Wednesday, July 24, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Rivian v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Elektromobilita je ožehavým tématem třetí dekády 21. století, přičemž akcie Rivian jsou možnou expozicí vůči tomuto trendu.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Rivian společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Rivian

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Rivian v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Rivian? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Rivian byla pod názvem Mainstream Motors založena v roce 2009, přičemž nynější jméno získala o dva roky později kombinací slova Indian River, neboť poblíž řeky se narodil zakladatel společnosti. Důležitý milník přichází v roce 2015, kdy díky rozsáhlé investici otevírá výzkumná střediska a v té době se rodí myšlenka vyrábět elektrická a autonomní dopravní prostředky.

Kde a Jak Koupit akcie Rivian v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

O elektromobilce Rivian jste slyšeli určitě v kontextu s první veřejnou nabídkou akcií, která se odehrála v listopadu 2021, kdy tržní kapitalizace Rivianu dosáhla až 127 miliard dolarů, což je více než součet kapitalizace Fordu a Merceds-Benz dohromady. Výše na grafu můžete vidět cenový vývoj akcií.

Kdo za firmou stojí?

Současný generální ředitel a rovněž zakladatel, Robert Scaringe, založil automobilku Rivian bez potřebného kapitálu, týmu a partnerství. Od té doby se jeho firmě povedlo získat dostatečné množství kapitálu a začít produkovat elektromobily. Scaringe studoval MIT, kde se mu podařilo získat bakaláře a následně i doktorát ze strojního inženýrství.

Kde a Jak Koupit akcie Rivian v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Rivian nalákal některé firmy, aby zainvestovaly do této nadějné automobilky. Jednou z těchto společností je Ford nebo Amazon. Amazon vlastní v době psaní článku až 18 % akcií, od čehož si slibuje dosáhnutí lepších hodnot v rámci svého udržitelného plánu. Kromě institucí do Rivianu investovaly i individuální investoři, kteří dosáhli poměrně velkého podílu – 11 %.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Rivian neodměňuje své akcionáře v podobě dividend. Zatím by ani nebylo z čeho finanční prostředky vyplácet, neboť firma v době psaní článku nevykazuje zisk a v budoucnu si přebytečný kapitál pravděpodobně ponechá na investice, podobně jako Tesla.

TIP: Pokud mají čtenáři zájem o dividendové tituly, doporučujeme shlédnout společnosti jako Coca Cola nebo Philip Morris.

Oblast působení

Jak už určitě víte, Rivian navrhuje, vyvíjí a vyrábí elektromobily společně s jejich příslušenstvím. Prozatím se na spotřebitelský trh podařilo uvést první generaci vozidel R1T (dvouřadý pickup pro pět cestujících) a R1S (třířadé SUV pro sedm cestujících). Společnost implementovala a vyvinula vlastní komponenty jako elektroniku vozidla, baterie, elektrický pohon, podvozek, systém Driver+ nebo pokročilý asistenční systém řidiče.

Kde a Jak Koupit akcie Rivian v České republice 2022?
Modely Rivian

Na komerčním trhu Rivian uvedl platformu Rivian Commercial Vehicle, která je základem Electric Delivery Van, což je elektrická dodávka s dlouhým dojezdem určená pro velkosériovou výrobu. Tato dodávka byla vyvinuta ve spolupráci s Amazonem, jež učinil první objednávku tohoto vozu s objemem 100 000 vozidel. I zde je na výběr ze dvou modelů, EDV-700 a EDV-500, jež se liší především prostorem.

Samozřejmě nezbytnou součástí celého ekosystému elektromobilů jsou jejich dobíjecí stanice. Tímto problémem se Rivian zabývá a disponuje rychlonabíjecími stanicemi Rivian Adventure Network Direct Current a nabíjecí stanicí Rivian Waypoints. Kromě vlastních stanic spolupracuje s celostátními provozovateli sítí, kteří pracují na zpřístupnění infrastruktury pro dobíjení elektromobilů.

Výrobní závody

Současná továrna na vozidla Rivian je umístěna v Normalu, přičemž při plném výkonu a na více směn je schopna ročně vyrobit až 150 000 automobilů. Konkrétně 65 000 vozidel pro platformu R1 (pickupy) a 85 000 vozidel pro platformu RCV (dodávky). Nicméně v květnu 2022 dochází k podepsání dohody o ekonomickém rozvoji se státem Georgia na výstavbu druhého závodu.

Pro srovnání: Největší automobilka světa, Toyota, v roce 2021 vyrobila 7,5 milionů automobilů.

Odhaduje se, že projekt vytvoří až 7 500 nových pracovních míst. Nový závod bude místem výroby budoucího cenově dostupnějšího SUV střední třídy zaměřeného na globální trhy. zajímavostí je, že tato dohoda představuje největší dohodu o ekonomickém rozvoji v historii státu Georgia. Tento závod má podle plánů být schopen vyrobit až 400 000 vozidel ročně.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Rivian a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Rivian v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Rivian?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Rivian nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Rivian”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Rivian v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Rivian nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Rivian je sice automobilkou na samotném počátku, ale již disponuje výrobním závodem s roční kapacitou až 150 000 automobilů, kde je schopna vyrábět čtyři modely elektromobilů. Abychom si, jak se říká, nedávali pouze růžové brýle na oči, musíme si být vědomi potenciálních slabin. Mezi ty patří zajisté konkurence s širokou základnou zákazníků, síť chybějících stanic a vysoká cena.

Jsou akcie Rivian správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Rivian?

Jaká je cena akcie Rivian?

Získám díky akcii Rivian dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Rivian na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.