Thursday, July 18, 2024

Nasdaq 100 index – Jak investovat do technologického indexu v roce 2024?

Není divu, že se poohlížíte po investovaní do technologického indexu NASDAQ, když za posledních pět let připsal téměř 300 %. Ovšem jak dobře víme, za posledních pět let jsme byli svědky uvolněné monetární politiky, což technologicky zaměřeným firmám přineslo poměrně levný způsob financování pro budování jejich byznysů a investování do klíčových projektů.

TIP: Investory by také mohla zajímat investice do S&P 500, což by byla oproti tomuto technologickému indexu konzervativnější varianta.

Technologický index Nasdaq Composite odráží vývoj více než 2 500 společností, které se značně liší kapitalizací a atraktivitou, neboť některé firmy obsažené v indexu čelí problémům. Proto je tu NASDAQ 100 index, jež sleduje 100 největších technologických společností kótovaných na burze NASDAQ. A přesně tento index tu dneska budeme rozebírat, tak pojďme na to.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi ETF NASDAQ 100 indexu

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení NASDAQ 100 indexu v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit část NASDAQ 100 indexu? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Co je ETF?

Jak to u většiny finančních instrumentů bývá, investovat do ETF znamená spekulovat na růst nebo pokles podkladového aktiva. Tímto aktivem může být cokoliv – akcie, akciové indexy, komodity nebo dokonce měny. Velkou výhodou je jejich nízkonákladovost, nízké poplatky a daňová efektivita. Oproti investicím do klasických podílových fondů zde také odpadá poplatek pro správce fondu.

Zajímavost: ETF kótované na burzách v USA dosáhly během prosince přílivu peněz ve výši téměř 100 miliard dolarů. Tím překonaly předchozí měsíční rekord, který dosahoval 91,2 miliard dolarů stanovený v listopadu 2020, čímž  završily rekordní rok pro toto odvětví, protože investování do ETF překonalo roční příliv 900 miliard dolarů.

ETF bylo vytvořeno jako pomůcka, díky které můžete obchodovat určitý index, jež odráží jeho cenu. Mezi ty nejznámější patří například SPDR S&P 500 nebo iShares Nasdaq-100 UCITS ETF, o kterém bude v tomto článku řeč. Takové máme ale i v Evropě. Takový DAX 40 se skládá z 40 nejvýznamnějších německých společností. Co se stane pokud některá ze společností ukončí svou činnost? Dojde k jejímu nahrazení a úpravě fondu.

Vyvažování ETF fondů

Bez ohledu na indexový fond, do kterého chcete investovat, budou všichni poskytovatelé ETF vyvažovat své portfolio. Zjednodušeně to znamená, že společnosti s vyšší tržní kapitalizací budou tvořit vyšší procento indexového fondu.

Příklad: Pokud byste například investovali do NASDAQ 100, pak by společnosti jako Apple, Microsoft a Alphabet měly mnohem větší váhu než Skyworks, Verisign a Alexion Pharma.

Konkrétní váha každé společnosti bude mít přímý dopad na to, do čeho budete investovat své prostředky.

Příklad: HSBC má 4% váhu na FTSE 100. Pokud byste investovali 10 000 dolarů do ETF, které sleduje index, pak byste v podstatě drželi akcie HSBC v hodnotě 400 dolarů. Podobně, pokud by měl BP váhu 3 %, pak byste drželi akcie BP v hodnotě 300 dolarů.

Ačkoli většina indexových fondů v České republice zakládá svojí vyváženost na tržním ocenění, některé se vydávají netradiční cestou. Takový Dow Jones dává přednost titulům s vyšší cenou akcií, i když mohou mít mnohem menší tržní kapitalizaci.

NASDAQ 100 Index

Jak již bylo zmíněno výše, index NASDAQ 100 sleduje 100 největších technologických společností kótovaných na burze NASDAQ. V indexu nechybí firmy jako Apple, Amazon, Facebook, Tesla nebo Nvidia. Jak jste se dočetli níže, indexy jsou vyváženy dle kapitalizací firem. Proto cenové změny akciích Apple mají na index největší vliv, neboť se jedná o největší veřejně obchodovanou společnost na světě.

Nasdaq index - Jak investovat do technologického indexu?
Tabulka zobrazující největší firmy indexu

Výše na obrázku můžete vidět 10 nejvíce ovlivňujících firem indexu. Pokud si chcete prohlédnout všechny společnosti, přejděte na tuto stránku. Zajímavým faktem je, že při koupi těchto 10 společností získáte 53% veškeré váhy indexu.

