Wednesday, July 17, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Pfizer spadají do kategorie zdravotnictví, přičemž se jedná o firmu, která dopomohla prostřednictvím vakcíny ke (prozatímní) zvládnutí pandemie covid-19.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Pfizer společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Pfizer

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Pfizer v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Pfizer? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Pfizer je kapitalizací ve výši 310 miliard dolarů 28. nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou světa, přičemž její historie sahá až do roku 1942. Již o 26 let později vstoupila na burzu pod tickerem $PFE. Co se týče farmaceutického sektoru, tak zde si drží kapitálově 3. příčku ze všech takto koncentrovaných firem.

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií Pfizer

Výše můžeme vidět cenový vývoj akcií na měsíčním grafu. Akcie překonaly svoje dosavadní cenové maximum z milénia hlavně díky pandemii covid-19, neboť firma Pfizer byla mezi prvními, jež obdržela povolení k distribuci vakcín proti nemoci.

Kdo za firmou stojí?

Jako předseda představenstva a generální ředitel vede Albert Bourla společnost Pfizer v rámci jejího cíle – průlomových objevů, které mění životy pacientů – se zaměřením na podporu vědeckých a obchodních inovací, které jsou nezbytné pro transformační dopad na lidské zdraví. Tento člověk v Pfizeru strávil téměř půlku svého života – 25 let, kdy přes několik vůdčích pozic se dostal až ke stávající funkci v roce 2019.

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Zájem o akcie společnosti proudí především ze strany institucionálních investorů, kteří vlastní téměř až 63 % akcií v oběhu. Největším objemem disponuje firma Vanguard a SSgA.

Vyplácí Pfizer dividendy?

Dodatečnou motivací pro investory může být dividenda, kterou společnost Pfizer vyplácí kvartálně s ročním výnosem ve výši 1,6 dolaru, což firmě připisuje 2,9% dividend yield. Jak můžete vidět níže na grafu, dividendy jsou vypláceny konzistentně a mají růstovou tendenci, což je dobrý signál.

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2022?
Výplata dividend

Aby investoři měli dividendové srovnání, pokud investujete do ETF kopírující index S&P 500, tak u tohoto instrumentu dividend yield dosahuje 1,33 %.

Oblast působení

Společnost Pfizer sama sebe charakterizuje jako globální biofarmaceutickou společnost zaměřenou na výzkum. Většina z příjmů pochází z výroby a prodeje právě biofarmaceutických produktů. Podílí se zejména na vývoji antibiotik a v roce 1996 si nechala patentovat složení Viagry, přičemž o dva roky později dostal lék potřebné schválení úřadů k prodeji.

Podnikání v oblasti biofarmacie zahrnuje terapeutické oblasti včetně vakcín, onkologie, interní medicíny, nemocnic, zánětů a imunologie až po vzácná onemocnění. Klíčový produkt v posledních letech nesl název Comirnaty/BNT162b2, což je vakcína proti koronavirům na bázi mRNA, která pomáhá předcházet COVID-19 a která je společně vyvíjena se společností BioNTech.

Poznámka: Vakcíny proti covid-19 bylo vyrobeno během roku 2021 na 3 miliardy dávek.

Nezbytnou součástí je oblast vědy a výzkumu, do které firma investuje miliardy dolarů. Mezi priority v oblasti výzkumu a vývoje patří dodávání řady vysoce diferencovaných léčivých přípravků a vakcín, rozvoj schopností, které mohou zajistit dlouhodobé vedoucí postavení ve výzkumu a vývoji nebo rozvíjení nových partnerství s kreativitou, flexibilitou a naléhavostí, aby bylo možné co nejrychleji poskytovat inovace pacientům.

Pohled čísly

Pro lepší pochopení světového dosahu tohoto farmaceutického giganta se na společnost podíváme optikou čísel. Co se týče pacientů, tak dle prezentace firmy se její vakcína nebo medikament dotkl 1,4 miliardy lidí z celého světa, což při přepočtu znamená téměř každý šestý člověk. Tržby jsou pro rok 2022 odhadovány v rozmezí 98-102 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2022?
Růst tržeb

Jak můžeme vidět výše na grafu, v roce 2021 došlo k téměř 100% nárůstu tržeb. Výrobky společnosti Pfizer údajně během roku 2021 pomohly zachránit přes milion lidí a ušetřit více než 10 milionů hospitalizací.

TIP: Přečtěte si o české technologické firmě zaměřené na zdravotnický sektor zde.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Pfizer a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Pfizer v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Pfizer?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Pfizer nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Pfizer” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Pfizer v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Pfizeru nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Pfizer je kvalitní společností zaměřenou na zdravotnický průmysl, které paradoxně, oproti jiným firmám, pandemie covid-19 dopomohla k dosažení rekordních výsledků za rok 2021. Otázkou tak zůstává, zda si tyto tržby dokáže udržet i nadále. Odpověď na tuto otázku nám přinese až budoucnost, ale myslím si, že cena akcií s odeznívající pandemií bude mít spíše klesající tendenci.

Jsou akcie Pfizer správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Pfizer?

Jaká je cena akcie Pfizer?

Získám díky akcii Pfizer dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Pfizer na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.