Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak Koupit Nvidia akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Nvidia akcie se řadí mezi ty cenné papíry, které se obchodují za poměrně vysoké násobky ziskovosti, proč tomu tak je?

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Nvidia akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Nvidia akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Nvidia akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Nvidia akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Firma Nvidia byla založena v roce 1993 třemi inženýři, kteří přestoupili z konkurenčního podniku – AMD. O šest lez později se z firmy stala veřejně obchodovaná společnost, jež je v době psaní článku 9. největší veřejně obchodovanou společností na světě s kapitalizací dosahující 530 miliard dolarů.

Kde a Jak Koupit Nvidia akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Výše na grafu můžeme vidět měsíční graf akcií Nvidia, který připomíná exponenciální funkci. Není taky divu, neboť firma roste velmi rychlým tempem.

Kdo za firmou stojí?

Jensen Huang, který firmu spoluzaložil ještě s dvěma dalšími partnery v roce 1993, dohlíží na chod firmy z pozice CEO a jako člen představenstva. Huang disponuje několika oceněními a tituly z prestižních univerzit, přičemž byl v roce 2017 jmenován podnikatelem roku časopisu Fortune.

Kde a Jak Koupit Nvidia akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti Nvidia, neboť kontrolují až 66 % akcií v oběhu. Tento podíl je typický pro odvětví polovodičového průmyslu. Největšími akcionáři jsou Vanguard a BlackRock.

Vyplácí společnost dividendy?

Nvidia akcionáře odměňuje v podobě dividend, ale nejsou nijak velké. Od roku 2019 činí dividenda stabilních 0,04 dolarů za akcii, kdy tato částka je vyplácena kvartálně. To akcii přiřazuje dividend yield ve výši 0,08 %.

Kde a Jak Koupit Nvidia akcie v České republice 2022?
Výplata dividend

Oblast působení

Společnost NVIDIA je průkopníkem v oblasti počítačů akcelerovaných grafickými procesory. Specializuje se na produkty a platformy pro velké, rostoucí trhy s hrami, profesionální vizualizací, datovými centry a automobilovým průmyslem. Produkty využívají ti nejnáročnější uživatelé na světě – hráči, designéři i vědci. Nezapřeme tak fakt, že se firma pohybuje v trendy oblasti technologií.

“Osobní a nákladní automobily zítřka budou vysoce výkonné, aktualizované výpočetní zařízení. Společnost MercedesBenz ve spolupráci se společností NVIDIA přináší softwarově založené počítače do svého vozového parku od roku 2024,” stojí na webu.

Hlavní segmenty, které rozlišuje, jsou dva – grafika a výpočetní technika se sítěmi. Do první oblasti patří příjmy z grafických procesorů pro hraní her a také těch do podnikových grafických stanic nebo softwaru vGPU, využívaný v celé řadě odvětví, od cloudu po automobilový průmysl. Druhý segment zahrnuje platformy pro datová centra, systémy pro umělou inteligenci, automobilový AI Cockpit nebo čip Jetson, využívaný na poli robotiky.

Nvidia roste rychlým tempem

To, že Nvidia roste obrovským tempem dokládají i data, jež potvrzují meziroční růst tržeb o 61 %. V roce 2021 se dařilo především segmentu datových center, gamingu a profesionální vizualizaci. Gaming se na tržbách v roce 2021 podílel 12,5 miliardy dolary, což z něj dělá nejvýnosnější sektor. Meziroční rychlostí 58 % rostly datová centra, která do výnosů připsala 10,6 miliard dolarů. Výnosy ze segmentu vizualizace se zdvojnásobily za rok 2021.

Kde a Jak Koupit Nvidia akcie v České republice 2022?
Růst tržeb

Nvidia již není pouze společností zaměřenou na gaming. V roce 2020 učinila akvizici společnosti ARM za 40 miliard dolarů, jež se zabývá výpočetní technologií s umělou inteligencí. Od spojení rozsáhlého ekosystému ARM s Nvidia si firma slibuje rozvoj na poli umělé inteligence, která urychluje inovace a zároveň expanduje na velké, rychle rostoucí trhy.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Nvidia akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Nvidia akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Gaming, datová centra nebo umělá inteligence, to jsou všechno oblasti, které se rozvíjejí a zajisté se stanou významnou součástí průmyslu budoucnosti. Společnosti Nvidia se v posledních letech dařilo, ale otázkou je, jak se bude byznysu dařit v nadcházejícím období zpřísňování monetární politiky a negativních makroekonomických vlivů. Investor by si měl být také vědom značné cenové volatility akcií.

Jsou Nvidia akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Nvidia akcie?

Jaká je cena Nvidia akcie?

Lze získat od Nvidia akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Nvidia akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.