vrchol 358 dolarů v prosinci 2017. Stejně jako většina kryptoměn však i litecoin zaznamenal pokles hodnoty a v únoru 2018 se propadl na 110 dolarů.

nejznámější kryptoměny _ litecoin

Litecoin představuje pátou největší kryptoměnu, jejíž tržní hodnota dosahuje téměř 11 miliard dolarů. Vzhledem ke své silné vazbě na bitcoin si litecoin udržel svou přitažlivost pro investory. Litecoin byl vytvořen v roce 2011 s cílem vylepšit technologii Bitcoinu. Ve srovnání s Bitcoinem zpracovává Litecoin transakce čtyřikrát rychleji. Maximální množství litecoinu je na druhou stranu omezeno na 84 milionů, což je na rozdíl od bitcoinu čtyřikrát více než celkový počet mincí bitcoinu (21 milionů).

V květnu 2017 se litecoin stal první kryptoměnou, která uskutečnila transakci v síti Lightning Network. Za méně než sekundu bylo pomocí Lightning Network odesláno 0,00000001 litecoinu z Curychu do San Francisca. Jakmile litecoin začne Lightning Network používat, mohlo by to vést k velkému růstu jeho hodnoty.

13. Shiba Inu – meme coin považovaný za zabijáka dogecoinu, co funguje na blockchainu Etherea

Shiba Inu představuje meme coin alternativní kryptoměnu k bitcoinu. Základem je blockchain Etherea a jejím maskotem je japonský lovecký pes plemene shiba inu. Mnoho lidí považuje shiba inu za náhradu dogecoinu – ve skutečnosti příznivci označují shiba inu jako „zabijáka dogecoinu”.

Shiba Inu nebyla vyvinuta na vlastním blockchainu, ale byla vytvořena v síti Ethereum, která ji hostí jako token ERC-20. Podle Ryoshiho dokumentu se tým rozhodl vybudovat ekosystém Shiba Inu na Ethereu, protože blockchain Ethera je považován za spolehlivý a bezpečný a umožňuje decentralizaci projektu.

Shiba inu logo - nejznámější kryptoměny

Pomocí vašich kryptopeněženk si můžete SHIB koupit na řadě burz, včetně například Binance, Coinbase, KuCoin a Kraken. Dále si můžete vytvořit a propojit peněženku MetaMask s burzou Shiba Swap, kterou projekt i její komunita silně doporučuje.

Když byla kryptoměna Shiba Inu v roce 2021 poprvé představena, neměla žádnou využitelnost ani hodnotu. Do konce roku 2023 se kryptoměna používala jako platební mechanismus a obchodovalo se s ní ve velkých objemech, aby se vydělalo na minutových změnách ceny. Shiba Inu pravděpodobně zůstane jednou z nejoblíbenějších dostupných kryptoměn, protože se neustále pracuje na jejím vývoji a vylepšování angažovanou komunitou, aby nabízela určitý užitek a případy použití.

14. Cardano – kryptoměna s nativním tokenem ADA, který funguje na vlastním blockchainu

V dobrém i zlém se Cardano (ADA) proslavilo jako nudný blockchain, který nedělá škodu ani užitek. Protože v samotném blockchainu nedochází k žádnému pohybu, někteří zašli tak daleko, že jej označují za „řetězec duchů“. Navíc se zdá, že ho každoročně zastíní nějaký nový blockchain.

Abychom se však podívali na Cardano více zblízka a objasnili si, co přesně Cardano do odvětví kryptoměn přináší, máme pro vás i menší shrnutí. Kryptoměna Cardano vytvořila protokol Ouroboros, který je podporován technikami založenými na důkazech a recenzovaném výzkumu skupiny kryptografů a počítačových vědců z Tokijské univerzity, Edinburské univerzity a dalších univerzit. Protokol zachovává bezpečnost a energetickou účinnost a zároveň umožňuje udržitelný růst blockchainu Cardano.

Přes to všechno je cardano stále osmou nejhodnotnější kryptoměnou na světě. A Cardano je stále silným konkurentem pro Ethereum. Cardano je schopné všeho, čeho je schopné Ethereum. Proto by se mohlo zdát, že rozdíl v ocenění Etherea (276 miliard dolarů) a Cardana (21 miliard dolarů) je mnohem menší než nyní.

nejznámější kryptoměny_CardanoA zdá se, že navzdory všeobecnému přesvědčení se v blockchainu Cardana děje stále mnoho věcí. Významný pokrok se děje v oblasti decentralizovaných financí (DeFi), v níž Cardano až do roku 2022 v podstatě nebylo slyšet. Celková uzamčená hodnota, která je klíčovým ukazatelem celkové síly DeFi, však letos dramaticky vzrostla a investoři možná budou chtít přehodnotit vyhlídky Cardana do budoucna.

15. XRP – token, který se používá k převodu finančních prostředků za nízkou cenu

Poslední příčka našeho seznamu patří XRP. Kryptoměnu můžete také znát pod názvem ripple, která je mezi nadšenci do kryptoměn stále dlouhodobě oblíbenou možností. Právě tato kryptoměna má na internetu značný počet příznivců, kteří pevně věří, že cena XRP každou chvíli vystoupá do nových výšin.

nejznámější kryptoměny_XRP graf

Nutno poznamenat, že v minulém roce se XRP dařilo a kryptoměna vzrostla více než o 65 %. Z dlouhodobého grafu je však zřejmé, že nejlepší dny XRP jsou možná za námi. Od dosažení svého nejvyššího peaku v lednu 2018 se XRP mohutně snaží překonat hranici 1 USD. Jestli se jí to podaří, je však opravdu ve hvězdách. Pokud se však podíváme na graf blíže, můžeme si všimnout, že od svého počátku si kryptoměna připsala více než 9417 %. Otázkou však zůstává, zda má XRP stále potenciál dosáhnout podobných výšin jako v roce 2018.

