Thursday, April 24, 2025

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2025

Na otázku, co je to DeFi, jsme částečně odpověděli již v názvu. Ano, jedná se o decentralizované finance.

DeFi představují revoluční přístup k finančním službám, který eliminuje potřebu tradičních zprostředkovatelů, jako jsou banky nebo makléřské společnosti. Využívají technologii blockchainu a chytrých kontraktů a poskytují finanční produkty jako jsou půjčky, yield farming, burzy a další služby, a to bez centrální autority (proto decentralizované).

Služby tedy nevlastní jeden subjekt – jsou dostupné všem uživatelům v blockchainové síti.

Seznam platforem nabízející DeFi bankovní a spořící produkty

Níže najdete rychlý přehled nejlepších platforem nabízející DeFi bankovní a spořící produkty pro Českou republiku v roce 2025. Chcete začít spořit pomocí kryptoměn? Zbývá pouze jediný klik.

  1. Bitget Globální burza se sídlem na Seychelách, která nabízí širokou škálu obchodních nástrojů včetně spotového obchodování, derivátů a stakingu. Platforma listuje více než 700 kryptoměn a klade důraz na bezpečnost prostředků uživatelů prostřednictvím konceptu proof of reserves a ochranného fondu.
  2. OKX – ​Přední kryptoměnová burza, která kromě tradičního obchodování nabízí i širokou škálu DeFi produktů, včetně stakingu a výnosového farmaření. Platforma se zaměřuje na integraci decentralizovaných finančních služeb a umožňuje uživatelům maximálně využít své kryptoměnové portfolio.
  3. Binance – Největší kryptoměnová burza současnosti kromě spotového a derivátového obchodování poskytuje i DeFi služby, jako je staking, spoření a výnosové produkty, které umožňují uživatelům získávat pasivní příjmy ze svých kryptoměnových aktiv.
  4. BybitBurza založená v roce 2018, která nabízí spotové obchodování, deriváty s pákovým efektem až 100x a NFT tržiště. Platforma poskytuje konkurenční poplatky a různé obchodní produkty, včetně opcí a futures. Bybit také nabízí možnosti obchodování s izolovanou a křížovou marží.

ZAČNI HNED

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Základní principy

Koncept DeFi je postaven na myšlence vytvořit otevřený, transparentní a globálně dostupný finanční systém, který umožňuje komukoli s internetovým připojením využívat pokročilé finanční nástroje. Systém decentralizovaných financí tedy nevyužívá prostředníky a orgány s centrální autoritou.

Co je to DeFi? Grafika na úvod.

Co jsou decentralizované finance?

Klasický finanční systém funguje tak, že pokud chcete využít některou z finančních služeb jako např. půjčku, spoření, investice či pojištění, obvykle se obrátíte na centralizovaný orgán. Tyto instituce by měly být maximálně stabilní – bohužel tomu tak často není a utvrdila nás v tom např. krize v roce 2008. Výsledkem toho jsou vládní regulace, které nebývají příliš úspěšné. Proto se zrodil koncept kryptoměn a v jejich závěsu se později objevily DeFi.

Jak to celé funguje?

Základními pilíři celého ekosystému DeFi jsou blockchain, smart kontrakty a decentralizované aplikace (dApps). Blockchain je distribuovaná a zabezpečená databáze, určitá účetní kniha, která uchovává záznamy o všech transakcích a zajišťuje jejich transparentnost a neměnnost. Zároveň slouží jako infrastruktura pro provoz chytrých kontraktů a dApps.

V blockchainu jsou transakce zaznamenávány do bloků a následně ověřovány ostatními uživateli. Pokud se tito ověřovatelé na transakci shodnou, blok se uzavře a zašifruje. Tím se vytvoří další blok, který obsahuje informace o předchozím bloku. Bloky se řetězí dohromady prostřednictvím informací v každém následujícím bloku.

Poznámka: Každý nový blok navazuje na předchozí, čímž znemožňuje zpětné úpravy a zajišťuje neměnnost blockchainu. Tento koncept spolu s dalšími bezpečnostními protokoly zajišťuje bezpečnou povahu této technologie.

