Donald Trump a americká administrativa uzákonila ban na e-cigarety na americkém trhu. Elektronické cigarety nebudou od příštího měsíce na území Spojených států dostupné. Rychlý a překvapivý krok ze strany americké vlády, zní z úst některých komentátorů. Ban na e-cigarety přichází jako následek zvyšujícího se výskytu plicních chorob v USA. Pokud bude v budoucnu prokázáno klinickými testy, že e-cigarety nejsou zdraví škodlivé, mohou se tyto výrobky vrátit na trh. Je ban na Bitcoin v USA reálnou hrozbou pro krypto komunitu?
Mohlo by vás zajímat: Trump není fanouškem kryptoměn
Donald Trump se v minulosti vyjadřoval o Bitcoinu a kryptoměnách na Twitteru negativně. Jeho některé výroky si můžete přečíst pod tímto odkazem. Někteří krypto nadšenci se teď obávají, že ban na e-cigarety je důkazem toho, že Donald Trump může zákazem zacílit prakticky cokoliv a pokud se rozhodne pro ban na Bitcoin, dosáhne svého. Ban na Bitcoin v zemi s největším počtem uživatelů této kryptoměny by byl znatelný zásah do celého odvětví. Není to nic co by mohlo Bitcoin zastavit, ale určitě by to znamenalo zpomalení rozkvětu kryptoměn. Vedle Číny, která již ban na Bitcoin zavedla v minulosti, bychom tak byli svědky situace, kde dvě největší ekonomiky světa blokují přístup svým občanům ke kryptoměnám.
Ban na Bitcoin nebude tak lehké prosadit
Někteří komentátoři oponují argumentem, že trh okolo kryptoměn je v USA už docela robustní a Donald Trump tak nebude mít jednoduchou pozici při navrhování možného zákazu. Ekonomická síla subjektů se bere vždy na zřetel, když jde o lobbistické snahy u zákonodárců. V současnosti jsou v kryptoměnách zapojeny velcí hráči s miliardami dolarů investovaných do krypto průmyslu. Jestli Donald Trump oznámí v budoucnu úvahy nad zákazem kryptoměn, bude důležité sledovat reakce kongresmanů a senátorů. I mezi nimi se najdou přívrženci kryptoměn, kteří naopak prosazují zvýšené úsilí v oblasti platné legislativy týkající se kryptoměn a jednotné regulace celého sektoru.
Tip: novinky z kryptosvěta u nás na Telegramu!
Mezitím Marshallovy ostrovy, ležící v Pacifiku a označovány jako daňový ráj, oznámily pokrok ve vyjednávání o své vlastní národní kryptoměně SOV. Mezinárodní měnový fond i Spojené státy diskutují s tímto ostrovním státem otázky o spuštění jejich kryptoměny již od loňského září. Tamní ministr David Paul ujišťoval veřejnost o pokrocích v jednání a vysvětlení určitých obav, které jak mezinárodní měnový fond tak USA vznesly. Výsledkem je brzké spuštění předprodeje kryptoměny SOV. Dle odhadu ministra, by kompletní spuštění kryptoměny SOV mělo proběhnout v následujících 12 až 18 měsících.