Sunday, June 23, 2024

Kde a Jak Koupit Microsoft akcie v České republice 2024?

Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Microsoft akcie se pomalu stávají mezi investory jistotou, která při zveřejňování svých výsledků za kvartál odhadovaná čísla téměř vždy dodrží nebo je překoná.

TIP: Pokud jste začínající investor, přečtěte si tento článek o investování do akcií pro začátečníky.

V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Microsoft akcie společně s ostatními firmami nakupovat.

Seznam nejlepších brokerů pro koupi Microsoft akcie

Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Microsoft akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Microsoft akcie? Zbývá už pouze jediný klik.

  1. Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
  2. Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
  3. XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity

ZAČNI HNED

Základní informace o firmě

Společnost Microsoft je 3. největší veřejně obchodovanou společností na světě s kapitalizací dosahující 2,1 bilionu dolarů. Historie firmy sahá až do roku 1975, kdy Bill Gates a Paul Allen se rozhodli založit firmu Micro-soft. V roce 1985 byla představena první verze windows a rok na to je firma kótována na burze.

Kde a Jak Koupit Microsoft akcie v České republice 2022?
Vývoj ceny akcií

Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, vývoj ceny akcií Microsoftu připomíná exponenciální funkci. Proto není divu, že se firma těší takového zájmu ze strany investorů.

Kdo za firmou stojí?

Společnost Microsoft již od roku 2014 ve funkci CEO vede Satya Nadella, který je rovněž předsedou představenstva. Letošním rokem to bude 30 let, co Nadella nastoupil do společnosti, přičemž vystřídal na několik vedoucích pozic. Pracoval jako executive vice president oblasti cloudu a podnikových řešení nebo vedl R&D oddělení se specializací na online služby.

Kde a Jak Koupit Microsoft akcie v České republice 2022?
Struktura akcionářů

Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti MSFT, neboť kontrolují až 72,09 % akcií v oběhu. Tento podíl je také vyšší než u téměř jakékoli jiné společnosti v odvětví softwaru. Největším vlastníkem je opět Vanguard nebo BlackRock.

Vyplácí společnost dividendy?

Investory zajisté potěší, že Microsoft akcionářům za držení akcií vyplácí dividendu již od roku 2005. Dividenda v době psaní článku činí 0,62 dolaru kvartálně za akcii připisující firmě 0,9% dividend yield. Jak můžete vidět níže na grafu, Microsoft dividendu vyplácí konzistentně a má rostoucí tendenci, což je dobrý signál.

Kde a Jak Koupit Microsoft akcie v České republice 2022?
Historie vyplácení dividend

Oblast působení

U takto gigantické firmy je poměrně oříšek shrnout oblast podnikání do několika vět, proto bude dobré, pokud se investor dodatečně individuálně podívá na byznys model Microsoftu. Společnost se popisuje jako subjekt vyvíjející software, služby, zařízení a řešení, která přinášejí zákazníkům novou hodnotu a pomáhají lidem a firmám plně využít jejich potenciál.

Kde a Jak Koupit Microsoft akcie v České republice 2022?
Růst tržeb

Jednotlivé segmenty firmy se dělí na produktivitu a podnikové procesy, inteligentní cloud a osobní počítačovou techniku. První segment zahrnuje příjmy z balíčku předplatného Office 365, LinkedInu nebo marketingových řešení. Cloud spočívá v poskytování podnikových služeb, serverů včetně Windows, SQL nebo Azure. Do třetího odvětví spadají příjmy ze zařízeními spojená s počítači, Xboxu nebo portfolia videoher.

Důležité akvizice

Microsoft v rámci rozšiřování pole působnosti koupil některé společnosti nebo organizace. Mezi nejznámější patří nákup Nuance Communications za 19,7 miliard dolarů, Zenimax za 7,5 miliard dolarů, vývojářskou platformu GitHub rovněž za 7,5 miliard dolarů nebo dodnes nejdražší transakci za LinkedIn, která Microsoft stála až 26 miliard dolarů.

“Pokračujeme ve spojování sil LinkedIn a Microsoftu, abychom změnili způsob, jakým se lidé učí, prodávají a spojují,” stojí v materiálech.

A to, že byznys umí Microsoft dělat skvěle dokazuje i akvizice sociální sítě LinkedIn, neboť od té doby vzrostly tržby této sociální sítě téměř trojnásobně a došlo tak k akceleraci růstu. V roce 2021 měla profesní síť na 774 milionů uživatelů a naprosto dominovala oblasti B2B reklam, nabírání zaměstnanců, korporátního vzdělávání nebo prodejní inteligenci.

TIP: Přečtěte si popis naprostého giganta v oblasti sociálních sítí – Meta (dříve Facebook).

Jak vydělám?

Již jste si koupili Microsoft akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.

Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Microsoft akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.

Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.

Závěr

Microsoft akcie by neměly chybět v portfoliu žádného investora, který hledá poměrně konzervativní expozici vůči technologiím a IT produktům, které využívá celý svět na denní bázi. Právě bez produktů Microsoftu jako Word, Excel nebo PowerPoint si pravděpodobně nedokážeme představit fungování v práci nebo ve škole. V rámci horizontu 20-30 let bychom si tak mohli být jistí, že tento gigant tu s námi s největší pravděpodobností bude.

Jsou Microsoft akcie správnou volbou?

Kde lze koupit Microsoft akcie?

Jaká je cena Microsoft akcie?

Lze získat od Microsoft akcie dividendy?

Kolik stojí vlastnění Microsoft akcie na poplatcích?

Doporučujeme

BinanceRecenze

Získejte přes nás až 55% zpět!

ByBitRecenze

Zdarma bonus po registraci a vkladu

Gate.ioRecenze

Získejte malý bonus při registraci

MEXCRecenze

Získejte až 1000 dolarový bonus při registraci

OKXRecenze

Kryptoměnová burza s mnoha bonusy

MargexRecenze

Získejte až 50 dolarů bonus při registraci skrze tento odkaz

Vítejte zpět!

Přihlaste se níže na svůj účet

Získat heslo

Zadejte přihlašovací jméno nebo email.