Sunday, May 26, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Pokud se podíváme kolem sebe, uvidíme spoustu věcí, které jsou z určitého materiálu. Z toho důvodu se podíváme optikou investora na akcie Saint Gobain.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Saint Gobain společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Saint Gobain

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Saint Gobain v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Saint Gobain? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

i když je to k nevíře, úplně první továrna spojená se Sain Gobain vznikla v 17. století, konkrétně roku 1665 pod názvem Manufacture royale de glaces de miroirs. O 200 let později se původní výrobce skla v 19. století sloučil ještě s jednou společností, což vyústilo v 25% podíl na evropském trhu s výrobou skla. Do podoby jaké ji známe dnes se dostává na začátku milénia, kdy je koupena stavební skupinou Poliet.

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Saint Gobain je zároveň součástí francouzského akciového indexu CAC 40, kde se díky tržní kapitalizaci dosahující výše 29 miliard dolarů řadí na pozici 22. největší společnosti indexu. Výše na měsíčním grafu můžete vidět cenový vývoj akcií Saint Gobain.

Kdo za firmou stojí?

Beonit Bazin se po studiích a čtyřech letech strávených ve veřejném sektoru přidal do Saint Gobain v roce 1999. Poté co si zkusil pozici generálního ředitele materiálů, CFO a řadu dalších vedoucích pozic byl 3. června roku 2021 zvolen jako člen představenstva. Po měsíci od zvolení do představenstva se ujal pozice CEO celé skupiny Saint Gobain.

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Jak můžete vidět výše na grafu, velký zájem o společnost mají institucionální investoři z celého světa – Asie, Ameriky, Evropy a posléze samotné Francie. Podstatnou částí akcií oplývají zaměstnanci, což může být způsob určité motivace pracovníků.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že Saint Gobain odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Tyto finanční prostředky jsou vypláceny na roční bázi s dividendovým výnosem pohybujícím se mezi 3 – 4%. Nicméně můžeme pozorovat, že v důsledku globální finanční krize v roce 2008 byla společnost nucena dividendu snížit, což nenastalo například u Coca Coly.

 

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Vývoj dividendy v průběhu let

Oblast působení

Byznys model skupiny Saint Gobain je postavený na navrhování, vyrábění a následné distribuci materiálů a služeb pro stavební nebo jiné trhy – doprava a průmysl. Prostřednictvím několika výrobců materiálu, prohlédnout si je můžete zde, se snaží v oblasti stavebnictví o cirkulární ekosystém. To jednoduše znamená recyklovat některé materiály (sklo nebo sádra) donekonečna v uzavřeném cyklu. Doporučujeme čtenářům shlédnout infografiku níže (rozkliknout obrázek).

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Stavební infografika

Na trhu dopravy se angažuje prostřednictvím řešení pro individuální a hromadnou dopravu, která je bezpečná, udržitelná a výkonná pro pohodlí všech. Proto dodává skla významným výrobcům automobilů, letadel, vlaků nebo lodí.  Kromě skel také vyvíjí speciální plasty, kompozitní fólie, těsnění a nízkotlaké rozvody pro kosmická využití a pyšní se také prodejem radiolokátorů.

Posledním segmentem je průmysl, kde se soustředí na dodávání komponentů do odvětví jako zdravotnictví, energetika, metalurgie, těžba nerostných surovin, chemie, petrochemie a polovodiče. Vyvíjí také žáruvzdorné výrobky pro kovozpracující a sklářský průmysl, krystaly pro systémy detekce záření a také pro využití odpadu. Do zdravotnictví dodává hadičky, spojky, kapsy, filtry a také látky se sanitárními vlastnostmi.

Celosvětový gigant

Saint Gobain působí po celém světě – Afrika, USA, Evropa a Asie. Celkově v Severní a Jižní Americe pracuje pod společností na 22 tisíc zaměstnanců v téměř 120 továrnách, přičemž v Kanadě, Brazílii a Argentině je jedničkou na trhu. Rychle rostoucí země Asie jsou také hledáčkem firmy, neboť působí až v 11 zemích jako Indie, Čína, Vietnam, Indonésie nebo Thajsko. Ve Vietnamu a Indii si drží vedoucí postavení.

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Geografické rozložení byznysu s jednotlivými řediteli

Největším trhem pro Saint Gobain je Evropa, která se na tržbách podílí 60 % a její dominance vyplývá i výše z mapy. V Evropě pod Saint Gobain pracuje až 94 tisíc zaměstnanců, přičemž Česká republika není výjimkou. V naší zemi se vyskytuje 13 výrobních závodů s 4 500 zaměstnanci.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Saint Gobain a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Saint Gobain v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Saint Gobain?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Saint Gobain nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Saint Gobain”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Saint Gobain v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Saint Gobain nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Saint Gobain je nadnárodním gigantem s diverzifikovaným portfoliem materiálů a komponentů, které dodává do široké škály různých odvětví. I když se na první pohled může zdát, že firma podniká v oblasti, kterou krize nerozhodí – opak je pravdou. Vypadnutí některých příjmů jsme mohli pozorovat v roce 2008 i 2020.

Nicméně zaměření na udržitelnost je atraktivním a vhodným tahem managementu, z čehož by z dlouhodobého hlediska mohla společnost těžit. Ze směřování politiky světových organizací jasně vyplývá, že v budoucnosti nebude záležet pouze na tom, jak se společnostem daří z pohledu zisků, ale také na tom, jakým způsobem se staví k ekologii a udržitelnosti.

Jsou akcie Saint Gobain správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Saint Gobain?

Jaká je cena akcie Saint Gobain?

Získám díky akcii Saint Gobain dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Saint Gobain na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.