Wednesday, September 27, 2023

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2023?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Akcie Facebooku jsou mezi investory v poslední době často diskutované, protože se Meta propadla ze svých maxim o více než 50 % během poměrně krátkého časového období. Společnost navíc často čelí problémům s kontrolními orgány.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Facebooku společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Facebooku (Meta)

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Facebooku v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Facebooku? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro – obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Facebook (Meta) se v době psaní článku společně s firmou Nvidia střídá na 8. pozici největší veřejně obchodované společnosti na světě, s kapitalizací převyšující 533 miliard dolarů. V roce 2012 společnost vstoupila na burzu (IPO) s cenou 45 dolarů za akcii. Původně studentský projekt se tak během 10 let krásně zhodnotil.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?
Vývoj ceny akcie Facebook

Výše můžeme vidět vývoj ceny akcií Facebooku na týdenním grafu.

Kdo za firmou stojí?

Facebook začal již v roce 2004 jako studentský projekt na Harvardské univerzitě, kdy během roku 2006 se stal dostupný pro veřejnost. Jejím spoluzakladatelem i momentálním generálním ředitelem je určitě všem známý svým jménem – Mark Zuckerberg. Tento člověk se pohybuje v seznamu 20 nejbohatších lidí planety.

TIP: Pokud máte zájem nahlédnout do seznamu nejbohatších lidí na světě, můžete přejít na tuto stránku.

Vyplácí společnost dividendy?

Jak už to u firem snažících se o expanzi na trhu bývá, svůj veškerý zisk zpět reinvestují do byznysu. Tudíž z free cash flow není akcionářům vyplácen jediný dolar. Teoreticky by Facebook mohl vyplácet dividendy, kdyby se tak rozhodl. V budoucnu se proto výplaty dividend klidně můžeme dočkat.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?
Vývoj free cash flow

Oblast podnikání

S facebookem si každý spojí sociální síť, kde přispívá na svoji zeď, komentuje příspěvky a posílá zprávy. To je samozřejmě pravda, ale jak na tomto vydělává? Zlatou žílou jsou zde data a informace o uživatelích, kdy získané podklady jsou následně využívány primárně pro marketing. Marketéři tak mohou účinně zacílit na potenciální zákazníky ať už geograficky nebo podle zájmů.

 

Až 3,3 miliardy lidí po celém světě využívají jednu z aplikací společnosti.

V porovnání s ostatními sociálními sítěmi jsou lidí na platformě Facebooku nejvíce sdílní, čímž společnost Meta dokáže generovat nejvyšší průměrný příjem na uživatele (ARPU) mezi všemi konkurenty. V roce 2021 činilo APRU téměř 41 dolarů a předvedlo obrovský růst.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?
Average revenue per user Facebooku

Mezi další oblasti podnikání patří virtuální realita. Oculus, firma patřící Facebooku, se specializuje na prodej hardwaru a softwaru pro virtuální či rozšiřující realitu. Svých brýlí Oculus Quest prodala v roce 2021 na 10 milion kusů. Zatím je to pro facebook minimum příjmů, ale formuje to určitou základnu uživatelů pro budoucí koncentrovanost na metaverse.

Problémy s úřady

Pokud se pohybujete ve světe investic delší dobu, určitě jste zaslechli soudní tahanice společnosti s orgány. Rozebereme si ty nejzásadnější, které by na společnost jako takovou mohli mít zásadní vliv.

 • Whistleblowerka – Frances Haugenová

Frances Haugenová byla do května 2021 zaměstnankyní společnosti Meta. Americké Komisi pro cenné papíry a dalším organizacím poskytla sadu dokumentů společnosti, které podle ní ukazují hluboké nedostatky v obří sociální síti. To se týká nejen platformy Facebook, ale také menších platforem včetně Instagramu, který je hojně využíván dospívajícími.

Poznámka: Whistleblower je označení pro stávajícího nebo bývalého zaměstnance firmy, který upozorní instituce na nelegitimní, neetické nebo nezákonné praktiky na pracovišti, které se dějí se souhlasem jeho nadřízených a jdou proti veřejnému zájmu či ohrožují veřejnost.

Ve svých zpravodajských rozhovorech a svědectvích v Kongresu Haugenová kritizovala zaměření společnosti na nenávistný a polarizující rozdělující obsah jako způsob, jakým zvýšit angažovanost uživatelů a zisky. Nedostatky platformy podle ní poškozují bezpečnost dětí a demokracii.

 • Antimonopolní žaloby

Minulý rok v srpnu podala Federální obchodní komise (FTC) novou antimonopolní žalobu proti společnosti Meta poté, co byla původní žaloba podaná v prosinci 2020 o půl roku později zamítnuta. Ve své revidované žalobě FTC tvrdí, že se společnost Meta nezákonně snažila potlačit hospodářskou soutěž tím, že získala potenciální konkurenty, včetně platformy pro zasílání zpráv WhatsApp a aplikace pro sdílení fotografií Instagram.

Komise se snaží přimět společnost Facebook, aby tyto akvizice zrušila, přičemž ji obviňuje, že využívá své dominantní postavení v oblasti sociálních médií k tomu, aby zabránila vývojářům aplikací třetích stran v přístupu ke své platformě. Společnost Meta podala 4. října 2021 návrh na zamítnutí nejnovější žaloby agentury s odůvodněním, že stále chybí důkazy o protisoutěžním chování.

TIP: Další společností, která by Vás mohla zajímat, je Amazon.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Facebooku a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Facebooku v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Facebooku?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Facebooku nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?
Fáze registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?

Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.

Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.

PŘEJÍT NA ETORO

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Facebook (Meta), nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Akcie Facebook v České republice 2022?
Proces nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko  “Zadat pokyn”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Kde je nejlepší koupit akcie Facebooku?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší nákup akcie Facebook, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Kde a Jak Koupit akcie Tesla v České republice 2022?Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Akcie Facebooku jsou poměrně rizikovější volbou, zejména kvůli probíhajícím či budoucím soudním náležitostem. Nicméně téměř monopolní postavení na poli sociálních sítí dodává firmě obrovskou poptávku po inzerování na platformě. Zuckerberg dokázal předpovědět úspěch sociálních sítí, ale trefil se takto s virtuální realitou a metaverse? Na tuto otázku si odpovíme až časem, ale jako akcionáři Facebooku byste se s touto myšlenkou měli ztotožnit.

Jsou akcie Facebooku správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Facebooku?

Jaká je cena akcie Facebook?

Získám díky akcie Facebooku dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Facebook na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.