Saturday, July 20, 2024

Nejlepší ekologické kryptoměny pro rok 2024

Globální oteplování se stalo jedním z nejnaléhavějších problémů dnešního světa, což přimělo mnoho společností k implementaci postupů udržitelnostiNejinak je tomu i na kryptoměnovém trhu, kde se objevuje množství ekologických projektů, které se snaží snížit spotřebu energie a mít pozitivní dopad na životní prostředí. 

V tomto průvodci tak probereme nejlepší ekologické kryptoměny na trhu a prozkoumáme technologii, která jim umožňuje fungovat udržitelně, a poté zdůrazníme i několik strategií, které mohou investoři použít k identifikaci ekologických kryptoměnových projektů.

Top ekologické kryptoměny – přehled

Níže je uvedeno několik nejudržitelnějších kryptoměnových projektů roku 2024, z nichž každý byl důkladně prověřen, aby bylo zajištěno, že bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Tyto nejlepší kryptoměny zaměřené na udržitelnost a ekologii podrobně prozkoumáme v následující části a pokryjeme jejich základní technologie a budoucí plány.

 1. Pepe Unchained – Zbrusu nový kryptoměnový projekt inspirovaný virálním internetovým fenoménem Pepe the Frog. Projekt přesahuje pouhý meme coin a má za cíl vytvořit seriózní ekosystém, který by mu mohl zajistit silnou pozici na trhu s kryptoměnami. Vyniká tím, že vytvořil vlastní blockchain na druhé vrstvě Etherea s názvem Pepe Unchained Layer 2, díky kterému nabízí rychlé a nákladově efektivní transakce a také vysoké odměny za staking. V tuto chvíli můžete tuto slibnou kryptoměnu zakoupit prostřednictvím předprodeje na webu projektu.
 2. Meme Games – Inovativní krypto projekt spojující populární meme postavy s olympijskou tematikou, který včasným investorům nabízí hned několik atraktivních odměn. Tento meme coin se díky tomu, že funguje na blockchainu Ethereum, řadí mezi ekologické kryptoměny s možností stakingu. Hlavním cílem projektu je prostřednictvím gamifikovaného a časově omezeného předprodeje vytvořit oddanou a velkou komunitu, které mu pomůže stát se oficiálním meme coinem olympijských her 2024.
 3. PlayDoge – Nejnovější meme coin postavený na blockchainu Binance Smart Chain, který přichází s inovativní mobilní hrou typu Play-to-Earn. Tato hra tak bude odměňovat hráče nativním tokenem PLAY za jejich neúnavnou péči o virtuálního domácího mazlíčka a plnění nejrůznějších dobrodružství. Pro hráče i investory je rovněž připraven i staking s obrovskými APY, díky kterému si mohou všichni přijít na atraktivní pasivní příjem a ještě si užít retro hru s nádechem Tamagotchi.
 4. WienerAI – Meme coin, který s ohledem na životní prostředí chce rozpoutat v kryptoměnovém světě revoluci. Jde totiž o mnohem víc než jen o pouhý meme coin, protože on je i zbrusu novým pohledem na budoucnost investování. Nativní token kromě toho, že vybízí investory k zábavě, tak je i zároveň nutí zamyslet se nad neomezenými možnostmi, které spojení technologie a kreativity nabízí. Myšlenka projektu je tak zcela jasná – ovládnout trh s meme coiny se svým malým jezevčíkem a jeho budoucími inovacemi v oblasti umělé inteligence.
 5. Shiba Shootout – Nový kryptoměnový projekt, který představuje protipól ke standardnímu narativu o meme coinech díky svým mnoha případům použití. Tým zavedl jedinečný systém odměn, který cílí na zapojení komunity. Platforma také nabídne několik možností pasivního příjmu, včetně spořícího mechanismu a stakingu s vizuální složkou. Nyní lze koupit SHIBASHOOT v předprodeji před oficiálním uvedení na burzy.
 6. Base Dawgz – Netradiční kryptoměnový projekt, který kombinuje viralitu motivu Doge se stále více populárním extrémním sportem base jumping. Navíc nativní token DAWGZ běží na blockchainu Base, jenž spadá pod jednu z největších kryptoměnových burz na světě – Coinbase. Tento token má ovšem velmi vysoké ambice, protože by se rád stát multichainovým tokenem zahrnujícím špičkové technologie, jako je Wormhole a Portal Bridge, které umožní fungování napříč několika nejlepšími blockchainy.
 7. Sponge V2 – Tento nový token nahrazuje původní meme coin SPONGE, který během svého prvního spuštění v květnu 2023 doslova explodoval 100x. Nová verze token SPONGE V2 má především odlišnou tokenomiku od tokenu V1, ale jinak je mu velmi podobný. Oba tokeny jsou meme coiny a tokeny ERC-20, které fungují na blockchainu Ethereum, takže využívají mnohem ekologičtější a pro životní prostředí méně náročnější mechanismus Proof-of-Stake.
 8. Chia – blockchainová platforma, která nabízí udržitelná řešení v oblasti kryptoměn. Jedná se o inovativní protokol založený na konsensuálním algoritmu Proof-of-Space and Time, který využívá nevyužité místo na pevném disku. Kryptografická technika Proof-of-Space dokazuje, že těžaři přidělují síti nevyužitý úložný prostor. Proof of Time zase zajišťuje, že časy bloků jsou konzistentní a vzájemně synchronizované, což zvyšuje celkovou bezpečnost blockchainu. 
 9. Nano – Kryptoměna, která vznikla s cílem převzít podíl na trhu od tradičních zpracovatelů plateb, jako jsou banky nebo instituce vydávající kreditní karty typu VISA nebo Mastercard. Startup NANO se proto pokusil implementovat řešení na míru pro každý problém. Coiny nelze generovat prostřednictvím činností, jako je těžba.
 10. Stellar Lumens – Jedná se o rozsáhlou open-source platformu založenou na veřejné a distribuované blockchainové síti se stejnojmennou kryptoměnou. Posláním Stellar je umožnit budování finančních produktů a služeb, které spojují lidi z celého světa, včetně těch, kteří v současnosti nemají přístup k bankovním službám. Stellar poskytuje efektivní platební síť, která vám umožňuje provádět jakékoli transakce s okamžitým potvrzením a téměř nulovými transakčními poplatky. 
 11. IOTA – Projekt částečně decentralizované, open source vypořádací platformy založené na architektuře DAG (directed acyclic graph), vytvořené pro budoucí potřeby tzv. internetu věcí. IOTA má být využívána jako platební prostředek a databáze pro zařízení a služby fungující v síti IoT. Jde tak v mnoha ohledech o velmi unikátní projekt.
 12. Hedera Hashgraph – Jedna z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, která se odklání od technologie blockchain a místo toho používá jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.
 13. Algorand – Blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Micali získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná. I z toho důvodu využívá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS).
 14. Tezos – Projekt známý svým vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což mu velmi pomohlo dostat se do povědomí širší veřejnosti. Aktuálně projekt pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho by mělo být samozřejmě dosaženo s ohledem na udržitelnost.
 15. Polkadot – Inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu. Polkadot má rovněž i nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců.
 16. Cardano – Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání s Bitcoinem, který dosáhne sedmi transakcí za sekundu, jich může Cardano dosáhnout až 1 000 za sekundu. Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie.
 17. Near Protocol –  Jde o vrstvu infrastruktury, koncepčně podobnou mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, díky čemuž jsou spravovány uzly v síti.

