Internetové obchodování v České republice nabralo na popularitě a pomyslná trendová linie se pravděpodobně nezmění. Chcete se taky naučit jak na to a vydělat peníze? Internetové obchodování může ze začátku vypadat složitě, ale určitě to zvládnete i vy. Do začátku je potřeba najít platformy pro obchodování na burze. Ty jsou přezdívány slovem broker. Někteří brokeři dokonce nabízí aplikace pro obchodování na burze.
V tomto průvodci pro začátečníky vám poskytneme potřebné rady, jak obchodovat na burze v České republice. Probereme, jak si vybrat autorizovaného a regulovaného brokera a jaké poplatky můžete očekávat.
Abychom vám pomohli, uvedli jsme níže seznam pěti nejlepších prostředníků v České republice.
Seznam nejlepších brokerů pro internetové obchodování na burze
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro internetové obchodování na burze pro Českou republiku v roce 2022. Chcete začít obchodovat? Zbývá už pouze jediný klik.
- eToro – obchodujte podle profesionálů, využijte bezkonkurenční funkci sociálního obchodování
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Libertex – zaměřte se na obchodování s pomocí CFD a zkuste to s malou částkou
- Robomarkets – pokud chcete obchodní účet v českých korunách, je tento broker jasná volba
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Co je Internetové obchodování?
S příchodem internetu a vývojem informačních technologií se toho pro obchodování na burze s veškerými finančními aktivy mnohé změnilo. Vznikla totiž příležitost zpřístupnit nákup akcií a třeba i dluhopisů z pohodlí domova. Obchodníci tak již nemuseli postávat přímo na místě burzy, spoléhat se na mnohdy nepřesné tržní informace a činit důležitá obchodní rozhodnutí v chuchvalci dalších obchodníků.
Samozřejmě, nebylo to tak jako dnes. Softwary pro internetové obchodování se zpřístupnili nejprve velkým hráčům až se postupně zlepšovalo rozhraní a možnost jsme dostali i my – retailoví obchodníci.
Finanční trhy
Finančními trhy se obecně rozumí jakýkoli trh, na kterém se obchoduje s akciemi, dluhopisy, devizový trh a trh s deriváty. Finanční trhy mají zásadní význam pro hladké fungování kapitalistických ekonomik tím, že rozdělují zdroje a vytvářejí likviditu pro podniky a podnikatele.
Trhy usnadňují kupujícím a prodávajícím obchodování s jejich finančními aktivy. Finanční trhy vytvářejí produkty cenných papírů, které poskytují výnos těm, kteří mají přebytek finančních prostředků (investoři/věřitelé), a zpřístupňují tyto prostředky těm, kteří potřebují další peníze (dlužníci).
Prostředníci jako platformy pro Internetové obchodování
Platformy pro obchodování na burze jsou prostředníci, někdy také nazývaní brokeři, kteří zprostředkovávají právě obchodování na burze. Tyto společnosti za Vás obstarají licence, členství a ostatní potřebné náležitosti. Ty pak nabízí služby v podobě možnosti nakoupení finančních aktiv pomocí webové, desktopové nebo dokonce mobilní aplikace pro obchodovaní na burze za určitý poplatek.
Poplatky se pak odvíjí se od používaných nástrojů pro obchodování a záleží také na konkrétním brokerovi. Nejčastěji se na burze jedná o přímé obchodování, CFD a opce. Opcí je hned několik druhů. My doporučujeme prostředníka eToro, který nabízí bezkonkurenční poplatky na trhu spolu s dalšímu speciálními funkcemi.
Trading nebo investování?
Koupili jste si první akcii, komoditu nebo kryptoměnu a teď zvažujete kdy aktivum prodat? Načasovat trh perfektně tak, aby jste vždy prodali na vrcholu a koupili, jak se říká, úplné dno – nelze. Existuje však technická a fundamentální analýza, která Vám někdy více nebo méně může s rozhodnutím pomoci. Obecně se ale říká, že dobrým začátkem je nákup blue chip akcií, které budete pouze držet po investiční horizont úměrný Vašemu věku.
Univerzální odpověď zda je výhodnější být investorem, nebo obchodníkem, neexistuje. Mnoho začátečníků proto volí cestu pasivního investování skrze ETF. Když už se ale rozhodnete stát se obchodníkem, bude vašim zájmem především krátkodobý až střednědobý investiční horizont pohybující se zpravidla v rámci od několika minut, dnů či týdnů.
Investiční horizont
Je Vám 30, 40 nebo teprve 20 let? To vůbec nevadí, investovat můžete začít v každém věku. Důležité ovšem je, určit si časový horizont. Jedná se o časové období, po které investor drží vybraná finanční aktiva. U akcií se doporučuje časový horizont v délce minimálně pěti let, přičemž čím déle, tím lépe.
Jak můžeme vidět níže na grafu, při investování v roce 1997 do indexu S&P 500, bychom v roce 2009 byli na stejné částce s 0% ziskem. Z tohoto důvodu je dobré investovat na hodně dlouho dobu. Dobrou zprávou je, že na indexu S&P 500 není 20 letý úsek, po kterém by se investor nacházel v červených číslech, při investování částky na počátku tohoto období.
Do jakých aktiv investovat?
Internetové obchodování umožňuje výběr ze široké škály produktů. Nicméně odpověď na tuto otázku částečně vyplývá z délky investičního horizontu. Pokud je tento horizont v délce 1-5 let, obecně se doporučují státní dluhopisy. Zda je ještě menší než jeden rok, nezbývá nic jiného než peníze uložit na spořící účet. Jste ochotni investovat na více jak pět let? Správná volba by mohlo být ETF kopírující S&P 500.
