Na informačním webu cointelegraph.com vyšel k poledni článek, který rozvířil vody české kryptoměnové komunity. Článek cituje z Hospodářských novin a přináší zprávy, že Česká republika bude přísněji regulovat kryptoměny. Ministerstvo financí chce mít kryptoměny pod kontrolou a proto zavádí vysoké sankce. Článek zhruba dvě hodiny obsahoval chybu v přesné výši pokuty. Mnoho českých webů proto při citování udělalo chybu. Jak to je tedy ve skutečnosti? Jaká bude česká regulace bitcoinu? Hospodářské noviny vše vysvětlují.
Česká republika jako člen Evropské unie přijímá zákony, které schválí evropský parlament. Ten schválil regulaci kryptoměn a předložil zákon jednotlivým státům k implementaci. Česká vláda se však rozhodla zákon upravit a ještě ho zpřísnit. S informací přišly Hospodářské noviny 8. srpna brzy ráno.
Znáte populární Trade Santa krypto bota?
Zákon je pátým z řady regulací kryptoměn. Je označován jako AMLD5 – Anti Money Loundering Directive 5. Jak je vidět z názvu, zákon se snaží omezit možnosti praní špinavých peněz s pomocí digitálních aktiv, jako jsou kryptoměny.
Regulace bitcoinu v Česku
Hospodářské noviny odhalují, že Ministerstvo financí plánuje zavést pokutu až půl milionu. Ta se bude týkat firem, které se nezaregistrují na příslušném úřadě – obchodním licenčním úřadu.
Taková implementace by šla velmi daleko za hranici, kterou určila Evropská unie. AMLD5 vstoupil v platnost v červenci 2018. Jednotlivé státy nyní hledají cestu, jak zákon efektivně implementovat do svého zákoníku. Regulace se bude týkat hlavně společností, které nějakým způsobem s kryptoměnami zacházejí. Zákon musí vejít v platnost do 20. ledna 2020.
AMLD5 velmi výrazně omezuje anonymitu bitcoin transakcí. Každá směnárna a poskytovatel peněženek bude muset uchovávat data o svých zákaznících. Je vyžadována transparentnost všech plateb – ať už se jedná o převod nebo placení. Hospodářské noviny přináší i myšlenku, že taková regulace zničí naší konkurenceschopnost na trhu s kryptoměnami.
Evropa a regulace kryptoměn
Evropa je v přístupu ke kryptoměnám velmi rozmanitá. Česká regulace bitcoinu není příliš zvláštní. Přísný přístup je například v Rusku. Po mírnější regulaci nad rámec AMLD5 volá ve Spojeném království například nezisková společnost Coin Center. Vláda Kypru volá po rozšíření oblastní AMLD5. Zdá se, že Evropa nevnímá kryptoměny nikterak kladně.
Mohlo by vás zajímat: S kým se radí dlouhodobí investoři?
Na úplně druhé straně stojí Malta. Předseda vlády Malty několikrát řekl, že by chtěl z malého středomořského ostrůvku udělat kryptoměnovou velmoc.