Už 10 let bereme za neměnný fakt, že zásoba Bitcoinu činí 21 milionů kusů. Těžba kryptoměn má jasná pravidla a konečný počet mincí je jasně zaveden do pravidel každé virtuální měny. Málo se ovšem ví o tom, že konečný údaj pro vytěžené Bitcoiny může být klidně vyšší. Na skutečný počet má totiž vliv více faktorů.
Je zásoba Bitcoinu neměnný fakt?
V současnosti je v oběhu okolo 18 milionů mincí nejstarší kryptoměny s tím, že ta úplně poslední by měla být uvolněna v roce 2140. To nasvědčuje tomu, že tempo, jakým se vytěžené bitcoiny budou uvolňovat na trh, se bude postupně zpomalovat. Na zajímavou okolnost nyní na svém twitterovém účtu upozornil kryptoměnový expert Eric Wall. Podle něj je totiž možné, že ve skutečnosti by se do oběhu mohlo dostat více než Satoshi Nakamotem stanovený počet 21 milionů mincí.
Wall věří tomu, že nabídka Bitcoinu by se v budoucnu mohla velmi přiblížit současné podobě penězům. Nabídka peněz je v dnešní době dána mixem mezi aktivitami centrálních a komerčních bank. Jistě, mohli bychom namítnout, že nejpopulárnější kryptoměna vznikla pro, aby lidé měli k dispozici platidlo, jež bude zcela svobodné a nebude podléhat kontrole bankovních a státních instutucí. Praxe je ovšem jiná. Z Bitcoinu se totiž do jisté míry stal spekulativní nástroj, který se svým charakterem podobá cennému papíru.
Těžba kryptoměn přestane hrát roli
Tento trend bude navíc podle Erica Walla v budoucnu nadále posilovat. V dnešní době ještě stále drží většina lidí své Bitcoiny ve vlastních peněženkách. Stále se ovšem zvyšuje nabídka po nejrůznějších investičních a správcovských nástrojích, jejichž předmětem je právě Bitcoin. Službami ze světa tradičního finančnictví už se inspirovala například směnárna Coinbase, která nabízí správcovské držení BTC. Stejně tak je na držbě klientských Bitcoinů postavená i futures burza Bakkt.
Budou ještě někoho zajímat vytěžené Bitcoiny
V této souvislosti Eric Walls varuje, že kryptoměny v této podobě by se mohlo začít používat místo skutečných mincí BTC. Těžba kryptoměn a její pravidla by poté ztratily na významu. Je to něco podobného jako používání bankovek, jež zastupují hodnotu zlata, kterým jsou kryty. V takovém případě může na řadu přijít inflace, čímž vzroste zásoba Bitcoinu. Podle experta na digitální peníze tak Bitcoin čeká v podstatě proměna na odlišnou formu dnešních peněz. Pro pravověrné zastávce kryptoměn děsivá představa.