Díky DeFi mají uživatelé plnou kontrolu nad svými prostředky – transakce probíhají přímo mezi účastníky (peer-to-peer) právě prostřednictvím dApps. To přináší vyšší míru autonomie, ale také odpovědnosti za správu vlastních financí. DeFi projekty využívají tokeny, které usnadňují transakce i správu protokolů.

Tento sektor se dynamicky rozvíjí a přináší inovace, které mohou změnit způsob, jakým lidé přistupují k financím po celém světě. Všechny tyto technologie společně tvoří transparentní, bezpečný a otevřený finanční systém bez centralizované kontroly.

Historie

Satoshi Nakamoto vytvořil bitcoin jako decentralizovanou měnu, kterou nikdo neovládá ani nereguluje a která proto je téměř nezabavitelná. Jeho uvedení v roce 2009 je často považováno za počátek formování DeFi, protože položilo základy pro rozvoj kryptoměn a decentralizovaných služeb, jako jsou burzy. Nicméně samotný ekosystém bitcoinu není navržen tak, aby podporoval integraci DeFi protokolů.

Obecně platí, že systém DeFi začal vznikat s nástupem technologie blockchainu a zejména s příchodem etherea v roce 2015, které umožnilo vytváření chytrých kontraktů. Ty otevřely cestu k dApps, poskytujícím finanční služby bez prostředníků.

Důležité historické milníky systému decentralizovaných financí.

Důležité milníky historie DeFi

Prvním průlomovým projektem byl v roce 2017 MakerDAO, který umožnil vytváření stablecoinů DAI krytých kryptoměnou. Ve stejném roce následoval vznik decentralizovaných burz,o rok později byl představen protokol Compound, umožňující půjčování a úročení kryptoměn.

Obrovský rozmach DeFi zaznamenaly v roce 2020 během tzv. DeFi Summer, kdy do sektoru proudil masivní kapitál a vznikaly inovace jako výnosové farmy či liquidity mining. Dnes DeFi pokračuje v růstu s novými blockchainy a technologiemi, které zvyšují jeho škálovatelnost a bezpečnost.

Co jsou smart kontrakty?

Smart kontrakty jsou samočinně vykonávané programy uložené na blockchainu, které se automaticky spustí, jakmile jsou splněny předem definované podmínky. Program jednoduše dohlíží na to, aby v případě splnění podmínek došlo k uskutečnění dohodnuté akce obsažené v kontraktu.

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2022

Smart kontrakt na obrázku

V první řadě budou muset obě strany vložit jistinu ve formě kryptoměny. Pro náš příklad tedy obě strany vloží např. 250 ETH. Tato částka je poté vyplacena v případě, že dojde ke splnění podmínek. Ať už by z jakéhokoliv důvodu k dohodě nedošlo, jistina není vyplacena a obě strany o ni přijdou. Pokud je tedy hodnota transakce menší než jistina, obě strany jsou motivovány k tomu, aby došlo ke splnění.

Smart kontrakty sice odstraňují potřebu zprostředkovatelů, ale nezajišťují anonymitu. I když transakce nejsou přímo spojeny se jménem uživatele, zůstávají dohledatelné pro subjekty, které k nim mají přístup. Mezi ně patří například vlády, orgány činné v trestním řízení nebo instituce sledující finanční toky za účelem ochrany ekonomických zájmů.

Smart kontrakty jsou základem dApps a kromě DeFi je využívají i další sektory, například dodavatelské řetězce nebo digitální identita. Nejčastěji fungují na blockchainu ethereum, kde jsou programovány v jazyce Solidity, ale podporují je i další sítě, jako solana, binance smart chain či polkadot.

Proč blockchain ethereum?

Většina dnešních DeFi aplikací běží na ethereu, nejrozšířenějším programovatelném blockchainu. Vývojáři zde mohou vytvářet aplikace pomocí smart kontraktů, které umožňují vytvářet, spravovat a ukládat digitální aktiva přímo na blockchainu.

