Sunday, March 3, 2024

Nejlepší ekologické kryptoměny pro rok 2024

Globální oteplování se stalo jedním z nejnaléhavějších problémů dnešního světa, což přimělo mnoho společností k implementaci postupů udržitelnosti. Nejinak je tomu na kryptoměnovém trhu, kde se objevuje množství ekologických projektů, které se snaží snížit spotřebu energie a mít pozitivní dopad na životní prostředí. 

V tomto průvodci probereme nejlepší ekologické kryptoměny na trhu a prozkoumáme technologii, která jim umožňuje fungovat udržitelně, a poté zdůrazníme několik strategií, které mohou investoři použít k identifikaci ekologických kryptoměnových projektů.

Top ekologické kryptoměny – přehled

Níže je uvedeno několik nejudržitelnějších kryptoměnových projektů v tomto roce, z nichž každý byl důkladně prověřen, aby bylo zajištěno, že bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Tyto nejlepší kryptoměny zaměřené na udržitelnost a ekologii podrobně prozkoumáme v následující části a pokryjeme jejich základní technologie a budoucí plány.

 • Chia (XCH) – Kryptoměna založená na modelu proof-of-space, kterou lze těžit pomocí místa na pevném disku
 • Nano (XNO)- Ekologická kryptoměna s ultrarychlým potvrzením transakcí a minimálními poplatky
 • Stellar Lumens (XLM)- Ekologická alternativa ripplu usnadňující přeshraniční transakce
 • IOTA (IOTA) – Škálovatelná síť, navržená pro podporu bezproblémového přenosu dat a hodnot bez poplatků
 • Hedera Hashgraph (HBAR) – Ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain
 • Algorand (ALGO) – Uhlíkově negativní blockchain
 • Tezos (XTZ) – Populární ekologicky šetrná kryptoměna
 • Polkadot (DOT) – Ekologický protokol navržený pro interoperabilitu
 • Cardano (ADA) – Síť šetrná k životnímu prostředí
 • Near Protocol (NEAR) –  Kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu

Kompletní seznam ekologických kryptoměnových projektů

Při hledání ekologické kryptoměny musí investoři zajistit, aby vývojářský tým zařadil udržitelnost na svůj seznam priorit. Projekty, kde tomu tak je, často využívají špičkové technologie ke snížení svých energetických požadavků – nebo dokonce zcela kompenzují svou uhlíkovou stopu.

S ohledem na to se pojďme ponořit a prozkoumat ty nejekologičtější kryptoměnové projekty na trhu právě teď. Jen dodáme, pokud byste měli zájem o jejich nákup, některé z kryptoměn na našem seznamu se dají pořídit na eToro, obchodní platformě, která mimo kryptoměny nabízí také další ekologická aktiva. 

Chia – kryptoměna založená na modelu proof-of-space, kterou lze těžit pomocí místa na pevném disku

Chia je blockchainová platforma, která nabízí udržitelná řešení v oblasti kryptoměn. Jedná se o inovativní protokol založený na konsensuálním algoritmu Proof of Space and Time, který využívá nevyužité místo na pevném disku. Kolem vydání chia coinu vznikl obrovský humbuk a nedostatek pevných disků dostupných po celém světě. To šlo ruku v ruce s tím, jak lze novou kryptoměnu těžit. Na rozdíl od bitcoinu se nové coiny nevytvářejí těžbou, tento proces se místo toho v Chia nazývá „farming“.

Jak to funguje? Kryptografická technika Proof of Space dokazuje, že těžaři přidělují síti nevyužitý úložný prostor. Proof of Time zase zajišťuje, že časy bloků jsou konzistentní a vzájemně synchronizované, což zvyšuje celkovou bezpečnost blockchainu. Pouze kombinace těchto dvou technik tvoří konsensuální algoritmus. Účinky jsou působivé – výzkum vykazuje odolnost vůči útokům 51 % téměř za všech podmínek.

ekologické kryptoměny _chia

Chia blockchain využívá inovativní programovací jazyk Chialisp. Jedná se o jazyk „smart coin“, který je výkonný a snadno se ovládá, a co je nejdůležitější – je bezpečný. Poskytuje to, co je u kryptoměn nejdůležitější, tedy transparentnost a jednoduchost použití. Chialisp umožňuje vytváření smart kontraktů na platformě Chia. Díky tomu mohou vývojáři využívat širokou škálu funkcí, jako jsou decentralizované aplikace (dApps), autorizované transakce a tokeny reprezentující jakékoli hodnoty.

