Ve svém nejnovějším výzkumu Bank of International Settlements (BIS) odhadla, že devět z deseti centrálních bank zkoumá, jak uvolnit své vlastní CBDC, včetně České Národní Banky. Navíc 50 % těchto finančních institucí v současnosti takové produkty vyvíjí nebo provádí experimenty.
Většina centrálních bank má zájem o CBDC
Mezinárodní měnová instituce – BIS – se zeptala 81 centrálních bank, aby zjistila jejich postoj k CBDC a jak blízko jsou k jejich spuštění. Podle výsledků 90 % účastníků přiznalo, že pracují na zavedení tohoto produktu. Téměř polovina centrálních bank je uprostřed vývoje nebo „provádění konkrétních experimentů“ na CBDC.
„Celosvětově se více než dvě třetiny centrálních bank domnívají, že pravděpodobně vydají nebo by mohly vydat maloobchodní CBDC v krátkodobém nebo střednědobém horizontu. Centrální banky považují CBDC za schopné zmírnit klíčové problémy, jako je omezená provozní doba současných platebních systémů a délka současných transakčních řetězců,“ uvedla BIS.
Podle dat CBDC tracker, je česká centrální banka, ČNB, od roku 2021 v investigativní fázi a zatím neohlásila žádné novinky. ČNB k tomu řekla:
“ČNB vždy prosazovala svoji technologickou neutralitu. Nemůže tedy nutit obyvatele do inovací, které nejsou vyvolány společenskou poptávkou. Covid-19 nám však ukázal, jak rychle dokáže obyvatelstvo změnit své návyky. Krize jsou obecně katalyzátorem, urychlovačem vývoje, který by jinak trval dlouhé roky. I když jsme v této oblasti na začátku, není vyloučeno, že digitální hotovost bude v nějaké podobě součástí budoucnosti rovněž české koruny.”
Když už jsme u CBDC, stojí za zmínku také snahy Číny. Na rozdíl od kryptoměn jsou místní úřady velmi nakloněny konceptu digitálního juanu a často zahajují iniciativy, které mají za cíl jej popularizovat. Finanční produkt byl začleněn jako platební metoda během zimních olympijských her v Pekingu, přičemž denní transakce představovaly přibližně 300 000 dolarů v e-CNY. Čínští představitelé navíc rozdělili značné částky obyvatelům velkých měst, jako je Peking, Shenzhen a Chengdu.
Mezi další země, které jsou blízko spuštění takového projektu nebo již provádějí testy, patří Malajsie, Thajsko, Zambie, Indonésie a Mexiko.
Kromě CBDC se BIS ve své studii dotkla i stablecoinů. Instituce si představovala, že by se jako platební metoda mohly objevit stablecoiny kryté jednotnou fiat měnou.