Sunday, July 21, 2024

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech.

Slogan “když ji miluješ, není co řešit” nebo vánoční scéna s prasátkem rezonují v každém z nás a takto silný brand recognition má v Česku málo která firma. Pokud čtenáři správně poznali, tak se budeme věnovat výrobci nealkoholických nápojů, Kofole. Samozřejmě z toho důvodu, že Kofola akcie jsou veřejně obchodované na burze.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Kofola akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Kofola akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Kofola akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Kofola akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Historie firmy sahá až do roku 1957, kdy z důvodu nařízení samotného státu započala mise s úkolem vytvořit domácí nápoj na bázi koly. Tento úkol se podařilo splnit již o dva roky později. Během komunistického režimu se Kofola těšila největšímu zájmu, neboť chyběly západní produkty jako Coca Cola.

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2022?
Cenový vývoj akcií

Ačkoliv příběh drinku se začal psát před dávnou dobou, Kofola vstoupila na burzu teprve v roce 2015. Kromě toho, že patří do indexu pražské burzy, dosahuje tržní kapitalizace 6,7 miliardy korun. Na výše přiloženém grafu můžeme vidět cenový vývoj akcií.

Kdo za firmou stojí?

Kofola má nyní v portfoliu více značek, proto s v kontextu s ní budeme hovořit jako se skupinou. Generálním ředitelem a předsedou představenstva je Jannis Samaras, který značku Kofola vzal pod svoje křídla v roce 2002 jako akvizici do otcem vlastněné firmy Santa nápoje. Přes řadu vedoucích pozic se nakonec vypracoval až do čela celé skupiny Kofola a má tak bohaté zkušenosti z nápojového průmyslu.

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Největším podílem akcií disponuje společnost AETOS a.s., která byla založena rodinou generálního ředitele za účelem zvýšení transparentnosti osob ovládajících Kofolu. Takto vysoký podíl nemusí být na škodu, neboť samotný ředitel má dobrou motivaci k tomu, aby se firmě dále dařilo.

Vyplácí společnost dividendy?

Ano, investory určitě potěší, že společnost Kofola odměňuje své akcionáře v podobě dividend. Tyto finanční prostředky jsou vypláceny na roční bázi, přičemž při momentální ceně akcie dosahuje dividendový výnos 4,5 %. Výše dividendy za rok 2020 činila 13,5 Kč.

TIP: Pokud čtenáře zajímají dividendové další dividendové tituly, doporučujeme se podívat na firmy jako Coca Cola nebo Philip Morris.

Oblast působení

Společnost Kofola, jak už asi každému došlo, působí v průmyslu s nealkoholickými nápoji. Tyto nealkoholické nápoje vyrábí a následně prodává, přičemž výrobní závody jsou rozmístěny v pěti zemích Evropy (Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko, Polsko a České republika), jichž je dohromady 11. Do zemí, kde se nacházejí výrobní závody rovnou tyto nápoje i prodává.

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2022?
Struktura skupiny Kofola

Tímto se dostáváme k trhům Kofoly, přičemž majoritním (59%) podílem do tržeb přispívají prodeje nápojů u nás v Česku. Posléze největším trhem je Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko a nejmenším trhem je Polsko. Nutno dodat, že na Slovensku i Slovinsku je skupina Kofola svými produkty jedničkou na trhu s nealkoholickými nápoji. U nás a v Chorvatsku je na druhém místě co se týče pitné vody.

Portfolio produktů

Takto silnou pozici na domácích nebo zahraničních trzích by si skupina Kofola nevybudovala pouze prostřednictvím jediného nápoje, proto jak můžete vidět níže, značek spadajících pod Kofolu je opravdu velké množství. Skupina se zaměřuje na výrobu nápojů ve čtyřech kategoriích – sycené nápoje (včetně kolových nápojů), nesycené nápoje, balené vody a sirupy. Tyto kategorie dohromady tvořily 88,3 % tržeb v roce 2021.

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2022?
Portfolio Kofoly

Na vybraných trzích Skupina distribuuje mimo jiné výrobky značek Rauch, Evian, Badoit, Vincentka nebo Dilmah a v rámci licence vyrábí Royal Crown Colu, Oranginu, Rauch nebo Pepsi. Skupina rovněž vyrábí a distribuuje vodu, sycené i nesycené nápoje a sirupy pod vlastními značkami pro třetí strany, většinou velké obchodní řetězce.

Jak vydělám?

Již jste si koupili Kofola akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Kofola akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Jak koupím Kofola akcie?

Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Kofola akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě Degiro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.

  • Registrace

Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě Degiro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?
Postup registrace
  • Ověření účtu

Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.

Kde a Jak Koupit Pilulka akcie v České republice 2022?

Po poskytnutí potřebných dokumentů a ověření totožnosti podepíšete formulář pro výhodnější daňový systém z dividend, projdete právní podmínky až se dostanete k registraci bankovního účtu a potvrzení znalostí. Znalostí se nebojte, prostředník tyto otázky musí pokládat ze zákona.

PŘEJÍT NA degiro

  • Vklad prostředků

Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky. Degiro bohužel podporuje pouze převod z bankovního účtu.

  • Samotný nákup

Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme “Kofola”, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.

Kde a Jak Koupit Kofola akcie v České republice 2022?
Postup nákupu

Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Stisknete tlačítko “nákup” a při zvolení limit order napíšete, za jakou cenu akcií chcete Kofola akcie nakoupit. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.

Závěr

Skupina Kofola je velkým hráčem na trhu s nealkoholickými nápoji jak v tuzemsku, tak i v zahraničí. Pokud se podíváme na hospodářské výsledky, tak mimo pandemický rok mají tržby rostoucí trend, což značí získávání většího podílu na domácím a zahraničním trhu. Konkurenci Kofoly bychom pak mohli hledat u Coca Coly nebo soukromých firem.

Jsou Kofola akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Kofola akcie?

Jaká je cena Kofola akcie?

Získám díky Kofola akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Kofola akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.