Hlavním zdrojem potíží XRP je SEC. Komise SEC podala stížnost na XRP již v prosinci 2020 s tvrzením, že společnost není registrována jako cenné aktivum. Po třech letech, které se táhnou, nic nenasvědčuje tomu, že by soudní proces měl brzy skončit. Ve skutečnosti se zdá být pravděpodobnější než kdy jindy, že soudní řízení týkající se XRP bude pokračovat i v druhé polovině roku 2024.

Mezitím XRP stále přichází o peníze. Právní obrana proti vládě není levná a vrcholní představitelé Ripple Labs připouštějí, že celé náklady na soudní poplatky se nakonec mohou přiblížit 200 milionům dolarů. Ripple Labs je firma, která vytvořila token XRP. Mnozí kryptoanalytici a nadšenci si myslí, že XRP nakonec boj se soudem vyhraje. Pokud si to myslíte i vy, mohla by kryptoměna ripple být zajímavou součástí vašeho portfolia. Nezapomeňte však, že se jedná o rizikovou investici a je důležité zvážit všechny možné scénáře.

Jak najít nejznámější kryptoměny

Určit nejznámější kryptoměny s potenciálem k investici nemusí být mezi tisíci existujících kryptoměn vždy evidentní. Aktuální trendy a novinky z trhu se často propisují do kanálů sociálních médií, na kterých se navíc sdružují komunity obchodníků a často zde probíhá i marketingová komunikace herních krypto projektů či široké řady meme coinů.

Twitter

Twitter je častým komunikačním kanálem pro marketing kryptoměn a řadu meme komunit lze najít právě zde. Twitter je ideální platforma, pokud chcete být v obraze o tom, co se na trhu děje právě nyní, a navíc můžete trendy slova a témata sledovat skrze systém hastagů, který je možný nastavit i s ohledem na preferovanou lokalitu.

To umožňuje mít přehled nejenom o tom, co děje v ČR, ale např. i v USA – a na základě toho můžete usuzovat na vývojový potenciál daného projektu. Nicméně nad monitoringem trendů na Twitteru aktuálně visí otazník – s příchodem nového vlastníka Elona Muska je jeho budoucnost poněkud nejistá.

Reddit

Reddit je spolehlivá a velmi efektivní sociální síť, pokud vás zajímají názory nejen komunit, ale také skutečných odborníků. Jednoduše tak budete schopni lépe rozlišovat kvalifikované pohledy na aktuální tendence trhu od případného podvodného jednání.

Reddit se může pochlubit skutečně solidní mezinárodní komunitou, zatímco si zachovává charakter tradičního diskuzního fóra. Určitě se vyplatí zmínit i možnost sledovat témata v tzv. subredditu – speciální komunitě, pod kterou se sdružují posty, které s ní souvisejí.

YouTube

Platforma s videi je dalším šikovným zdrojem informací, pokud vás zajímají názory kvalifikovaných odborníků, ale i obchodníků a nadšených krypto fanoušků. Výhodou bude, pokud dokážete sledovat videa v angličtině, nicméně i česká krypto komunita na YouTube se stále rozrůstá, takže počet videí v češtině je stále na vzestupu. Tvůrci videí často informují komunitu i o tom, čemu se při investování vyhnout a kde se vyplatí opatrnost.

Discord

Discord je platforma pro snadné sdružování lidí se stejnými zájmy. Umožňuje budování vztahů s komunitami, kterými chcete být součástí, a také možnost s nimi bezproblémově zůstat v kontaktu.  Krypto komunity na Discordu mají od desítek až tisíců členů, takže vyhledat komunitu té kryptoměny, o kterou máte zájem, je jednoduché. Dále už stačí jenom sdílet s ostatními tipy, rady, hledat odpovědi na otázky či zjišťovat důležité informace.

Telegram

Popularitě Telegramu nahrály změny v zásadách ochrany osobních údajů. Telegram funguje podobně jako WhatsApp – chatovací platforma pro jednotlivce i skupiny, kde lze sdílet informace i soubory.  Nicméně Telegram shromažďuje méně uživatelských dat, můžete skrýt své telefonní číslo, či si vybrat náhodné uživatelské jméno, což umožňuje zachování více anonymity. Telegramové komunity věnující se jednotlivým kryptoměnám se rozrůstají, proto i tuto síť držte v patrnosti jako možný zdroj cenných informací.

Závěr

Nejznámější kryptoměny mohou mít v dnešní době boomu nových krypto projektů velmi dlouhé výčty. My jsme pro vás však v článku vybrali takové, o nichž má solidní povědomí krypto scéna i řada komunit, a současně představují zajímavé investiční příležitosti pro začínající nebo zkušené obchodníky.

Výhodou široké škály dostupných kryptoměn na trhu je také možnost mezi nimi vybírat dle vlastních preferencí – podle toho, zda chcete svou investicí motivovat pozitivní společenskou změnu, prohloubit své analytické vlastnosti nebo se zkrátka bavit. Mezi nejznámější kryptoměny tak dnes spadají projekty s akcentem na ekologii i udržitelnost, příležitosti pro milovníky her, sportu nebo zábavního průmyslu.

Rozmanitá kategorizace projektů potom umožňuje investorům, aby se nacházeli v centru zájmu každé investice, nejenom s ohledem na dostupné prostředky, ale také s důrazem na osobní preference.

KOUPIT NEJZNÁMĚJŠÍ KRYPTOMĚNu

Co znamená zkratka P2E a M2E?

Co jsou uhlíkové kredity?

Kde snadno najdu sociální kanály pro jednotlivé kryptoměny?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.