Bitcoin je bezpečný přístav zaznívá stále častěji s tím jak měnová válka mezi USA a Čínou sílí. Měnová válka se řadí mezi další důvody růstu Bitcoinu. V minulém týdnu oslabil čínský juan oproti americkému dolaru až k hranici 7 juanů za dolar, u které se naposledy pohyboval v roce 2008. Americký prezident Trump tak znovu ostře kritizoval Čínu z manipulace své měny a cílenému oslabení, které poskytuje výhodu čínským exportérům.
V tradičním finančním světě se často setkáváme s termínem bezpečný přístav, intenzita výskytu tohoto slovního spojení se v době krizí exponenciálně zvyšuje. Mezí bezpečné přístavy se obvykle řadí státní dluhopisy, převážně americké a německé a v neposlední řadě také zlato. V roce 2011 se rozšířili spekulace, že česká koruna by mohla být jedním z dalších adeptů na to stát se bezpečným přístavem. Ve světě je cítit silná potřeba najít nové aktivum tohoto typu. To, že Bitcoin je bezpečný přístav a jakousi ochranou vůči tradičním investicím si uvědomuje stále více lidí.
Mohlo by vás zajímat: aktuální ceny kryptoměn
Mezi důvody růstu Bitcoinu je měnová válka na přední pozici
Měnová válka by mohla způsobit globální závody o devalvaci národních měn. První na řadě jsou státy, které do Číny vyváží značnou část svého exportu. Tyto státy již s oslabováním svých měn skrze snižování úrokových sazeb začaly. Naposledy trhy nemile překvapilo razantní snížení úrokových sazeb na Novém Zélandu. Devalvace národních měn je vodou na mlýn Bitcoinu. Švýcarské banky v tomto měsíci představili rozsáhlé změny sazebníků u spořících účtů. Do této doby se snažili omezit vliv záporných úrokových sazeb nastavených švýcarskou centrální bankou na koncové klienty, to se ale zdá se mění.
Mohlo by vás zajímat: kde hledat nejvýhodnější spořící účty?
Důvody růstu Bitcoinu jsou globální a týkají se každého z nás
V letech minulých se vyskytovaly lokální příklady, na kterých se komentátoři snažili vyzdvihovat důležitost a funkčnost Bitcoinu jako náhražky národní měny. Za všechny můžeme vzpomenout Venezuelu, Zimbabve nebo sankcemi postižený Írán. Měnová válka je ale úplně jiný level, je totiž globální. Vyhrocení situace mezi USA a Čínou je velmi silným impulzem pro růst ceny BTC. Reakce ostatních států (snižování úrokových sazeb aby udržely konkurenceschopnost) se již dostavila. Světová ekonomika je jeden velký propletenec a když se změní nastavení měnové politiky jednoho důležitého hráče, ovlivní to celý svět.