Saturday, October 1, 2022

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost v roce 2022

Ještě než začneme popisovat nejlepší kryptoměny, je dobré si definovat, co je vlastně nejlepší digitální aktivum? Je to aktivum, které přinese největší výnos nebo to, které bude v rámci dlouhodobého horizontu dominovat a bude nejvyužívanější v určité podoblasti? Odpověď na tuto otázku je velice subjektivní, proto kryptoměny, jež si zde budeme prezentovat, budou patřit k obou skupinám – potenciální výnos společně s praktickým využitím.

Nicméně mějte na paměti, že nikdo nevlastní křišťálovou kouli, aby mohl s jistotou predikovat, zda určité aktivum bude v budoucnu nejvyužívanější nebo přinese největší výnos. Vždy je důležité si udělat vlastní úsudek a zvážit rizika s tím plynoucími.

Rychlý přehled prostředníků umožňující koupit nejlepší kryptoměny

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů nabízející možnost koupit nejlepší kryptoměny v České republice v roce 2022. Chcete začít kupovat nejlepší kryptoměny? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro – obchodujte podle profesionálů, využijte bezkonkurenční funkci sociálního obchodování
 2. Binance – využijte nástroje pro pokročilé a mějte výběr z více jak 500 kryptoměn
 3. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 4. Coinbase – bezpečnost je u této burzy na prvním místě

ZAČNI HNED

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměna je digitální forma peněz, která není kontrolována žádným centrálním orgánem. V současné době je na trhu dle dat portálu CoinMarketCap téměř 20 tisíc druhů kryptoměn. Hodnota kryptoměn se řídí nabídkou a poptávkou uživatelů. Tyto aktiva lze sice používat k nákupu běžného zboží a služeb, ale většina uživatelů investuje do kryptoměn stejně jako například do akcií nebo drahých kovů.

Kryptoměny nepodléhají žádné centrální autoritě, tudíž jejich ceny a tok nejsou regulované žádnou bankou či vládou. Jinými slovy měnu nelze padělat, počet vydaných mincí je neomezený a směnit je můžete kdekoli a s kýmkoli na světě. Výhodou digitálních aktiv je také anonymita uživatelů adres.

Pozor! U kryptoměn je však potřeba očekávat vysokou volatilitu, které dopředu nelze přesně určit. Hodnoty kryptoměn jsou čistě spekulativní a nejsou ničím kryté. A jejich obchodování se neobejde bez transakčních poplatků.

Zápisy o transakcích pomocí kryptoměn jsou k ukládány v tzv. blockchainu, přičemž se jedná se o jakousi účetní knihu. Digitální peníze pak můžete uchovávat v kryptoměnových peněženkách. Ačkoli se jedná o nehmatatelnou měnu, je nutné ji převést a uložit na toto speciální úložiště. S obsahem peněženky může disponovat pouze její majitel.

 • Právní pohled

Česká národní banka (ČNB) kryptoměny považuje za nehmotný movitý majetek. Z pohledu ČNB tedy nejsou kryptoměny ani virtuálními penězi, ani cizí měnou, ani obdobou cenného papíru. Nicméně, kryptoměny jsou v České republice legální a lze je zakoupit například v kryptoměnové burze, které si popíšeme níže.

Základní daní z kryptoměn jako je Bitcoin v České republice je tradiční sazba 15 % ze zisku, tedy v rozdílu mezi nákupní a prodejní hodnotou. Pokud přesáhnete 48 násobek průměrné roční mzdy, budete už povinni platit daň poměrně větší, a to ve výši 23 procent.

 • Digitální aktiva jako investice

Přestože kryptoměny můžete používat k nákupům, většina lidí s nimi zachází jako s dlouhodobou investicí. Kvůli volatilitě je však investování do kryptoměn rizikové, proto je důležité vědět, do čeho vkládáte prostředky, než se pustíte do nákupu.

