Saturday, September 30, 2023

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Pokud čtenáři přemýšlejí nad expozicí vůči elektromobilitě, kromě Tesly nebo NIO jsou další možností akcie Xpeng.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Xpeng akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Xpeng akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Xpeng akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Xpeng akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. eToro -obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
 4. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Příběh čínské společnosti Xpeng se začal psát v roce 2014, přičemž mezi zakladatele patří velká jména jako He Xiaopeng, vysoce postavený manažer z Alibaby a zakladatel společnosti Xiaomi, Lei Jun. Dalším zajímavým faktem je to, že počáteční investoři byli subjekty typu Alibaba, Foxconn a IDG Capital.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií Xpeng

Společnost Xpeng, co se týče tržní kapitalizace, se nachází v době psaní článku na 6. místě v oblasti elektromobilů. V této šestce nejhodnotnějších elektromobilek se nachází až tři podniky z Číny, vedle Xpeng ještě NIO a Li Auto. Výše na grafu mohou čtenáři vidět cenový vývoj akcií Xpeng.

Kdo za firmou stojí?

Samotný zakladatel Xpengu, He Xiaopeng, se po založení společnosti chopil funkce generálního ředitele a předsedy představenstva, kterým je až do dnes. Zkušenosti z byznysu nasbíral primárně v Alibabě, kde působil v jedné z dceřiných platforem jako president. Ještě k tomu založil UCWeb, nejpopulárnější mobilní prohlížeč v Indii a Indonésii.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Ačkoliv podíl retailových investorů není znám, institucionální investoři mají o akcie Xpeng zájem. Největšími akcionáři jsou Fidelity Management spolu s Vanguardem. Podobnou velikost podílu institucionálních investorů můžeme pozorovat i u konkurenční čínské automobilky, NIO.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Xpeng prozatím své akcionáře neodměňuje v podobě dividend. Pokud se podíváme na šest největších elektromobilek dle tržní kapitalizace, dividendový titul tam rozhodně nenajdeme. U Xpengu to ještě ke všemu umocňuje fakt, že firma prozatím nevykazuje zisk, takže by ani nebylo z čeho finanční prostředky vyplácet.

TIP: Pokud se čtenáři poohlížejí po dividendových titulech, neměli by přehlédnout společnosti jako Shell nebo Coca Cola.

Oblast působení

Činnost Xpengu spočívá primárně ve vývoji, výrobě a následném prodeji chytrých elektromobilů v Číně. Do arzenálu automobilů prozatím patří výroba SUV (G3), sportovního sedanu (P7) a rodinného sedanu (P3). Společnost také vyvíjí vlastní asistenční službu pro řidiče, kterou zákazníkům poskytuje za poplatek. Jedná se o software XPILOT, jež je základem pro budoucí kompletní autonomní automobil.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Plánované inovace vozidel

Nedílnou součástí elektromobilů je možnost jejich dobití, což Xpeng řeší domácími nabíjecími stanicemi, přibližně osmi sty veřejnými stanicemi v 300 městech po Číně nebo nabíjecími možnostmi u třetích stran. Elektromobily si pak zákazníci mohou prohlédnout až v 360 obchodech a 140 servisních center. Díky této síti se společnosti Xpeng podařilo za rok 2021 doručit téměř 100 000 vozidel, zatímco v roce 2020 to bylo pouhých 27 000 kusů.

Konkurence

Ačkoliv růst prodejů vozidel z roku na rok byl v roce 2021 impozantní, rozrůstající nebo stálá konkurence by tento růst mohla pozastavit. Xpeng se svými vozidly a cenami zaměřuje na střední a vyšší třídu čínského trhu osobních vozidel, kam své výrobky směřuje i Tesla společně s NIO. Nicméně podle čínské asociace osobních automobilů v srpnu roku 2021 byl Xpengův model G7 nejprodávanějším startupovým elektromobilem.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Podíl společností na prodeji elektromobilů v Číně během 1. poloviny roku 2020

Právě technologie společně s designem dávají výrobci Xpeng konkurenční výhodu a společnost evidentně neplánuje usnout na vavřínech, neboť do oblasti R&D investovala v roce 2021 až 20 % veškerých výnosů. Výše na grafu můžete vidět podíl největších hráčů na prodeji elektromobilů v Číně během 1. poloviny roku 2020.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Xpeng a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Xpeng v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Xpeng akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Xpeng akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

 • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?
Fáze registrace
 • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?

Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.

Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.

PŘEJÍT NA ETORO

 • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.

Kde a Jak koupit Google Akcie v České republice 2022?Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.

 • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Xpeng, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko  “Zadat pokyn”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Kde je nejlepší koupit Xpeng akcie?

Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší koupení Xpeng akcie, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.

1. eToro

Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.

Proč Investovat do ETF S&P 500 v roce 2022? 3 tipy na konkrétní ETF kopírující S&P 500Kolik zaplatím na poplatcích?

Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Přehled veškerých poplatků naleznete zde.

Výhody a nevýhody:

 • Bezproblémové zaregistrování a otevření účtu
 • Sociální obchodování a funkce kopírování obchodů
 • Nízké poplatky za obchodování forexu a CFD
 • Zdarma obchodování akcií a ETF
 • Ochrana vašeho kapitálů v řádu desítek tisíc dolarů

 • Poplatek za delší neaktivitu
 • Pouze jedna měna v které můžete držet hotovost

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Společnost Xpeng je rychle rostoucím výrobcem a především vývojářem chytrých elektromobilů, které prodává v Číně a mimo jiné plánuje doručovat vozidla i do Evropy. Konkurenční výhodou oproti ostatním výrobcům je její technologie XPILOT, která je základem budoucího autonomního systému. Nicméně při investování do této společnosti by si měli být investoři vědomi umístění podniku – v Číně.

Jsou Xpeng akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Xpeng akcie?

Jaká je cena Xpeng akcie?

Lze získat od Xpeng akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Xpeng akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.