Existuje mnoho typů chytrých kontraktů, které lze vzájemně kombinovat a vytvářet tak různé druhy decentralizovaných aplikací. Ačkoli smart kontrakty mohou fungovat i na jiných blockchainech, ethereum je nejpoužívanější zejména díky své flexibilitě a vysoké výpočetní kapacitě.

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2022

Příklad smart kontraktu

Na obrázku vidíte kód základní chytré smlouvy, která byla napsána na blockchainu ethereum. Smlouva stanoví, že tvůrce smlouvy dostane 10 000 BTC a umožňuje každému, kdo má dostatečný zůstatek, distribuovat tyto BTC ostatním.

Srovnání jednotlivých blockchainů z pohledu celkové hodnoty v USD uzamčené v příslušných DeFi smart kontraktech.

DeFi TVL dle blockchainu

Tento graf znázorňuje celkovou hodnotu v USD uzamčenou v příslušných smart kontraktech.

TIP: Pokud vás zajímají další hodnotná data ohledně DeFi, přejděte na tuto stránku.

DeFi a legislativa

V počátečních fázích svého vývoje byla oblast decentralizovaných financí silně neregulovaná a celý ekosystém byl plný chyb v infrastruktuře a čelil mnoha hackerským útokům a podvodům.

Např. v srpnu 2021 bylo během útoku na Poly Network odcizeno 610 milionů USD, v březnu 2022 byl napaden Ronin Network, sidechain etherea, kdy útočníci odcizili 173 600 ETH a 25,5 milionu USDC – tehdy více než 600 milionů USD.

Vyšetřování finančních trestných činů v DeFi je ale složité kvůli decentralizované povaze, absenci centrálních autorit a globálnímu dosahu. Zodpovědnost za prosazování práva se tak dělí mezi různé regulační orgány, ale jejich pravomoci jsou v DeFi omezené kvůli absenci regulovaných prostředníků.

Prosazování pravidel v DeFi je problematické, protože většina protokolů funguje decentralizovaně a anonymně. Možnými mechanismy regulace je zavádění KYC/AML opatření pro přístup k DeFi službám, například přes centralizované burzy. Další možností je implementace chytrých kontraktů s vestavěnými kontrolními mechanismy nebo spolupráce s blockchainovými analytickými firmami.

Klíčové regulační výzvy ekosystému decentralizovaných financí.Klíčové regulační výzvy ekosystému

DeFi se nadále potýká i s technologickými a ekologickými výzvami. Sektor trpí vysokou volatilitou a systémovými chybami v chytrých kontraktech. Přestože přechod etherea na proof of stake snížil energetickou náročnost, některé blockchainy stále využívají energeticky náročný proof of work. Aktualizace a údržba decentralizovaných protokolů jsou obtížné – vyžadují souhlas celé komunity prostřednictvím governance tokenů.

V roce 2025 zaznamenaly DeFi významný pokrok díky zavedení nových regulací jako Markets in Crypto-Assets Regulation (MiCA) nebo Digital Operational Resilience Act (DORA). Tyto předpisy zvýšily důraz na kybernetickou bezpečnost a provozní odolnost a přispěly k větší ochraně investorů a stabilitě trhu.

Přes tato důležitá opatření je DeFi stále rychle se vyvíjející sektor, který musí řešit nejen právní, ale i technologické a ekologické výzvy, aby mohl fungovat udržitelně a bezpečně. Uživatelé by tak měli být obezřetní a pečlivě zvažovat, do kterých projektů investují své prostředky.

DeFi produkty

DeFi produktů existuje celá řada a níže si popíšeme ty nejdůležitější. Nejprve ale přikládáme graf, který ukazuje celkovou uzamčenou hodnotu v jednotlivých kategorií DeFi. Jak vidíte, největší uzamčená suma se nachází v decentralizovaných burzách, dále v půjčkách a yield farmingu.

Celková uzamčená hodnota v USD v jednotlivých kategorií DeFi.

