Saturday, March 2, 2024

Nejlepší kryptoměny v roce 2024– do kterých investovat?

Ještě než začneme popisovat nejlepší kryptoměny, je dobré si definovat, co je vlastně nejlepší digitální aktivum? Je to aktivum, které přinese největší výnos nebo to, které bude v rámci dlouhodobého horizontu dominovat a bude nejvyužívanější v určité podoblasti? Odpověď na tuto otázku je velice subjektivní, proto kryptoměny, jež si zde budeme prezentovat, budou patřit k obou skupinám – potenciální výnos společně s praktickým využitím.

Nicméně mějte na paměti, že nikdo nevlastní křišťálovou kouli, aby mohl s jistotou predikovat, zda určité aktivum bude v budoucnu nejvyužívanější nebo přinese největší výnos. Vždy je důležité si udělat vlastní úsudek a zvážit rizika, která z případné investice vyplývají.

Nejlepší kryptoměny – Rychlý přehled

Tady je rychlý přehled nejlepších kryptoměn v České republice v roce 2024. Chcete začít kupovat nejlepší kryptoměny? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Smog – Meme coin, který chce ovládnout svět meme mincí prostřednictvím stakingu, HODLování a questů
 2. Bitcoin Minetrix – Decentralizovaná cloudová těžba Bitcoinu
 3. Meme Kombat – Herní platforma, kde mají uživatelé příležitostí získat odměny v sázkovém systému
 4. Scotty AI – Nová kryptoměna integrující funkce umělé inteligence, které poskytují větší bezpečnost v kryptoprostoru
 5. eTukTuk – Zbrusu nový projekt, který se zabývá vývoj elektrických vozidel
 6. Wall Street Memes – Nový meme coin se 10x potenciálem
 7. Bitcoin – Největší kryptoměna dle kapitalizace alias kryptoměnový král
 8. Ethereum – Platforma decentralizovaných smart kontraktů
 9. Cardano – Další projekt zaměřený na smart kontrakty
 10. Solana – Kryptoměna přezdívaná jako Ethereum Killer nebo také Visa
 11. Binance Coin – Kryptoměna největší burzy na světě, Binance
 12. Polygon – Zdokonaluje síť Ethereum
 13. ChainLink – Kryptoměnový ekosystém, který umožňuje vytváření smart kontraktů
 14. Avalanche – Layer 1 blockchain pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps)
 15. Cosmos – Projekt, který se zaměřuje na propojování jednotlivých blockchainů
 16. Injective – Finanční ekosystém s infrastrukturou pro decentralizované burzy a budování DApps
 17. Filecoin – Decentralizovaný úložný systém s nativními tokeny $FIL
 18. Kaspa – Kryptoměna založená na PoW s mnohem vyšší rychlostí transakcí
 19. THORchain – Decentralizovaná platforma pro směnu kryptoměn

koupit SMOG

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměna je digitální forma peněz, která není kontrolována žádným centrálním orgánem. V současné době je na trhu dle dat portálu CoinMarketCap téměř 20 tisíc druhů kryptoměn. Hodnota kryptoměn se řídí nabídkou a poptávkou uživatelů. Tyto aktiva lze sice používat k nákupu běžného zboží a služeb, ale většina uživatelů investuje do kryptoměn stejně jako například do akcií nebo drahých kovů.

Kryptoměny nepodléhají žádné centrální autoritě, tudíž jejich ceny a tok nejsou regulované žádnou bankou či vládou. Jinými slovy měnu nelze padělat, počet vydaných mincí je neomezený a směnit je můžete kdekoli a s kýmkoli na světě. Výhodou digitálních aktiv je také anonymita uživatelů adres.

Pozor! U kryptoměn je však potřeba očekávat vysokou volatilitu, které dopředu nelze přesně určit. Hodnoty kryptoměn jsou čistě spekulativní a nejsou ničím kryté. A jejich obchodování se neobejde bez transakčních poplatků.

Zápisy o transakcích pomocí kryptoměn jsou k ukládány v tzv. blockchainu, přičemž se jedná se o jakousi účetní knihu. Digitální peníze pak můžete uchovávat v kryptoměnových peněženkách. Ačkoli se jedná o nehmatatelnou měnu, je nutné ji převést a uložit na toto speciální úložiště. S obsahem peněženky může disponovat pouze její majitel.

 • Právní pohled

Česká národní banka (ČNB) kryptoměny považuje za nehmotný movitý majetek. Z pohledu ČNB tedy nejsou kryptoměny ani virtuálními penězi, ani cizí měnou, ani obdobou cenného papíru. Nicméně, kryptoměny jsou v České republice legální a lze je zakoupit například v kryptoměnové burze, které si popíšeme níže.

Základní daní z kryptoměn jako je Bitcoin v České republice je tradiční sazba 15 % ze zisku, tedy v rozdílu mezi nákupní a prodejní hodnotou. Pokud přesáhnete 48 násobek průměrné roční mzdy, budete už povinni platit daň poměrně větší, a to ve výši 23 procent.

 • Digitální aktiva jako investice

Přestože kryptoměny můžete používat k nákupům, většina lidí s nimi zachází jako s dlouhodobou investicí. Kvůli volatilitě je však investování do kryptoměn rizikové, proto je důležité vědět, do čeho vkládáte prostředky, než se pustíte do nákupu.

