Jaké je Nejlepší ETF? Investování do ETF fondu neboli pasivní investování během minulého roku nabralo na popularitě a jinak tomu nebude ani tento rok. Exchange-traded funds jsou do češtiny překládány jako veřejně nebo burzovně obchodované fondy. Ve zkratce se jedná o fondy, které jsou spravovány finančními institucemi. Narozdíl od otevřených fondů vydaly své akcie a obchodují se na burze.
Je však důležité nejprve porozumět tomu, jak fungují indexové fondy v České republice, než se rozloučíte se svými penězi. S ohledem na to doporučujeme pročíst si níže uvedené části. Proč ETF nabrali na popularitě? Co jsou ETF, kde do nich investovat a jaké investorům přináší výhody nebo nevýhody si řekneme v dnešním článku.
Seznam nejlepších brokerů pro investování do ETF
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů na investování do ETF pro Českou republiku v roce 2022. Chcete začít obchodovat? Zbývá už pouze jediný klik.
- eToro – obchodujte podle profesionálů, využijte bezkonkurenční funkci sociálního obchodování
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Libertex – zaměřte se na obchodování s pomocí CFD a zkuste to s malou částkou
- Robomarkets – pokud chcete obchodní účet v českých korunách, je tento broker jasná volba
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Co je ETF?
Jak to u většiny finančních instrumentů bývá, investovat do ETF znamená spekulovat na růst nebo pokles podkladového aktiva. Tímto aktivem může být cokoliv – akcie, akciové indexy, komodity nebo dokonce měny. Velkou výhodou je jejich nízkonákladovost, nízké poplatky a daňová efektivita. Oproti investicím do klasických podílových fondů zde také odpadá poplatek pro správce fondu.
ETF bylo vytvořeno jako pomůcka, díky které můžete obchodovat určitý index, jež odráží jeho cenu. Mezi ty nejznámější patří například SPDR S&P 500, který sleduje vývoj 500 největších amerických akciových společností. Tento nástroj představuje možnost, jak se vyhnout nákupu 500 společností a zaplatit tak poplatek za nákup každé z nich. Jednoduše zainvestujete do ETF kopírující tento index, jež sleduje právě vývoj těchto 500 firem.
Takové máme ale i v Evropě. Takový DAX 40 se skládá z 40 nejvýznamnějších německých společností. Co se stane pokud některá ze společností ukončí svou činnost? Dojde k jejímu nahrazení a úpravě fondu.
Vyvažování ETF fondů
Bez ohledu na indexový fond, do kterého chcete investovat, budou všichni poskytovatelé ETF vyvažovat své portfolio. Zjednodušeně to znamená, že společnosti s vyšší tržní kapitalizací budou tvořit vyšší procento indexového fondu.
Příklad: Pokud byste například investovali do NASDAQ 100, pak by společnosti jako Apple, Microsoft a Alphabet měly mnohem větší váhu než Skyworks, Verisign a Alexion Pharma.
Konkrétní váha každé společnosti bude mít přímý dopad na to, do čeho budete investovat své prostředky.
Příklad: HSBC má 4% váhu na FTSE 100. Pokud byste investovali 10 000 dolarů do ETF, které sleduje index, pak byste v podstatě drželi akcie HSBC v hodnotě 400 dolarů. Podobně, pokud by měl BP váhu 3 %, pak byste drželi akcie BP v hodnotě 300 dolarů.
Ačkoli většina indexových fondů v České republice zakládá svojí vyváženost na tržním ocenění, některé se vydávají netradiční cestou. Takový Dow Jones dává přednost titulům s vyšší cenou akcií, i když mohou mít mnohem menší tržní kapitalizaci.
Je nejlepší ETF kopírující index S&P 500?
Nejlepší ETF je samozřejmě to, které přinese investorovi nejvyšší procentuální roční výnos. V uplynulých letech si investoři nejvíce oblíbili právě ETF kopírující index S&P 500, jež se jim průměrně zhodnocoval o 10 % ročně. Příkladem takového ETF je SPDR S&P 500 Trust, jedná se o v současnosti největší a nejvýznamnější burzovně obchodovaný fond. Jak se ale bude index S&P 500 vyvíjet do budoucna? To nikdo neví, výběr tak musíte zvážit každý sám.
5 tipů do jakých ETF investovat
Abychom Vám ulehčili výběr, sestavili jsme seznam 5 nejlepší etf fondy, které doporučujeme. Dalších ETF samozřejmě existuje celá řada, takže se těmito tipy nemusíte řídit. Pokud se dáte do výběru sami, měli byste zvážit historický výnos, investiční strategii daného fondu, kredibilitu správce fondu a poplatky.
1. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)
Naší volbou číslo jedna zůstává stále index S&P 500, který minulý rok dosáhl návratnosti téměř 27 %. Toto ETF nabízí diverzifikované portfolio v 500 předních amerických firmách. S&P 500 je index vážený podle tržní kapitalizace, což jsme si vysvětlovali výše. Téměř 28 % tohoto indexu připadá technologickým gigantům typu Apple, Microsoft a Nvidia.
Toto ETF vydává společnost BlackRock, která se může pyšnit titulem největšího správce aktiv na světě. Ke konci minulého roku spravovala aktiva v hodnotě více než 10 bilionů dolarů, takže zde o kredibilitu není nouze. Jedná se o akumulační typ fondu, to znamená, že vyplácené dividendy jsou reinvestovány zpět. Poplatek činí pouhých 0,07% p.a.
2. iShares Core MSCI World UCITS ETF
Tento typ ETF patří mezi největší fond na světě, který kopíruje index MSCI World. Spravuje aktiva ve výši sahající k 36 miliardám euro. Index MSCI World je globální akciový index, který sleduje výkonnost největších světových společností. Zahrnuje více než 1 500 akcií velkých společností z 23 zemí. Nutno dodat, že 68 % tvoří americké firmy.
Jak už z názvu napovídá, toto ETF opět spravuje společnost BlackRock. Jedná se zase o akumulační fond, takže dividendy jsou reinvestovány zpět. U tohoto typu ETF fondu je roční poplatek o něco vyšší – 0,2 %.
3. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)
Pokud věříte v elektromobilitu, budete toto ETF určitě pro Vás. Elektromobilita je horkým tématem minulého roku a zajisté se bude týkat i těch roků následujících. Je často zmiňována v boji proti klimatickým změnám i snižování emisí CO2. Když připočteme fakt, že evropské vlády vyvíjejí snahu o ukončení výroby aut se spalovacími motory, mohlo by to pro tyto firmy znamenat zdárnou budoucnost.
Pokud ve fondu očekáváte pouze výrobce elektromobilů jako Tesla či NIO, jste na omylu. ETF zahrnuje veškeré komponenty jako baterie, čipy a software, proto investuje do společností, které se těmto dílům věnují. Kapitalizace fondu je daleko nižší oproti předchozím ve výši 349 milionů eur. Poplatek činí 0,45 % ročně.
4. iShares Global Clean Energy UCITS ETF (INRG)
Dalším zajímavým sektorem jsou obnovitelné energie. Jak můžeme vidět níže z měsíčního grafu, výkonnost tohoto ETF v minulém roce značně pokulhávala. Ovšem v letech 2018 – 2020 se fond dokázal zhodnotit téměř čtyřikrát. Z dlouhodobého hlediska se ale jedná o sektor, který je z pohledu udržitelnosti nutností a společnosti z toho tak budou těžit.
Zmíněné ETF sleduje index S&P Global Clean Energy, které zahrnuje 126 největších světových společností působících v sektoru obnovitelných zdrojů energie. Tento typ fondu je distribuční, takže dividendy Vám budou připsány na účet. Co se týče poplatků, dosahují 0,65 % ročně.
5. SPDR Gold Shares ETF (GLD)
Co takhle investice do drahých kovů? Investoři hledající zajištění proti inflaci a bezpečný přístav v době zvýšené volatility na trzích, by mohli zvolit právě toto ETF. GLD sleduje cenu zlata tím, že drží zlaté slitky ve svěřeneckém fondu ve formě zlatých prutů London Gold Delivery o hmotnosti 400 uncí, které jsou uloženy na alokovaném účtu. Fyzické zlato drží správce v trezoru v Londýně nebo v trezorech jiných dílčích správců.
Během jednoho týdne v lednu bylo vloženo do SPDR Gold Shares ETF (GLD) rekordních 877 204 uncí kovu, což je podle statistických záznamů desáté nejvyšší týdenní navýšení objemu od založení fondu v roce 2006. Poplatek činí 0,4 % ročně.
Kde je nejlepší investovat do ETF?
Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší ETF investici, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké ETF nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.
1. eToro
Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.
Kolik zaplatím na poplatcích?
Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Veškerý přehled poplatků najdete zde.
Výhody a nevýhody:
Závěrem
Výběr nejlepšího fondu je obtížný, ale pokud si nejste jisti, vsaďte na ETF kopírující index MSCI world. Diverzifikace je opravdu pestrá a budete investovat pouze do světově významných společností, kde jsou rizika krachu minimální. Co se týče poplatků, je to – jak se říká – za hubičku, pouhých 0,2 % ročně.