Wednesday, July 17, 2024

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Společnosti z ropného a plynárenského průmyslu se stávají volbou investorů v nejistých dobách a přesně tyto charakteristiky splňují akcie Shell.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Shell společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Shell

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Shell v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Shell? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie společnosti sahá až do 19. století, konkrétně roku 1833, kdy se londýnský byznysmen Marcus Samuel rozhodl pro expanzi vlastního podnikání na prodávání orientálních seashells, tedy mořských mušlí. Až s přenecháním firmy svým dvěma synům se začala rozvíjet myšlenka profitovat na ropném průmyslu. Od té doby Shell vyrostl v nadnárodního giganta s tržní kapitalizací ve výši 214 miliard dolarů.

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Výše na měsíčním grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií Shell.

Kdo za firmou stojí?

Nastoupit po univerzitě do firmy, kde posléze strávíte celý svůj život a vybudujete kariéru, to je případ generálního ředitele Shellu, Ben Van Beurden. Ve společnosti Shell pracuje již od roku 1983, přičemž k první zodpovědnější pozici se dostal v roce 2006, kdy začal pracovat jako viceprezident segmentu chemiček a od roku 2014 má na starosti směřování celého konglomerátu Shell.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že společnost Shell odměňuje akcionáře v podobě dividend. Výplata je navíc konzistentní a dlouhodobě rostoucí, což je dobrý signál, přičemž před pandemií covid-19 na svém vrcholu činila roční dividenda 3,38 dolarů na akcii. Cílem managementu je každoročně zvyšovat dividendu přibližně o 4 % a rozdělit 20-30 % svého cash flow z provozní činnosti akcionářům.

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2022?
Výplata dividend

Oblast působení

Shell je globální skupina energetických a petrochemických společností, přičemž mezi její hlavní výdělečné činnosti patří upstream, plyn, obnovitelné zdroje energie, energetická řešení a downstream. Do segmentu upstream se řadí příjmy a výdaje na průzkum, těžbu, přeprodej, manipulaci a provoz infrastruktury k potřebným dodávkám komodit na trh. Naopak downstream řídí různé doplňkové činnosti v oblasti chemikálií a produktů.

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2022?
Segmenty Shellu

Největší podíl na tržbách patří samozřejmě černému zlatu – ropě. Napříč roky se tento podíl drží kolem 70% úrovně, z čehož vyplývá, že příjmy společnosti jsou výrazně závislé na ceně ropy. Naopak turbulentní období, jako je začátek roku 2022, společnosti Shell vyhovuje, neboť volatilita ceny ropy umožňuje nasadit vyšší marže pro větší zisk. Shell provozuje několik ropných rafinérií a především s ropou obchoduje.

Dlouhodobý cíl

Další ambiciózní cíl, který si společnost Shell stanovila je dosáhnout nulových čistých emisí do roku 2050. Od tohoto milníku si slibuje přispět ke splnění Pařížské dohody, která stanovuje omezení růstu průměrné globální teploty na 1,5 °Celsia. Aby této skutečnosti dosáhla, musí snížit emise z činností, paliv a dalších energetických produktů, které prodává svým zákazníkům.

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2022?
Větrné elektrárny Shell

Z toho důvodu se zaměřuje na nabíjení pro elektromobily, vodík a elektřinu vyráběnou ze solární a větrné energie. Důležité je rovněž snížení emisí z vlastních procesů (těžby ropy a zemního plynu) prostřednictvím efektivnějšího nakládání s energií nebo zachycováním zbývajících emisí.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Shell a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Shell v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Shell?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Shell nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Shell” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak koupit akcie Shell v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Shell nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Shell patří mezi stabilní společnosti, které se pyšní dlouhodobým vyplácením dividend. Jak už jsme zmínili na začátku a v průběhu článku, energetický segment slouží v nejistých dobách jako relativně bezpečnější přístav a investoři mají tendenci zmenšovat pozice na technologických a dalších rizikovějších titulech s cílem inkasované prostředky směřovat právě do energetických firem.

Jsou akcie Shell správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Shell?

Jaká je cena akcie Shell?

Získám díky akcii Shell dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Shell na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.