To vše přispívá k budování udržitelného, ​​inovativního a funkčního ekosystému. Zpřístupněním procesu farmingu každému uživateli, který má volný úložný prostor, se projekt snaží přiblížit svému cíli, kterým je skutečně decentralizovaný blockchain. Základem ekosystému je token XCH, který lze použít k nákupu zboží a služeb. V současné době je v oběhu více než 30 milionů XCH, ale cena se nachází hluboko po svým ATH z roku 2021. Token je v době psaní článku 142. největší kryptoměnou v žebříčku CoinMarketCap s tržní kapitalizací téměř 350 milionů dolarů.

Nano – ekologická kryptoměna s ultrarychlým potvrzením transakcí a minimálními poplatky

Bitcoin (BTC) má některé problémy související s protokolem, kvůli kterým je víceméně nepoužitelný mimo ukládání hodnoty. Stručně řečeno, jde o špatnou škálovatelnost, poměrně dlouhou dobu potvrzení transakce a spotřebu energie, což zužuje tuto síť. Kryptoměna NANO byla založena v roce 2015 pod názvem RaiBlocks v reakci na uvedené problémy s ambiciózním cílem převzít podíl na trhu od tradičních zpracovatelů plateb, jako jsou banky nebo instituce vydávající kreditní karty typu VISA nebo Mastercard.

Nano se od tradičních kryptoměn a altcoinů v mnoha ohledech liší. Každý účet má svůj vlastní blockchain, na kterém je vedena účetní kniha (technologie distribuované knihy). Různé blockchainy účtů jsou vzájemně propojeny v datové struktuře Block Lattice. NANO je také jednou z prvních kryptoměn založených na směrovaném acyklickém grafu (DAG). Shoda je nalezena prostřednictvím úpravy PoS. Prostřednictvím otevřeného hlasování zástupců (ORV) určují držitelé účtů zástupce. Jejich hlasovací síla závisí na množství tokenů, které drží. Transakce, která jako první dosáhne 51 %, bude potvrzena.

ekologické kryptoměny_XNO

Tým vidí problém v tom, že mnoho kryptoměn spoléhá na řešení dobře známých problémů. Tato cesta řeší otázky, ale vždy zahrnuje kompromisy. Startup NANO se proto pokusil implementovat řešení na míru pro každý problém. Coiny nelze generovat prostřednictvím činností, jako je těžba. Všechny XNO nebyly uvedeny do oběhu prostřednictvím ICO, ale prostřednictvím „počáteční distribuce captcha faucetu“ – kdo vyřešil úkol, dostal pevně stanovené množství tokenů. Kromě toho nemusí být k dosažení konsensu zpřístupněno využití zdrojů (energie pro stále větší výpočetní výkon), jako je tomu v případě jiných blockchainů, což XNO řadí mezi ekologické kryptoměny.

Již bylo rozděleno 133 248 297 XNO, což je nabídka v oběhu v době psaní. Cena tokenu se však nachází více než 97 % pod svým ATH, takže v žebříčku největších kryptoměn na CoinMarketCap figuruje na 287. místě. XNO se odlišuje od ostatních kryptoměn pro svou inovativní technologii a díky extrémně rychlému ověření transakcí stojí v popředí škálovací konkurence v blockchainovém sektoru. S napětím se tedy očekává, zda se XNO dočká širší adopce. Zatím se zdá, že jde správným směrem.

Stellar Lumens – ekologická alternativa ripplu usnadňující přeshraniční transakce

Stellar (XLM) je rozsáhlá open-source platforma založená na veřejné a distribuované blockchainové síti s vlastní kryptoměnou nazvanou Stellar Lumens. Posláním Stellar je umožnit budování finančních produktů a služeb, které spojují lidi z celého světa, včetně těch, kteří v současnosti nemají přístup k bankovním službám. Stellar poskytuje efektivní platební síť, která vám umožňuje provádět jakékoli transakce s okamžitým potvrzením a téměř nulovými transakčními poplatky. Platforma také umožňuje mimo jiné vydávání tokenů a organizaci fundraisingu ve formě ICO.

