Thursday, June 13, 2024

Kde a Jak Koupit akcie BABA (Alibaba) v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie BABA (Alibaba) jsou cenné papíry společnosti, kterou určitě každý poznáme ve spojení se službou AliExpress, ovšem působnost firmy je daleko komplexnější.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Akcie BABA (Alibaba) společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie BABA (Alibaba)

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie BABA v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie BABA? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie firmy nás přivádí do čínského městečka Chang-čou roku 1999, kde byla firma založena. Po 15 letech fungování se Alibaba rozhodla stát veřejně obchodovanou společností a rozhodně to stálo za to. Zájem investorů byl enormní a ocenili firmu až na 25 miliard dolarů, což do roku 2019, kdy toto ocenění trumfla Saudi Aramco, představovalo nejúspěšnější IPO v historii.

Kde a Jak Koupit akcie BABA (Alibaba) v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Výše na měsíčním grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií, přičemž od konci roku 2020 zahájily spíše klesající trend. Tento stav je zapříčiněný primárně obavou ohledně regulací a restrikcí ze strany státních orgánů.

Kdo za firmou stojí?

Společnost založil v roce 1999 Jack Ma, který do roku 2019 působil jako předseda představenstva. Jeho odstoupení bylo pro společnost úlevou, neboť při jeho přítomnosti byla firma Alibaba pod tlakem kvůli politickým konexím Jacka s čínskou stranou. Jeho roli převzal generální ředitel BABA, Daniel Zhang.

Kde a Jak Koupit akcie BABA (Alibaba) v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Jak můžete vidět, o společnost ze strany institucionálních investorů příliš velký zájem není a to právě z toho důvodu, že je to čínská firma. Informace o individuálních investorech nejsou dostupné.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, investory nečeká odměna v podobě dividend za držení akcií. Nicméně zpravidla technologické firmy s dlouhodobě rostoucí cashflow mají ve zvyku finanční prostředky vyplácet, proto existují určité spekulace o možné budoucí dividendové politice.

TIP: Pokud se čtenáři poohlížejí po dividendových titulech, mohli by je zajímat české dividendové společnosti jako ČEZ nebo Komerční banka.

Oblast působení

Alibaba je nejhodnotnější čínskou veřejně obchodovanou společností a její byznysové zaměření je opravdu rozsáhlé. Mezi dceřiné firmy a platformy patří Taobao, Tmall, Freshippo, Aliexpress, Lazada, Alibaba.com, 1688, ele.me, Youku, DingTalk, alimama, alibaba cloud a cainiao network. Prostřednictvím těchto platforem je schopna zajišťovat obchod v Číně, mezinárodní obchod, služby pro místní spotřebitele, Cainiao, cloud, digitální média a zábavu.

Kde a Jak Koupit akcie BABA (Alibaba) v České republice 2022?
Růst aktivních spotřebitelů

Výše na grafu můžeme vidět růst aktivních spotřebitelů, jejichž počet rostl meziročně o 106 milionů. Aktivní spotřebitelé jsou definováni jako ti, kteří prostřednictvím příslušné platformy zadali jednu nebo více potvrzených objednávek, bez ohledu na to, zda kupující a prodávající transakci vypořádají, či nikoli. Jednotlivé platformy si rozebereme níže:

 • Taobao – jedná se o aukční tržiště (C2C), které poskytuje spotřebitelům z velkých měst i méně rozvinutých oblastí poutavé a personalizované nakupování optimalizované pomocí analýzy dat a technologií
 • Tmall – slouží jako platforma (B2C) pro spotřebitele v Číně i v zámoří, kde mohou nakupovat domácí i mezinárodní produkty, které nejsou dostupné v tradičních maloobchodních prodejnách
 • Freshippo – samostatně provozovaný maloobchodní řetězec, který integruje online a offline maloobchodní funkce a využívá své prodejny jako skladiště pro vyřizování online objednávek
 • Aliexpress – globální tržiště (B2C) zaměřené na spotřebitele z celého světa, kterým umožňuje nakupovat přímo od výrobců a distributorů nejenom z Číny, ale z celého světa
 • Lazada – rychle rostoucí e-commerce platforma jihovýchodní Asie, která spojuje místní spotřebitele s tuzemskými podniky, ale i globálními značkami
 • Alibaba.com – největší online platforma (B2B) na světě, která propojuje čínské a zahraniční dodavatele se zahraničními velkoobchodními odběrateli
 • 1688 – platforma s vedoucím postavením na čínském trhu, jež propojuje výrobce a prodejce s kupujícími v Číně, kteří obchodují s oblečením, doplňky, elektronikou atd.
 • Ele.me – je přední čínská platforma pro kurýrské služby, která umožňuje spotřebitelům využívat mobilní aplikace Ele.me, Alipay, Taobao a Koubei k objednávání potravin, FMCG produktů, květin nebo farmaceutických výrobků online
 • Youku – online platforma pro dlouhá videa, která uživatelům umožňuje rychle a snadno vyhledávat, prohlížet a sdílet vysoce kvalitní video obsah na různých zařízeních
 • DingTalk – digitální pracoviště pro spolupráci a platforma pro vývoj aplikací, která nabízí nové způsoby práce, sdílení a spolupráce pro moderní podniky a organizace, včetně škol a vzdělávacích institucí
 • Alimama – monetizační platforma skupiny, která pomocí vlastní technologie slaďuje marketingové požadavky obchodníků, značek a maloobchodníků na všech platformách v ekosystému Alibaba
 • Alibaba cloud – zákazníkům po celém světě nabízí kompletní sadu cloudových služeb, včetně databází, úložišť, síťové virtualizace, rozsáhlých výpočetních služeb, zabezpečení nebo správy a aplikací atd.
 • Cainiao network – globální síť pro plnění objednávek, která nabízí domácí i mezinárodní logistické služby na jednom místě a řešení pro řízení dodavatelské řetězce

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie BABA a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie BABA v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie BABA?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie BABA nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “BABA” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie BABA (Alibaba) v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie BABA nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Alibaba není pouhým tržištěm a logistickým gigantem, ale za dobu své existence si vybudovala komplexní ekosystém služeb, který používají obyvatelé nejenom z Číny, ale z celého světa. Akcie BABA nabízí expozici vůči čínskému atraktivnímu trhu s možností vysokého růstu. Nicméně věci nejsou tak růžové, neboť investoři náležitě oceňují její geografického umístění v Číně, s čímž je spojena řada rizik ovlivňující jak cenu akcií, tak i samotné působení firmy.

Jsou akcie BABA správnou volbou?

Kde lze koupit akcie BABA?

Jaká je cena akcie BABA?

Získám díky akcii BABA dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie BABA na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.