Tuesday, April 16, 2024

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Pokud čtenáři přemýšlejí nad expozicí vůči elektromobilitě, kromě Tesly nebo NIO jsou další možností akcie Xpeng.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Xpeng akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Xpeng akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Xpeng akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Xpeng akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Příběh čínské společnosti Xpeng se začal psát v roce 2014, přičemž mezi zakladatele patří velká jména jako He Xiaopeng, vysoce postavený manažer z Alibaby a zakladatel společnosti Xiaomi, Lei Jun. Dalším zajímavým faktem je to, že počáteční investoři byli subjekty typu Alibaba, Foxconn a IDG Capital.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií Xpeng

Společnost Xpeng, co se týče tržní kapitalizace, se nachází v době psaní článku na 6. místě v oblasti elektromobilů. V této šestce nejhodnotnějších elektromobilek se nachází až tři podniky z Číny, vedle Xpeng ještě NIO a Li Auto. Výše na grafu mohou čtenáři vidět cenový vývoj akcií Xpeng.

Kdo za firmou stojí?

Samotný zakladatel Xpengu, He Xiaopeng, se po založení společnosti chopil funkce generálního ředitele a předsedy představenstva, kterým je až do dnes. Zkušenosti z byznysu nasbíral primárně v Alibabě, kde působil v jedné z dceřiných platforem jako president. Ještě k tomu založil UCWeb, nejpopulárnější mobilní prohlížeč v Indii a Indonésii.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Ačkoliv podíl retailových investorů není znám, institucionální investoři mají o akcie Xpeng zájem. Největšími akcionáři jsou Fidelity Management spolu s Vanguardem. Podobnou velikost podílu institucionálních investorů můžeme pozorovat i u konkurenční čínské automobilky, NIO.

Vyplácí společnost dividendy?

Bohužel, společnost Xpeng prozatím své akcionáře neodměňuje v podobě dividend. Pokud se podíváme na šest největších elektromobilek dle tržní kapitalizace, dividendový titul tam rozhodně nenajdeme. U Xpengu to ještě ke všemu umocňuje fakt, že firma prozatím nevykazuje zisk, takže by ani nebylo z čeho finanční prostředky vyplácet.

TIP: Pokud se čtenáři poohlížejí po dividendových titulech, neměli by přehlédnout společnosti jako Shell nebo Coca Cola.

Oblast působení

Činnost Xpengu spočívá primárně ve vývoji, výrobě a následném prodeji chytrých elektromobilů v Číně. Do arzenálu automobilů prozatím patří výroba SUV (G3), sportovního sedanu (P7) a rodinného sedanu (P3). Společnost také vyvíjí vlastní asistenční službu pro řidiče, kterou zákazníkům poskytuje za poplatek. Jedná se o software XPILOT, jež je základem pro budoucí kompletní autonomní automobil.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Plánované inovace vozidel

Nedílnou součástí elektromobilů je možnost jejich dobití, což Xpeng řeší domácími nabíjecími stanicemi, přibližně osmi sty veřejnými stanicemi v 300 městech po Číně nebo nabíjecími možnostmi u třetích stran. Elektromobily si pak zákazníci mohou prohlédnout až v 360 obchodech a 140 servisních center. Díky této síti se společnosti Xpeng podařilo za rok 2021 doručit téměř 100 000 vozidel, zatímco v roce 2020 to bylo pouhých 27 000 kusů.

Konkurence

Ačkoliv růst prodejů vozidel z roku na rok byl v roce 2021 impozantní, rozrůstající nebo stálá konkurence by tento růst mohla pozastavit. Xpeng se svými vozidly a cenami zaměřuje na střední a vyšší třídu čínského trhu osobních vozidel, kam své výrobky směřuje i Tesla společně s NIO. Nicméně podle čínské asociace osobních automobilů v srpnu roku 2021 byl Xpengův model G7 nejprodávanějším startupovým elektromobilem.

Kde a Jak Koupit Xpeng akcie v České republice 2022?
Podíl společností na prodeji elektromobilů v Číně během 1. poloviny roku 2020

Právě technologie společně s designem dávají výrobci Xpeng konkurenční výhodu a společnost evidentně neplánuje usnout na vavřínech, neboť do oblasti R&D investovala v roce 2021 až 20 % veškerých výnosů. Výše na grafu můžete vidět podíl největších hráčů na prodeji elektromobilů v Číně během 1. poloviny roku 2020.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Xpeng a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Xpeng v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Společnost Xpeng je rychle rostoucím výrobcem a především vývojářem chytrých elektromobilů, které prodává v Číně a mimo jiné plánuje doručovat vozidla i do Evropy. Konkurenční výhodou oproti ostatním výrobcům je její technologie XPILOT, která je základem budoucího autonomního systému. Nicméně při investování do této společnosti by si měli být investoři vědomi umístění podniku – v Číně.

Jsou Xpeng akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Xpeng akcie?

Jaká je cena Xpeng akcie?

Lze získat od Xpeng akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Xpeng akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.