Wednesday, July 24, 2024

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Abychom prožili pohodový život bez komplikací a zabránili nemocem, často sáhneme po lécích. Expozicí vůči farmaceutickému průmyslu jsou akcie Merck & Co.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.
V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší akcie Merck & Co společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi akcie Merck & Co

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení akcie Merck & Co v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit akcie Merck & Co? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Merck & Co. byla založena v USA roku 1891. Třiadvacetiletý George Merck ji tehdy založil za účelem distribuce kvalitních chemikálií po celém New Yorku a přilehlých oblastech, přičemž o 8 let později začal vydávat příručku, která popisovala jaké úkony provádět při vážných nemocech. Od založení výzkumného oddělení v roce 1933 pak přicházely významné objevy, jež firmě zajistily příjmy.

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Pokud se z 20. století přesuneme do dnešní doby, Merck & Co patří mezi pět nejvýznamnějších amerických farmaceutických společnosti s kapitalizací převyšující 220 miliard dolarů.

Kdo za firmou stojí?

Směřování firmy na pozici generálního ředitele a presidenta určuje Rob Davis. Ten se po celý život pohybuje v oblasti farmacie, zastával řadu vedoucích funkcí v Eli Lilly and Company, kde působil 14 let a poté přestoupil do medicínské firmy Baxter jako finanční ředitel (CFO). Aby mohl začít budovat kariéru a stát se v roce 2021 CEO Merck & Co, vystudoval práva, management a studia završil bakalářským titulem z financí.

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři považují farmaceutické giganty za vhodnou investici, neboť u většiny takto zaměřených společností s kapitalizací v řádech stovek miliard dolarů vlastní majoritu akcií. Největší podíl akcionářů je z USA (28%) a Německa (27%), přičemž mezi největší akcionáře patří BlackRock.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že společnost Merck & Co odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Tyto finanční prostředky jsou vypláceny na čtvrtletní bázi a jak můžete vidět, společnost je ve vyplácení konzistentní a dividenda má rostoucí trend, což je dobrý signál pro akcionáře. Při poslední výplatě dividendy činil dividendový výnos 2,94 %.

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2022?
Historie dividendy

Oblast působení

Společnost rozlišuje ve finančních výkazech tři segmenty – Life Science, Eletronics a Healthcare. Segment Life Science zahrnuje produkty (nástroje, chemikálie a zařízení) pro vědecké instituce, výzkumné a analytické laboratoře ve farmaceutickém či biotechnologickém průmyslu a aplikace pro zákazníky vyrábějící léčiva.

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2022?
Prodeje dle segmentů

Odvětví Healthcare zahrnuje obchod s léčivy na předpis (léčba rakoviny, roztroušené sklerózy, neplodnosti nebo poruch růstu), které objeví, vyvine a vyrobí. Mezi zákazníky patří především velkoobchodníci, nemocnice a lékárny. V Healthcare pak společnost investovala nejvíce peněz, oproti ostatním segmentům, do výzkumu a vývoje – 1,7 miliardy euro za rok 2021.

Elektronika pak cílí na průmyslové podniky, které se snaží o digitalizaci, neboť díky třem divizím (Semiconductor Solutions, Display Solutions a Surface Solutions) dodává materiály, systémy, služby, komponenty (OLED, fotorezisty, antény atd.) pro polovodičový průmysl.

Významné akvizice

Takovýto gigant podnikající v oblasti zdravotnictví, kde jediný objev může firmě přilepšit zisky na dlouhé roky dopředu, akvíruje ostatní společnosti ve kterých vidí potenciál. Proto v listopadu 2021 odkoupil podnik Acceleron, který působí ve farmaceutickém průmyslu a Merck ho koupil z důvodu toho, že je na na dobré cestě pro objevení několika léčiv. Deal vyšel na 11,5 miliard dolarů.

Dalším příkladem je firma Resolution Spectra Systems S.A.S, přední poskytovatel systémů pro analýzu a monitorování bioprocesů v reálném čase, který posílí portfolio produktů v rámci odvětví Life Science. Kupní cena zahrnovala pevnou kompenzaci ve výši 4 milionů EUR a budoucí úroky v závislosti na prodeji produktů ve výši až 4 milionů EUR.

Jak vydělám?

Již jste si koupili akcie Merck & Co a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus akcie Merck & Co v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím akcie Merck & Co?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak akcie Merck & Co nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit akcie ČEZ v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Merck & Co”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit akcie Merck & Co v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete akcie Merck & Co nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Společnost Merck & Co je svými produkty a službami podnikem zaměřeným na zdravotnický průmysl. Výzkum a vývoj léčiv je zdlouhavý a velice nákladný proces, proto lze stěží predikovat důležité objevy, které by v budoucnu mohly generovat významný zisk. Nicméně zajímavým segmentem je Elektronika, který, jak společnost předpovídá, bude v nadcházejících letech stát za růstem tržeb.

Jsou akcie Merck & Co správnou volbou?

Kde lze koupit akcie Merck & Co?

Jaká je cena akcie Merck & Co ?

Získám díky akcii Merck & Co dividendy?

Kolik stojí vlastnění akcie Merck & Co na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.