I přes spekulace a podvody, které se objevily během pandemie, vykázaly digitální měny pozoruhodný růst v roce 2021. Svět kryptoměn získal rychlým tempem na popularitě a ceny aktiv tak prudce vzrostly. Jen v Čechách stoupl za rok 2021 objem obchodů s kryptoměnami o 25 % na 5 miliard korun. To není špatné na třídu aktiv s historií kratší než 15 let.

Nejlepší kryptoměna

Jak je popsáno výše, existuje na trhu velké množství druhů kryptoměn. Zde představujeme deset “nejlepších” kryptoměn. Zdůrazňujeme, že tyto aktiva se v budoucnu vůbec nemusí vyvíjet dobře a můžete přijít o své prostředky, proto je dobré dodržovat pravidlo říkající, abyste investovali to, co si můžete dovolit ztratit.

1. Bitcoin (BTC)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Kým jiným bychom mohli začít než-li Bitcoinem. Bitcoin by neměl chybět v žádném kryptoměnovém portfoliu, neboť je takovým králem světa digitálních aktiv. Pokud se na Bitcoinu odehrává výraznější cenový pohyb, pak se to vždy odrazí i na celém trhu. Tento efekt korelace můžeme vidět níže na grafu, kdy Ethereum, Binance Coin a Bitcoin mají téměř stejný cenový vývoj.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Korelace ostatních kryptoměn s Bitcoinem

Existuje od roku 2009 a za dobu své existence získal tržní kapitalizaci přesahující výši 1 milairdy dolarů. Tím se stal největší kryptoměnou dle kapitalizace na světě. Podle dat serveru CoinMarketCap představuje král světa kryptoměn téměř 40 % celkové hodnoty tohoto trhu. Dalším faktem je, že do něj investují i největší hráči na trhu, jako je Tesla nebo Microstrategy.

KOUPIT BITCOIN

2. Ether (ETH)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Tvoří přibližně 20 % celkového trhu a tak je podle tržní kapitalizace na druhém místě za BTC s hodnotou kolem 360 miliard dolarů. Kryptoměna funguje jako platforma pro řadu dalších digitálních aktiv a také pro provádění decentralizovaných smart kontraktů, přičemž je průkopníkem této jedinečné technologie.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Ekosystém Etherea

Tyto skutečnosti z jeho nativní měny Ethereum (ETH) dělá jednu z nejlepších kryptoměn, které lze koupit. ETH je také postupně upravován k tomu, aby se po přechodu z protokolu proof-of-work na proof-of-stake stal mnohem energeticky úspornějším než Bitcoin, čímž se odstraní energeticky mnohem náročnější potřeba ověřovat transakce v blockchainu pomocí složitých výpočetních operací.

KOUPIT ethereum

3. Lucky Block (LB)

Pokud se investoři zajímají o loterie, pak by je projekt Lucky Block mohl zaujmout, neboť se jedná o loteriNejlepší nové kryptoměny pro rok 2022jní systém založený na blockchainu. Hraní loterie je spekulativní a nabízí hráčům šanci vyhrát buď ceny nebo jackpot. Většina her probíhá po určitou dobu a mezi vstupní požadavky patří zakoupení jedinečného tiketu, přičemž vícenásobné zakoupení lístku zvyšuje šance.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Tokenomika Lucky Block

V důsledku toho, aby se o kryptoměně dozvědělo co nejvíce lidí, usilují vývojáři o zakótování na burzách jako OKEx, Crypto.com, KuCoin a dokonce i Binance! Navíc 26. ledna proběhlo uvedení na platformu PancakeSwap. Pravděpodobně díky tomu už denní zobchodovaný objem dosahuje 4 milionů dolarů. Vývojáři také odhadují, že do konce března 2022 bude LBLOCK držet 25 000 až 50 000 lidí, což představuje solidní investorskou základnu, která pomůže zvýšit jackpoty a výplaty dividend. Více o LB na webu CoinMarketCap.

