Thursday, February 22, 2024

Investice do Kryptoměn v České republice v roce 2024

Investice do Kryptoměn představují možnost zajímavého zhodnocení. Jsou jednou z nejrychleji rostoucích tříd aktiv na světě a denně se obchodují v hodně milionů dolarů. Tyto aktiva však nejsou určeny jen ke krátkodobému obchodování. Do kryptoměn můžete také investovat a držet je několik let.

V tomto průvodci vám ukážeme, jak nakupovat kryptoměny v České republice, a vysvětlíme vám, co všechno potřebujete vědět, abyste mohli ještě dnes začít nakupovat. Než se ponoříme do toho, jak nakoupit digitální aktiva, musíte najít správného brokera nebo burzu. Níže si můžete porovnat nejlepší kryptoměnové brokery a burzy spolu s jejich funkcemi, poplatky a platebními metodami.

Seznam nejlepších brokerů pro investice do kryptoměn

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro investice do kryptoměn pro Českou republiku v roce 2022. Chcete začít obchodovat? Zbývá už pouze jediný klik.

 1. Binance – využijte nástroje pro pokročilé a mějte výběr z více jak 500 kryptoměn
 2. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
 3. Coinbase – bezpečnost je u této burzy na prvním místě

ZAČNI HNED

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna je relativně nový typ peněz, která funguje úplně jinak než fiat měna, kterou všichni denně používáme. Nejzásadnějším rozdílem je, že se jedná výhradně o virtuální měnu, což znamená, že neexistují žádné fyzické mince nebo bankovky kryptoměn, které byste mohli mít v zadní kapse.

Je také emitována neboli vytvářena jedinečným způsobem. Místo, aby je vyráběla centrální banka nebo vláda, jako to dělají americké dolary, eura a další fiat měny, nové jednotky kryptoměn se obvykle dostávají do oběhu prostřednictvím technologického procesu, na kterém se podílejí dobrovolníci z celého světa pomocí svých počítačů.

Proto se digitální aktiva často označují jako “decentralizované”. Kryptoměny obvykle neřídí ani neprovozuje žádný subjekt v žádné zemi. K zabezpečení a ověřování transakcí prováděných aktivem je zapotřebí celá sít dobrovolníků z celého světa.

Regulace

Globální finanční systém je již po staletí založen na různých fiat měnách a většina zemí má vyspělý soubor zákonů a osvědčených postupů, které regulují jejich používání. Kryptoměny jsou však z velké části neregulovaným trhem, a i když regulace existují, mohou se v jednotlivých jurisdikcích lišit.

Rychlost a náklady

Odesílání a provádění mezinárodních transakcí pomocí kryptoměn je mnohem rychlejší než používání staršího bankovního systému. Místo několika pracovních dnů mohou transakce proběhnout během několika minut, často za zlomek nákladů ve srovnání s použitím fiat měny.

TIP: Zajímá Vás jak obchodovat s Bitcoinem? Přejděte na tento článek, kde jsme se tématu věnovali podrobně.

Nabídka

Fiat peníze mají neomezenou nabídku. To znamená, že vlády a centrální banky mohou v době finanční krize libovolně uměle vytvářet novou měnu. Kryptoměny však mají obvykle předvídatelnou nabídku určenou algoritmem. Mnohé kryptoměny mají v kódu zakódovaný limit nabídky (i když některé ho nemají). Například Bitcoin, první aktivum svého druhu na světě a největší podle tržní kapitalizace, má maximální nabídku 21 milionů tokenů, které jsou uvolňovány stabilním a předvídatelným tempem.

Jak na investice do kryptoměn?

Proces nákupu kryptoměn za účelem investice je stejný jako při obchodování. Místo toho, abyste však kryptoměnu po krátké době prodali, jednoduše ji držíte. Abyste mohli investovat do kryptoměn, budete potřebovat kryptopeněženku.

Jedná se o digitální peněženka, do které můžete kryptoměny ukládat stejně jako fiat měnu na bankovním účtu. Vaše digitální aktiva mohou zůstat v peněžence bezpečně uloženy, dokud je nebudete chtít prodat. Jak bezpečně investovat do kryptoměn? Je třeba si vybrat regulovanou burzu.

Regulovaná krypto burza

Důrazně doporučujeme, abyste do kryptoměn investovali pouze u regulovaných poskytovatelů. Takoví jako eToro jsou regulováni třemi licenčními orgány prvního stupně. Kromě britského úřadu Financial Conduct Authoriity sem patří také ASIC (Austrálie) a CySEC (Kypr). V České republice disponuje licencí české národní banky. Na vaši bezpečnost dohlíží také další sada regulačních orgánů, eToro je totiž registrováno u FINRA v USA.

