Thursday, September 21, 2023

Nejlepší ekologické kryptoměny pro rok 2023

Globální oteplování se stalo jedním z nejnaléhavějších problémů dnešního světa, což přimělo mnoho společností k implementaci postupů udržitelnosti. Nejinak je tomu na kryptoměnovém trhu, kde se objevuje množství ekologických projektů, které se snaží snížit spotřebu energie a mít pozitivní dopad na životní prostředí. 

V tomto průvodci probereme nejlepší ekologické kryptoměny na trhu a prozkoumáme technologii, která jim umožňuje fungovat udržitelně, a poté zdůrazníme několik strategií, které mohou investoři použít k identifikaci ekologických kryptoměnových projektů.

Top ekologické kryptoměny – přehled

Níže je uvedeno několik nejudržitelnějších kryptoměnových projektů v tomto roce, z nichž každý byl důkladně prověřen, aby bylo zajištěno, že bude mít pozitivní dopad na životní prostředí. Tyto ekologické kryptoměny podrobně prozkoumáme v následující části a pokryjeme jejich základní technologie a budoucí plány.

 • C+Charge (CCHG)  nejekologičtější kryptoměna v roce 2023 nabízející odměny pro řidiče
 • Dash 2 Trade (D2T) – Nejlepší kryptoměnový projekt z hlediska ekologie
 • Impact project (IMPT) – Nový projekt pro kompenzaci uhlíkovu
 • Tamadoge (TAMA) – Nový projekt vytvořený na blockchainu Ethereum
 • Battle Infinity (IBAT) – Nový projekt vytvořený na Binance Smart Chain
 • Hedera Hashgraph (HBAR) – Ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain
 • Algorand (ALGO) – Uhlíkově negativní blockchain
 • Tezos (XTZ) – Populární ekologicky šetrná kryptoměna
 • Polkadot (DOT) – Ekologický protokol navržený pro interoperabilitu
 • Cardano (ADA) – Síť šetrná k životnímu prostředí
 • Near Protocol (NEAR) –  Kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu

nAVŠTIVTE NEJEKOLOGIČTĚJSÍ KRYPTOMĚNOVÝ PROJEKT

Kompletní seznam ekologických kryptoměnových projektů

Při hledání ekologické kryptoměny musí investoři zajistit, aby vývojářský tým zařadil udržitelnost na svůj seznam priorit. Projekty, kde tomu tak je, často využívají špičkové technologie ke snížení svých energetických požadavků – nebo dokonce zcela kompenzují svou uhlíkovou stopu.

S ohledem na to se pojďme ponořit a prozkoumat ty nejekologičtější kryptoměnové projekty na trhu právě teď. Jen dodáme, pokud byste měli zájem o jejich nákup, některé z kryptoměn na našem seznamu se dají pořídit na Toro, obchodní platformě, která mimo kryptoměny nabízí také další ekologická aktiva. 

C+Charge (CCHG)  nejekologičtější kryptoměna v roce 2023 nabízející odměny pro řidiče

C+Charge je naše nejekologičtější kryptoměna pro rok 2023, protože nabízí odměny ve formě emisních povolenek, aby motivovala řidiče k přechodu na elektrická vozidla (EV). Projekt také vyvine mobilní aplikaci navrženou tak, aby odstranila neefektivitu a nepříjemnosti spojené s vlastnictvím elektromobilu.

Zatímco prodeje EV v posledních letech zaznamenaly boom, většina vozidel na silnicích je stále poháněna fosilními palivy, přičemž mnoho řidičů odrazují potíže s dobíjením EV. C+Charge se pokusí tyto problémy vyřešit nejen pobídkou k vlastnictví EV, ale také nabídkou informací o dobíjecích stanicích, včetně čekacích dob a cen.

Odměny přicházejí prostřednictvím emisních povolenek, což jsou povolení, která držiteli umožňují kompenzovat svou uhlíkovou stopu financováním ekologických projektů, přičemž jedna povolenka se rovná jedné tuně emisí CO2.

charge

Společnost C+Charge se spojila se zeleným projektem Flowcarbon – který si zajistil investici ve výši 70 milionů dolarů od velkých venture kapitálových společností, jako jsou a16z a Invesco – s cílem nabídnout tokeny Goodness Nature Token (GNT), které jsou 1:1 podpořeny emisními povolenkami z ověřených projektů pro regeneraci planety.