I přes spekulace a podvody, které se objevily během pandemie, vykázaly digitální měny pozoruhodný růst v roce 2021. Svět kryptoměn získal rychlým tempem na popularitě a ceny aktiv tak prudce vzrostly. Jen v Čechách stoupl za rok 2021 objem obchodů s kryptoměnami o 25 % na 5 miliard korun. To není špatné na třídu aktiv s historií kratší než 15 let.

Nejlepší kryptoměny

Jak je popsáno výše, existuje na trhu velké množství druhů kryptoměn. Zde představujeme deset “nejlepších” kryptoměn. Zdůrazňujeme, že tyto aktiva se v budoucnu vůbec nemusí vyvíjet dobře a můžete přijít o své prostředky, proto je dobré dodržovat pravidlo říkající, abyste investovali to, co si můžete dovolit ztratit.

1. Smog – meme coin, který chce ovládnout svět meme mincí prostřednictvím stakingu, HODLování a questů

Smog vstupuje na trh kryptoměn jako skutečná revoluce mezi memecoiny. Projekt přitahuje pozornost svým inovativním přístupem a odlišnostmi. Mezi hlavní rozdíly patří například přímé uvedení tokenu $SMOG na burzu nebo plnění denních, týdenních či měsíčních úkolů (questů) prostřednictvím platformy Zealy.io.

Nový token běží na blockchainu Solana, který je známý svou rychlostí a vysokým výkonem. Díky tomu si uživatelé mohou užívat okamžité a bezproblémové transakce. Smog chce také pořádat jeden z největších airdropů na Solaně v historii všech airdropů. Více o Solaně se můžete dočíst také níže v našem článku, kde jsme kryptoměnu a blockchain rozebrali více zblízka.

nejlepší kryptoměny _Token Smog

A co to vlastně airdrop je? Aidrop, který projekt Smog plánuje jako kampaň, jejímž cílem je vybudovat angažovanou komunitu a odměnit rané podporovatele a investory projektu. Cílem airdropu je rozdat odměny, tokenu či jiné ceny mezi své fanoušky nebo investory. Na airdrop vyčlenil tým projektu Smog celkem 35 % z celkové zásoby tokenů, přičemž celková zásoba činí 1,4 miliardy. Zbylých 50 % použije tým na marketingové aktivity a dalších 10 % a 5 % bude použito na uvedení token $SMOG na další burzy, jak centralizované, tak decentralizované.

Účast na airdropu SMOG představuje zajímavou možnost investice. Nabízí také možnost stát se součástí promyšlené strategie, jejímž cílem je nejen obohatit vaše portfolio, ale také vybudovat komunitu založenou na společných hodnotách a cílech. Investoři, které projekt Smog zaujal, si již nyní mohou koupit token $SMOG na burze Jupiter DEX nebo prostřednictvím widgetu na oficiálních webových stránkách.

K zakoupení tokenů $SMOG budete potřebovat kryptoměny, které budete moci za tokeny vyměnit, jedná se např. o SOL, USDT nebo USDT. Také budete potřebovat peněženku kompatibilní s blockchainem Solana, kterou představuje např. Phantom. Nezapomeňte si před investicí udělat také důkladný průzkum a zvážit svou míru rizika, kterou jste ochotni podstoupit.

koupit SMOG

2. Bitcoin Minetrix – decentralizovaná cloudová těžba Bitcoinu

Bitcoin Minetrix (BTCMTX) je inovativní protokol spojený s těžbou BTC, který během několika hodin od spuštění předprodeje získal obrovskou pozornost kryptokomunity. Úspěch Bitcoin Minetrix mezi investory by mohl způsobit, že by cena nativního tokenu BTCMTX mohla v nadcházejících měsících explodovat. Bitcoin Minetrix dokázal zkombinovat dva základní prvky tohoto sektoru: na jedné straně staking, který investorům poskytuje výhodný pasivní příjem, a na druhé straně těžbu BTC, čímž vznikl inovativní mechanismus Stake-to-Mine.

1080x360 11

Prostřednictvím své revoluční utility Stake-to-Mine nabízí Bitcoin Minetrix snadný způsob, jak získat pasivní příjem prostřednictvím stakingu a těžby, a zároveň vytvořit udržitelnější proces cloudové těžby BTC. Systém také poskytuje větší bezpečnost s decentralizovanou platformou, která každému umožní účastnit se procesu těžby BTC.

Kromě toho je platforma spravedlivá a demokratická, protože díky cloudové těžbě umožňuje komukoli začít těžit BTC, aniž by musel investovat velké sumy peněz do sofistikovaného vybavení. A konečně, v neposlední řadě cloudová těžba umožňuje významnou úsporu zdrojů, protože eliminuje důležité náklady na spotřebu energie při těžbě BTC a její nedostatečnou ekologickou udržitelnost.

Token BTCMTX vytvořený podle standardu ERC-20 na Ethereu je aktuálně v předprodeji a obchoduje se za 0,0110 USD. Prostřednictvím předprodeje má Bitcoin Minetrix za cíl získat 15,4 milionů dolarů. Předprodejní akce bude rozdělena do 10 fází s progresivním 10% nárůstem ceny BTCMTX.  Bitcoin Minetrix je připraven zopakovat úspěch ostatních bitcoinových klonů, které jsme viděli vznikat v posledních měsících v návaznosti na současný trend kryptoměn druhé generace.