CHCI ZAČÍT!

Strategie DCA

Jak jsme stručně poznamenali dříve, tyto aktiva jsou nejen spekulativní, ale jsou také velmi volatilní. To znamená, že hodnota vaší investice do kryptoměn může parabolicky stoupat i klesat. To pravděpodobně odradí začínající investory, protože emocionální vedlejší účinky vysoké volatility mohou být skličující. Dokonce i největší kryptoměna, Bitcoin, může za den spadnout o více jak 20 %.

Abyste tomu čelili, možná by stálo za to zvážit při nákupu kryptoměn strategii průměrování nákladů. Zjednodušeně řečeno to znamená, že místo toho, abyste do kryptoměny vložili velkou jednorázovou částku, budete investovat malé, ale pravidelné částky.

Zvažte hardwarovou peněženku

Ačkoli se mnoho lidí, kteří nakupují kryptoměny v České republice, rozhodne nechat své mince u vybraného brokera, někteří z vás si je možná budou chtít vybrat do digitální peněženky. Přitom si zachováte plnou kontrolu nad svou kryptoměnou, a nespoléháte se na to, že je bezpečně uloží třetí strana.

TIP: Nevíte co je kryptoměnová peněženka? Koukněte na náš přehled zde.

Zmiňovaná peněženka je v oblasti ukládání kryptoměn tak bezpečná, jak jen to jde, protože vaše hardwarová peněženka není nikdy připojena k internetu. Díky tomu je pokus o hackerský útok na dálku prakticky nemožný.

Do určitého objemu lze Bitcoin pořídit za hotovost bez registrace prostřednictvím bitcoinmatů, kterých v Česku stále přibývá. Nákup ovšem není tak výhodný, poplatky se pohybují kolem deseti procent. Obchodovat lze také fyzicky mezi lidmi vyhledáním protistrany přes internet. Je zde třeba brát v potaz i riziko podvodů.

Jakou částku na investice do kryptoměn použít?

Vezměme v úvahu několik faktorů. Jednak je důležité, kolik peněz jste ochotni vůbec investovat a jakou částku jste ochotni ztratit. Někdo může považovat investování do kryptoměny vy výši 5 % svých celkových investic za velmi bezpečné a například 30 % velmi riskantní.

Poplatky za obchodování s kryptoměnami v ČR

Všechny platformy pro obchodování s kryptoměnami si účtují nějaký poplatek. Koneckonců nabízejí své obchodní služby jako prostředek k vydělávání peněz.

Poplatky za obchodování

Některé stránky pro obchodování s kryptoměnami si účtují poplatky za nákupní a prodejní pozice. To znamená, že zaplatíte poplatek za vstup na trh a znovu při uzavření obchodu. Obvykle se účtuje proměnlivé procento. Pokud si například prostředníkř účtuje 0,4 %, musíte tuto částku vynásobit svým vkladem. Většina brokerů uvedených na této stránce umožňuje obchodovat s kryptoměnami bez poplatků.

Spread

Při obchodování s kryptoměnami online byste také měli mít přehled o spreadu. Jedná se o rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou vámi vybraného aktiva. Tento cenový rozdíl je nejlépe pochopitelný v procentech, protože díky němu víte, kolik musíte vydělat, jen abyste se dostali na nulu.

Neobchodní poplatky

Některé z dalších poplatků, na které můžete při investování do kryptoměny narazit, jsou:

 • Vklady a výběry: Někteří brokeři si účtují poplatek za vklad a/nebo výběr. Ten se může lišit v závislosti na zvolené platební metodě. Na eToro můžete například nakupovat Bitcoin pomocí Netelleru bez poplatků za vklad.
 • Nečinnost: V případě, že se jedná o obchodníka s cennými papíry, je nutné, abyste si vyměnili peníze: Většina platforem vám účtuje měsíční poplatek, pokud je váš účet označen jako neaktivní. Tento měsíční poplatek obvykle zůstane ve hře, dokud neuskutečníte obchod nebo dokud se váš zůstatek nevymaže. Nemějte obavy, pokud máte otevřenou dlouhou pozici, protože váš účet nebude označen jako neaktivní. Na eToro jsou poplatky za neaktivitu účtovány po 12 měsících nečinnosti.