Vybrané ETF fondy sledují vývoj akciového indexu S&P 500. Pokud Váš broker neumožňuje frakce, nezoufejte. ETF sledující S&P 500 jsou většinou, obrazně řečeno, “levnější” o desetinásobek nebo dokonce stonásobek z ceny akciového indexu S&P 500, která se pohybuje kolem 4 500 dolarů.
Mezi ty nejznámější patří například SPDR S&P 500 ETF trust, tento nástroj představuje možnost, jak se vyhnout nákupu 500 společností a zaplatit tak poplatek za nákup každé z nich. Jednoduše zainvestujete do ETF kopírující tento index, jež sleduje právě vývoj těchto 500 firem.
Investujte pravidelně – DCA
Díky službě internetové obchodování někdy stačí zadat příkaz v internetovém bankovnictví a o zbytek se postará broker, kterému zadáte, aby danou částku pravidelně investoval. Této strategii se někdy také přezdívá Dollar Cost Averaging. Jak již název napovídá, jde o průměrování ceny nakoupeného aktiva. Toho je jednoduše dosáhnuto tím, že investor aktivum nakupuje každý měsíc nebo po jiné časové období.
Kde je nejlepší internetové obchodování na burze?
Abyste mohli začít uvažovat o internetové obchodování, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké produkty nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na pět nejlepších brokerů poskytující internetové obchodování v České republice.
1. eToro
Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.
Kolik zaplatím na poplatcích?
Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Celý souhrn naleznete zde.
Výhody a nevýhody:
2. Capital.com
Capital.com možná není tak známý, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.
Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu.
Nebojte se poplatků
Tento makléř nabízí investování do ETF a akcií zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s ETF či akciemi. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků.
Výhody a nevýhody:
3. Libertex
Tento broker patří mezi matadory, protože jeho historie sahá až do roku 1997, kdy byl projekt spuštěn. Jedná se o obchodní platformu zaměřenou na CFD produkty. Prostředník poskytuje své služby více než 2,2 milionům klientů. Na rozdíl od svých protějšků si zvolil cestu se specializovat na pouhých 250 obchodovatelných aktiv. Nabídka CFD produktů zahrnuje akcie, ETF, forex a komodity. Uvažovat tak můžete o investování do ETF.
Při každém finančním trhu na Libertexu lze obchodovat s využitím pákového efektu. Ta je omezena na 1:30, pokud sídlíte v České republice a patříte mezi maloobchodníky. To znamená, že zůstatek na účtu ve výši 3 000 Kč by se rovnal síle 180 000 Kč v obchodním kapitálu.
Výše poplatků
Stejně jako všechny platformy pro obchodování dostupné českým klientům souvisí s CFD produkty tzv. swapové poplatky, jedná se o poplatek, který zaplatíte za každý den, kdy necháte svou pozici otevřenou. Je to proto, že CFD jsou finanční produkty využívající páku, a proto – přitahují zájem. Dobrou zprávou je, že Libertex umožňuje vkládat finanční prostředky bez placení jakýchkoli poplatků.
Výhody a nevýhody:
4. Robomarkets
Tento broker patří k těm mladším, jelikož byl založen v roce 2012. Sídlo má na Kypru, čímž spadá pod regulaci EU a tím pádem na něj dohlíží kyperský CySEC. Robomarkets nabízí obchodování akcií a CFD. Kromě cenných papírů můžete tedy nakoupit i indexy, komodity a nabízí i investování do ETF.
Jak můžete vidět výše na obrázku, broker nemá problém s českým jazykem a dokonce ani českou korunou. Zejména začátečníky by mohl oslovit zákaznickou podporou na chatu i telefonu v češtině. Výhodu představuje zejména obchodní účet vedený v korunách a vklad lze provádět jako bankovní převod na český účet, což je rovněž veliká výhoda.
A co poplatky?
Broker si samozřejmě za poskytování služeb účtuje poplatky, v čemž z části spočívá byznys model těchto prostředníků. U robomarkets zaplatíte obvykle 5 Kč za obchod, což je celkem nízký poplatek. Lehkou nevýhodou můžeme vidět u poplatků za neaktivitu. Bonusem je vklad i výběr zdarma.
Výhody a nevýhody:
5. XTB
Tento broker se může pyšnit velkou základnou české a slovenské komunity. Pokud jste již v minulosti hledali levný způsob jak obchodovat forex, akcie a komodity v České republice, pravděpodobně jste narazili na XTB Online Trading. XTB neustále nabízí obchodníkům nižší než průměrné spready a vysokou páku pro obchodování forexu a CFD.
Vznik prostředníka se konal na přelomu milénia, roku 2002. Disponuje licencí České i Slovenské národní banky. Jelikož se jedná o společnost, která je kótovaná na burze, má povinnost zveřejňovat své finanční výkazy. Poskytuje zákaznickou podporu v češtině, čímž pravděpodobně zabodovala u českých uživatelů.
Poplatky
Bohužel, platforma si účtuje poplatek za vklad platební kartou, který se liší podle měny. Standardně je zpoplatněn 0,8 %. Výhodou je bankovní převod, který je zdarma. Při držení pozice přes noc je účtován tzv. swap, který se liší u každého instrumentu a jejich výši XTB každý týden posílá svým klientům mailem.
Výhody a nevýhody:
Závěrem
Po přezkoumání desítek známých poskytovatelů jsme zjistili, že nejlepší způsob investovat do ETF S&P 500 poskytuje eToro. Je to proto, že platforma je bez provize, nabízí několik různých ETF a umožňuje vkládat prostředky debetní/kreditní kartou, bankovním převodem nebo elektronickou peněženkou. A tato nejlépe hodnocená burza je samozřejmě regulována FCA – takže se můžete vyhnout nutnosti používat stinnou nelicencovanou platformu!