Kdo je Satoshi Nakamoto?

Slýcháváte tohle jméno a bojíte se přiznat, že nevíte, o koho se jedná? Pak se nestyďte a přečtěte si dnešní nadupaný článek!

Brave browser, vydělat bat, basic attention token

Přestože nevíme co za muže (nebo ženu) se za tímto jménem skrývá, víme co udělal. Satoshi Nakamoto se stal vynálezcem bitcoinového protokolu, když v Listopadu 2008 publikoval, skrze Cryptography Mailing List, svou tezi.

Následujícího roku vypustil první verzi bitcoinového software klienta, a spolu s ostatními se dále na projektu podílel skrze e-maily, dokud nezačal z komunity postupně mizet, což se stalo někdy ke konci roku 2010.

Nakamoto pracoval s lidmi v open-source týmu, ale dal si záležet na tom, aby o sobě nikdy neprozradil nic osobního, a poslední zpráva kterou od něj kdokoliv dostal, přišla na jaře 2011, když prohlásil že “přesunul svůj zájem k jiným věcem”.

Japonec ale byl ne?
Neměli bychom hodnotit knihu podle obalu. A nebo ano?

 

Satoshi” znamená “jasně myslet, být bystrý, moudrý”. “Naka” může znamenat “střední, vnitřní” nebo “vztah”. “Moto” může znamenat “původ” nebo “základ”.

 

Všechny tyto věci by se daly aplikovat na osobu, která stvořila hnutí vynálezem chytrého algoritmu. Nicméně problémem samozřejmě zůstává, že každé ze slov má více možných významů a interpretací.

Nemůžeme s jistotou říci, zda byl Nakamoto japonec nebo ne. Je dokonce značně troufalé předpokládat, že se vůbec jednalo o muže.

Jde jen o slovní obrat, ale vzhledem k tomu, že jeho jméno může být též pseudonymem, ON mohl docela dobře být ONA, nebo dokonce ONI.

 

Ví někdo, kdo Nakamoto byl?

Ne, ale detektivní techniky, kterými se na to lidé snaží přijít, jsou často pozoruhodnější než případná odpověď. Joshua Davis z redakce New Yorker věří, že Satoshi Nakamoto byl Michael Clear, absolvent studia kryptografie na Dublinské Trinity College.

K tomuto závěru došel po analýze 80 000 slov z Nakamotových online zápisů, a následném hledání lingvistických vodítek. Podezříval také finského ekonomického sociologa a bývalého herního vývojáře Vili Lehdonvirtu.

Oba muži ale popřeli, že by byli vynálezci Bitcoinu. Micheal Clear dokonce veřejně popřel, že by mohl být Satoshi, a to v roce 2013 na Webovém Summitu.

Adam Penenberg z “FastCompany” toto tvrzení popřel s tím, že Nakamoto mohl být ve skutečnosti týmem tří lidí: Neal King, Vladimir Oksman a Charles Bry. Došel k tomu přepsáním unikátních frází z Nakomotovy studie bitcoinu do Google vyhledávače, aby zjistil, zda byly použity ještě někde jinde.

Jedna z nich, “prakticky výpočetně nezvratné” se objevila v patentu podaném těmito třemi lidmi za účelem aktualizace a distribuce šifrovacích klíčů. Doména bitcoin.org, původně užívaná Satoshim, byla zaregistrována 3 dny po podání patentu.

Doména byla zaregistrována ve Finsku, a jeden z autorů patentu do Finska cestoval půl roku před touto registrací. Všichni tři to popřeli.

V každém případě, když byla doména bitcoin.org 18. srpna 2008 zaregistrována, její pronajímatel použil japonskou anonymní registrační službu a japonského poskytovatele. Registrace stránky byla do Finska převedena až 18. května 2011, což tuto teorii poněkud oslabuje.

 

Jiní věří, že šlo o Martii Malmiho, vývojáře z Finska, který byl do bitcoinu zapojen od jeho počátku a vytvořil pro něj uživatelské rozhraní.

Někteří také poukazují na Jeda McCaleba, milovníka japonské kultury bydlícího v Japonsku, který vytvořil problémovou směnárnu Mt. Gox a spolu-založil decentralizované platební systémy Ripple a později Stellar.

Další teorie naznačuje že Satoshi jsou dva informatici, Donal O’Mahony a Michael Peirce. Vychází ze studie o digitálních platbách, kterou spolu s Hitesh Tewari napsali podle knihy, jejímiž jsou spoluautory. O’Mahony a Tewari také studovali na Trinity College, stejně jako Michael Clear.

Israelští učenci Dorit Ron a Adi Shamir z Wizmannského Institutu stáhli obvinění z jejich studie, naznačující spojení mezi Satoshim a Silk Road, známou webovou stránkou na černém trhu, kterou FBI zrušila v říjnu 2013. Obvinění vycházely z web-adresy údajně vlastněné Satoshim. Výzkumník Dustin D. Trammel vlastnící stránku ve skutečnosti odmítl, že by mohl být Satoshi.

V květnu 2013, internetový průkopník Ted Nelson, vhodil další želízko do ohně, když označil za Satoshiho japonského matematika, profesora Shinichi Mochizukiho, ačkoliv přiznává, že důkazy jsou přinejlepším nepřímé.