Pro nákup Bitcoin Minetrix v předprodeji budete potřebovat kryptopeněženku s ETH, USDT nebo BNB. Poté se budete muset připojit k předprodejní stránce Bitcoin Minetrix. Můžete použít ETH na blockchainu Ethereum, BNB na BNB Smart Chainu nebo USDT v obou sítích. Minimální investice je stanovena na 10 USD.

koupit Bitcoin Minetrix

3. Meme Kombat – herní platforma, kde mají uživatelé příležitostí získat odměny v sázkovém systému

Meme Kombat je jedním z nejnovějších projektů v kryptosvětě. Je reakcí na neustále se vyvíjející potřeby sektoru Web3 a nabízí zajímavý nový způsob sázení. To se samozřejmě děje prostřednictvím nativního tokenu platformy s názvem MK. Je vytvořen na síti Ethereum, tzn. je to token ERC-20. To umožňuje minci těžit ze zvýšené úrovně zabezpečení, kterou protokoly této sítě nabízejí.

stake 1536x548 1

Kryptoměna je ve fázi předprodeje a toto období bude pokračovat, dokud nebude dosaženo cíle stanoveného vývojáři. Cena tokenu je 1,667 USD a do konce tohoto období se nezmění. Tato fáze vývoje má soft cap 5 milionů USD a hard cap je stanoven na 10 milionů USD. To je klíčový moment ve vývoji projektu, protože je třeba získat dostatek finančních prostředků pro další rozvoj a širší marketing.

Samotná myšlenka vytvoření platformy je založena na různých typech sázek na bitvy mezi některými z nejžhavějších meme coinů. Uživatelé budou moci sázet několika způsoby. První je přímo proti sobě, druhý proti samotné hře, třetí je klasický a představuje konkrétní sázku na avatara. Poslední možností je vsadit na různé aspekty bitvy, jako je první tah nebo konkrétní výsledek.

Vítězové obdrží odměny v různých formách, včetně dalších tokenů MK. Aby bitvy byly poutavé a férové, generuje je pokročilá umělá inteligence. Platforma Meme Kombat navíc nabízí skvělou příležitost k pasivnímu příjmu prostřednictvím stakingu. Tento mechanismus mohou automaticky využít i investoři během předprodeje. To vše dělá z Meme Kombat jednu z nejžhavějších investičních příležitostí roku 2023.

koupit Meme Kombat

4. Scotty AI – Nová kryptoměna integrující funkce umělé inteligence, které poskytují větší bezpečnost v kryptoprostoru

Scotty AI ​​​​($SCOTTY) je nový kryptoměnový projekt, který kombinuje umělou inteligenci s technologií blockchainu za účelem zlepšení bezpečnosti a integrity kryptoměnového  ekosystému. Srdcem projektu je nativní token $SCOTTY, který je aktuálně k dispozici v probíhajícím veřejném prodeji za cenu 0,00555 USD. Kombinace trendy sektorů s viralitou meme coinů a zaměřením na bezpečnost blockchainu činí ze Scotty AI velmi zajímavou investiční příležitost s potenciálem dostat se v budoucnu mezi nejlepší kryptoměny.

nejlepší kryptoměny - scotty ai

Hlavním prodejním bodem projektu je integrace pokročilé umělé inteligence. Platforma využívá algoritmy AI k analýze blockchainových dat s cílem včas detekovat potenciální hrozby. Dalším zajímavým rysem projektu je intuitivní odhalování podvodů. Flexibilita platformy při identifikaci podezřelých transakcí a síťových anomálií dokazuje její odhodlání chránit uživatele před nástrahami ekosystému. Investory zaujala také promyšlená tokenomika.

Token $SCOTTY je aktivum kompatibilní s ERC-20 na blockchainu Ethereum s pevnou zásobou 1 734 567 890 tokenů. 30 % z nich je použito pro předprodejní kampaň a zbylých 70 % bude přiděleno na vývoj projektu, budoucí zalistování na burzách, marketingové aktivity a staking. Všimněte si, že si tým nepřidělil žádné tokeny. Již nyní mohou předprodejní investoři získat velkorysé roční výnosy (APY) prostřednictvím stakingu. APY se bude dynamicky měnit s počtem stakovaných tokenů a obdobím stakingu.

Roadmapa zveřejněná na webu projektu zdůrazňuje, že Scotty AI chce být více než jen pouhý token bez užitečnosti.  V současnosti se nacházíme v počáteční fázi, ve které probíhá předprodej, bezpečnostní audit smart kontraktů a zároveň se vývojáři zaměřují na zapojení komunity a zabezpečení platformy. V další fázi nás čeká uzavírání strategických partnerství. Platforma také plánuje zpočátku zalistovat token na velkoobjemových burzách, jako jsou Uniswap a BitMart. V další fázi dojde ke spuštění inovativních funkcí, včetně nástroje Scotty Swap a AI asistenta Scotty Chat. Tvůrci také připravují cestu pro decentralizované řízení spálením klíčů likvidity a také se vzdali vlastnictví tokenových smart kontraktů.

koupit Scotty ai

5. eTukTuk – zbrusu nový projekt, který se zabývá vývoj elektrických vozidel

V rámci rozvoje elektromobility se můžeme setkat s celou řadou nových projektů, které se zabývají rozvojem tohoto nového typu odvětví a budováním nové infrastruktury. Mezi tyto projekty se řadí i společnost eTukTuk, která produkuje vozidla poháněná elektrickým pohonem. Tuk tuky jsou hojně využívané v asijských zemích jako Indie či Sri Lanka.