Ekosystém Stellar obsahuje také decentralizovanou burzu (DEX), která podporuje nejen nejoblíbenější kryptoměny (včetně bitcoinu, litecoinu), ale také fiat měny (včetně USD, EUR). Název platformy pochází z anglického přídavného jména stellar (hvězdný) a samotná kryptoměna byla pojmenována podle základní jednotky měření světelného toku – lumen. Stellar Lumens je inflační kryptoměna (pevná míra inflace je 1 % ročně) bez omezené maximální nabídky.

ekologické kryptoměny_Stellar

Aktuálně je v oběhu necelých 29 milionů XLM, což stačí na tržní kapitalizaci přes 3,6 miliard USD a 25. místo v žebříčku CoinMarketCap. Historie platformy Stellar sahá až do roku 2014, kdy programátor Jed Caleb a právnička Joyce Kim spustili web s názvem „Secret Bitcoin Project“, prostřednictvím kterého hledali softwarové testery pro svou platformu. Stellar od samého začátku spolupracuje se startupem Stripe, který nabízí online platby. Cílem tohoto partnerství je inkluze lidí, kteří nemají přístup k bankovním službám.

Síť Stellar je sice stejně jako ripple schopna zpracovávat platby ve fiat měnách. V síti Stellar musí mít každý účet minimální základní rezervu, aktuálně 0,5 XLM. Transakční poplatky dosahují 100 Stroopů (0,00001 XLM) za každou uskutečněnou transakci, což z XLM dělá jednu z nejlevnějších kryptoměn z hlediska transakčních nákladů. Stroop je nejmenší jednotka Lumenu, podobná satoshi v BTC. Doba potvrzení transakce na Stellar je v průměru 3 až 5 sekund a aktuálně je schopna zpracovat přes tisíc transakcí za vteřinu (TPS), což je ve srovnání například s bitcoinem (cca 10 TPS) impozantní výsledek.

Koupit stellar Lumens

IOTA – škálovatelná síť, navržená pro podporu bezproblémového přenosu dat a hodnot bez poplatků

Mezi nejznámější kryptoměny s ekologickým směřováním patří také IOTA (IOTA), což je projekt částečně decentralizované, open source vypořádací platformy založené na architektuře DAG (directed acyclic graph), vytvořené pro budoucí potřeby tzv. internetu věcí. IOTA má být využívána jako platební prostředek a databáze pro zařízení a služby fungující v síti IoT. IOTA je v mnoha ohledech unikátní projekt. V první řadě byl ekosystém vytvořen pro zajištění teoreticky neomezené škálovatelnosti, a to díky použití architektury DAG s názvem Tangle namísto blockchainu. IOTA nemá transakční poplatky, protože je určena k použití pro automatizované mikroplatby.

Zásadně se liší od všech systémů založených na technologii blockchain, lze dokonce říci, že byl vytvořen pro řešení problémů blockchainových sítí, mezi které patří mimo jiné omezená škálovatelnost, ale především dynamické a často vysoké transakční poplatky. V Tangle nejsou uplatňovány žádné transakční bloky. Zjednodušeně řečeno, síť funguje tak, že roste jako pavučina, ne jako řetězec.

ekologické kryptoměny_IOTA

Na rozdíl od běžně známých blockchainů není síť IOTA trvalé datové médium. V průměru jednou za pár měsíců proběhne tzv. snapshot, který zahrnuje odstranění všech prázdných veřejných adres a předchozí historie transakcí ze sítě, aby se zabránilo nadměrnému růstu celé sítě. IOTA je unikátní projekt. Dalším aspektem, který hovoří pro budoucí potenciál IOTA, je zabezpečení před narušením kvantovým počítačem.

Zúčtovací jednotkou v síti IOTA je stejnojmenná kryptoměna. Maximální zásoba IOTA je 4,6 miliard tokenů, z čehož je v oběhu více než 3 miliardy. Cena tokenu se v době psaní nachází 97 % pod svým ATH, takže tržní kapitalizace 978 milionů USD stačí projektu na 78. místo v žebříčku CoinMarketCap. Pamatujte prosím, že nejmenší účetní jednotka v síti je IOTA a MIOTA, což je často uváděný ticker, odpovídá 1 milionu IOTA – MegaIOTA.

Koupit IOta

Hedera Hashgraph (HBAR) – Ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain

Hedera je jednou z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, které se odklánějí od technologie blockchain a místo toho se rozhodly používat jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.

ekologické kryptoměny

To znamená, že Hedera je životaschopnou alternativou k nejlepším coinům Proof-of-Stake, protože je vysoce škálovatelná a přitom zůstává ekologická. Udržitelnost je jednou ze základních hodnot Hedery, která přiměla tým k nákupu emisních povolenek každé čtvrtletí ve spolupráci s předním sociálním podnikem Terrapass.

Zajímavé je, že tým Hedery nakupuje dostatek uhlíkových kompenzací, aby zajistil, že síť bude uhlíkově neutrální. Například tým zakoupil kompenzace na 17 tun CO2 ve 3. čtvrtletí 2022 – ekvivalent 3,7 osobních vozidel řízených za celý rok. Prostřednictvím tohoto přístupu se Hedera snaží stát se nejekologičtější alternativou k blockchainu.