C+Charge také demokratizuje vlastnictví emisních povolenek, přičemž třídě aktiv v současnosti dominují velké podniky.

V současné době řidiči elektromobilů často přijíždějí k dobíjecím stanicím, aby nalezli dlouhé fronty, velké rozdíly v cenách a často i rozbité nabíjecí stanice. Mobilní aplikace C+Charge usnadní a zefektivní vlastnictví elektromobilu poskytnutím právě těchto informacích o čekacích dobách, cenách, stavu nabíjecí stanice apod.

K platbě za dobíjení bude použit nativní token platformy CCHG. Pokaždém zaplacení budou všechny tokeny staženy z oběhu, což z nich činí defalční aktivum a dobrou investiční příležitost..

Navštívit C+Charge

Dash 2 Trade (D2T) – Nejlepší kryptoměnový projekt z hlediska ekologie

Dash 2 Trade je navržen tak, aby posunul vaše obchodování s kryptoměnami na další úroveň. Od vytváření a testování obchodních strategií po sledování nejnovějších zpráv a on-chain dat. Platforma vyniká v poskytování dat, která mají skutečný dopad na výkon, a umožňuje vám soustředěný náhled na metriky, které jsou nejdůležitější při přijímání dobrých obchodních rozhodnutí.

Shromažďuje nejvýkonnější datové body, které uživatelům umožňují formulovat holistický pohled na trh a činit informovaná obchodní rozhodnutí.

Dash2Trade vytváří nejpokročilejší řídicí panel kryptoměnových signálů a analýzy navržený obchodníky pro obchodníky. Držitelé tokenů D2T získají přístup k celé řadě kryptoměnových signálů a analytických funkcí, aby maximalizovali své obchodní příležitosti. To zahrnuje sociální sentiment, on-chain metriku a technické indikátory.

Získáte přístup k sociálním analýzám a statistikám, abyste mohli zachytit trendy coiny, aktivitu vývojářů a sociální sentiment. Nechybí jedinečná sekce pro hodnocení předprodejů kryptoměn – Dash Score, která vám pomůže vyhnout se ztrátě peněz při podvodech a investovat do kvalitních předprodejních mincí.

Uživatelé D2T budou moci vytvářet a testovat své vlastní ziskové obchodní strategie a mohou kopírovat nejziskovější obchodníky na platformě nebo si budovat vlastní DCA, Grid a další strategie pomocí 10+ technických indikátorů. A to vše je poháněno tokenem D2T.

Navštívit dash 2 trade

Impact project (IMPT) – Nový projekt pro kompenzaci uhlíku

Další ekosystém zabývající se emisními povolenkami, IMPT, také přitahuje obrovský zájem jako jeden z nejekologičtějších projektů. IMPT je jedním z nejvíce diskutovaných projektů v tomto segmentu díky inovativnímu přístupu platformy k obchodování s emisními povolenkami.

IMPT je nativní token ekosystému a používá se pro všechny transakce na tržišti. To znamená, že emisní povolenky lze nakupovat, prodávat a obchodovat pomocí IMPT, což poskytuje základ pro soběstačný trh, kde ceny určují zákony nabídky a poptávky.

impt1 1

Kde však IMPT skutečně vyniká, je to, jak platforma zpřístupňuje tyto emisní povolenky masám. Více než 10 000 populárních značek – včetně Nike, Samsungu a Amazonu – uzavřelo partnerství s IMPT a věnovalo část své prodejní marže na významné projekty. To znamená, že když uživatelé IMPT zakoupí zboží a služby těchto značek, budou odměněni tokeny IMPT.

Pokud si uživatel IMPT přeje zvýšit svůj pozitivní dopad, může se také rozhodnout „spálit“ své NFT. Tím dojde k vyřazení emisní povolenky z oběhu. Na oplátku za to bude uživatel odměněn jedinečným digitálním uměleckým dílem NFT, které lze obchodovat na vestavěném trhu IMPT.