TVL dle kategorie DeFi

DEX – decentralized exchange

Když se řekne Binance, ihned se vám určitě vybaví kryptoměnová burza. Ano, ale ještě doplníme, že platforma je centralizovaná. V případě koupení digitálního aktiva se kryptoměna přesune do peněženky, kterou pro uživatele spravuje burza. Opatrovníkem je tedy v tuto chvíli třetí strana, ačkoli prostředky jsou uživatele. S touto skutečností plynou regulace a povinnosti KYC či AML.

Možná už tušíte, v čem bude spočívat kouzlo decentralizovaných burz. Taková platforma neplní funkci opatrovníka, protože neexistuje prostředník mezi prodávajícím a nakupujícím. Uživatelé si tedy sami zodpovídají za své peněženky a klíče. Vzhledem k těmto skutečnostem ani nelze dodržovat KYC či AML.

Jak probíhá obchodování? Obchodování se uskutečňuje díky smart kontraktům a probíhá přímo na blockchainu daných kryptoměn.

V obrázku níže vidíte sedm nejpoužívanějších decentralizovaných burz dle zobchodovaného objemu za posledních 24 hodin. Na základě této statistiky je nejpoužívanější burzou Hyperliquid, na které se zobchoduje přes 20 % celkového objemu obchodování na celém kryptoměnovém trhu. Data poskytuje server CoinMarketCap.

TOP 7 decentralizovaných burz dle objemu obchodů za posledních 24 hodin, 18. březen 2025 na CoinMarketCap

TOP 7 decentralizovaných burz dle objemu obchodů za posledních 24 hodin, 18. březen 2025

Lending – půjčky

Dalším z oblíbených případů použití DeFi je půjčování a úvěrování kryptoměn. Zejména půjčování je v DeFi mimořádně populárním způsobem, jak získat pasivní příjem. A i když si možná myslíte, že půjčovat cizímu člověku zní riskantně, většina půjček poskytnutých v DeFi je zajištěna prostřednictvím smart kontraktů s větším zajištěním, než je vypůjčená hodnota. Tím se riziko pro věřitele snižuje.

Zajištění neboli pravidla pro kolaterál se odvíjí od pojmu LTV, Loan to Value. Pokud by obchodník disponoval kolaterálem ve výši 1 ETH a hodnota LTV byla 85 %, může si půjčit maximálně 0,85 ETH, přičemž LTV se často liší.

Z toho vyplývá, že výše kolaterálu musí být vždy vyšší, aby měl obchodník ekonomickou motivaci kryptoměnu vrátit. Pokud se podíváme na lending pod lupou, MakerDAO zůstává nejoblíbenější DApp pro poskytování půjček. Umožňuje půjčovat si proti ETH pomocí stablecoinu zvaného dai – kryptoměny navázané na USD. Dai poskytuje držitelům tokenů bez povolení přístup k dolarové likviditě za cenu roční úrokové sazby.

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2022

Ukázka lendingu

Yield farming – poskytování likvidity

Třetí nejhodnotnější oblastí ve světě decentralizovaných financí je yield farming. Jedná se o další způsob jak dosáhnout pasivního příjmu z digitálních aktiv. Spočívá v poskytování likvidity poolům na decentralizovaných burzách, čímž vytváříte lepší podnebí pro uskutečňování obchodů a za to vám náleží určitá odměna.

Poznámka: U žádného produktu neexistuje bezrizikovost a yield farming není výjimkou. Při poskytování likvidity byste měli znát rizika spjatá s impermanent loss (ztrátou ze snížení hodnoty).

V tuto chvíli už chápete, že decentralizované burzy fungují jinak než centralizované. Obchody jsou vypořádány pomocí systému AMM (Automated Market Maker). Za účelem funkčnosti AMM musí velikost poolu dosahovat určité velikosti co se týče hodnoty, tuto hodnotu poskytnou právě zájemci o yield farming.

Po připojení peněženky k platformě si můžeme vybrat pool, do kterého chceme přispět. Poté už stačí jen zvolit počet kryptoměn a potvrdit.Ukázka poskytnutí likvidity na burze Uniswap.