KOUPIT nejlepší ekologickou kryptoměnu roku 2024

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Kompletní seznam ekologických kryptoměnových projektů

Při hledání ekologické kryptoměny musí investoři zajistit, aby vývojářský tým zařadil udržitelnost na svůj seznam priorit. Projekty, kde tomu tak je, často využívají špičkové technologie ke snížení svých energetických požadavků – nebo dokonce zcela kompenzují svou uhlíkovou stopu.

S ohledem na to, se pojďme ponořit a prozkoumat ty nejekologičtější kryptoměnové projekty na trhu právě teď. Jen dodáme, pokud byste měli zájem o jejich nákup, některé z kryptoměn na našem seznamu se dají pořídit na kryptoměnové burze Binance. 

Pepe Unchained – zbrusu nový kryptoměnový projekt inspirovaný virálním internetovým fenoménem Pepe the Frog

Pepe Unchained (PEPU) je nová kryptoměna založená na internetovém fenoménu Pepe the Frog. Pepe the Frog je mem, který se šíří internetem od počátku 21. století a nyní se stal ikonickou postavou trhu s meme coiny. Pepe Unchained se snaží využít této popularity a zároveň prosazovat inovativní možnosti technologie blockchain. Přesněji řečeno, projekt běží na vlastní druhé vrstvě blockchainu Ethereum s názvem Pepe Unchained Layer 2, která přináší velké technologické výhody a výrazně zvyšuje potenciál Pepe Unchained.

Pepe Unchained patří mezi ekologické kryptoměny

Sítě L2 totiž odlehčují hlavní síti tím, že zpracovávají transakce na druhé vrstvě rychleji, v tomto případě až 100krát rychleji než Ethereum, a efektivněji, díky čemuž se coin odlišuje od konkurence. S použitím této infrastruktury může nabídnout také vyšší odměny za staking. Předprodejní investoři mohou v současné době těžit z ročního procentního výnosu až 2 500 %. Ten se však sníží s přibývajícími stakery, nikdy by ale neměl klesnout pod 15 %. Tyto vysoké výnosy poskytují silnou motivaci pro investory, kteří hledají možnosti pasivního příjmu.

Pepe Unchained roadmapa, který patří mezi ekologické kryptoměny

Tým také pracuje na interoperabilitě mezi Ethereem a Pepe Unchained Layer 2, díky čemuž budete moci bez námahy přesunovat tokeny, což výrazně zvýší bezpečnost a likviditu. Nabídku doplní vlastní block explorer, který umožní sledovat a ověřovat transakce, což povede k lepší transparentnosti a zabezpečení v síti. Všechny výše uvedené faktory činí z Pepe Unchained zajímavou investiční příležitost a dosavadní úspěch předprodeje napovídá, že by v budoucnu mohl ve světě kryptoměn získat silnou pozici.

Tokenomika nové kryptoměny Pepe Unchained

Co se týče distribuce tokenů PEPU, celková nabídka je 8 000 000 000 tokenů, z toho je 20 % k dispozici ve fázi předprodeje. To umožňuje širší veřejnosti zakoupit PEPU předtím, než budou uvedeny na burzách. Kromě toho na odměny za staking vývojáři vyčlenili 30 % nabídky. Ty budou vypláceny po dobu dvou let. Zbylé tokeny zajistí životaschopný růst projektu, 20 % si tým nechá na marketingové aktivity, 10 % na vývoj projektu a konečně, po 10 % půjde na likviditu a alokaci do Pepe Unchained layer 2. Pro investory, kteří hledají nové, potenciálně lukrativní příležitosti na krypto trhu, představuje projekt Pepe Unchained zajímavou možnost.

fa shield check img 2Výhody:

 • Meme coin s vlastní sítí L2
 • Nabídne 100krát rychlejší transakce než Ethereum
 • Poplatky v řádu několika centů
 • Vyšší odměny za staking tokenů PEPU
 • Virální maskot Pepe the Frog

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • PEPU je spekulativní investice

KOUPIT PEPE UNCHAINED

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Meme Games – meme coin inspirovaný OH v Paříži s nespočtem odměn pro včasné investory

Meme Games (MGMES) je nový krypto projekt kombinující soutěživého ducha olympijských her s boomem okolo meme coinů. Platforma si navíc pro všechny včasné investory přichystala v předprodeji kromě stakingu s APY přesahující 4 000 % i gamifikovaný bonus, díky kterému si mohou investoři po nákupu tokenů MGMES vybrat avatara v podobě známé meme postavy, který je bude reprezentovat v závodě o délce 169 metrů. Mezi pěti hlavními meme postavami se nachází Dogecoin, Pepe, DogWifHat, Brett nebo Turbo, přičemž každý z nich reprezentuje jednu konkrétní zemi.

Předprodej ekologické kryptoměny Meme Games

Zcela netradiční je fakt, že investoři si mohou vybrat jednoho z pěti dostupných meme atletů v tomto závodě pokaždé, když si budou kupovat tokeny MGMES prostřednictvím předprodeje. Například pokud si investor koupí 10 000 tokenů MGMES a zvolí vítězného meme atleta z pěti nabízených konkurentů, tak má hned 20% šanci na získání dalších 2 500 tokenů MGMES automaticky po nákupu. Je ovšem na každém investorovi, jestli se chce daného vsázení účastnit.