Projekt také zahrnuje prvky sociální platformy se svým „skóre IMPT“, kterí přidělené všem uživatelům. Čím větší vliv má uživatel, tím vyšší je jeho skóre IMPT. Tato skóre IMPT jsou veřejně přístupná a motivují uživatele, aby zvýšili svůj dopad na životní prostředí a zvýšili své skóre.

Navštívit IMPT

Tamadoge (TAMA) – Nový projekt vytvořený na blockchainu Ethereum

Další na našem seznamu nejlepších ekologických kryptoměn, které lze nyní koupit, je Tamadoge. Tento web3 krypto projekt se nám líbí pro jeho dlouhodobé plány rozvoje, které se soustředí na kryptohru typu play-to-earn (P2E). Ústředním konceptem budou hráči razit virtuálního mazlíčka NFT prostřednictvím blockchainu Ethereum.

Ve hře hráči sbírají mince, aby se dostali do žebříčku a získali týdenní a měsíční ceny. Je to první hra vydaná v ekosystému Tamadoge, na cestě jsou další čtyři arkádové hry, stejně jako hlavní hra Tamadoge a aplikace pro rozšířenou realitu.

Projekt poté zaznamenal svou počáteční nabídku na burze (IEO) na OKX na konci září s obrovským zájmem – a zisky téměř 2 000 % z jeho předprodejní ceny.

ekologické kryptoměny

Držitelé TAMA budou moci razit virtuální NFT mazlíčky, přičemž každý vyražený virtuální mazlíček nese různé vlastnosti. Čím vzácnější je každá vlastnost, tím cennější bude NFT pro ostatní hráče hry. Důvodem je to, že každý virtuální mazlíček se může zúčastnit bitev, přičemž úspěšné ceny vyhrávají krypto odměny.

Stejně jako mnoho jiných P2E her v tomto prostoru jsou odměny vypláceny v nativním krypto aktivu ekosystému Tamadoge – TAMA. K bitvám Tamadoge bude připojen měsíční žebříček, který hráčům nabízí další příležitosti vyhrát tokeny.

Navíc, protože každý virtuální mazlíček je podporován NFT, znamená to, že hráči Tamadoge si ponechávají plné vlastnictví svých aktiv.  To je také případ dalších herních aktiv, která hráč získá. Také se nám líbí plán Tamadoge. To bude zahrnovat ‘Tamaverse’, bude se také snažit vytvářet zážitky s rozšířenou realitou, které běží společně s aplikací Tamadoge.

Navštívit tamadoge

Battle Infinity (IBAT) – Nový projekt vytvořený na Binance Smart Chain

Battle Infinity je dalším projektem, který je třeba zvážit. Battle Infinity, založený ve 2. čtvrtletí 2022, je platforma založená v Bombaji, který buduje vlastní nativní „Multivesmír“. Tento termín se vztahuje na šest produktů, které se objeví ve světě metaverze Battle Infinity.

To zahrnuje decentralizovanou burzu, stakingové pooly, NFT tržiště a další. Zastřešujícím produktem, který Battle Infinity nabízí, jsou však její P2E kryptohry. V popředí je IBAT Premier League. Jedná se o P2E hru zaměřenou na fantasy sporty. Uživatelé tak mohou sestavit tým hráčů ze sportu, jako je fotbal nebo kriket, a soutěžit o odměny v reálném světě. Hráči budou získávat body a odměny na základě toho, jak si jejich tým vede ve skutečných hrách.

ekologické kryptoměny

Například, pokud hráč kriketu skóruje  ve skutečné hře, kdokoli s jednotlivcem v jeho týmu IBAT Premier League si povede dobře. Jak hráči získávají a shromažďují více bodů, budou generovat tokeny IBAT – které jsou původní v metaverzum Battle Infinity.

Battle infinity také hostí několik bojových her P2E integrovaných do světa Metaverse s názvem „The Battle Arena“. Ve světě Battle Infinity mohou hráči nejen hrát a bojovat, ale mohou si také užít pohlcující zážitek ve světě Metaverse. V battle aréně můžete ve virtuálním světě komunikovat, hrát, sledovat, prozkoumávat a mnoho dalšího.