V únoru 2014 redaktorka “Newsweek”, Leah McGrath Goodman přišla s tvrzením, že odhalila skutečného Satoshi Nakamota. Dorian S Nakamoto od té doby několikrát popřel, že by věděl cokoliv o bitcoinu, navíc si dokonce najal právníka a vydal oficiální prohlášení popírající jakoukoliv jeho souvislost s bitcoinem.

 

Hal Finney, Michael Weber, Wei Dai a několik dalších vývojářů jsou mezi těmi, kteří jsou médii a diskutujícími na internetu pravidelně označováni za potenciální Satoshi. Skupina expertů na forenzní lingvistiku z Astonské University věří, že skutečným tvůrcem bitcoinu je Nick Szabo, na základě analýzy bitcoinového “White Paper” (zprávy rozebírající danou problematiku).

Dominic Frisby, komik a spisovatel také navrhl Szaba, tvůrce BitGold, jako nejpravděpodobnějšího kandidáta na Satoshi ve své knize “Bitcoin: Budoucnost Peněz”. Jeho detailní analýza zahrnuje lingvistický rozbor Satoshiho spisů, posouzení technické úrovně v C++ a dokonce Satoshiho pravděpodobné narozeniny.

Nathaniela Popper ve své knize “Digitální Zlato”, vydané v květnu 2015, píše, že při vzácném setkání na blíže nejmenované události Szabo popřel, že by byl Satoshi.

Na začátku prosince 2015 reportáže Wired a Gizmodo váhavě tvrdily, že odhalily Satoshiho pravou identitu jako tu Australského podnikatele Craiga S. Wrighta. Wired citoval “anonymní zdroj blízký Wrightovi” který poskytl soubor emailů, přepisů a dalších dokumentů, poukazujících na Wrightovu roli při vzniku bitcoinu. Gizmodo citovalo soubor dokumentů pocházejících od člověka tvrdícího, že se naboural do Wrightova obchodního emailu, a také rozhovory s jemu blízkými jedinci. Nestranní pozorovatelé vznesli pochyby, a nadnesli, že spojení Wrighta a Satoshiho je dost možná pouhá kachna, ale množství přesvědčivých důkazů bude bez pochyby ještě nějakou dobu živit spekulace.

V naprosté většině případů všichni potenciální Satoshiové tuto možnost popřeli.


Takže co o něm víme?
Jedna věc, kterou víme díky rozhovorům s lidmi, kteří s Nakamotem spolupracovali v ranných fázích vývoje bitcoinu, je to, že měl celý systém velice dobře promyšlený.

Jeho programování bylo podle vývojáře Jeffa Garzika nekonvenční v tom, že neprováděl tak precizní testování, jaké by člověk čekal od běžného programátora.


Jak je bohatý?
Analýza Sergia Lernera, experta na bitcoin a kryptografii, naznačuje, že Satoshi natěžil mnoho z prvních bloků v bitcoinové síti, a že si vybudoval úspory asi jednoho milion bitcoinů. Tato zásoba by měla v srpnu 2017 při kurzu 3000 dolarů za bitcoin hodnotu tří miliard dolarů.


Co dělá teď?
Nikdo neví, co má Satoshi za lubem, ale jeden z posledních emailů, které odeslal softwarovým vývojářům, datovaný k 23. dubnu 2011 říkal:  “Přesunul jsem svůj zájem k jiným oblastem. S Gavinem a ostatními je vše v dobrých rukou.”


Pracoval pro vládu?
Samozřejmě, že i takové fámy se objevily. Někteří lidé interpretovali jeho jméno jako “Centrální Zpravodajství” ale lidé vidí to, co vidět chtějí. V tom tkví podstata konspiračních teorií.

Otázka, která prvně padá na mysl samozřejmě je, proč by jedna z 3-písmenných organizací chtěla vytvářet kryptoměnu, která bude nakonec použita pro anonymní obchody, nad nimiž senátoři i FBI lomí rukama jako potencionálními trestnými činy nebo dokonce teroristickými útoky. Na to ale mají konspirační teoretici určitě také odpověď.

Možná, že na tom nezáleží. Vývojář Jeff Garzik to podal stručně: “Satoshi vytvořil open-source systém právě proto, abyste nemuseli vědět kdo je, věřit mu, nebo se starat o to co ví”. Open-source kód znemožňuje skrývat tajemství. “Kód mluvil sám za sebe.”

 

Navíc, říká Garzik, bylo chytré použít pseudonym, protože to alespoň lidi přinutilo soustředit se na technologii, místo osoby která za ní stojí. Sečteno a podtrženo, Bitcoin je teď mnohem více než Satoshi Nakamoto.

 

Autor: Milan Kollarčík

Sdílet

Autor

Studuji informatiku, kryptoměny mě fascinují a myslím, že jsou budoucnost ekonomiky. Osobně preferuji dlouhodobé investice ale nebráním se i promyšlenému riskování. Pokud se vám články líbí, můžete mě podpořit zde: 1DU8m33NjdZhFiUyBEb6ue9UAR2wX47H7N

Komentáře

Zanechat komentář