Koupit Hedera hashgraph

Algorand (ALGO) – Uhlíkově negativní blockchain

Náš seznam nejekologičtějších kryptoměn v roce 2023 rozšiřuje Algorand. Algorand je blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Micali získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná.

ekologické kryptoměny

Algorand používá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS), což znamená, že každá transakce v síti spotřebuje pouze 0,0000004 kg CO2. To znamená, že roční spotřeba energie Algorandu je zhruba stejná jako u pouhých sedmi průměrných domácností.

Tým navíc aktivně kompenzuje uhlíkovou stopu sítě pomocí smart kontraktů k nákupu emisních povolenek. Prostřednictvím tohoto procesu se Algorand stal uhlíkově negativní na čisté bázi, což z něj činí jednu z nejekologičtějších kryptoměn na našem seznamu.

Koupit algo

Tezos (XTZ) – Populární ekologicky šetrná kryptoměna

Tezos si udělal jméno díky vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což pomáhá zvýšit povědomí o tomto vzrušujícím projektu. Toto povědomí pomohlo týmu Tezos rozšířit síť a učinit ji šetrnější k životnímu prostředí.

ekologické kryptoměny

Na nedávné TezDev konference vývojový tým prozradil, že pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho bude dosaženo s ohledem na udržitelnost.

Tyto prvky učinily Tezos jedním z nejvyhledávanějších krypto projektů na trhu, přičemž investory také oslovilo tvrzení vývojového týmu, že síť bude s růstem spotřebovávat méně energie. A konečně, tým Tezos dokonce každý měsíc poskytuje přesné údaje o emisích pro blockchain – přičemž emise s přibývajícími roky jasně klesají.

Koupit XTZ

Polkadot (DOT) – Ekologický protokol navržený pro interoperabilitu

Polkadot si vydobyl pověst jedné z nejvolatilnějších kryptoměn na trhu, přesto si u investorů udržel popularitu díky svému nízkovýkonovému přístupu. Pro ty, kteří nevědí, Polkadot je inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu.

ekologické kryptoměny

Tyto okolní řetězce se nazývají „parachainy“, což jsou v podstatě blockchainy se specifickými případy použití. Vzhledem k tomu, že relay chain zpracovává veškeré ověřování, mohou se vývojáři těchto parachainů soustředit pouze na rozšiřování sítě, nikoli na její zabezpečení.

Podle Bloombergu má Polkadot nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců. A co víc, inovativní mechanismus Nominated Proof-of-Stake (NPoS) blockchainu Polkadot znamená, že využívá zlomek energie než Bitcoin – což zdůrazňuje, jak je tento projekt ekologický.

Koupit Dot

Cardano (ADA) – Síť šetrná k životnímu prostředí

Cardano bylo vyvinuto spoluzakladatelem Etherea Charlesem Hoskinsonem a bylo testováno akademiky a vědci. Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání se 7 transakcemi Bitcoinu za sekundu může Cardano dosáhnout 1000 za sekundu.

ekologické kryptoměny

Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie.

Cardano má základní vrstvu, která se podobně jako Bitcoin používá pro zúčtování plateb. Navíc je tu kontrolní vrstva, která spouští smart kontrakty. Je to, jako byste Bitcoin a Ethereum spojili do jedné sítě.

Koupit ada

Near Protocol (NEAR) –  Kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu

NEAR Protocol nabízí různé funkce navržené tak, aby oslovily každý z jeho klíčových uživatelských segmentů – vývojáře, koncové uživatele a validátory. Ve všech případech se principy návrhu platformy drží pilířů použitelnosti, škálovatelnosti, jednoduchosti a udržitelné decentralizace.

Platforma NEAR je vrstva infrastruktury, koncepčně podobná mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, jsou spravovány uzly v síti.

1 10

Vývojová sada NEAR je sada nástrojů a referenčních implementací, včetně sad pro vývoj softwaru (SDK), peněženky a průzkumníka blockchainu.

Mezi další prvky protokolu NEAR patří token NEAR a tokeny nebo aktiva vydaná na platformě NEAR. Nakonec bude také možné, aby se aktiva vytvořená na jiných blockchainech přesunula do protokolu NEAR. Nedávno tým NEAR vyvinul „Rainbow Bridge“, který spojuje platformy NEAR a Ethereum.