 

Ukázka poskytnutí likvidity

Staking – potvrzování transakcí

Staking kryptoměn je často mylně zaměňován s yield farmingem. Jestliže provedete transakci na blokchainu cardano, bude ji muset někdo schválit. Uživatelé, kteří tuto transakci schválí, mají „uzamčené“ své tokeny ADA, za což jim náleží odměna ve formě úroku, kterou dostanou za poskytnutí svých mincí k validaci transakcí.

Staking představuje uzamknutí jednotek kryptoměny s cílem získat odměnu.

Výše odměny v podobě úroku záleží na počtu mincí poskytnutých uživatelem – čím více poskytnete tokenů, o to víc dostanete na odměně. Tyto odměny se obvykle pohybují okolo 2 – 10 % p.a.

Těžaři na síti proof of stake jsou označovány za validátory transakcí. Dotyčný validátor drží určitý počet tokenů a vlastní tak nějaký procentuální podíl mezi ostatními validátory. Volba toho, kdo zapíše blok závisí na počtu stakovaných kryptoměn a době stakování. V obou případech platí přímá úměra – čím více/déle, tím lépe.

TIP: Pokud se chcete dozvědět více o stakingu, věnovali jsme tomuto tématu celý článek zde.

Jelikož je článek o DeFi, zmíníme pouze staking na decentralizovaných burzách. Ten se mírně liší od stakingu na centralizovaných latformách, protože opět odpadá prostředník. Jelikož my sami nejsme validátory, musíme své tokeny delegovat existujícímu validátorovi. Níže uvádíme seznam fungujících validátorů pro protokol solany.

Začátek seznamu validátorů sítě solana podle počtu stakovaných tokenů (https://solanabeach.io/validators).

Seznam validátorů sítě solana

Insurance – pojištění

Pojištění v ekosystému DeFi funguje jako ochrana proti rizikům, jako jsou hackerské útoky, chyby ve smart kontraktech nebo krachy protokolů. Na rozdíl od tradičního pojištění, kde jsou pojistné produkty poskytovány centralizovanými institucemi, je DeFi pojištění decentralizované a často spravované komunitou. Obrátíte se na poskytovatele DeFi pojištění a zaplatíte určitou částku – pak jste kryti pro případ, že o svůj kapitál přijdete.

Výše pojistného se značně liší v závislosti na typu krytí, době trvání a poskytovateli.

Samozřejmě je důležité pochopit, pro jaké typy událostí si vlastně kupujete krytí. Stejně jako u každého běžného pojištění je zásadní tyto události předem specifikovat. Pojištění často kryje hacknutí burzy, útoky na protokoly DeFi, programátorské chyby smart kontraktů nebo pády cen stablecoinů.

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2022

Schéma principu DeFi pojištění

Pojištění v ekosystému DeFi funguje na principu decentralizované skupiny poskytovatelů krytí. Kdokoli se může stát poskytovatelem krytí tím, že uzamkne svůj kapitál v tzv. kapitálovém poolu – tím se stává poskytovatelem likvidity. Tito poskytovatelé si vybírají, pro které události nebo protokoly chtějí poskytovat krytí, např. mohou být přesvědčeni o bezpečnosti určité burzy a rozhodnout se poskytovat krytí proti jejímu hacknutí.

Pokud k hacknutí burzy dojde, prostředky z tohoto kapitálového poolu budou použity na pokrytí ztrát uživatelů, kteří si zakoupili krytí proti takové události. Poskytovatelé krytí jsou vystaveni riziku ztráty svého kapitálu, a proto získávají odměny ve formě úroků nebo podílu na poplatcích za krytí, které uzamknou.

Kde najdete nejlepší DeFi produkty?

DeFi jsou revolučním fenoménem ve světě kryptoměn a nabízejí širokou škálu inovativních produktů, které mohou uživatelům pomoci dosahovat pasivního příjmu, směňovat kryptoměny nebo poskytovat likviditu. S rostoucí popularitou DeFi je dnes na trhu k dispozici řada platforem, které těmto produktům umožňují přístup. Projdeme si nejlepší platformy a pomůžeme vám vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašim investičním cílům.