Princip fungování je poté založený na blockchainu Binance Smart Chain, který celý ekosystém pohání. Uživatelé tak budou moci za dobíjení svých etuktuků na dobíjecích stanicích platit pomocí nativních tokenů $TUK, které tvoří nativní měnu celého projektu. Společně s blockchainem přichází i možnost vytvoření si vlastní digitální identity nebo sledování historie dobíjení apod.

Zajímavou vlastností projektu se stává jeho byznysový model. Společnost cílí na produkci svých vozidel přímo v místně svého působení, což představuje nové pracovní pozice a možnosti pro místní obyvatele. Zároveň budou produkované modely levnější, což usnadní přechod na elektrické tuktuky pro místní řidiče, jelikož budou cenově i geograficky dostupnější. Díky tomu, že se jedná o elektrická vozidla, sníží se výrazně také údržba vozidel, což opět sníží náklady na jejich provoz.Screenshot 2024 01 29 at 11 24 07 eTukTuk The Best Green CryptoPrvotním místem pro spuštění projektu je plánována Sri Lanka. Řidiči a uživatelé si budou moci užívat nejenom samotná vozidla, ale také postupně vybudovanou síť dobíjecích stanic. K této praktické implementaci by mělo dojít již v roce 2024, tudíž jsme již nyní zvědaví na samotné spuštění celého projektu.

V současné době si můžete tokeny $TUK nakoupit v právě probíhajícím předprodeji na webových stránkách projektu. Ten dokázal vybrat v prvních dnech více než 400 tisíc dolarů, což jenom podtrhává zájem investorů a uživatelů. Nakoupit tokeny $TUK lze skrze kryptoměny BNB nebo USDT, nicméně dostupná je i možnost platby kartou. Pro uživatele či investory, kteří kryptoměny nemají ve svých peněženkách, se tak nákup platební kartou skvěle hodí, jelikož mohou do projektu vstoupit i bez nutnosti držení kryptoměn. Stačí pouze připojit kryptoměnovou peněženku a následně projít procesem nákupu.

koupit ETUKTUK

6. Wall Street Memes – nový meme coin se 10x potenciálem

Analytici jsou ohledně budoucnosti kryptotrhu optimističtí, mnoho investorů však nadále hledá alternativy pro případ, že by se býčí scénáře nenaplnily. Jednou z alternativ, která získává na trhu trakci, je Wall Street Memes ($WSM) – nová kryptoměna inspirovaná hnutím Wall Street Bets.

Wall Street Memes se snaží využít impuls, který toto hnutí vyvolalo v roce 2021 během události, kterou byl short squeeze akcií GameStop. Projekt Wall Street Memes se může pochlubit více než 400 000 sledujícími napříč svými profily na sociálních sítích, což zdůrazňuje neuvěřitelnou podporu komunity, kterou má.

1500x500 3

Tato podpora pramení mimo jiné z masivní popularity kolekce Wall St Bulls NFT, která byla uvedena na trh v roce 2021. Kolekce zaznamenala okamžitý úspěch a vyprodala se během 32 minut. Podle OpenSea bylo od jejich spuštění zobchodováno 1 861 ETH na těchto NFT.

Nyní tým Wall Street Memes právě spustil svůj vlastní token, $WSM, který umožňuje členům komunity potenciálně profitovat z růstu komunity. Kryptokomunita je optimistická ohledně vyhlídek $WSM a věří, že jeho hodnota by mohla explodovat, jakmile bude uveden na velkých burzách.

Kolem Wall Street Memes se již začíná budovat humbuk, přičemž oficiální server Discord projektu zaznamenal masivní příliv nových členů. Pokud chcete investovat do 100x kryptoměny, Wall Street Memes je jedinečná příležitost. Proto neotálejte a zapojte se do předprodeje, zatímco je cena tokenu stále nízká.

Koupit Wall Street Memes

7. Bitcoin (BTC)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Kdo jiný by mohl následovat než Bitcoin. Bitcoin by neměl chybět v žádném kryptoměnovém portfoliu, neboť je takovým králem světa digitálních aktiv. Pokud se na Bitcoinu odehrává výraznější cenový pohyb, pak se to vždy odrazí i na celém trhu. Tento efekt korelace můžeme vidět níže na grafu, kdy Ethereum, Binance Coin a Bitcoin mají téměř stejný cenový vývoj.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Korelace ostatních kryptoměn s Bitcoinem

Existuje od roku 2009 a za dobu své existence získal tržní kapitalizaci přesahující výši 1 milairdy dolarů. Tím se stal největší kryptoměnou dle kapitalizace na světě. Podle dat serveru CoinMarketCap představuje král světa kryptoměn téměř 40 % celkové hodnoty tohoto trhu. Dalším faktem je, že do něj investují i největší hráči na trhu, jako je Tesla nebo Microstrategy.