Firmy v NASDQ 100 jsou ze sektorů hardwaru, softwaru, telekomunikace, maloobchodu, biotechnologie a samozřejmě technologie. Pokud byste se poohlíželi po energetickém, finančním nebo realitním sektoru, ty v tomto indexu nenajdete.

Výkonnost Nasdaq 100 indexu oproti S&P 500

Jak můžete vidět níže na grafu, Nasdaq index si připsal od roku 2017 k 24.3. 2022 přes 248 %, zatímco S&P 500 si připsal “pouhých” 132 %. Oba tyto indexy připsaly enormní zisky, které nejsou obvyklé, což analytici často skloňují v kontextu právě s uvolněnou monetární politikou.

Nasdaq index - Jak investovat do technologického indexu?

Akumulační nebo distribuční ETF Nasdaq 100 indexu?

Budete muset učinit rozhodnutí, zda chcete, aby Vám byly dividendy připisovány na účet nebo reinvestovány zpět. Obecně z logiky věci je pro dlouhodobé investory vhodnější akumulační typ ETF, avšak pokud se díváte po pasivním příjmu, bude Vaši volbou distribuční. Na níže přiloženém obrázku můžeme vidět, že rozdíl mezi distribučním a akumulačním ETF v 10 letém horizontu tak zásadní není.

Nasdaq index - Jak investovat do technologického indexu v roce 2022?
Srovnání Acc a Dist ETF

Tři tipy na ETF NASDAQ 100 indexu dostupných v České republice

Abychom Vám ulehčili výběr, sestavili jsme seznam tří ETF kopírujících Nasdaq index dostupných v České republice. Při vybírání se musíte přesvědčit, zda zvolený fond Váš broker nabízí. Dále je také vhodné zvážit historický výnos, kredibilitu správce fondu a poplatky.

1. iShares Nasdaq-100 UCITS ETF

Toto ETF vydává společnost BlackRock, která se může pyšnit titulem největšího správce aktiv na světě. Ke konci minulého roku spravovala aktiva v hodnotě více než 10 bilionů dolarů, takže zde o kredibilitu není nouze. Jedná se o akumulační typ fondu, to znamená, že vyplácené dividendy jsou reinvestovány zpět. Poplatek činí pouhých 0,33 % p.a.

2. Lyxor Nasdaq-100 UCITS ETF

Za tímto fondem stojí společnost Lyxor, která se ke konci roku 2021 stala součástí skupiny amundi, předního správce aktiv spravující částku více než 1,8 bilionu dolarů v aktivech, čímž tak vytvořila předního evropského poskytovatele ETF. Opět se jedná o akumulační typ fodnu, takže dividendy jsou reinvestovány. Poplatek je ve výši 0,22 % ročně.

3. Invesco QQQ Trust

Invesco Ltd. je americká nezávislá společnost pro správu investic se sídlem v Atlantě v Georgii a dalšími pobočkami ve 20 zemích. Akcie společnosti jsou dokonce součástí indexu S&P 500 a obchodují se na NYSE. Tentokrát tu máme příklad distribučního fondu, který dividendy vyplácí kvartálně. Na poplatcích zaplatíte pouze 0,2 % ročně.

Porovnání jednotlivých ETF Nasdaq indexu

Doufáme, že jsme vyhověli potřebám čtenářů a pro větší přehled se můžete o jednotlivých parametrech ETF Nasdaq indexu přesvědčit níže v tabulce.

Nasdaq index - Jak investovat do technologického indexu?
Přehled jednotlivých ETF

Závěr

Investování do ETF Nasdaq indexu je vhodnou volbou, pokud investoři chtějí mít expozici vůči nejlepším a zároveň největším technologickým společnostem světa. Nicméně u technologických firem se budete potýkat s větší volatilitou, tudíž bychom pro konzervativnější investory doporučili ETF kopírující S&P 500. Nakonec stejně nezávisí na tom, od které společnosti si ETF zvolíte, protože rozdíl je minimální. Důležité je začít a nechat zhodnotit své finanční prostředky, neboť stupňující se inflace je nemilosrdná.

Co je ETF?

Jaké ETF kopírující Nasdaq 100 index vybrat?

Kde investovat do ETF kopírující Nasdaq 100 index?

Vyplácí ETF kopírující Nasdaq 100 index dividendu?

Kolik zaplatím na poplatcích?

Jak vyberu zainvestované prostředky z ETF?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.