1. Bitget – burza podporující více než 700 kryptoměn s důrazem na bezpečnost díky proof of reserves a ochrannému fondu

Bitget je centralizovaná burza zaměřená na Web3 technologie, která uživatelům umožňuje nakupovat, prodávat, držet a vydělávat na kryptoměnách. Podporuje kolem 700 různých kryptoměn a nabízí produkty jako spotové obchodování, futures obchodování, copy trading a další – v tuto chvíli nás však budou nejvíce zajímat služby Bitget Earn a Launchpool.

 

Zabezpečení prostředků uživatelů na Bitget – ochranný fond, proof of reserves a cold storage.

Zabezpečení na Bitget – ochranný fond, proof of reseves a cold storage

Pro zvýšení transparentnosti poskytuje Bitget měsíční důkaz o rezervách a disponuje ochranným fondem na ochranu proti kybernetickým hrozbám ve výši 546 milionů USD.

Bitget Earn je komplexní platforma pro správu majetku, která nabízí profesionální a vysoce kvalitní finanční služby. Poskytuje široký výběr investičních produktů s atraktivními výnosy a robustním zabezpečením, čímž vyhovuje různým investičním potřebám uživatelů. Ti si mohou zvolit produkty s vyšším výnosem dle svých preferencí a maximalizovat tak své výnosy.

De-Fi nabídka

Bitget Earn nabízí uživatelům různé produkty v oblasti decentralizovaných financí, které jim umožňují zhodnocovat svá kryptoměnová aktiva. Mezi hlavní DeFi produkty patří:

  • On-chain Earn: Tento produkt umožňuje uživatelům podílet se na stakingu kryptoměn přímo na blockchainu – podporují tím zabezpečení sítě a získávají odměny v podobě dalších tokenů.

  • Launchpool: Uživatelé mohou stakovat své tokeny do nových projektů a získávat další tokeny jako odměnu – mohou se tak podílet na počátečních fázích nových kryptoměnových projektů.

DeFi platformy – Launchpool na Bitget

Tyto produkty poskytují uživatelům příležitost zhodnotit svá aktiva prostřednictvím různých DeFi strategií nabízených na platformě Bitget.

Výhody:

  • Snadný přístup k DeFi produktům
  • Špičkové zabezpečení a stabilita
  • Jednoduché uživatelské rozhraní

Nevýhody:

  • Méně inovativních a plně decentralizovaných řešení

CHCI DEFI produkty

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

2. OKX – Díky zaměření na integraci DeFi služeb umožňuje maximální zhodnocení kryptoměnového portfolia

Další platformou v našem výběru je burza OKX, která se od svého založení v roce 2017 stala významným hráčem na celosvětovém trhu s kryptoměnami. V únoru letošního roku se jí podařilo získat licenci MiCA a od té doby rozšiřuje svou působnost napříč Evropským hospodářským společenstvím. OKX disponuje rozsáhlým ekosystémem, který zahrnuje staking, DeFi aplikace, NFT tržiště a vlastní blockchainovou síť OKT Chain.

Co je DeFi? OKX logo

Centralizovaná burza OKX

17. března 2025 však OKX informovala, že pozastavuje své DeFi služby kvůli vyšetřování praní špinavých peněz spojeného s útokem na burzu Bybit z letošního února, kterou severokorejská hackerská skupina Lazarus připravila o přibližně 1,5 miliardy USD.

OKX pozastavuje nabídku svých DeFi služeb.

Hlášení na webu o pozastavení služeb

Regulační orgány EU nyní vyšetřují platformu Web3 OKX kvůli zapojení do této operace. OKX nyní zavedla bezpečnostní opatření k ochraně proti podezřelým aktivitám a upozornila, že její Web3 platforma je agregátorem DEX, nikoli správcem aktiv. Tato situace otevírá diskuzi o rovnováze mezi dodržováním předpisů a decentralizací v kryptoměnovém systému.