A samozřejmě je třeba myslet na daň z příjmů při obchodování s kryptoměnami. Základní daň z kryptoměn je tradičních 15 % ze zisku, tedy z rozdílu pořizovací a prodejní hodnoty. Po přesáhnutí 48násobku průměrné mzdy za rok, což bylo pro rok 2021 měsíční příjem nad 141 700 korun, však platí sazba 23 procent. Zvýšená sazba se zavedla od roku 2021, tedy do daňového přiznání 2022.

Obchodování 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Tradiční investiční odvětví, jako jsou akcie a forex, fungují ve standardních hodinách. V závislosti na dané burze je to obvykle od pondělí do pátku mezi 8. a 17. hodinou. To může být z řady důvodů frustrující. Zatímco trhy s kryptoměnami jsou aktivní 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. To znamená, že pozice můžete otevírat a uzavírat kdykoli, bez ohledu na to, kolik je hodin a jaký je den.

Kde jsou nejlepší investice do kryptoměn?

Abyste mohli začít uvažovat o investice do kryptoměn, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké poplatky si účtují. Abychom vám pomohli s výběrem, zúžili jsme seznam na čtyři nejlepších brokery poskytující investice do kryptoměn v České republice.

1. Binance

Binance je kryptoměnová burza, která tu s námi bude letošním rokem pět let. Říkáte si, že je tu relativně krátkou dobu? To možná ano, nicméně platformě to nezabránilo se během pár měsíců od svého založení stát 10. největší burzou a několik měsíců na to obsadila místo první. Důležitý je také fakt, že se doposud nestala obětí hackerského útoku. Denně vykoná transakce v hodnotě 40 miliard dolarů.
Investice do Kryptoměn v České republice v roce 2022

Nedávno navíc oznámila, že opět zpřístupní SEPA platby. Ty byly od července minulého roku nedostupné, což rozezlilo velkou část jejich uživatelů, kteří si v tomto mezičase nemohli jak zakoupit nové kryptoměny, tak ani v minulosti zakoupené kryptoměny prodat a nechat si zaslat svá eura.

Binance nabízí velký výběr

Výhodou této burzy je opravdu velké produktové portfolio. Binance proto osloví jak méně rizikově založené publikum tak i ty uživatele, kteří jsou ochotní více riskovat svými prostředky. Investory by také mohl potěšit trh s NFT. Binance kromě webových platforem nabízí také velmi dobře propracovanou mobilní aplikaci, která nabízí ještě více funkcí, než webová verze.

Zajímavost: Během minulého roku zažil trh s NFT velký boom. Celkový zobchodovaný objem sahá až k 8,8 miliardám dolarů, přičemž 60 % objemu je přiřazováno kategorii umění a sběratelství a zbývajících 40 % objemu hernímu NFT.

Kolik zaplatíte na poplatcích?

Pokud jde o poplatky, burza má v tomto ohledu poměrně konkurenční výhodu. Je to proto, že zaplatíte provizi pouhých 0,1 % za obchod. Tento poplatek navíc ještě můžete snížit. Použití vaší debetní/kreditní karty však bude mít mnohem vyšší poplatek, který je obvykle ve výši 2 %. 

Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:

 • Největší kryptoměnová burza z hlediska objemu obchodů
 • Podporovány jsou stovky párů kryptoměn
 • Provize z obchodování jen 0,1 %
 • Skvělá pověst na kryptoměnové scéně
 • Ideální pro pokročilé obchodníky, kteří hledají sofistikované nástroje a funkce

 • Není vhodná pro začínající investory
 • Standardní poplatek 2 % za vklady debetní/kreditní kartou

ZAČÍT OBCHODOVAT

Žádný z prostředníků nesplňuje Vaše požadavky a stále si lámete hlavu kde obchodovat s kryptoměnami? Nezoufejte, představíme ještě dva brokery ze kterých si jistě vyberete!

2. Capital.com

Capital.com možná není tak známý jako dvě předešlé burzy, ale to neznamená, že nemá co nabídnout. Tento celosvětový broker založený roku 2016 má kanceláře v Anglii, Kypru, Austrálii a Bělorusku, kdy v každé z těchto lokalit je autorizován těmito úřady- FCA, CySEC, ASIC a NBRB.Investice do Kryptoměn v České republice v roce 2022

Capital.com nabízí kromě webové verze taky tu mobilní. Aplikace burzy se snadno používá, má moderní design, nabízí dvoufaktorové zabezpečení a možnost nastavení upozornění na předem definované události přímo ve vašem mobilním telefonu. Oproti webovému rozhraní by na Vás mohl zapůsobit fakt, že mobilní aplikace podporuje český jazyk.

