15 zemí světa, do kterých patří i státy G7, bude pracovat na vývoji systému stopování transakcí na síti blockchain. Praní špinavých peněz a financování terorismu je v době neklidu na blízkém východě a velké migrační vlny obrovský problém. Anonymní kryptoměny mohou být brzy minulostí. Přichází blockchain regulace?
Znáte populárního Trade Santa krypto bota?
Finanční akční výbor (FATF) plánuje připravit detailní plán do roku 2020. Se zprávou přišly japonské noviny 9. srpna. V originálním článku se nevyskytuje žádný odkaz na zdroj, proto se může jednat o spekulaci. Nicméně podobné nástroje ve světě vznikají a bylo jen otázkou času, kdy k podobné situaci dojde.
FATF je mezinárodní organizace. Její doporučení nejsou závazná. Česká republika není členem, nicméně Evropská komise je. Ta může vzít doporučení v potaz a přenést je na půdu Evropského parlamentu. Je velmi pravděpodobné, vzhledem k dataci, že právě na finální implementaci AMLD5 do legislativy členských států EU se čeká.
Nový systém bude sbírat a distribuovat osobní data uživatelů, kteří budou využívat kryptoměny. Cílem je zabránit tomu, aby prostředky nebyly zneužity k praní špinavých peněz a financování terorismu.
Článek dále upozorňuje na to, že existuje mnoho zemí, které nemají kryptoměny a jejich regulaci v právu zakotvenou. Přesto se očekává, že by systém mohly využívat policejní složky po celém světě.
Samozřejmě v demokratických státech není možné takový nástroj využívat bez příslušného zakotvení v zákonu. Soud by pak důkazy získané na základě nástroje nemusel přijmout. Proto se nejdříve čeká na rok 2020, kdy vejde v platnost mnoho regulačních zákonů. Konkrétně se může zmínit 20. leden 2020, kdy by měla začít platit evropská legislativa AMLD5. O ní jsme psali zde.
Blockchain regulace: G7, EU i FATF ji vítají
Jako důsledek nových doporučení musely směnárny Bithumb, Upbit a Coinone v Jižní Korei dokládat vlastnictví svých bankovních účtů. Stopování transakcí dostává reálný obrys.
Anonymní kryptoměny jsou nechtěným produktem. Většina států volá po jejich regulaci. Většinou kvůli financování terorismu. To je ale velmi subjektivní pojem. V Číně můžete být odsouzeni za terorismus, pokud zpochybníte politiku jedné Číny.
Mohlo by vás zajímat: S kým se radí dlouhodobí investoři?
Evropská unie čelí teroristickým hrozbám v poslední době velmi často. Je až ve filosofické rovině, zda je dobré obětovat za svoje bezpečí kus své svobody. Regulace mohou mít však kladný důsledek i na samotné kryptoměny. Zvyšuje se tím jejich atraktivita pro investory, kteří nechtějí tolik riskovat.