Investoři mají několik možností, jak získat zdarma ekologické kryptoměny Meme Games

Nativní token MGMES funguje na blockchainu Ethereum, díky čemuž ho lze rovněž zařadit i mezi ekologické kryptoměny. Jak je totiž už všeobecně známo, tak blockchain Ethereum využívá koncensus Proof-of-Stake, který je daleko šetrnější k životnímu prostředí než například Proof-of-Work. Tento meme coin také poskytuje pasivní příjem všem držitelům, jelikož je možné využít funkci stakingu a získat tak APY ve výši přes 4 000 %. Během několika málo dní už bylo na staking mechanismu Meme Games stakováno více než 2,3 milionu tokenů. Výše APY se ovšem bude v čase rychle snižovat s tím, jak bude přibývat počet stakujících. Čím dříve se tak investoři do projektu zapojí, tím vyšší APY na ně bude čekat.

Tokenomika ekologické kryptoměny Meme Games

Z celkové nabídky 2,024 miliardy tokenů MGMES bylo dáno jen do předprodeje 35,3 % tokenů. Za pouhý jeden den od spuštění předprodeje se však od včasných investorů vybralo přes 118 tisíc dolarů. Aktuální cena tokenu MGMES v předprodeji je 0,009 USD. Předprodej je ovšem rozdělen hned do několika fází, přičemž s každou další fází se bude automaticky i zvyšovat cena tokenu. Tokeny si mohou investoři koupit výměnou za kryptoměny ETH, USDT nebo BNB, popřípadě lze využít i kreditní/debetní kartu. Chcete-li se o tomto projektu dozvědět více, projděte si whitepaper Meme Games nebo se připojte ke kanálu na Telegramu či na sociální síti X.

fa shield check img 2Výhody:

 • Nejoblíbenější meme postavy na jednom místě
 • Gamifikovaný předprodej
 • Staking během předprodeje s APY ve výši přes 4 000 %
 • 25% tokenový bonus
 • Aspirace na oficiální meme coin olympijských her 2024

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Spekulativní kryptoměna
 • Po skončení OH může zájem opadnout

KOUPIT MEME GAMES

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

PlayDoge – nejnovější meme coin BEP-20 fungující na blockchainu BNB Smart Chain

Projekt PlayDoge (PLAY) dokonale kombinuje virální meme Doge s herním konceptem Play-to-Earn, přičemž hráči mohou získávat nativní tokeny PLAY za to, že se starají o virtuální 8bitového pixelového Doge, připomínajícího hit 90. let Tamagotchi.

PlayDoge je nejnovější meme coin běžící na BNB Smart Chainu, který lze zařadit mezi ekologické kryptoměny

PlayDoge je nová krypto hra a meme coin postavený na blockchainu Binance Smart Chain. Samotná mobilní hra je poté inspirována hitem 90. let Tamagotchi, ve které jde o tom, aby se hráči starali o svého virtuálního domácího mazlíčka v tomto případě doge. Hráči se musí dobře starat, hladit, krmit nebo a venčit svého mazlíčka, aby získali odměnu v podobě tokenů PLAY. Hráči mohou také se svým mazlíčkem dokončit 20 různých vedlejších dobrodružství a získat další tokeny PLAY, které lze následně utratit třeba za vylepšení ve hře, což hráčům umožní být úspěšnější a vydělat ještě více tokenů PLAY.

Bližší pohled na tokenomiku ekologické kryptoměny PlayDoge

Důležité je také zmínit, že hru PlayDoge mohou hrát pouze ti hráči, kteří vlastní tokeny PLAY a mají tak nárok na odměny za hraní. To vytváří poptávku po tokenu PLAY mezi drtivou většinou potenciálního publika hry. PlayDoge bude k dispozici prostřednictvím mobilních aplikací pro iOS a Android. Token PLAY je možné také stakovat a získat tak odměny v podobě tokenů. Projekt vyčlenil 6 % z celkové nabídky tokenů na odměny za staking, přičemž plánuje vyplácet odměny po dobu nejméně 3 let po spuštění. Na začátku předprodeje je navíc sazba odměn za staking tokenů PLAY ve výši 157 % APY.

Herní funkce ekologické kryptoměny PlayDoge

Jak již bylo řečeno, tak nativním token PlayDoge je token PLAY, který lze koupit v předprodeji za cenu 0,005 USD, přičemž zalistovací cena tokenu PLAY se očekává ve výši 0,00540 USD. Během předprodeje mohou investoři nakupovat tokeny PLAY za BNB, ETH nebo USDT. Ovšem odměny za staking jsou k dispozici pouze těm investorům, kteří si koupí tokeny PLAY na Binance Smart Chain nikoli na Ethereu.

fa shield check img 2Výhody:

 • Projekt zaměřený na komunitu
 • Token s vlastní mobilní P2E hrou
 • Využívá blockchain BNB Smart Chain
 • Nabízí atraktivní odměny za staking
 • Ve hře lze získat mnoho tokenových bonusů

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Spekulativní investice
 • Hra bude spuštěna až po ukončení předprodeje

KOUPIT PlayDoge

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

WienerAI – meme coin kombinující zábavu a AI s přihlédnutím k ekologii

WienerAI (WAI) je nový trendový meme coin, který po nedávném spuštění předprodeje upoutal pozornost investorů, jelikož nabízí jedinečnou a vtipnou kombinaci umělé inteligence, psa a klobásy. Vývojáři týmu naplánovali spuštění strategicky kolem halvingu bitcoinu, což může pomoci novým tokenům s vysokým potenciálem, jako je právě token WAI, získat větší trakci, protože o kryptoměnový svět se najednou začíná zajímat mnohem více lidí.

Meme coin WienerAI funguje na mechanismu Proof-of-Stake, díky čemuž se řadí mezi ekologické kryptoměny

WienerAI má být nejmocnější umělou inteligencí neboli “kybernetickou bytostí” v krypto vesmíru, která vypadá jako mix párku v rohlíku a robotického psa. Vypráví se, že v roce 2132 v imaginárním světě zvaném “New Silicon Valley” osoba jménem Architekt omylem smíchala DNA párku v rohlíku se syntetickou DNA, když vytvářela umělou inteligenci. Tato chyba ovšem měla za následek vytvoření jedné z nejvýkonnějších umělých inteligencí ve vesmíru.