Nabídka produktů

DeFi jinak na OKX umožňují spravovat investice přímo z OKX Wallet a nabízí přístup k 22 blockchainům a 100 protokolům jako Aave, Curve, Compound a Yearn. Uživatelé mohou získávat výnosy prostřednictvím stakingu nebo poskytování likvidity a funkce jako skóre CertiK pomáhají vybrat rizikově přijatelnější protokoly. Burza nově přidala také likviditní fondy V3 pro lepší kapitálovou efektivitu při market makingu.

Příklad cenových rozsahů pro likviditní fondy na OKX

Příklad cenových rozsahů pro likviditní fondy na OKX

TIP: Likviditní fondy V3 vám umožňují určit cenová rozpětí, při kterých se chcete při poskytování likvidity zapojit, což má za následek lepší kapitálovou efektivitu. Ukážeme si to na příkladu:

  • Pokud poskytnete likviditu do fondu ETH/USDC s rozmezím 1 000 až 2 000 USDC na ETH, dojde ke swapu vašich ETH na USDC, jakmile se ETH přiblíží k 2 000.
  • K opaku dojde, pokud se cena ETH přiblíží k 1 000 USD. V takovém případě dojde k postupnému swapu vašich USDC za ETH.

Výhody:

  • Snadná správa přímo z OKX Wallet
  • Přístup k více než 100 DeFi protokolům na 22 blockchainových sítích
  • Robustní služby DeFi

Nevýhody:

  • Momentální pozastavení nabídky DeFi produktů

CHCI DEFI produkty

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

3. Binance – Číslo 1 mezi globálními burzami, poskytující DeFi služby jako staking, spoření a další výnosové produkty

Binance je již sedmým rokem po sobě největší kryptoměnová burza na světě s denním objemem obchodů přesahujícím 60 miliard USD, Nabízí širokou škálu finančních služeb pro obchodníky i investory a uživatelé zde mohou obchodovat stovky kryptoměn, využívat spotové i derivátové obchodování, staking, půjčky a řadu dalších DeFi produktů. I přes regulační výzvy zůstává Binance dominantním hráčem v kryptoměnovém ekosystému.

Co je to DeFi? Nakoukněte pod pokličku decentralizovaným financím v roce 2022

Decentralizované půjčky a výpůjčky na Binance

Komplexní výběr produktů

Binance si i v letošním roce udržuje vedoucí postavení na trhu kryptoměnových burz z hlediska denního objemu obchodů a nabízí velký výběr DeFi produktů. Patří mezi ně swap farming, Binance Earn, liquidity farming, staking a kryptoměnové půjčky. Binance také poskytuje kryptoměnovou debetní kartu Binance Card propojenou s uživatelským účtem na burze s cashbackem až 8 %.

Binance má vlastní decentralizovanou burzu Binance DEX, která je postavena na blockchainu Binance Chain. Tato DEX umožňuje uživatelům obchodovat kryptoměny přímo mezi sebou, aniž by museli spoléhat na centralizovanou burzu – mají tak plnou kontrolu nad svými prostředky. Binance DEX zároveň poskytuje vyšší úroveň bezpečnosti a soukromí.

Decentralizovaná burza Binance DEX logo

Je však třeba poznamenat, že Binance DEX má omezený objem likvidity v porovnání s většími DEX, jako je například Uniswap, a je více zaměřená na uživatele, kteří dávají přednost decentralizovanému obchodování na Binance Chain.

Top DeFi tokeny na Binance dle tržní kapitalizace, 19. březen 2025

Top DeFi tokeny na Binance dle tržní kapitalizace, 19. březen 2025

Výhody:

  • Decentralizovaná burza Binance DEX
  • DeFi produkty jako staking, poskytování likvidity a yield farming
  • Bezpečnost a spolehlivost

Nevýhody:

  • Pro začátečníky je to složitá platforma

CHCI DEFI produkty

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

4. Bybit – Spotové obchodování, deriváty s pákovým efektem až 100x, NFT tržiště či možnosti obchodování s izolovanou a křížovou marží

Bybit dnes už není zdaleka jen platformou pro derivátové obchodování, jak tomu bylo dřív. Společnost se řídí heslem We listen, we care, we improvea dnes se jedná o zavedenou platformu s širokou škálou obchodních nástrojů, která nabízí také NFT tržiště, launchpad a nechybí ani staking a DeFi produkty.

