Investice do cenných papírů se stávají v České republice stále častěji probíraným tématem. Vy jste si už určitě spoustu edukativního materiálu o investování do akcií přečetli a momentálně se poohlížíte po jednotlivých společnostech. Microsoft akcie se pomalu stávají mezi investory jistotou, která při zveřejňování svých výsledků za kvartál odhadovaná čísla téměř vždy dodrží nebo je překoná.
V dnešním článku si rozebereme v čem vlastně firma podniká, proč je to natolik oblíbená akcie a kde je nejlepší Microsoft akcie společně s ostatními firmami nakupovat.
Seznam nejlepších brokerů pro koupi Microsoft akcie
Tady je rychlý přehled těch nejlepších brokerů pro koupení Microsoft akcie v České republice v roce 2022. Chcete začít vlastnit Microsoft akcie? Zbývá už pouze jediný klik.
- eToro -obchodujte podle profesionálů s 0% poplatky na více než 700 akcií a ETF
- Capital.com – chcete mít vše na jednom místě a skvělou mobilní aplikaci, zvolte tohoto brokera
- Degiro – populární broker pro evropské investory s velice nízkými poplatky
- XTB – staňte se součástí velké základny české a slovenské komunity
Základní informace o firmě
Společnost Microsoft je 3. největší veřejně obchodovanou společností na světě s kapitalizací dosahující 2,1 bilionu dolarů. Historie firmy sahá až do roku 1975, kdy Bill Gates a Paul Allen se rozhodli založit firmu Micro-soft. V roce 1985 byla představena první verze windows a rok na to je firma kótována na burze.
Jak můžete vidět výše na měsíčním grafu, vývoj ceny akcií Microsoftu připomíná exponenciální funkci. Proto není divu, že se firma těší takového zájmu ze strany investorů.
Kdo za firmou stojí?
Společnost Microsoft již od roku 2014 ve funkci CEO vede Satya Nadella, který je rovněž předsedou představenstva. Letošním rokem to bude 30 let, co Nadella nastoupil do společnosti, přičemž vystřídal na několik vedoucích pozic. Pracoval jako executive vice president oblasti cloudu a podnikových řešení nebo vedl R&D oddělení se specializací na online služby.
Institucionální investoři drží většinový podíl ve společnosti MSFT, neboť kontrolují až 72,09 % akcií v oběhu. Tento podíl je také vyšší než u téměř jakékoli jiné společnosti v odvětví softwaru. Největším vlastníkem je opět Vanguard nebo BlackRock.
Vyplácí společnost dividendy?
Investory zajisté potěší, že Microsoft akcionářům za držení akcií vyplácí dividendu již od roku 2005. Dividenda v době psaní článku činí 0,62 dolaru kvartálně za akcii připisující firmě 0,9% dividend yield. Jak můžete vidět níže na grafu, Microsoft dividendu vyplácí konzistentně a má rostoucí tendenci, což je dobrý signál.
Oblast působení
U takto gigantické firmy je poměrně oříšek shrnout oblast podnikání do několika vět, proto bude dobré, pokud se investor dodatečně individuálně podívá na byznys model Microsoftu. Společnost se popisuje jako subjekt vyvíjející software, služby, zařízení a řešení, která přinášejí zákazníkům novou hodnotu a pomáhají lidem a firmám plně využít jejich potenciál.
Jednotlivé segmenty firmy se dělí na produktivitu a podnikové procesy, inteligentní cloud a osobní počítačovou techniku. První segment zahrnuje příjmy z balíčku předplatného Office 365, LinkedInu nebo marketingových řešení. Cloud spočívá v poskytování podnikových služeb, serverů včetně Windows, SQL nebo Azure. Do třetího odvětví spadají příjmy ze zařízeními spojená s počítači, Xboxu nebo portfolia videoher.
Důležité akvizice
Microsoft v rámci rozšiřování pole působnosti koupil některé společnosti nebo organizace. Mezi nejznámější patří nákup Nuance Communications za 19,7 miliard dolarů, Zenimax za 7,5 miliard dolarů, vývojářskou platformu GitHub rovněž za 7,5 miliard dolarů nebo dodnes nejdražší transakci za LinkedIn, která Microsoft stála až 26 miliard dolarů.
“Pokračujeme ve spojování sil LinkedIn a Microsoftu, abychom změnili způsob, jakým se lidé učí, prodávají a spojují,” stojí v materiálech.
A to, že byznys umí Microsoft dělat skvěle dokazuje i akvizice sociální sítě LinkedIn, neboť od té doby vzrostly tržby této sociální sítě téměř trojnásobně a došlo tak k akceleraci růstu. V roce 2021 měla profesní síť na 774 milionů uživatelů a naprosto dominovala oblasti B2B reklam, nabírání zaměstnanců, korporátního vzdělávání nebo prodejní inteligenci.
Jak vydělám?
Již jste si koupili Microsoft akcie a teď přemýšlíte, jak na tom vlastně vyděláte? Pokud si kladete tuto otázku a rádi se dozvíte více o investování do akcií, připravili jsme pro čtenáře obsáhlejší příspěvek uzpůsobený začátečníkům, přejít můžete zde. Nicméně ve stručnosti princip investování popíšeme i zde.