Mezi ekologické kryptoměny se zařadila i kryptoměna WIenerAI, která přináší na trh jedinečnou kombinaci zábavy a AI

WienerAI funguje na blockchainu Ethereum, takže se jedná o token ERC-20, který je daleko více šetrnější a ohleduplnější k životnímu prostředí. Zároveň to i znamená, že je bezpečný a může fungovat s mnoha dalšími dApps a kryptoměnami. Nativním tokenem a srdcem celého ekosystému je poté token WAI. Platforma má také vysoce obohacující mechanismus stakingu pro své včasné stakery. Na začátku předprodeje totiž nabízí více než 2 600% APY. Za zmínku také stojí, že k dnešnímu dni již bylo stakováno více než 5,4 miliard tokenů WAI, což ukazuje na vysokou podporu komunity a zájem o token. WienerAI se dále snaží i vybudovat komunitu nazvanou “Klobásová armáda”, která má pomoci podporovat a šířit povědomí o WienerAI, aby se mohla stát nejlepším psem (nebo nejlepší klobásou) ve světě meme coinů.

Celková pevná zásoba činí 69 miliard tokenů WAI, z čehož 30 % je dáno do předprodeje, 20 % na staking, 20 % na odměny komunitě, 20 % na marketing a zbylých 10 % na likviditu na DEX a CEX. Investoři si mohou koupit tokeny WAI v probíhajícím předprodeji za cenu 0,00072 USD. Předprodej je ovšem rozdělen do několika fází s tím, že v každé další fázi se bude cena tokenu WAI automaticky zvyšovat. Čím dříve se tak investoři do předprodeje zapojí, tím lepší a nižší cenu získají. WienerAI mohou investoři rovněž sledovat i na X (dříve Twitter), kde najdou ty nejaktuálnější novinky.

fa shield check img 2Výhody:

 • Nový meme coin, který spojuje inovativní AI s technologii blockchainu
 • Všichni investoři, kteří se zúčastní předprodeje získají velké odměny za staking
 • 10 % celkové zásoby tokenů je alokováno pro komunitní odměny
 • Projekt si klade za cíl zefektivnit obchodování s kryptoměnami

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Velmi spekulativní kryptoměna

KOUPIT WIENERAI

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Shiba Shootout – projekt, který představuje protipól ke standardnímu narativu o meme coinech díky své užitečnosti

Shiba Shootout (SHIBASHOOT) je komunitně řízený kryptoměnový projekt, který podporuje kreativitu a přidává jinak bezúčelnému meme coinu užitečnost. Oficiální web ukazuje tři Doge na koni, aby tým do projektu vnesl téma Divokého západu. Na první pohled vás může napadnout, že Shiba Shootout je Play-to-Earn hra s nativním tokenem, ale to je jen jedna stránka projektu. Zatím vývoj hry stále probíhá, ale bude brzy k dispozici na Google Play a App Store.

gamingový projekt shiba shootout spadá mezi ekologické kryptoměny

Platforma nabídne několika funkcí, kterými přináší užitečnost do svého tokenu SHIBASHOOT. Jednou z nich je Posse Rewards, což je program doporučení, který odměňuje referrera i nového člena. Na platformě naleznete také Campfire Stories, kde komunita může sdílet své zkušenosti ze světa kryptoměn. Držitelé s nejlepšími příběhy získají odměny v tokenech SHIBASHOOT. Také bude spuštěna Loterie Lucky Lasso, která umožní držitelům tokenů zakoupit losy za tokeny SHIBSHOOT, přičemž část výdělku bude věnována na charitativní účely.

Shiba Shootout aktivity

To bylo k systému odměn, ale k dispozici budou funkce, které ocení také investoři s dlouhodobými záměry. V rámci platformy budou moci držitelé tokenů hlasovat o klíčových rozhodnutích o projektu nebo získat extra odměny za uzamčení svých tokenů na určité období prostřednictvím spořícího mechanismu Savings Saddlebags. Další možností pro generování pasivního příjmu je Cactus Staking, který zobrazuje růst výnosů prostřednictvím kaktusu rostoucího v poušti. Předprodejní investoři mohou již nyní stakovat své tokeny s téměř 2 000% APY, tyto výnosy se však sníží s dalšími uzamčenými tokeny.

Shiba Shootout roadmapa

Zdá se, že počáteční humbuk kolem tokenu nabírá na obrátkách. Shiba Shootout si již získal obrovskou popularitu na sociálních sítích – hashtag #SHOOTOUT se stal virálním a svými vtipnými meme příspěvky na všech sítích často osloví více než 50 000 uživatelů. To ukazuje zájem o tento meme coin. Whitepaper Shiba Shootout obsahuje více podrobností o specifikách projektu. Před investováním doporučujeme přečíst si jej, abyste se dozvěděli více. Předprodej Shiba Shootout je v plném proudu. Jako způsoby vkladu jsou k dispozici ETH, USDT, BNB a kreditní/debetní karty.

fa shield check img 2Výhody:

 • Projekt řízený komunitou
 • Play-to-Earn hra s tématem divokého západu
 • Několik způsobů generování pasivního příjmu
 • Propracovaný systém odměn

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Meme coin pro spekulativní investory

KOUPIT SHIBA SHOOTOUT

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Base Dawgz – multichainový meme coin inspirovaný extrémním sportem a motivem Doge

Base Dawgz (DAWGZ) je zbrusu nový projekt, který kombinuje viralitu motivu Doge se stále více populárním extrémním sportem base jumping. Nativním tokenem projektu je token DAWGZ, který běží na blockchainu Base, jenž spadá pod jednu z největších kryptoměnových burz na světě Coinbase. Tento token má ovšem velmi vysoké ambice, protože by se rád stát multichainovým tokenem zahrnujícím špičkové technologie, jako je Wormhole a Portal Bridge, které umožní fungování napříč několika nejlepšími blockchainy.