Vizí projektu je změnit tradiční svět her. Battle Infinity integruje hraní s metaversem a blockchainem a poskytuje zcela decentralizovaný zážitek, který uživatelům a tvůrcům umožňuje přímé vlastnictví jejich herních položek v ekosystému, který je zcela transparentní a odolný proti neoprávněné manipulaci.

  Navštívit battle infinity

Hedera Hashgraph (HBAR) – Ekologicky šetrná alternativa k technologii blockchain

Hedera je jednou z mála kryptoměn šetrných k životnímu prostředí, které se odklánějí od technologie blockchain a místo toho se rozhodly používat jedinečný algoritmus „hashgraph“. Tento algoritmus byl navržen zakladatelem Leemonem Bairdem a k ukládání dat používá „hashe“ místo bloků. Díky tomuto přístupu se síť Hedera ve skutečnosti stává rychlejší, protože ji používá více lidí.

ekologické kryptoměny

To znamená, že Hedera je životaschopnou alternativou k nejlepším coinům Proof-of-Stake, protože je vysoce škálovatelná a přitom zůstává ekologická. Udržitelnost je jednou ze základních hodnot Hedery, která přiměla tým k nákupu emisních povolenek každé čtvrtletí ve spolupráci s předním sociálním podnikem Terrapass.

Zajímavé je, že tým Hedery nakupuje dostatek uhlíkových kompenzací, aby zajistil, že síť bude uhlíkově neutrální. Například tým zakoupil kompenzace na 17 tun CO2 ve 3. čtvrtletí 2022 – ekvivalent 3,7 osobních vozidel řízených za celý rok. Prostřednictvím tohoto přístupu se Hedera snaží stát se nejekologičtější alternativou k blockchainu.

Koupit Hedera hashgraph

Algorand (ALGO) – Uhlíkově negativní blockchain

Náš seznam nejekologičtějších kryptoměn v roce 2023 rozšiřuje Algorand. Algorand je blockchain s podporou smart kontraktů, který založil profesor MIT Silvio Micali. Micali získal Turingovu cenu již v roce 2012 a zajistil, že síť Algorand využívá ekologicky šetrné technologie, aby zůstala udržitelná.

ekologické kryptoměny

Algorand používá jedinečný konsensuální mechanismus „Pure Proof-of-Stake“ (PPoS), což znamená, že každá transakce v síti spotřebuje pouze 0,0000004 kg CO2. To znamená, že roční spotřeba energie Algorandu je zhruba stejná jako u pouhých sedmi průměrných domácností.

Tým navíc aktivně kompenzuje uhlíkovou stopu sítě pomocí smart kontraktů k nákupu emisních povolenek. Prostřednictvím tohoto procesu se Algorand stal uhlíkově negativní na čisté bázi, což z něj činí jednu z nejekologičtějších kryptoměn na našem seznamu.

Koupit algo

Tezos (XTZ) – Populární ekologicky šetrná kryptoměna

Tezos si udělal jméno díky vysoce profilovaným partnerstvím s Manchester United a McLaren Racing, což pomáhá zvýšit povědomí o tomto vzrušujícím projektu. Toto povědomí pomohlo týmu Tezos rozšířit síť a učinit ji šetrnější k životnímu prostředí.

ekologické kryptoměny

Na nedávné TezDev konference vývojový tým prozradil, že pracuje na tom, jak vytvořit síť schopnou zpracovat neuvěřitelný milion transakcí za sekundu (TPS) v nadcházejících letech. Toho bude dosaženo s ohledem na udržitelnost.

Tyto prvky učinily Tezos jedním z nejvyhledávanějších krypto projektů na trhu, přičemž investory také oslovilo tvrzení vývojového týmu, že síť bude s růstem spotřebovávat méně energie. A konečně, tým Tezos dokonce každý měsíc poskytuje přesné údaje o emisích pro blockchain – přičemž emise s přibývajícími roky jasně klesají.