Co nabízí?

Capital.com je otevřený k nákupu a prodeji s kryptoměnami 24 hodin denně, 7 dní v týdnu což je oproti některým makléřům obrovská výhoda. Dále nabízí samozřejmě také klasické obchodování na burze, s měnami, CFD a další. Prostředník poskytuje tři typy účtů v závislosti na výši vašich prostředků. Při nejlepším účtu “Premier” Vám bude k dispozici nejen account manager, ale budete mít také přístup k exkluzivním webinářům a prémiovým událostem, pořádaných Capital.com.

Nebojte se poplatků

Tento makléř nabízí nízké poplatky za obchodování CFD a k tomu je možné obchodovat s akciemi zcela bez komisí, alespoň pro zákazníky pod FCA a CySEC, což se týká nás v České republice. Poplatky u Capital.com nejsou vysoké, ba naopak jsou jedny z nejnižších na trhu s digitálními aktivy. Neúčtuje si žádný poplatek za nečinnost ani při vkladu či výběru prostředků.

Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:

 • Nízké poplatky za CFD
 • Obchodování s akciemi zcela bez komisí
 • Skvělá podpora uživatele přes e-mail i živý chat
 • Regulován nejdůvěryhodnějšími úřady

 • MetaTrader 5 není k dispozici
 • Nepodporuje český jazyk

ZAČÍT OBCHODOVAT

3. Coinbase

Tato kryptoměnová burza patří mezi ty starší na poli digitálních aktiv. Založena byla v roce 2012, aby o necelých deset let později obsluhovala více jak 55 milionů spokojených uživatelů po celém světě. Oblíbená je hlavně mezi začátečníky, protože nabízí snadný a rychlý přístup k nákupu kryptoměn i pomocí platební karty. Všechny zůstatky v amerických dolarech jsou navíc pojištěné FDIC až do výše 250 000 dolarů u každého zákazníka.

Investice do Kryptoměn v České republice v roce 2022

Nabídka kryptoměn

Mezi kryptoměnami, které platforma nabízí patří samozřejmě Bitcoin, Ethereum a zhruba padesátka dalších. Coinbase je poměrně opatrná ve volbě digitálních aktiv, jež bude nabízet zákazníkům. Souvisí to s ochranou, kterou společnost rozhodně nepodceňuje. K dispozici Vám bude peněženka. Ochrání váš kryptoměnový kapitál biometrickou ověřovací technologií.

Poplatky

Čím by uživatele mohla burza naopak odradit jsou poplatky. Ty se liší podle typu nákupu, nakupované částky i podle země, ve které se nacházíte. Standartní poplatek se pohybuje kolem 3,8 %, ovšem při využití nákupu kryptoměn pomocí platební karty se poplatek může vyšplhat ještě výše.

Coinbase x Coinbase Pro

Pokud se Vám tento broker zamlouvá a chcete ho začít využívat, měli byste se zamyslet nad užíváním dceřiné burzy. Coinbase sama o sobě je totiž směnárna, kde nakoupíte kryptoměny přímo od firmy Coinbase. Pokud ovšem využijete služeb přímo Coinbase Pro, koupíte zde digitální aktiva od jiných obchodníků, což vede k nižším poplatkům.

Vše podstatné jsme si shrnuli, nyní tedy přejdeme na klady a zápory:

 • Nabízí přístup k více než 100 kryptoměnám
 • Stačí minimální vklad
 • Aktiva pojištěná proti hackerům
 • Pokročilé nástroje pro zkušenější obchodníky

 • Malý výběr kryptoměn
 • Vysoké poplatky
 • Nepříliš dobrá zákaznická podpora

ZAČÍT OBCHODOVAT

Závěr

Investování do kryptoměn je nyní oblastí s obratem několika miliard dolarů. Z pohodlí domova můžete obchodovat mnoho párů digitálních měn, a dokonce použít pákový efekt. Všichni makléři uvedení na této stránce vám také umožňují obchodovat s kryptoměnami bez poplatků a s konkurenčními spready.

Jak mohu začít investovat do kryptoměn?

Kde mohu investovat do kryptoměny?

Je Bitcoin v Evropě legální?

Jsou burzy kryptoměn v Evropě regulovány?

Co si mohu koupit za kryptoměnu?


Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.