Friday, June 21, 2024

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie KB jsou cennými papíry přední české bankovní instituce, Komerční banky, jež nabízí služby v oblasti podnikového, retailového a investičního bankovnictví.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie KB společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie KB (Komerční banky)

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie KB v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie KB? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Komerční banka byla založena v roce 1990, kdy o tři roky později byla kótována na burze cenných papírů Praha a stejně tak i na trhu RM-SYSTÉM. Komerční banka dle údajů burzy cenných papírů Praha dosahuje kapitalizace ve výši 150 miliard korun.

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií KB

Výše na grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií Komerční banky, které v roce 2016 zaznamenaly cenový pokles. Pokles nebyl způsobený špatnými výsledky nebo makroekonomickými vlivy, ale valná hromada rozhodla o rozdělení akcií v poměru 5:1. Toto pro investory znamená, že počet akcií v držení akcionáře se reálně zvýší na pětinásobek původního počtu. Cena akcie bude pětinová. Akcionář tedy za každou akcii dostane 5 nových akcií.

TIP: Nakoukněte pod pokličku dalším českým firmám, které jsme zpracovali – Pilulka nebo ČEZ.

Kdo za firmou stojí?

V roce 1990 byla společnost založena jako státní instituce, ale o dva roky později prošla transformací na jinou právní formu – akciovou společnost. Stát vlastnil podíl ve výši 60 %, který v roce 2001 odkoupila skupina Société Générale, což je francouzská obchodní banka, která se vedle BNP Paribas a Crédit Lyonnais řadí ke třem nejstarším bankám v Evropě.

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Tento podíl pařížská instituce vlastní dodnes a je jí proto přiřazován titul majoritního akcionáře s podílem 60,35 %. Ke konci roku 2021 měla Komerční banka 58 444 akcionářů, z toho 52 823 byly fyzické osoby z České republiky, což indikuje oblíbenost firmy mezi českými investory.

Vyplácí Komerční banka dividendy?

Ano, Komerční banka se řadí k dividendovým titulům, jež odměňují své akcionáře v podobě dividend. V roce 2019 nedošlo k výplatě dividend, neboť centrální banka chtěla po tuzemských bankách vytvořit kapitálové přebytky, aby předešla bankovní nestabilitě v bankovním systému. V dalších letech by tak mělo docházet k výplatě, na kterou jsou investoři zvyklí.

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2022?
Historie výplaty dividend

Oblast působení

Podle informací na webu je obchodní model Komerční banky založen na budování dlouhodobých vztahů se zákazníky a o nabídce relevantních řešení pro situace, ke kterým v životě zákazníků dochází. Nabízí služby v podobě retailového, podnikového a investičního bankovnictví, finančního poradenství, penzijního připojištění, stavebního spoření, faktoringu, spotřebitelských úvěrů a pojištění.

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2022?
Pokles klientů

Ve vztazích se zákazníky rozvíjí KB systém podrobné segmentace. Segmenty nejvyšší úrovně jsou v bance
občané, malé podniky a podnikatelé (roční obrat 60 mil. Kč), podniky a municipality (roční obrat do 1,5 miliardy Kč) a globální bankovnictví (roční obrat nad 1,5 mld. Kč). Podivuhodnou zprávou je, že klienti Komerční banky klesají, což můžeme vidět výše na grafu.

KB Change 2025

Komerční banka představila 5. listopadu 2020 svůj strategický plán KB Change 2025, který aktualizuje směrování a odpovídá na nové výzvy a příležitosti pro budování silné banky zaměřené na klienty. Cílem Komerční banky je budovat společně se svými klienty lepší a udržitelnou budoucnost prostřednictvím odpovědných a inovativních finančních řešení. KB chce být lídrem v nové éře bankovnictví pro 2 miliony aktivních klientů.

KB vybuduje novou digitální banku, založenou na technologické a procesní infrastruktuře, která nabídne nové služby a nové partnery a bude podpořena chytrými inovacemi. Banka vyvine nový poradenský model podporovaný datovou analýzou. Aby se banka dále rozvíjela implementuje postupy DevOps a koncept organizace pracoviště smart office. Očekává se, že obě metody práce se projeví ve zvýšení míry loajality a spokojenosti zaměstnanců. Nová digitální KB upraví svou organizaci směrem k plně digitálnímu prodeji a službám.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie KB a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie KB v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie KB?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie KB nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Komercni banka” (společnost zadáme bez diakritiky), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak koupit Akcie KB (Komerční banky) v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie KB nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

V době zvyšování úrokových sazeb, ve které se bezpochyby nacházíme, jsou běžné firmy značně limitovány dražšími půjčkami, což omezuje jejich růst. Naopak poskytovatelé těchto půjček, banky, profitují z tohoto období více než kdy jindy. Akcie KB jsou expozicí vůči typickému bankovnictví, jaké ho známe.

Jsou akcie KB správnou volbou?

Kde lze koupit akcie KB?

Jaká je cena akcie KB?

Získám díky akcii KB dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie KB na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.