Koupit XTZ

Polkadot (DOT) – Ekologický protokol navržený pro interoperabilitu

Polkadot si vydobyl pověst jedné z nejvolatilnějších kryptoměn na trhu, přesto si u investorů udržel popularitu díky svému nízkovýkonovému přístupu. Pro ty, kteří nevědí, Polkadot je inovativní protokol, který podporuje interoperabilitu mezi blockchainy. Protokol má centrální hub, nazývaný relay chain, který může zpracovávat transakce v řetězcích, které jsou vytvořeny na blockchainu.

ekologické kryptoměny

Tyto okolní řetězce se nazývají „parachainy“, což jsou v podstatě blockchainy se specifickými případy použití. Vzhledem k tomu, že relay chain zpracovává veškeré ověřování, mohou se vývojáři těchto parachainů soustředit pouze na rozšiřování sítě, nikoli na její zabezpečení.

Podle Bloombergu má Polkadot nejnižší celkovou spotřebu elektřiny a uhlíkové emise ze šesti předních PoS řetězců. A co víc, inovativní mechanismus Nominated Proof-of-Stake (NPoS) blockchainu Polkadot znamená, že využívá zlomek energie než Bitcoin – což zdůrazňuje, jak je tento projekt ekologický.

Koupit Dot

Cardano (ADA) – Síť šetrná k životnímu prostředí

Cardano bylo vyvinuto spoluzakladatelem Etherea Charlesem Hoskinsonem a bylo testováno akademiky a vědci. Funguje hlavně jako digitální měna, ale lze ji použít také pro smart kontrakty, DApps a další účely. Ve srovnání se 7 transakcemi Bitcoinu za sekundu může Cardano dosáhnout 1000 za sekundu.

ekologické kryptoměny

Cardano je energeticky účinnější, protože využívá mechanismus konsensu „Proof of Stake“. To pomáhá ušetřit ohromující množství energie, přičemž zakladatel společnosti Cardano tvrdí, že síť spotřebuje pouze 6 GWh energie.

Cardano má základní vrstvu, která se podobně jako Bitcoin používá pro zúčtování plateb. Navíc je tu kontrolní vrstva, která spouští smart kontrakty. Je to, jako byste Bitcoin a Ethereum spojili do jedné sítě.

Koupit ada

Near Protocol (NEAR) –  Kryptoměny nejšetrnější k životnímu prostředí v sektoru blockchainu

NEAR Protocol nabízí různé funkce navržené tak, aby oslovily každý z jeho klíčových uživatelských segmentů – vývojáře, koncové uživatele a validátory. Ve všech případech se principy návrhu platformy drží pilířů použitelnosti, škálovatelnosti, jednoduchosti a udržitelné decentralizace.

Platforma NEAR je vrstva infrastruktury, koncepčně podobná mnoha dalším vývojovým platformám, jako je Ethereum. Vývojáři nasazují dApps a provozní činnosti na platformě, jako je vytvoření účtu nebo provádění transakcí, jsou spravovány uzly v síti.

1 10

Vývojová sada NEAR je sada nástrojů a referenčních implementací, včetně sad pro vývoj softwaru (SDK), peněženky a průzkumníka blockchainu.

Mezi další prvky protokolu NEAR patří token NEAR a tokeny nebo aktiva vydaná na platformě NEAR. Nakonec bude také možné, aby se aktiva vytvořená na jiných blockchainech přesunula do protokolu NEAR. Nedávno tým NEAR vyvinul „Rainbow Bridge“, který spojuje platformy NEAR a Ethereum.

Koupit near

Jak poznat ekologické kryptoměny

Nyní, když jsme zdůraznili, které ekologické kryptoměny stojí za to vyzkoušet, pojďme se blíže podívat na to, jak takové kryptoměny vlastně poznat. Mnoho nových kryptoměnových projektů tvrdí, že jsou šetrné k životnímu prostředí – přesto existuje zásadní rozdíl mezi těmi, které chtějí být, a těmi, které skutečně jsou.

 Můžete se řídit několika základními faktory:

