Monday, June 24, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Moderna v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Moderna jsou ve světě cenných papírů poměrně nové, mají investorům co nabídnout?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Moderna společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Moderna akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Moderna v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Moderna? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Moderna se svým rokem založení v roce 2010 řadí k těm mladším firmám, přičemž během roku 2018 proběhlo IPO (Initial public offering) na burze NASDAQ. V době psaní článku firma dosahuje kapitalizace 67 miliard dolarů, ale vzhledem k volatilitě akcií, několik měsíců dozadu byla kapitalizace vyšší o 100 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit akcie Moderna v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Moderna se řadí k dalším farmaceutickým společnostem, kterým výrazně pomohla pandemie covid-19, což můžete vidět výše na týdenním grafu. Podařilo se ji totiž vyvinout vakcínu, jež se jako druhá vedle firmy Pfizer začala využívat například v České republice. Další takovou společností je firma Novavax.

Kdo za firmou stojí?

Stéphane Bancel působí od října 2011 na pozici CEO, přičemž do firmy přišel o 7 měsíců dříve jako člen představenstva. Zkušenosti nasbíral rovněž jako CEO francouzské diagnostické společnosti bioMérieux SA, kde pracoval pět let. Ve společnosti Eli Lilly and Company, nadnárodní farmaceutické firmě, strávil dalších šest let.

Kde a Jak Koupit akcie Moderna v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti Novavax, neboť kontrolují až 58 % akcií. Největším vlastníkem jsou Baillie Gifford a Vanguard, přičemž individuální investoři zde vlastní podstatnou část akcií – až 14,2 %.

Vyplácí společnost dividendy?

Investory asi nepotěší, že vlastnění akcie Moderna dividendy nepřinese. Nicméně obecně platí, že u firem zaměřených na biotechnologický segment se investoři dividend dočkají jen zřídka. Podle dat webu nature, firmy spojované s tímto odvětvím kótované na amerických burzách vyplácí dividendu pouze 23 z celkových 366 případů.

TIP: Pokud se poohlížíte po dividendových titulech, nahlédněte na popis ČEZu nebo Komerční banky.

Oblast působení

Moderna se charakterizuje jako farmaceutická a biotechnologická společnost, přičemž je průkopníkem nové třídy léků vyrobených z messengerové RNA (mRNA). Společnost je známá především vakcínou proti covidu-19 na bázi mRNA, která prošla úspěšně všemi testy a schválili ji úřady po celém světě, přičemž jen za rok 2020 Moderna odeslala více než 800 milionů dávek.

Kde a Jak Koupit akcie Moderna v České republice 2022?
Proces přepisu DNA až po vznik proteinu

Díky jedinému úspěšnému produktu začala firma najednou generovat miliardové tržby a hlavně se stala dvojkou na americkém trhu – ihned po Pfizeru. Samozřejmě, s jistotou se nedá říci, jak se pandemie bude vyvíjet nadále a zda už skončila, ale Moderna má v rukávu pouze tuto kartu, čímž se stává terčem kritiky mnoha investorů. V roce 2020 měla firma tržby dosahující 800 mil. dolarů, zatímco v roce 2021 činily 18,4 miliard dolarů díky distribuci 807 milion dávek vakcíny, které přispěly do tržeb 17,7 miliardami dolarů.

Research and development

Jak už to u biotechnologických firem bývá, Moderna pumpuje obrovské balíky peněz do oblasti R&D. V roce 2020 to bylo 1,3 miliardy dolarů, zatímco v roce 2021 se číslo vyšplhalo k dvěma miliardám. Momentálně vyvíjí mRNA vakcínu proti sezónní chřipce, virusu RSV, HIV a nespočet dalších. Naději do Moderny vkládají dobročinné nadace včetně té Gatesové, které firmě darovaly na vývoj přes 200 mil. dolarů.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Moderna a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Moderna v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Moderna?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Moderna nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Moderna” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Moderna v České republice 2022?
Ukázka procesu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Moderna nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Z obecného pohledu jsou akcie biotechnologických společností jsou vysoce rizikové a volatilní, čímž jsou spíše pro zkušené investory a znalé v oboru medicíny. Moderna má prozatím v rukávu pouze jedinou kartu – vakcínu proti koronaviru, která tvořila výnosy v roce 2021 až z 96 %. Ačkoliv vývoj pandemie covid-19 je nejistý, rozsáhlým portfoliem úspěšných produktů Moderna rozhodně nevyplývá.

Jsou akcie Moderna správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Moderna?

Jaká je cena akcie Moderna ?

Získám díky akcii Moderna dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Moderna na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.