Kromě toho disponuje pokročilými funkcemi pro profesionální i začínající obchodníky a poskytuje také vzdělávací materiály a komunitní programy pro podporu celého kryptoměnového ekosystému. Za zmínku stojí také Bybit Card s cashbackem až 10 %.

Bybit Card nabízí cashback až 10 %.

Bybit Card s cashbackem až 10 %
Bybit a DeFi

Pro přístup k DeFi produktům se vám bude hodit peněženka Bybit Wallet, jejímž cílem je poskytnout uživatelům snadný přístup k různým DApps na portálu Bybit Web3. Bybit nabízí několik DeFi produktů, které umožňují uživatelům efektivně zhodnocovat svá aktiva a využívat různé strategie v rámci DeFi ekosystému..

  1. Bybit Earn: Tato platforma poskytuje uživatelům možnost získávat pasivní příjem prostřednictvím různých produktů s garantovaným ročním procentním výnosem a poměrně nízkým rizikem. Uživatelé mohou stakovat BTC, ETH, USDT a další aktiva, přičemž mají možnost kdykoli vkládat a vybírat své prostředky.

  2. Liquidity Mining: Bybit nabízí různé likviditní pooly založené na modelu automatizovaného tvůrce trhu (AMM). Uživatelé mohou poskytovat likviditu do těchto poolů a získávat odměny z poplatků za obchodování. Platforma podporuje pákový efekt až 5× pro maximalizaci výnosů.

  3. Kryptoměnové půjčky: Uživatelé mohou využít své kryptoměny jako kolaterál pro získání půjček, které lze následně investovat do produktů z kategorie Earn, DeFi yield-farmingu nebo pro margin trading.

  4. DeFi Mining: Tento produkt umožňuje uživatelům poskytovat likviditu do protokolů jako Curve a získávat odměny ve formě tokenů CRV. Bybit automaticky spravuje výnosy z těžby a na konci investičního období připisuje jistinu s úrokem na účet uživatele.

Bybit On-Chain Earn s populárními tokeny

On-Chain Earn na Bybitu

Výhody:

  • Bybit Card s cashbackem až 10 %
  • Široké možnosti obchodování včetně DeFi produktů
  • Bezpečnost a likvidita

Nevýhody:

  • Regulační nejistota stejně jako u jiných platforem

CHCI DEFI produkty

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Závěr – Co je DeFi?

Decentralizované finance jsou revoluční alternativou k tradičnímu finančnímu systému – místo centralizovaných institucí využívají blockchain a chytré kontrakty. Tento přechod na decentralizované platformy znamená, že uživatelé mají plnou kontrolu nad svými finančními prostředky – odpadá potřeba prostředníků a snižují se náklady.

DeFi produkty poskytují uživatelům možnosti, jak efektivně zhodnocovat své kryptoměny a dosahovat pasivních příjmů – to vše v prostředí, které je transparentní a přístupné pro každého.

I přesto, že DeFi nabízí obrovský potenciál pro inovace, i dnes jejich vývoj čelí mnohým výzvám a toto odvětví má před sebou ještě dlouhou cestu. S rostoucí adopcí DeFi je však vysoce pravděpodobné, že budou hrát stále důležitější roli v globálním finančním ekosystému, který bude více otevřený, flexibilní a inovativní.

Reference

FAQ (Často kladené dotazy)

Co je DeFi?

V čem spočívá DeFi?

Je oblast DeFi riziková?

Jak se pojistit proti podvodům v DeFi?

Jaké jsou produkty DeFi?

Doporučujeme:

1
Navštívit Solaxy Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
2
Navštívit Bitcoin Bull Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
3
Navštívit Mind of Pepe Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
4
Navštívit Best Wallet Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.
5
Navštívit SUBBD Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.