Předprodej ekologické kryptoměny Base Dawgz

Vizí vývojového týmu projektu je, aby byl token DAWGZ přenosný napříč blockchainem Ethereum, Solana, BNB Chain, Avalanche a dalšími. A zatím to vypadá, že se nejedná o prázdné sliby, jelikož tým Base Dawgz připravil hodně podrobný whitepaper, ve kterém přesně popisuje plány do budoucna. Další výhodou těchto blockchainů je, že jde o blockchainy šetrné k životnímu prostředí, díky čemuž můžeme tento token zařadit mezi ekologické kryptoměny.

Bližší informace o projektu Base Dawgz, jehož kryptoměna DAWGZ se řadí mezi ekologické kryptoměny

Co se týče tokenomiky projektu, tak ta je nastavena velmi prokomunitně. Celková pevná nabídka činí 8,45 miliardy tokenů DAWGZ, z čehož je více jak 50 % tokenů určeno právě komunitě. Konkrétně do předprodeje je dáno 20 % tokenů DAWGZ, na odměny za staking 20 % a na odměny pro komunitu dalších 15 %. V plánu do budoucna je také i velký krypto airdrop “Be Social for Airdrop”, který bude odměňovat kreativní meme na sociálních sítích.

Investoři, kteří by si chtěli token DAWGZ koupit za výhodnější cenu v předprodeji, mohou tak učinit prostřednictvím oficiálních webových stránek projektu.  Předprodej odstartoval na ceně 0,00479 USD, přičemž každých 5 dní dojde k 5% nárůstu ceny. Projekt rovněž můžete sledovat na sociálních sítích Base Dawgz na X a Telegramu.

fa shield check img 2Výhody:

 • Promyšlená tokenomika s důrazem na zapojení komunity a zvýšení dosahu
 • Vtipný design založený na rozšířeném memu Doge
 • Rozsáhlá airdrop kampaň
 • Meme coin kompatibilní s několika blockchainy
 • Kompatibilita s blockchainem Base

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Pro spekulativní investory

KOUPIT BASE DAWGZ

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Sponge V2 – vylepšená verze staršího tokenu s netradičním konceptem

SPONGE V2 (SPONGEV2) je nový token, který nahrazuje původní meme coin SPONGE. Token SPONGE během svého prvního spuštění v květnu 2023 doslova explodoval 100x. Zároveň jde i o token, který má kolem sebe stále obrovskou a oddanou komunitu. Nová verze token SPONGE V2 má především odlišnou tokenomiku od tokenu V1, ale jinak je mu velmi podobný. Oba tokeny jsou meme coiny a tokeny ERC-20, které fungují na blockchainu Ethereum, takže využívají mnohem ekologičtější a pro životní prostředí méně náročnější mechanismus Proof-of-Stake.

Sponge V2 využívá mechanismus Proof-of-Stake, díky čemuž se řadí mezi ekologické kryptoměny s ohledem na životní prostředí

Token SPONGE V2 je navržen tak, aby nahrazoval V1, a ne aby existoval vedle něj. Jediným způsobem, jak mohou investoři získat tokeny V2, je tak trvalé uzamčení jejich tokenů V1 do chytrého kontraktu V2. Uzamčení tokenů tímto způsobem opravňuje investory k odměnám za staking, které jsou vypláceny právě v tokenech SPONGE V2 s variabilním APY po dobu 4 let.

Roadmapa kryptoměny Sponge V2 řadící se mezi ekologické kryptoměny

Aby projekt SPONGE povzbudil investory k přechodu a zároveň i přivedl více lidí k tokenu V2, tak nabízí po omezenou dobu 100% bonus za nákup v tokenech V2. Investoři, kteří si koupí tokeny SPONGE V1 a stakují je pomocí mostu k V2, získají tokeny V2, které si mohou nárokovat, jakmile bude nový token uveden na trh. Součástí projektu Sponge V2 je i zbrusu nová hra typu Play-to-Earn, díky které si mohou hráči přijít na zajímavé zisky.

fa shield check img 2Výhody:

 • Starý a zároveň nový token Sponge
 • Velká fanouškovská základna
 • Odměny za staking
 • Velké odměny pro včasné investory
 • Zalistováno na velkých krypto burzách

fa shield list icon img 1Nevýhody:

 • Spekulativní meme coin

KOUPIT SPONGE V2

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Chia – kryptoměna založená na modelu Proof-of-Space, kterou lze těžit pomocí místa na pevném disku

Chia je blockchainová platforma, která nabízí udržitelná řešení v oblasti kryptoměn. Jedná se o inovativní protokol založený na konsensuálním algoritmu Proof of Space and Time, který využívá nevyužité místo na pevném disku. Kolem vydání chia coinu vznikl obrovský humbuk a nedostatek pevných disků dostupných po celém světě. To šlo ruku v ruce s tím, jak lze novou kryptoměnu těžit. Na rozdíl od bitcoinu se nové coiny nevytvářejí těžbou, tento proces se místo toho v Chia nazývá „farming“.

Jak to funguje? Kryptografická technika Proof of Space dokazuje, že těžaři přidělují síti nevyužitý úložný prostor. Proof of Time zase zajišťuje, že časy bloků jsou konzistentní a vzájemně synchronizované, což zvyšuje celkovou bezpečnost blockchainu. Pouze kombinace těchto dvou technik tvoří konsensuální algoritmus. Účinky jsou působivé – výzkum vykazuje odolnost vůči útokům 51 % téměř za všech podmínek.

cenový graf ekologické kryptoměny chia

Chia blockchain využívá inovativní programovací jazyk Chialisp. Jedná se o jazyk „smart coin“, který je výkonný a snadno se ovládá, a co je nejdůležitější – je bezpečný. Poskytuje to, co je u kryptoměn nejdůležitější, tedy transparentnost a jednoduchost použití. Chialisp umožňuje vytváření smart kontraktů na platformě Chia. Díky tomu mohou vývojáři využívat širokou škálu funkcí, jako jsou decentralizované aplikace (dApps), autorizované transakce a tokeny reprezentující jakékoli hodnoty.

To vše přispívá k budování udržitelného, ​​inovativního a funkčního ekosystému. Zpřístupněním procesu farmingu každému uživateli, který má volný úložný prostor, se projekt snaží přiblížit svému cíli, kterým je skutečně decentralizovaný blockchain. Základem ekosystému je token XCH, který lze použít k nákupu zboží a služeb. V současné době je v oběhu více než 30 milionů XCH, ale cena se nachází hluboko po svým ATH z roku 2021. Token je v době psaní článku 142. největší kryptoměnou v žebříčku CoinMarketCap s tržní kapitalizací téměř 350 milionů dolarů.