KOUPIT LUCKY BLOCK

4. Cardano (ADA)

Cardano je projekt zaměřený na smart kontrakty. Založil Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022jej Charles Hoskinson, bývalý spoluzakladatel Etherea s cílem převzít nejlepší prvky ETH a vylepšit je. ADA se chystá výrazně zlepšit škálovatelnost sítě a použitelnost napříč konkurenčními blockchainy. Bezproblémový převod aktiv napříč konkurenčními blockchainovými sítěmi a schopnost zpracovat milion transakcí za sekundu budou pro ADA po dokončení těchto posledních vylepšení obrovskou konkurenční výhodou.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Vývojové fáze Cardana

Výše na obrázku můžeme vidět vývojové fáze aktiva. Cardano má navíc jeden z nejlepších modelů schvalování kryptoměnových transakcí. V poslední době se aktivu moc nedařilo a z třetí nejhodnotnější kryptoměny na světě se stala až osmá, s kapitalizací ve výši 32 miliard dolarů. Nicméně někteří experti v oboru tradingu si myslí, že ADA dosáhla cenového dna a blýská se na lepší časy.

KOUPIT CARDANO

5. Solana (SOL)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Solana byla uvedena na trh teprve v roce 2020 a začíná získávat stále větší podíl na trhu. Její cena z počátku roku 2021 ve výši 1,51 dolaru se vyšplhala na více než 160 dolarů a tržní kapitalizace vzrostla na 64 miliard dolarů, čímž se pro nějakou dobu stala 3. nejhodnotnější kryptoměnou na světě. Aktivum je někdy přezdíván jako Ethereum killer, neboť škálovatelnost a poplatky na síti jsou obrovsky rozdílné oproti Ethereu.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Porovnání jednotlivých sítí

Jak můžete vidět na obrázku, Solana blockchain zvládá přes 59 000 transakcí za sekundu. Poplatky Solany jsou nepatrným zlomkem poplatků ETH. Stejně jako Ethereum byla Solana vytvořena jako špičková platforma pro decentralizované finance neboli DeFi, která vyřazuje finanční prostředníky a tradiční finanční instituce, jako jsou banky, makléři a centralizované burzy.

KOUPIT SOLANA

6. Binance Coin (BNB)

Binance Coin je typ kryptoměny, která byla v roce 2017 původně vytvořena pro placení zlevněných poplatků na burze Binance. Nicméně od té doby se token značně posunul a je víceméně standardem jeho umístění na 4. pozici nejhodnotnější kryptoměny na světě. Těší se také velkému využití na dvou blockchainech založených na Binance – Binance Chain a Binance Smart Chain.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Vývoj BNB

Hlavní výhody těchto dvou sítí je především rychlost blokování, nízké transakční poplatky a dokonce propojenost s projekty udělanými pro Etehreum Virutal Machine. Tyto skutečnosti ústí v adopci BNB do mnoha podoblastí kryptoměn včetně dApps, DeFi nebo mintování a ochodování NFT na Binance Marketplace. Čímž se dostáváme k tomu, že Binance Coin je vhodnou příležitostí i pro investory.

KOUPIT BINANCE COIN

7. Polygon (MATIC)

Když jsme výše zmiňovali Ethereum, bylo to oprávněně, protože takový Polygon vznikl za účelem, aby zlepšil některé z problémových vlastností samotného Etherea. Jednou z vlastností je slabá schopnost škálovatelnosti, což jsme si zmiňovali již výše v souvislosti se Solanou. Problém spočívá v tom, že v urychlení transakce musíte zaplatit vyšší poplatek, jenomže pokud se takto rozhodne více lidí, gas fee se mnohonásobně zvětší a máme tu problém. Příklad takového poplatku vidíte níže.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Velikost gas fee

Polygon tyto problémy začal řešit na druhé vrstvě Etherea. Kryptoměna se v době psaní článku nachází v seznamu TOP 20 nejhodnotnějších digitálních aktiv na světě. Během roku 2021 držitelé této digitální měny vydělaly pěkný balík peněz, neboť kryptoměna vyrostla z 0,03 dolaru až na téměř 3 dolary.