KOUPIT BITCOIN

8. Ether (ETH)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Tvoří přibližně 20 % celkového trhu a tak je podle tržní kapitalizace na druhém místě za BTC s hodnotou kolem 360 miliard dolarů. Kryptoměna funguje jako platforma pro řadu dalších digitálních aktiv a také pro provádění decentralizovaných smart kontraktů, přičemž je průkopníkem této jedinečné technologie.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Ekosystém Etherea

Tyto skutečnosti z jeho nativní měny Ethereum (ETH) dělá jednu z nejlepších kryptoměn, které lze koupit. ETH je také postupně upravován k tomu, aby se po přechodu z protokolu proof-of-work na proof-of-stake stal mnohem energeticky úspornějším než Bitcoin, čímž se odstraní energeticky mnohem náročnější potřeba ověřovat transakce v blockchainu pomocí složitých výpočetních operací.

KOUPIT ethereum

9. Cardano (ADA)

Cardano je projekt zaměřený na smart kontrakty. Založil Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022jej Charles Hoskinson, bývalý spoluzakladatel Etherea s cílem převzít nejlepší prvky ETH a vylepšit je. ADA se chystá výrazně zlepšit škálovatelnost sítě a použitelnost napříč konkurenčními blockchainy. Bezproblémový převod aktiv napříč konkurenčními blockchainovými sítěmi a schopnost zpracovat milion transakcí za sekundu budou pro ADA po dokončení těchto posledních vylepšení obrovskou konkurenční výhodou.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Vývojové fáze Cardana

Výše na obrázku můžeme vidět vývojové fáze aktiva. Cardano má navíc jeden z nejlepších modelů schvalování kryptoměnových transakcí. V poslední době se aktivu moc nedařilo a z třetí nejhodnotnější kryptoměny na světě se stala až osmá, s kapitalizací ve výši 32 miliard dolarů. Nicméně někteří experti v oboru tradingu si myslí, že ADA dosáhla cenového dna a blýská se na lepší časy.

KOUPIT CARDANO

10. Solana (SOL)

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022Solana byla uvedena na trh teprve v roce 2020 a začíná získávat stále větší podíl na trhu. Její cena z počátku roku 2021 ve výši 1,51 dolaru se vyšplhala na více než 160 dolarů a tržní kapitalizace vzrostla na 64 miliard dolarů, čímž se pro nějakou dobu stala 3. nejhodnotnější kryptoměnou na světě. Aktivum je někdy přezdíván jako Ethereum killer, neboť škálovatelnost a poplatky na síti jsou obrovsky rozdílné oproti Ethereu.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Porovnání jednotlivých sítí

Jak můžete vidět na obrázku, Solana blockchain zvládá přes 59 000 transakcí za sekundu. Poplatky Solany jsou nepatrným zlomkem poplatků ETH. Stejně jako Ethereum byla Solana vytvořena jako špičková platforma pro decentralizované finance neboli DeFi, která vyřazuje finanční prostředníky a tradiční finanční instituce, jako jsou banky, makléři a centralizované burzy.

KOUPIT SOLANA

11. Binance Coin (BNB)

Binance Coin je typ kryptoměny, která byla v roce 2017 původně vytvořena pro placení zlevněných poplatků na burze Binance. Nicméně od té doby se token značně posunul a je víceméně standardem jeho umístění na 4. pozici nejhodnotnější kryptoměny na světě. Těší se také velkému využití na dvou blockchainech založených na Binance – Binance Chain a Binance Smart Chain.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Vývoj BNB

Hlavní výhody těchto dvou sítí je především rychlost blokování, nízké transakční poplatky a dokonce propojenost s projekty udělanými pro Etehreum Virutal Machine. Tyto skutečnosti ústí v adopci BNB do mnoha podoblastí kryptoměn včetně dApps, DeFi nebo mintování a ochodování NFT na Binance Marketplace. Čímž se dostáváme k tomu, že Binance Coin je vhodnou příležitostí i pro investory.

KOUPIT BINANCE COIN

12. Polygon (MATIC)

Když jsme výše zmiňovali Ethereum, bylo to oprávněně, protože takový Polygon vznikl za účelem, aby zlepšil některé z problémových vlastností samotného Etherea. Jednou z vlastností je slabá schopnost škálovatelnosti, což jsme si zmiňovali již výše v souvislosti se Solanou. Problém spočívá v tom, že v urychlení transakce musíte zaplatit vyšší poplatek, jenomže pokud se takto rozhodne více lidí, gas fee se mnohonásobně zvětší a máme tu problém. Příklad takového poplatku vidíte níže.

Nejlepší kryptoměny, které mají budoucnost pro rok 2022
Velikost gas fee

Polygon tyto problémy začal řešit na druhé vrstvě Etherea. Kryptoměna se v době psaní článku nachází v seznamu TOP 20 nejhodnotnějších digitálních aktiv na světě. Během roku 2021 držitelé této digitální měny vydělaly pěkný balík peněz, neboť kryptoměna vyrostla z 0,03 dolaru až na téměř 3 dolary.