Vezměte v potaz teoretickou úvahu, ve které si budeme představovat, že jsme koupili jeden kus Microsoft akcie v roce 2020 za 100 dolarů. Společnosti se dařilo a během dvou let se cena akcií navýšila o 50 %.
Pokračování příkladu: Nyní akcie, kterou jsme koupili za 100 dolarů, stojí 150 dolarů. Pokud se rozhodneme akcii prodat, inkasujeme 50 dolarů zisk.
Jak koupím Microsoft akcie?
Teď, když víte jak se na akciích dá vydělat, ukážeme si detailní postup toho, jak Microsoft akcie nakoupit. Proces je vcelku intuitivní a zvládne ho každý. My si pro příklad ukážeme proces nákupu na platformě eToro, ale nákup je u většiny brokerů podobný.
- Registrace
Vyberete si uživatelské jméno, pod kterým se budete přihlašovat do webové i mobilní aplikace, přičemž se zvoleným jménem budete vystupovat i na platformě eToro. Dále zvolíte e-mail a heslo. Mějte na paměti, že na tento účet budete ukládat své prostředky, proto by heslo mělo být velmi silné. Můžete také zvážit registraci pomocí Facebookového nebo Google účtu.
- Ověření účtu
Abyste měli možnost vůbec nakoupit aktiva a vložit finanční prostředky na Vás účet, budete nuceni poskytnout údaje týkající se Vaší osoby. Broker také dává najevo, že s těmito osobními dokumenty bude nakládáno tak, jak určuje regulátor.
Kliknete proto na políčko “Ověřit”, zobrazené výše. Kromě dokumentů poskytnete jméno, pohlaví, bydliště a datum narození, které se musí shodovat s údaji uvedenými na průkazu totožnosti. Následuje kratší dotazník o zkušenostech s investováním a výši investovaných prostředků, společně s dotazem které aktiva plánujete obchodovat. Tyto úkony má prostředník nařízené od regulátora.
Po vyplnění profilu můžete nyní uložit prostředky až do výše 2 000 EUR. Pro investování bez omezení, rychlého výběru prostředků a získání odznaku symbolizující ověřený účet Vás čekají další kroky. Mezi ně patří pouze poskytnutí osobních dokumentů typu občanského průkazu či pasu a účtu za energie, výpis z bankovního účtu nebo pracovního povolení. Tento verifikační proces trvá obvykle několik dní.
- Vklad prostředků
Pokud se již podařilo verifikovat účet, nyní můžete vkládat prostředky bez omezení.
Jak můžete vidět výše, výběr metod je opravdu pestrý. Nejlepší metoda převodu peněz bude záležet na každém jedinci, obecně se ale doporučuje bankovní převod nebo vklad pomocí kreditní/debetní karty.
- Samotný nákup
Máte jíž dobité prostředky? Blížíme se zdárně do cíle. Nyní už jen zbývá v liště “hledat” zadat název společnosti, kterou chcete nakoupit. V našem případě zvolíme Microsoft, nicméně proces je pro každé aktivum stejný.
Níže můžeme vidět, že samotný proces nákupu je jednoduchý. Zvolíte si částku, za kterou chcete akcii nakoupit a stisknete tlačítko “Zadat pokyn”. Broker Vás zároveň informuje o momentální ceně aktiva a také o dnešním procentuálním cenovém pohybu svítící zelenou barvou.
Kde je nejlepší koupit Microsoft akcie?
Abyste mohli začít uvažovat o nejlepší koupení Microsoft akcie, budete si muset otevřít účet u obchodní platformy, která tyto služby poskytuje. Existuje spousta brokerů, ze kterých si můžete vybrat, ale velmi se liší cenou a tím, jaké služby nabízejí. Abychom vám pomohli s výběrem, představíme čtenářům jednoho favorita redakce.
1. eToro
Broker eToro je velmi využívaným prostředníkem hlavně retailovými obchodníky, kteří s oblibou využívají funkci sociálního obchodování. Své služby poskytuje již od roku 2007, nejedná se tedy o žádného nového brokera u kterého byste se měli bát o své prostředky. Možná to je ten důvod, proč tuto platformu využívají miliony lidí z více než 200 zemí světa.
Kolik zaplatím na poplatcích?
Zatímco někteří brokeři jsou poněkud neprůhlední v tom, co účtují, britská obchodní platforma eToro společně se svojí aplikací pro obchodování je podle nás velmi transparentní. Za možnost investovat do ETF nezaplatíte ani korunu na poplatcích. Místo toho broker vydělává peníze tím, že si při vkladu účtuje malý 0,5% FX poplatek. Přehled všech poplatků naleznete zde.
Výhody a nevýhody:
Závěr
Microsoft akcie by neměly chybět v portfoliu žádného investora, který hledá poměrně konzervativní expozici vůči technologiím a IT produktům, které využívá celý svět na denní bázi. Právě bez produktů Microsoftu jako Word, Excel nebo PowerPoint si pravděpodobně nedokážeme představit fungování v práci nebo ve škole. V rámci horizontu 20-30 let bychom si tak mohli být jistí, že tento gigant tu s námi s největší pravděpodobností bude.