KOUPIT matic

8. The Sandbox (SAND)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022

Sandbox, který v roce 2011 spustila společnost Pixowl, je virtuální svět založený na blockchainu, který uživatelům umožňuje vytvářet, budovat, nakupovat a prodávat digitální aktiva formou hry. Kombinací schopností decentralizovaných autonomních organizací (DAO) a non-fungible tokenů (NFT) vytváří The Sandbox decentralizovanou platformu pro prosperující herní komunitu. Podle banky JPM je metaverse bilionová příležitost.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Ukázka virtuální reality

The Sandbox nedávno oznámil spolupráci s londýnskou bankou HSBC, což je první instituce, která vstupuje do metaverse od Sandboxu. Banka bude v metaversu nakupovat virtuální nemovitosti v podobě pozemků LAND. V prohlášení uvádí, že je využije k zapojení sportovních a herních nadšenců. Dalším účastníkem této virtuální reality je i celebrita Paris Hilton.

KOUPIT sandbox

9. Ripple (XRP)

Digitální aktivum vzniklo jako platforma pro převod fiat měn a dalších aktiv, přičemž vyniká svýmiNejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022 vlastnostmi, protože v případě převodu ať už mezinárodního nebo tuzemského to zvládne provést za méně než čtyři sekundy. Další výhodou jsou také nízké poplatky. Kryptoměna se od počátku soustředí na kolaboraci s finančními orgány, kdy nativní tokeny XRP figurují jako prostředník mezi páry fiat měn, s tím, že zajišťují jejich likviditu.

Pokud chcete poslat z České republiky do Spojených států 100 CZK, vámi využívaná instituce nakoupí XRP tokeny a přes RippleNet tokeny zašle na vybraný účet v USA. Banka tokeny prodá a následně je převede to tuzemské měny – čili stejný obnos v dolarech.

VAROVÁNÍ! Od května roku 2018 čelí společnost stojící za XRP žalobě za podezření z manipulace s hodnotou měny a podvodnému prodeji tokenů. Výsledek tohoto sporu může výrazně hýbnout s kurzem aktiva.

10. Elrond (EGLD)

Elrond je blockchainový protokol, který patří do kategorie smart chainů, což jsou prostředí, kde vznikají smart kontrakty a decentralizované aplikace. Specifický je tím, že se snaží dosáhnout vysoké rychlosti transakcí pomocí tzv. shardingu. Údajně má být platforma schopna zvládnout 15 000 transakcí za vteřinu s latencí šesti sekund, přičemž poplatek za transakci by neměl přesáhnout 0,001 dolarů.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Porovnání s ostatními kryptoměnami

Kryptoměna se v době psaní článku obchoduje přibližně za 180 dolarů, kdy ze svého maxima je dole o 65 %. Kapitalizace tohoto aktiva dosahuje 4 miliardy dolarů. Elrond nedávno oznámil spolupráci s platformou k obchodování s kryptoměnami, jež nabízí své služby více než 6 milionům uživatelů. MEXC si od spolupráce slibuje propojení sítě Elrond s novými trhy a možnostmi financování, což dále urychlí projekty budované pomocí technologie internetového rozsahu na jejich cestě k masovému přijetí.

KOUPIT ELROND

Kde koupit nejlepší kryptoměny?

Abyste mohli začít uvažovat o koupi nejlepší kryptoměny, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké poplatky si účtují. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Veškerý přehled poplatků najdete zde.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

 

Závěr

Výše jsme popsali nejlepší kryptoměny a další krok už je na samotných investorech. Pokud s kryptoměnami teprve začínáte, volili bychom cestu méně rizikovějších projektů, jako je Bitcoin. Po udělání vlastního průzkumu trhu a analýzy jednotlivých aktiv se posléze můžete rozhodnout, zda chcete podstoupit větší riziko a zaujmout pozici v rizikovějším projektu.

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

Které je ta nejlepší kryptoměna?

Jakou minimální částku investovat do kryptoměny?

Jak bezpečné je obchodování pomocí aplikací?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás 15% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 3650 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.