Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Bez přenášení informací na dálku si 21. století pravděpodobně nedokážeme představit. Jednou z možných expozic vůči telekomunikačnímu byznysu jsou akcie AT&T.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie AT&T společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie AT&T

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie AT&T v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie AT&T? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie AT&T sahá až do 19. století, konkrétně roku 1878, kdy se založila společnost pod názvem American District Telegraph Company. Firma AT&T v podobě jakou ji známe dnes vznikla v roce 2005, po fúzi SBC a AT&T. Podle výše tržní kapitalizace je AT&T přiřazován titul 4. největší veřejně obchodované společnosti v oblasti telekomunikací.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Výše na měsíčním grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií.

Kdo za firmou stojí?

Nastoupit ještě během univerzity do firmy, kde posléze strávíte celý svůj život a vybudujete kariéru, to je případ generálního ředitele AT&T, John Stankey. Stankey nastoupil do AT&T v roce 1985 a má za sebou 36 let úspěšného vedení napříč mnoha odděleními. Působil v různých funkcích, včetně generálního ředitele společnosti WarnerMedia, AT&T Entertainment Group, ředitele pro strategii nebo ředitele pro technologie.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři vlastní 54,69 % celkového objemu akcií, což je podíl typický pro společnosti v telekomunikačním odvětví. Největšími akcionáři jsou BlackRock a Vanguard.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že AT&T odměňuje své akcionáře v podobě dividend. AT&T se dokonce řadí mezi dividendové aristokraty, kteří jsou charakterističtí tím, že výši dividendy navyšují 25 let v řadě. Tento titul není příliš běžný, neboť v době psaní článku se dividendovým aristokratem může nazývat pouze dalších 64 firem na celém světě.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Výše dividendy

Jak můžete vidět výše na grafu, poslední vyplacená dividenda činila 1,79 dolaru na akcii, což společnosti připisuje téměř 9% dividendový výnos. Finanční prostředky AT&T vyplácí na čtvrtletní bázi.

Oblast působení

Společnost vykazuje tři segmenty – Komunikace, Warner Media a Latinská Amerika. Segment komunikace se dále dělí na mobilitu, podnikové a spotřebitelské drátové připojení, přičemž zjednodušeně tyto oblasti inkasují příjmy z poskytování bezdrátové a drátové telekomunikační a širokopásmové služby spotřebitelům v USA a podnikům po celém světě. Tento segment je pro společnost nejvýznamnější z pohledu tržeb.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Struktura tržeb ke konci roku 2021

Vykazovaný segment WarnerMedia spočívá v mediálním a zábavním byznysu. Vyvíjí a produkuje obsah, který se nadále snaží zpeněžit prostřednictvím mnoha komunikačních kanálů (kina, televize). Podstatnou součástí příjmů je předplatné z HBO. Poslední segment Latisnké Ameriky spočívá v poskytování bezdrátových služeb a Vrio, což je zprostředkovatel digitální zábavy v 11 zemích Latinské Ameriky a Karibiku. AT&T poskytuje služby i v Česku od roku 2008.

Vyčlenění WarnerMedia

Na začátku roku 2022 svět obletěla zpráva, že v rámci dohody o fúzi WarnerMedia s Discovery, vyčleňuje AT&T tuto “dceru” do samostatné společnosti, rozhodlo představenstvo. Všichni akcionáři AT&T s dokončením transakce obdrželi přibližně 0,24 části akcie Warner Bros Discovery za každou vlastněnou akcii AT&T, čímž se akcionáři dostali k vlastnění až 71% podílu nové společnosti obchodované pod tickerem WBD.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Portfolio mediálních kanálů

Společnost AT&T si od tohoto slibuje návrat k původním kořenům – bezdrátové služby a 5G. Sloučení s firmou TimeWarner bylo částečně sázkou na to, že předplatitele mobilních telefonů a internetu přilákají nabídky zahrnující přístup k filmům a televizi. Toto by přineslo jistou konkurenční výhodu pro streamovací platformu vlastněnou telekomunikační společností oproti společnosti, která se zabývá pouze obsahem, jako je Netflix.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie AT&T a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie AT&T v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie AT&T?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie AT&T nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “AT&T”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie AT&T v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie AT&T nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Poslední zmiňovaný bod ve formě vyčlenění WarnerMedia byl pro společnost klíčový. Došlo ke spojení dvou streamovacích konkurentů, kteří z transakce vychází strategicky silnější. Na druhou stranu AT&T se díky nižšímu dluhu otevírají dveře k širším investicím do telekomunikačních služeb. Ostatně právě problémové zadlužení oceňovalo AT&T níže oproti konkurentovi Verizon.

Jsou akcie AT&T správnou volbou?

Kde lze koupit akcie AT&T?

Jaká je cena akcie AT&T?

Získám díky akcii AT&T dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie AT&T na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.