KOUPIT matic

13. ChainLink – Kryptoměnový ekosystém, který umožňuje vytváření smart kontraktů

Chainlink se řadí mezi jednu z těch populárnějších kryptoměn. V současné době stojí nativní token LINK okolo 14 dolarů, přičemž jeho all-time high dosahovalo až cca 50 dolarů za kus.

Co se týče funkce tohoto projektu, Chainlink představuje vrstvu na blockchainu, která umožňuje propojovat smart kontrakty (programy nebo protokoly, které umožňují provádět transakce za určitých okolností nebo podmínek). Prostřednictvím decentralizované oracle sítě umožňuje Chainlink blockchainům bezpečně komunikovat s externími datovými kanály, událostmi a platebními metodami. Výše uvedené oracles tak představují datové body z reálného světa, které mohou komunikovat právě s danými smart kontrakty.

Screenshot 2023 12 18 at 12 35 14 Chainlink The Industry Standard Web3 Services Platform

Jako jeden z cílů projektu je stanovení vývoje decentralizované síťe, která by poskytovala data z reálného světa smart kontraktům, které běží na různých blockchainech. Každému oraclu je poté přiřazeno skóre reputace, takže má motivaci poskytovat přesná a aktuální data. Pokud tomu tak je, získává odměnu formou ERC-20 tokenů LINK.

Síť Chainlink je řízena rozsáhlou open-source komunitou poskytovatelů dat, provozovatelů uzlů, vývojářů smart kontraktů, výzkumníků, bezpečnostních auditorů a dalších. Chainlink je také jednou z prvních sítí, která umožňuje integraci off-chain dat do chytrých kontraktů. Projekt se také řadí ke hlavním světovým hráčům v oblasti zpracování dat. Díky integraci off-chain dat přitáhl ekosystém Chainlink pozornost mnoha datových poskytovatelů jako Huobi či Alpha Vantage.

Využití ChainLinku nalezneme především ve finančních službách, DeFi, gamingu, správě NFT předmětů a mnoha dalších oblastech. Tokeny LINK můžete nakupovat na předních burzách či směnárnách jako Coinbase, Binance, Gate.io či Kraken. V rámci jeho ekosystému můžete využívat také stakingu, který vám poskytne odměny v podobě nových tokenů LINK. Staking tokenů LINK je taktéž možné využívat přes některé z podporovaných burz.

14. Avalanche – Layer 1 blockchain pro vytváření decentralizovaných aplikací (DApps)

Avalanche představuje layer 1 blockchain (první vrstvy), který funguje jako platforma pro decentralizované aplikace a vlastní blockchainové sítě. Je to jeden z přímých konkurentů Etherea, nicméně na rozdíl od této druhé nejrozšířenější kryptoměny disponují transakce Avalanchw rychlostí až 6 500 transakcí za sekundu.

To je možné díky unikátní architektuře Avalanche. Síť Avalanche se totiž skládá ze tří samostatných blockchainů: X-Chain, C-Chain a P-Chain. Každý z chainů má odlišný účel, který se radikálně liší od přístupu, který používají Bitcoin a Ethereum, kterým je situace, kdy všechny uzly ověřují všechny transakce. Avalanche blockchainy dokonce používají různé mechanismy konsensu.

Screenshot 2023 12 18 at 13 23 25 Avalanche Create Without Limits dApp Platform

Výše uvedené blockchainy si nyní blíže představíme.

 • Burzovní řetězec (X-Chain) slouží k vytváření a výměně nativních tokenů AVAX a dalších aktiv. Podobně jako standard ERC-20 na platformě Ethereum se tyto tokeny řídí sadou standardizovaných pravidel. Používá mechanismus konsensu Avalanche.
 • Kontraktový řetězec (C-Chain) podporuje chytré kontrakty a decentralizované aplikace. Má vlastní virtuální stroj Avalanche (Avalanche Virtual Machine), podobný tomu u Etherea (Ethereum Virtual Machine), který vývojářům umožňuje forkovat DApps kompatibilní s EVM. Používá konsensuální mechanismus Snowman.
 • Platform Chain (P-Chain) koordinuje síťové validátory, sleduje aktivní podsítě a umožňuje vytváření nových podsítí. Podsítě jsou sady validátorů, něco jako soubor validátorů. Každá podsíť může validovat několik blockchainů, ale blockchain může validovat pouze jedna podsíť. Používá se také konsensuální mechanismus Snowman.

V současné době stojí tokeny AVAX okolo 38 dolarů za kus a jejich celková nabídka pak dosahuje 720 milionů. All-time high ceny tokenů AVAX mírně přesáhlo stodolarovou hranici. Podobně jako výše uvedené tokeny LINK můžete i Avalanche nakupovat na předních světových burzách jako Kraken, Binance, Coinbase, KuCoin apod.

15. Cosmos – Projekt, který se zaměřuje na propojování jednotlivých blockchainů

Názvem Cosmos se označuje projekt, který řeší některé z “nejnáročnějších problémů”, jimž čelí odvětví blockchainu. Jeho cílem je nabídnout řešení oproti „pomalým, drahým, neškálovatelným a životnímu prostředí škodlivým” protokolům proof-of-work, jaké používá například Bitcoin. Toho chce dosáhnout tím, že nabídne ekosystém tzv. propojených blockchainů.