Koupit near

Jak poznat ekologické kryptoměny

Nyní, když jsme zdůraznili, které ekologické kryptoměny stojí za to vyzkoušet, pojďme se blíže podívat na to, jak takové kryptoměny vlastně poznat. Mnoho nových kryptoměnových projektů tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí – přesto existuje zásadní rozdíl mezi těmi, které chtějí být, a těmi, které skutečně jsou.

 Můžete se řídit několika základními faktory:

 • Spotřeba energie jednoho uzlu – Hlavním ukazatelem je energetická spotřeba kryptoměnového projektu. Obecně je to tak, že čím méně energie daný projekt používá, tím je ekologičtější. Například Cardano si vede v tomto ohledu velmi dobře.
 • Spotřeba energie všech uzlů – Další ukazatel udržitelnosti sítě dostaneme tak, že sečteme spotřebu všech uzlů dohromady. Opět platí platí – čím nižší číslo, tím lépe pro životní prostředí. Pokud vezmeme v úvahu tento faktor, nejnižší spotřebu všech nodů má Polkadot.
 • Výpočet spotřeby na transakci – Jistě bychom se také měli podívat na to, zda je kryptoměna energeticky nenáročná při ověřování transakcí. Energetincky nejméně náročné transakce provádí blockchainy Hashgraph a Solana.
 • Typ použitého protokolu – Obrovské energetické požadavky Bitcoinu přirozeně vyvolaly poptávku po alternativách, což je místo, kde tyto projekty šetrné k životnímu prostředí přicházejí na scénu. Většina z nich používá protokol nazvaný „Proof-of-Stake“ (PoS). Na PoS brzy poběží například IBAT nebo TAMA.
 • Spolupráce v odvětví ekologie – V našem seznamu jsem uvedli několik kryptoměn, které se snaží o ochranu životního prostředí také několika dalšími způsoby. Mnoho kryptoměnových projektů navázalo spolupráci s nějakou organizací. Jako příklad můžeme uvést C+Charhe a jeho partnerství s Flowcarbon nabo Algorand s ClimateTrade.

Mnoho kryptoměnových projektů, například Cardano a Near Protocol, se zapojilo do snahy o zpomalení klimatických změna zastavení odlesňování. Jiné projekty také často podporují charity Takové aktivity o projektu a jeho hodnotách mohou leccos vypovídat.

Je těžba kryptoměn ekologická?

Nyní se trochu blíže zaměříme na problematiku protokolu proof of work. Energetická náročnost těžby kryptoměn je vlastnost, nikoli chyba. Těžba BTC je automatický proces ověřování bitcoinových transakcí bez zásahu důvěryhodných třetích stran, jako jsou banky. Způsob, jakým je proces ověřování transakcí navržen, využívá velké množství energie – síť závisí na výpočetním výkonu tisíců těžařských strojů. Tato závislost zachovává bezpečnost kryptoměnových blockchainů, které využívají konsensus proof-of-work.

Těžaři kryptoměn se často nacházejí tam, kde je energie dostatek, spolehlivá a levná. Ale zpracování kryptoměnových transakcí a ražba nových coinů nemusí být energeticky náročné. Znamená to, že těžba jako taková nemusí být neekologickáza předpokladu, že je k ní použita obnovitelná energie. Problémem však zůstává proměnlivost její dostupnosti.

Alternativou by mohl být konsensus proof-of-stake. Metoda proof-of- stake (PoS) ověřování kryptoměnových transakcí a ražby nových coinů je alternativou k těžbě kryptoměn, která nevyužívá rozsáhlý výpočetní výkon. Oprávnění ověřovat transakce a provozovat krypto síť je místo toho uděleno na základě množství kryptoměny, kterou validátor „stakuje“ nebo souhlasil, že nebude obchodovat ani prodávat. Musíme ale dodat, že protokol PoS s sebou přináší jisté nevýhody (např. snížení míry decentralizace), kvůli čemuž by mohla být jeho implementace problematická.

Závěr

Stručně řečeno, v tomto průvodci jsme shrnuli několik ekologických kryptoměn a prozkoumali, jak snižují své energetické požadavky a mají pozitivní dopad na globální životní prostředí. Mnoho z těchto ekologických kryptoměn lze zakoupit pomocí eToro – jedné z nejlepších světových online obchodních platforem.

Naší nejlepší volbou pro nejekologičtější kryptoměnu je chia nebo nano, které obě přinášejí na trh inovativní řešení respektující principy udržitelného a ekologického ekosystému.

Často kladené otázky

Jaké jsou nejlepší ekologické kryptoměny?

Co jsou ekologické kryptoměny?

Kde mohu nalézt ekologické kryptoměny?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.