Nedávný průzkum ukázal, že asi 30 % nejbohatších lidí na světě investuje do kryptoměn, ať už přímo nebo nepřímo. To je mnohem vyšší procento než mezi investory, kteří nejsou miliardáři. Dotyčná data shromáždil Forbes. Dotazoval se 65 nejbohatších lidí světa, aby zjistil, zda investují nebo neinvestují do digitálních aktiv.
Miliardáři investují do kryptoměn
Podle Forbesu mezi miliardáři, kteří se průzkumu zúčastnili, 18 % uvedlo, že mají alespoň 1 % svého majetku v digitálních měnách.
Zdá se, že většina s kryptoměnami jako formou investice pouze experimentuje. Je to proto, že 80 % uvedla, že vlastní méně než desetinu svého bohatství v kryptoměnách.
Mezitím 3,2 % dotázaných miliardářů tvrdilo, že mají více než polovinu svého majetku v digitálních aktivech. Nakonec asi 10 % uvedlo, že neinvestují přímo do kryptoměn. Navzdory tomu tato skupina uvedla, že podporuje společnosti zaměřené na kryptoměny.
Sam Bankman-Fried
Jedním z miliardářů, které Forbes oslovil, byl Sam Bankman-Fried, spoluzakladatel a generální ředitel kryptoměnové burzy FTX. Podle tiskové agentury byl jedním z mála miliardářů, kteří dovolili v anonymním průzkumu prozradit svá jména.
SBF oznámil, že drží 76 % až 100 % svého čistého jmění v kryptoměnách. Celkové čisté jmění Bankmana-Frieda se odhaduje na přibližně 20,6 miliardy dolarů. Prakticky veškeré bohatství pochází z jeho držeb ve FTX a FTT tokenů, které vlastní.
Za zmínku stojí, že ačkoli je SBF 30letým miliardářem na kryptotrhu, již prohlásil, že celý svůj majetek věnuje na dobročinné účely. Dokonce podepsal Giving Pledge, aby rozdělil většinu svých peněz na podporu filantropických akcí, ať už za života nebo ve své závěti.
Mark Cuban
Dalším významným miliardářem investujícím do kryptoměn je majitel Dallas Mavericks Mark Cuban. Přestože v minulosti odmítal digitální aktiva, dokonce řekl, že by upřednostnil banány před BTC.
Dnes má pestré portfolio BTC, ETH a NFT. Kromě toho digitální aktiva veřejně podporuje a propaguje.
„Není to jiné než investování do akcií, dluhopisů nebo jiných aktiv. Úrokové sazby rostou, riziková aktiva klesají,“ uvedl Cuban v e-mailu Forbesu. “Moje technologické akcie si vedly hůř než moje kryptoměny.”
Nepřímé investice
Zatímco někteří miliardáři vkládají většinu svého majetku do kryptoměn přímo, jiní tak činí nepřímo. To je případ Johna Sobrata, miliardáře v realitní branži. Říká se, že investoval do jednoho z fondů Andreessena Horowitze, který získal 4,5 miliardy dolarů pro kryptoměnové společnosti a Web3.
Podle něj to byl způsob, jakzískat expozici vůči kryptotrhu, aniž by musel „provádět vlastní due diligence u třídy aktiv, které nerozumím,“ řekl Sobrato.
Jak zdůraznil docent Columbia University Business School Omid Malekan, právě miliardáři jsou lidé připraveni vyzkoušet novou třídu aktiv. „Jedním ze způsobů, jak se stát miliardářem, je být otevřený,“ řekl.
Mezitím existují miliardáři, kteří jsou vůči kryptoměnám skeptičtí. Na seznamu je například generální ředitel Berkshire Hathaway Warren Buffett; spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates; a generální ředitel JPMorgan Jamie Dimon.