Mezi další cíle projektu dále patří, aby technologie blockchainu byla pro vývojáře méně složitá a obtížná díky modulárnímu rámci, který decentralizované aplikace dá se říci zjednodušuje. V neposlední řadě protokol Interblockchain Communication usnadňuje vzájemnou komunikaci blockchainových sítí – a zabraňuje tak roztříštěnosti celého odvětví.

Screenshot 2023 12 18 at 13 35 40 Cosmos The Internet of Blockchains

Blockchainových sítí existují tisíce, nicméně pouze malá část z nich je schopna spolu komunikovat. Cosmos se pak snaží o to, aby byla tato komunikace jednotlivých sítí možná. Jedná se o systém softwarového vývoje, který má vývojářům práci s blockchainem co možná nejvíce usnadnit. To umožňuje snadné vytvoření sítě pomocí již existujících částí kódu. Z dlouhodobého hlediska se očekává, že díky tomu bude možné jednoduše vytvářet složité aplikace, které nacházejí své místo na webu 3.0.

Tvůrci se pak zaměřují také na škálovatelnost sítě, kterou u původních kryptoměn jako Bitcoin či Ethereum nenalezneme na příliš vysoké úrovni. Cosmos tuto škálovatelnost pokládá za jednu ze svých priorit a to z důvodu, že pokud se kryptoměny někdy mají stát masově přijímané, musí k tomu disponovat dostatečnou kapacitou.

Co se týče bezpečnosti, ekosystém Cosmos využívá konsenzu Proof of Stake. Uzly, které stakují větší množství tokenů ATOM, získají větší šanci na to, aby potvrzovaly transakce a následně získávaly odměny. Pokud se někdo zachová nesprávně, může o své stakované tokeny úplně přijít. Motivace provádět jakékoliv nekalé akce tedy v tomto konsenzu prakticky odpadává.

16. Injective – Finanční ekosystém s infrastrukturou pro decentralizované burzy a budování DApps

Kryptoměna s názvem Injective je blockchain vytvořený především pro finance. Jedná se o otevřený, interoperabilní blockchain na první vrstvě, který pohání aplikace DeFi nové generace, a to včetně decentralizovaných spotových a derivátových burz, predikčních trhů, protokolů pro lending (půjčování kryptoměn) a dalších.

Projekt jedinečným způsobem poskytuje výkonnou finanční infrastrukturu, kterou mohou aplikace využívat. Ta obsahuje decentralizovaný on-chain orderbook (knihu objednávek) odolnou vůči MEV (strategie, která zahrnuje vynechávání nebo naopak zahrnutí různých transakcí do bloku či změnu jejich pořadí; cílem této strategie je co možná nejvyšší zisk). Kromě toho jsou všechny formy finančních trhů, jako jsou spotové, trvalé, futures a opce, plně on-chain. Tato infrastruktura mezi řetězci je kompatibilní také s Ethereem, blockchainy podporujícími IBC a řetězci, které neobsahují EVM (Ethereum Virtual Machine), jako je třeba Solana.

Screenshot 2023 12 18 at 13 57 35 Injective The Blockchain Built For Finance

Ekosystém Injective zahrnuje více než 100 projektů a více než 150 000 členů komunity po celém světě. Injective podporuje také skupina významných investorů, jako jsou Binance, Pantera Capital, Jump Crypto či Mark Cuban. Projekt využívá konsenzus Proof-of-Stake, který umožňuje uživatelům získávat odměny ze svých stakovaných tokenů.

Injective tak poskytuje nejpokročilejší finanční infrastrukturu nové generace pro budování DeFi aplikací nad blockchainem Injective. Uživatelé mohou k těmto aplikacím přistupovat plně decentralizovaně, rychle, napříč řetězci, za nízké poplatky a především pak bezpečnou cestou. V současné době stojí tokeny INJ na burzách okolo 30 dolarů za token. Lze je pak obchodovat na předních světových burzách jako Binance, KuCoin či Coinbase.

17. Filecoin – Decentralizovaný úložný systém s nativními tokeny $FIL

Filecoin je decentralizovaný úložný systém, jehož cílem je “ukládat nejdůležitější informace lidstva”. Projekt získal v roce 2017 až 205 milionů dolarů v rámci úvodní nabídky mincí (ICO) a původně plánoval datum spuštění v polovině roku 2019, nicméně toto datum bylo poté posunuto. V současné době lze již Filecoin obchodovat na Binance, OKX, Coinbase apod.

Screenshot 2023 12 19 at 11 20 04 A decentralized storage network for humanitys most important information Filecoin

Filecoin představuje open-source a decentralizovaný systém, což znamená, že veškerá správa je v rukou komunity. Na platformě Filecoin mají vývojáři možnost vytvářet cloudové služby pro ukládání souborů, jako je Dropbox nebo iCloud. Každý se může k Filecoinu připojit a začít ukládat svá data nebo vydělávat peníze tím, že poskytne svůj prostor pro cizí prostředky. Tvůrci Filecoinu se rozhodli pro technologii blockchainu, která bude provozovat síť a jejich token s vlastním nativním konsensem.

Měna Filecoin se nazývá $FIL a pohání celou síť a všechny prováděné procesy. Uživatelé taktéž platí za transakce v tokenech FIL, jak to známe i u ostatních kryptoměn. Čím je však Filecoin unikátní je právě konsenzus těžby. Těžaři totiž vkládají své tokeny $FIL jako zástavu, čímž garantují své služby a zejména pak jejich správnost při ověřování transakcí.