 • Spotřeba energie jednoho uzlu – Hlavním ukazatelem je energetická spotřeba kryptoměnového projektu. Obecně je to tak, že čím méně energie daný projekt používá, tím je ekologičtější. Například Cardano si vede v tomto ohledu velmi dobře.
 • Spotřeba energie všech uzlů – Další ukazatel udržitelnosti sítě dostaneme tak, že sečteme spotřebu všech uzlů dohromady. Opět platí platí – čím nižší číslo, tím lépe pro životní prostředí. Pokud vezmeme v úvahu tento faktor, nejnižší spotřebu všech nodů má Polkadot.
 • Výpočet spotřeby na transakci – Jistě bychom se také měli podívat na to, zda je kryptoměna energeticky nenáročná při ověřování transakcí. Energetincky nejméně náročné transakce provádí blockchainy Hashgraph a Solana.
 • Typ použitého protokolu – Obrovské energetické požadavky Bitcoinu přirozeně vyvolaly poptávku po alternativách, což je místo, kde tyto projekty šetrné k životnímu prostředí přicházejí na scénu. Většina z nich používá protokol nazvaný „Proof-of-Stake“ (PoS). Na PoS brzy poběží například IBAT nebo TAMA.
 • Spolupráce v odvětví ekologie – V našem seznamu jsem uvedli několik kryptoměn, které se snaží o ochranu životního prostředí také několika dalšími způsoby. Mnoho kryptoměnových projektů navázalo spolupráci s nějakou organizací. Jako příklad můžeme uvést C+Charhe a jeho partnerství s Flowcarbon nabo Algorand s ClimateTrade.

Mnoho kryptoměnových projektů, například Cardano a Near Protocol, se zapojilo do snahy o zpomalení klimatických změna zastavení odlesňování. Jiné projekty také často podporují charity Takové aktivity o projektu a jeho hodnotách mohou leccos vypovídat.

Je těžba kryptoměn ekologická?

Nyní se trochu blíže zaměříme na problematiku protokolu proof of work. Energetická náročnost těžby kryptoměn je vlastnost, nikoli chyba. Těžba BTC je automatický proces ověřování bitcoinových transakcí bez zásahu důvěryhodných třetích stran, jako jsou banky. Způsob, jakým je proces ověřování transakcí navržen, využívá velké množství energie – síť závisí na výpočetním výkonu tisíců těžařských strojů. Tato závislost zachovává bezpečnost kryptoměnových blockchainů, které využívají konsensus proof-of-work.

Těžaři kryptoměn se často nacházejí tam, kde je energie dostatek, spolehlivá a levná. Ale zpracování kryptoměnových transakcí a ražba nových coinů nemusí být energeticky náročné. Znamená to, že těžba jako taková nemusí být neekologickáza předpokladu, že je k ní použita obnovitelná energie. Problémem však zůstává proměnlivost její dostupnosti.

Alternativou by mohl být konsensus proof-of-stake. Metoda proof-of- stake (PoS) ověřování kryptoměnových transakcí a ražby nových coinů je alternativou k těžbě kryptoměn, která nevyužívá rozsáhlý výpočetní výkon. Oprávnění ověřovat transakce a provozovat krypto síť je místo toho uděleno na základě množství kryptoměny, kterou validátor „stakuje“ nebo souhlasil, že nebude obchodovat ani prodávat. Musíme ale dodat, že protokol PoS s sebou přináší jisté nevýhody (např. snížení míry decentralizace), kvůli čemuž by mohla být jeho implementace problematická.

Závěr

Stručně řečeno, v tomto průvodci jsme shrnuli několik ekologických kryptoměn a prozkoumali, jak snižují své energetické požadavky a mají pozitivní dopad na globální životní prostředí. Mnoho z těchto ekologických kryptoměn lze zakoupit pomocí eToro – jedné z nejlepších světových online obchodních platforem.

Naší nejlepší volbou pro nejekologičtější kryptoměnu je C+Charge, nově spuštěný kryptoměnový projekt, který bude motivovat k vlastnictví elektrických vozidel tím, že nabídne emisní povolenky jako odměny za jejich dobíjení. Mobilní aplikace C+Charge také odstraní nepohodlí s dobíjením tím, že nabídne podrobné informace o nejbližších nabíjecích stanicích, čekacích dobách a informacích o cenách.

nAVŠTIVTE C-CHARGE

Často kladené otázky

Jaké jsou nejlepší ekologické kryptoměny?

Co jsou ekolické kryptoměny?

Kde mohu ekologické kryptoměny?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus až 30 000 USD po registraci a vkladu

PhemexRecenze

Zdarma bonus až do výše 2500 USD po registraci a vkladu

CoinbaseRecenze

10$ zdarma při vkladu 100$

SimpleCoinRecenze

Populární česká směnárna

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.