KOUPIT CHIA

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Nano – ekologická kryptoměna s ultrarychlým potvrzením transakcí a minimálními poplatky

Bitcoin (BTC) má některé problémy související s protokolem, kvůli kterým je víceméně nepoužitelný mimo ukládání hodnoty. Stručně řečeno, jde o špatnou škálovatelnost, poměrně dlouhou dobu potvrzení transakce a spotřebu energie, což zužuje tuto síť. Kryptoměna NANO byla založena v roce 2015 pod názvem RaiBlocks v reakci na uvedené problémy s ambiciózním cílem převzít podíl na trhu od tradičních zpracovatelů plateb, jako jsou banky nebo instituce vydávající kreditní karty typu VISA nebo Mastercard.

Nano se od tradičních kryptoměn a altcoinů v mnoha ohledech liší. Každý účet má svůj vlastní blockchain, na kterém je vedena účetní kniha (technologie distribuované knihy). Různé blockchainy účtů jsou vzájemně propojeny v datové struktuře Block Lattice. NANO je také jednou z prvních kryptoměn založených na směrovaném acyklickém grafu (DAG). Shoda je nalezena prostřednictvím úpravy PoS. Prostřednictvím otevřeného hlasování zástupců (ORV) určují držitelé účtů zástupce. Jejich hlasovací síla závisí na množství tokenů, které drží. Transakce, která jako první dosáhne 51 %, bude potvrzena.

cenový graf ekologické kryptoměny XNO

Tým vidí problém v tom, že mnoho kryptoměn spoléhá na řešení dobře známých problémů. Tato cesta řeší otázky, ale vždy zahrnuje kompromisy. Startup NANO se proto pokusil implementovat řešení na míru pro každý problém. Coiny nelze generovat prostřednictvím činností, jako je těžba. Všechny XNO nebyly uvedeny do oběhu prostřednictvím ICO, ale prostřednictvím „počáteční distribuce captcha faucetu“ – kdo vyřešil úkol, dostal pevně stanovené množství tokenů. Kromě toho nemusí být k dosažení konsensu zpřístupněno využití zdrojů (energie pro stále větší výpočetní výkon), jako je tomu v případě jiných blockchainů, což XNO řadí mezi ekologické kryptoměny.

Již bylo rozděleno 133 248 297 XNO, což je nabídka v oběhu v době psaní. Cena tokenu se však nachází více než 97 % pod svým ATH, takže v žebříčku největších kryptoměn na CoinMarketCap figuruje na 287. místě. XNO se odlišuje od ostatních kryptoměn pro svou inovativní technologii a díky extrémně rychlému ověření transakcí stojí v popředí škálovací konkurence v blockchainovém sektoru. S napětím se tedy očekává, zda se XNO dočká širší adopce. Zatím se zdá, že jde správným směrem.

KOUPIT NANO

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Stellar Lumens – ekologická alternativa ripplu usnadňující přeshraniční transakce

Stellar (XLM) je rozsáhlá open-source platforma založená na veřejné a distribuované blockchainové síti s vlastní kryptoměnou nazvanou Stellar Lumens. Posláním Stellar je umožnit budování finančních produktů a služeb, které spojují lidi z celého světa, včetně těch, kteří v současnosti nemají přístup k bankovním službám. Stellar poskytuje efektivní platební síť, která vám umožňuje provádět jakékoli transakce s okamžitým potvrzením a téměř nulovými transakčními poplatky. Platforma také umožňuje mimo jiné vydávání tokenů a organizaci fundraisingu ve formě ICO.

Ekosystém Stellar obsahuje také decentralizovanou burzu (DEX), která podporuje nejen nejoblíbenější kryptoměny, včetně bitcoinu nebo litecoinu, ale také fiat měny jako USD, EUR. Název platformy pochází z anglického přídavného jména stellar (hvězdný) a samotná kryptoměna byla pojmenována podle základní jednotky měření světelného toku – lumen. Stellar Lumens je inflační kryptoměna (pevná míra inflace je 1 % ročně) bez omezené maximální nabídky.

cenový graf ekologické kryptoměny Stellar

Aktuálně je v oběhu necelých 29 milionů XLM, což stačí na tržní kapitalizaci přes 3,6 miliard USD a 25. místo v žebříčku CoinMarketCap. Historie platformy Stellar sahá až do roku 2014, kdy programátor Jed Caleb a právnička Joyce Kim spustili web s názvem „Secret Bitcoin Project“, prostřednictvím kterého hledali softwarové testery pro svou platformu. Stellar od samého začátku spolupracuje se startupem Stripe, který nabízí online platby. Cílem tohoto partnerství je inkluze lidí, kteří nemají přístup k bankovním službám.

Síť Stellar je sice stejně jako ripple schopna zpracovávat platby ve fiat měnách. V síti Stellar musí mít každý účet minimální základní rezervu, aktuálně 0,5 XLM. Transakční poplatky dosahují 100 Stroopů (0,00001 XLM) za každou uskutečněnou transakci, což z XLM dělá jednu z nejlevnějších kryptoměn z hlediska transakčních nákladů. Stroop je nejmenší jednotka Lumenu, podobná satoshi v BTC. Doba potvrzení transakce na Stellar je v průměru 3 až 5 sekund a aktuálně je schopna zpracovat přes tisíc transakcí za vteřinu (TPS), což je ve srovnání například s bitcoinem (cca 10 TPS) impozantní výsledek.

KOUPIT STELLAR LUMENS

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

IOTA – škálovatelná síť, navržená pro podporu bezproblémového přenosu dat a hodnot bez poplatků

Mezi nejznámější kryptoměny s ekologickým směřováním patří také IOTA (IOTA), což je projekt částečně decentralizované, open source vypořádací platformy založené na architektuře DAG (directed acyclic graph), vytvořené pro budoucí potřeby tzv. internetu věcí. IOTA má být využívána jako platební prostředek a databáze pro zařízení a služby fungující v síti IoT. IOTA je v mnoha ohledech unikátní projekt. V první řadě byl ekosystém vytvořen pro zajištění teoreticky neomezené škálovatelnosti, a to díky použití architektury DAG s názvem Tangle namísto blockchainu. IOTA nemá transakční poplatky, protože je určena k použití pro automatizované mikro platby.