Screenshot 2023 12 19 at 11 28 50 A decentralized storage network for humanitys most important information Filecoin

Cílem Filecoinu je ukládat data decentralizovaným způsobem. Na rozdíl od cloudových úložišť, jako jsou Amazon Web Services (AWS) nebo Cloudflare, které jsou náchylné k problémům centralizace, Filecoin využívá svou decentralizovanou povahu k ochraně integrity umístění dat, díky čemuž jsou data snadno vyhledatelná, ale těžko cenzurovatelná nebo jinak upravovatelná.

Decentralizované systémy ukládání dat, kdy jedním z nich je právě Filecoin, umožňují lidem být vlastními správci svých dat a také zpřístupňují tento web lidem po celém světě. Vzhledem k tomu, že aktivita v síti Filecoin formou těžby a ukládání dat přímo souvisí se získáním většího počtu blokových odměn, Filecoin motivuje účastníky k poctivému jednání a ukládání co možná největšího množství dat.

18. Kaspa – Kryptoměna založená na PoW s mnohem vyšší rychlostí transakcí

Kaspa je kryptoměna, která funguje na konsenzu Proof-of-Work (PoW). Kaspa pak implementuje protokol zvaný GHOSTDAG. Na rozdíl od tradičních blockchainů GHOSTDAG nevytváří osamělé bloky (orphan blocks), ale umožňuje jejich koexistenci a porovnává je v samotném blockchainu.

Blockchain Kaspa je pak ve skutečnosti blockDAG. Toto zjednodušení Nakamotova konsensu umožňuje bezpečný provoz při zachování velmi vysokých rychlostí bloků (v současnosti jeden blok za sekundu, cílem je 10/sec, snem 100/sec) a nepatrných potvrzovacích časů.

Screenshot 2023 12 19 at 11 33 15 Home Kaspa

Kaspa je jedinečná svou schopností podporovat vysokou rychlost zapisování bloků do blockchainu a přitom zachovávat vysoké úrovně zabezpečení, kterou nabízí systém Proof-of-Work. Současný main net (hlavní síť) Kaspa pracuje rychlostí 1 blok za sekundu. V budoucnu však plánují vývojáři pracovat na rozšíření tohoto parametru až na hodnotu 10 nebo dokonce 100 bloků za sekundu.

Aktuálně se KAS obchoduje na platformách Gate.io, KuCoin, Bybit nebo XT.COM za cenu okolo 0,1 dolaru za kus.

19. THORchain – Decentralizovaná platforma pro směnu kryptoměn

THORChain je decentralizovaný protokol likvidity, který uživatelům umožňuje snadno vyměňovat kryptoměnová aktiva napříč různými sítěmi včetně Bitcoinu a Etherea. Pomocí THORChainu mohou uživatelé jednoduše vyměnit jedno aktivum za druhé, aniž by se museli spoléhat na knihy objednávek (order books), které jsou zdrojem likvidity. Místo toho jsou tržní ceny udržovány prostřednictvím poměru aktiv v tomto poolu.

Nativním tokenem platformy THORChain je $RUNE. Ten se v ekosystému THORChain používá jako základní měna a slouží také ke správě a zabezpečení platformy v rámci mechanismů zabezpečení vůči Sybil útokům v THORChainu – je tomu tak z důvodu, kdy uzly THORChainu musí poskytnout minimálně 300 tisíc tokenů RUNE, aby se mohly účastnit jeho konsensuálního procesu.

Screenshot 2023 12 19 at 11 44 22 THORChain

THORChain tak umožňuje uživatelům vyměňovat bitcoiny, ethery, stablecoiny a další mince napříč 9 různými blockchainy. Je také dobré z pohledu uživatele vědět, že tento protokol není zaměřen na zisk. Všechny poplatky jdou přímo účastníkům, tedy např. provozovatelům uzlů nebo poskytovatelům likvidity. Tým v rámci alokace tokenů nemá žádné zastoupení. Tvůrci jsou tak motivování k vývoji celého ekosystému stejně jako ostatní uživatelé – pouhým držením tokenů.

Celková nabídka tokenů dosahuje půl milionu tokenů RUNE, které lze obchodovat na Binance, KuCoinu či Gate.io a dalších burzách. V současné chvíli stojí token RUNE okolo 5 dolarů. Cenového All-time high pak THORChain dosáhl v roce 2021, kdy se cena tokenů vyšplhala až k téměř 20 dolarům.

Závěr

Výše jsme popsali nejlepší kryptoměny a další krok už je na samotných investorech. Pokud s kryptoměnami teprve začínáte, volili bychom cestu méně rizikovějších projektů, jako je bitcoin. Po udělání vlastního průzkumu trhu a analýzy jednotlivých aktiv se posléze můžete rozhodnout, zda chcete podstoupit větší riziko a zaujmout pozici v rizikovějším projektu.

Jak začít obchodovat s kryptoměnami?

Které jsou ty nejlepší kryptoměny?

Jakou minimální částku investovat do kryptoměny?

Jak bezpečné je obchodování pomocí aplikací?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.