Zásadně se liší od všech systémů založených na technologii blockchain, lze dokonce říci, že byl vytvořen pro řešení problémů blockchainových sítí, mezi které patří mimo jiné omezená škálovatelnost, ale především dynamické a často vysoké transakční poplatky. V Tangle nejsou uplatňovány žádné transakční bloky. Zjednodušeně řečeno, síť funguje tak, že roste jako pavučina, ne jako řetězec.

cenový graf ekologické kryptoměny IOTA

Na rozdíl od běžně známých blockchainů není síť IOTA trvalé datové médium. V průměru jednou za pár měsíců proběhne tzv. snapshot, který zahrnuje odstranění všech prázdných veřejných adres a předchozí historie transakcí ze sítě, aby se zabránilo nadměrnému růstu celé sítě. IOTA je unikátní projekt. Dalším aspektem, který hovoří pro budoucí potenciál IOTA, je zabezpečení před narušením kvantovým počítačem.

Zúčtovací jednotkou v síti IOTA je stejnojmenná kryptoměna. Maximální zásoba IOTA je 4,6 miliard tokenů, z čehož je v oběhu více než 3 miliardy. Cena tokenu se v době psaní nachází 97 % pod svým ATH, takže tržní kapitalizace 978 milionů USD stačí projektu na 78. místo v žebříčku CoinMarketCap. Pamatujte prosím, že nejmenší účetní jednotka v síti je IOTA a MIOTA, což je často uváděný ticker, odpovídá 1 milionu IOTA – MegaIOTA.

KOUPIT IOTA

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Hedera Hashgraph (HBAR) – ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain

Hedera je jednou z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, které se odklánějí od technologie blockchain a místo toho se rozhodly používat jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.

Hedera se taktéž spadá mezi ekologické kryptoměny

To znamená, že Hedera je životaschopnou alternativou k nejlepším coinům Proof-of-Stake, protože je vysoce škálovatelná a přitom zůstává ekologická. Udržitelnost je jednou ze základních hodnot Hedery, která přiměla tým k nákupu emisních povolenek každé čtvrtletí ve spolupráci s předním sociálním podnikem Terrapass.

Zajímavé je, že tým Hedery nakupuje dostatek uhlíkových kompenzací, aby zajistil, že síť bude uhlíkově neutrální. Například tým zakoupil kompenzace na 17 tun CO2 ve 3. čtvrtletí 2022 – ekvivalent 3,7 osobních vozidel řízených za celý rok. Prostřednictvím tohoto přístupu se Hedera snaží stát se nejekologičtější alternativou k blockchainu.

KOUPIT HEDERA HASHGRAPH

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Algorand (ALGO) – uhlíkově negativní blockchain

Náš seznam nejekologičtějších kryptoměn rozšiřuje Algorand, což je blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Ten rovněž získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná.

Algorand patří mezi ekologické kryptoměny

Algorand používá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS), což znamená, že každá transakce v síti spotřebuje pouze 0,0000004 kg CO2. To znamená, že roční spotřeba energie Algorandu je zhruba stejná jako u pouhých sedmi průměrných domácností.

Tým navíc aktivně kompenzuje uhlíkovou stopu sítě pomocí smart kontraktů k nákupu emisních povolenek. Prostřednictvím tohoto procesu se Algorand stal uhlíkově negativní na čisté bázi, což z něj činí jednu z nejekologičtějších kryptoměn na našem seznamu.

KOUPIT ALGO

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Tezos (XTZ) – populární ekologicky šetrná kryptoměna

Tezos si udělal jméno díky vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což pomáhá zvýšit povědomí o tomto vzrušujícím projektu. Toto povědomí pomohlo týmu Tezos rozšířit síť a učinit ji šetrnější k životnímu prostředí.

Ekologické kryptoměny se rozšířily o dalšího člena, kterým je Tezos

Na nedávné TezDev konference vývojový tým prozradil, že pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho bude dosaženo s ohledem na udržitelnost.

Tyto prvky učinily Tezos jedním z nejvyhledávanějších krypto projektů na trhu, přičemž investory také oslovilo tvrzení vývojového týmu, že síť bude s růstem spotřebovávat méně energie. A konečně, tým Tezos dokonce každý měsíc poskytuje přesné údaje o emisích pro blockchain – přičemž emise s přibývajícími roky jasně klesají.

KOUPIT XTZ

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Polkadot (DOT) – ekologický protokol navržený pro interoperabilitu

Polkadot si vydobyl pověst jedné z nejvolatilnějších kryptoměn na trhu, přesto si u investorů udržel popularitu díky svému nízko výkonnému přístupu. Pro ty, kteří nevědí, Polkadot je inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu.

Polkadot jako nejznámější kryptoměna patřící mezi ekologické kryptoměny

Tyto okolní řetězce se nazývají „parachainy“, což jsou v podstatě blockchainy se specifickými případy použití. Vzhledem k tomu, že relay chain zpracovává veškeré ověřování, mohou se vývojáři těchto parachainů soustředit pouze na rozšiřování sítě, nikoli na její zabezpečení.

Podle Bloombergu má Polkadot nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců. A co víc, inovativní mechanismus Nominated Proof-of-Stake (NPoS) blockchainu Polkadot znamená, že využívá zlomek energie než bitcoin – což zdůrazňuje, jak je tento projekt ekologický.

KOUPIT DOT

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Cardano (ADA) – síť šetrná k životnímu prostředí

Cardano bylo vyvinuto spoluzakladatelem Etherea Charlesem Hoskinsonem a bylo testováno akademiky a vědci. Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání se sedmi transakcemi, kterých dosahuje Bitcoin za sekundu, může Cardano dosáhnout až tisíc transakcí za sekundu.

cardano patří již delší dobu mezi ekologické kryptoměny

Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie. Cardano má základní vrstvu, která se podobně jako bitcoin používá pro zúčtování plateb. Navíc je tu kontrolní vrstva, která spouští smart kontrakty. Je to, jako byste Bitcoin a Ethereum spojili do jedné sítě.

KOUPIT ADA

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Near Protocol (NEAR) –  kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu

NEAR Protocol nabízí různé funkce navržené tak, aby oslovily každý z jeho klíčových uživatelských segmentů – vývojáře, koncové uživatele a validátory. Ve všech případech se principy návrhu platformy drží pilířů použitelnosti, škálovatelnosti, jednoduchosti a udržitelné decentralizace.

Platforma NEAR je vrstva infrastruktury, koncepčně podobná mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, jsou spravovány uzly v síti.

Kryptoměna near se řadí mezi ekologické kryptoměny, díky svému ohledu na životní prostředí

Vývojová sada NEAR je sada nástrojů a referenčních implementací, včetně sad pro vývoj softwaru (SDK), peněženky a průzkumníka blockchainu. Mezi další prvky protokolu NEAR patří token NEAR a tokeny nebo aktiva vydaná na platformě NEAR. Nakonec bude také možné, aby se aktiva vytvořená na jiných blockchainech přesunula do protokolu NEAR. Nedávno tým NEAR vyvinul „Rainbow Bridge“, který spojuje platformy NEAR a Ethereum.

KOUPIT NEAR

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

Jak poznat ekologické kryptoměny

Nyní, když jsme zdůraznili, které ekologické kryptoměny stojí za to vyzkoušet, pojďme se blíže podívat na to, jak takové kryptoměny vlastně poznat. Mnoho nových kryptoměnových projektů tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí – přesto existuje zásadní rozdíl mezi těmi, které chtějí být, a těmi, které skutečně jsou.

 Můžete se řídit několika základními faktory:

 • Spotřeba energie jednoho uzlu – Hlavním ukazatelem je energetická spotřeba kryptoměnového projektu. Obecně je to tak, že čím méně energie daný projekt používá, tím je ekologičtější. Například Cardano si vede v tomto ohledu velmi dobře.
 • Spotřeba energie všech uzlů – Další ukazatel udržitelnosti sítě dostaneme tak, že sečteme spotřebu všech uzlů dohromady. Opět platí platí – čím nižší číslo, tím lépe pro životní prostředí. Pokud vezmeme v úvahu tento faktor, nejnižší spotřebu všech nodů má Polkadot.
 • Výpočet spotřeby na transakci – Jistě bychom se také měli podívat na to, zda je kryptoměna energeticky nenáročná při ověřování transakcí. Energeticky nejméně náročné transakce provádí blockchainy Hashgraph a Solana.
 • Typ použitého protokolu – Obrovské energetické požadavky Bitcoinu přirozeně vyvolaly poptávku po alternativách, což je místo, kde tyto projekty šetrné k životnímu prostředí přicházejí na scénu. Většina z nich používá protokol nazvaný „Proof-of-Stake“ (PoS). Na PoS brzy poběží například IBAT nebo TAMA.
 • Spolupráce v odvětví ekologie – V našem seznamu jsem uvedli několik kryptoměn, které se snaží o ochranu životního prostředí také několika dalšími způsoby. Mnoho kryptoměnových projektů navázalo spolupráci s nějakou organizací. Jako příklad můžeme uvést C+Charge a jeho partnerství s Flowcarbon nebo Algorand s ClimateTrade.

Mnoho kryptoměnových projektů, například Cardano a Near Protocol, se zapojilo do snahy o zpomalení klimatických změna zastavení odlesňování. Jiné projekty také často podporují charity. Takové aktivity o projektu a jeho hodnotách mohou leccos vypovídat.

Je těžba kryptoměn ekologická?

Nyní se trochu blíže zaměříme na problematiku protokolu Proof-of-Work. Energetická náročnost těžby kryptoměn je vlastnost, nikoli chyba. Těžba BTC je automatický proces ověřování bitcoinových transakcí bez zásahu důvěryhodných třetích stran, jako jsou banky. Způsob, jakým je proces ověřování transakcí navržen, využívá velké množství energie – síť závisí na výpočetním výkonu tisíců těžařských strojůTato závislost zachovává bezpečnost kryptoměnových blockchainů, které využívají konsensus Proof-of-Work.

Těžaři kryptoměn se často nacházejí tam, kde je energie dostatek, spolehlivá a levná. Ale zpracování kryptoměnových transakcí a ražba nových coinů nemusí být energeticky náročné. Znamená to, že těžba jako taková nemusí být neekologická za předpokladu, že je k ní použita obnovitelná energie. Problémem však zůstává proměnlivost její dostupnosti.

Alternativou by mohl být konsensus Proof-of-Stake. Metoda Proof-of- Stake (PoS) ověřování kryptoměnových transakcí a ražby nových coinů je alternativou k těžbě kryptoměn, která nevyužívá rozsáhlý výpočetní výkon. Oprávnění ověřovat transakce a provozovat krypto síť je místo toho uděleno na základě množství kryptoměny, kterou validátor „stakuje“ nebo souhlasil, že nebude obchodovat ani prodávat. Musíme ale dodat, že protokol PoS s sebou přináší jisté nevýhody (např. snížení míry decentralizace), kvůli čemuž by mohla být jeho implementace problematická.

Závěr

Stručně řečeno, v tomto průvodci jsme si shrnuli několik ekologických kryptoměn a prozkoumali, jak snižují své energetické požadavky a mají pozitivní dopad na globální životní prostředí. Mnoho z těchto ekologických kryptoměn lze zakoupit na kryptoměnové burze Binance, což je jedna z nejlepších a nejbezpečnějších burz na světě. Jiné kryptoměny ovšem na své uvedení na vybrané burzy ještě čekají, a proto je mohou investoři koupit v rámci probíhajících předprodejů za nižší cenu.

Naší nejlepší volbou pro nejekologičtější kryptoměnu jsou již zavedené kryptoměny chia nebo nano, které obě přinášejí na trh inovativní řešení respektující principy udržitelného a ekologického ekosystému. A v rámci těch předprodejních kryptoměn poté Pepe Unchained, Meme Games, PlayDoge, WienerAI, Shiba Shootout, Base Dawgz nebo Sponge V2.

KOUPIT nejlepší ekologickou kryptoměnu roku 2024

Kryptoaktiva jsou vysoce volatilní neregulovaný investiční produkt.

FAQ (Často kladené otázky)

Jaké jsou nejlepší ekologické kryptoměny?

Co jsou ekologické kryptoměny?

Kde mohu nalézt ekologické kryptoměny?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.