V souvislosti s těžbou Bitcoinů se nejčastěji mluví o Číně. Nejlidnatější země světa se vypracovala na kryptoměnovou velmoc. Ambice v oblasti dolování zlata 21. století ovšem mají i jiné země. Většinou jde přitom o státy se severským klimatem, kde se příroda sama stará o chlazení rozžhavených mining rigů. Těžba Bitcoinu se proto rozvíjí například v Kanadě. Těžební farmy vznikají ovšem také v Rusku. Aktuálně zde dokonce vzniká projekt bitcoinové megafarmy, která by měla ovládnout až 20 procent trhu.
Těžba Bitcoinu se přesouvá na sever
Tento příběh se začal psát v dubnu roku 2018, kdy se v souvislosti s anexí Krymu o čtyři roky dříve rozšířil seznam sankcí Spojených států vůči Rusku. Mezinárodní sankce fatálním způsobem zasáhly tamní továrnu na zpracování hliníku v ruské republice Karélie. V důsledku ztráty zákazníků z řad amerických firem továrna musela ukončit svou činnost. Vlastník průmyslového komplexu Oleg Deripaska byl totiž díky svým blízkým vazbám na Kreml zařazen na sankční seznam, což firmu zcela odřízlo od amerického trhu.
Zatímco některé bývalé továrny leží ladem celá desetiletí, v tomto případě se nápad na oživení zrodil velmi záhy. Komplex má totiž nyní pronajatá společnost Russian Mining Company (RMC), která chce Rusko přetvořit v bitcoinovou velmoc. Hlavní postavou RMC je Dmitry Marichinev, jehož cíle rozhodně nejsou skromné. V bývalé továrně na hliník chce totiž k těžbě kryptoměn pronajímat kapacitu rovnající se pětině výkonu současné Bitcoinové sítě.
“Nyní je továrna pro Rusal (společnost zařazena na sankčním seznamu), prodělečná. Elektřina zde dodávaná není téměř vůbec neužívaná a lidé, kteří žijí v okolí, nemají po krachu továrny kde pracovat. Naší vizí je redesignovat továrnu a prodávat její výpočetní výkon jako službu,” uvedl představitel společnosti RMC.
Těžební farmy jsou lákavý byznys
Pokud se záměr skutečně povede, bude se jednat o mimořádně výdělečný byznys. K uvolnění jednoho bloku při těžbě Bitcoinu dochází do 10 minut. Měsíčně je tedy vytěženo 4320 bloků. Při dnešní odměně 12,5 BTC za blok může RCM vydělat až 100 milionů dolarů za měsíc. To samozřejmě platí pouze do poloviny příštího roku, kdy má dojít k takzvaného halvingu. Poté se odměny a tím pádem také zisky sníží na polovinu.
Binance CEO: “Rusko je pro nás klíčové”
O Rusku bylo v posledních hodinách slyšet v souvislosti s další zprávou. Binance CEO Changpeng Zhao totiž prohlásil, že se pro tuto kryptosměnárnu aktuálně jedná o klíčový trh. Směnárnický gigant Binance se tedy v dohledné době nejspíše zaměří na expanzi mezi ruské zákazníky a investory. V této souvislosti se mluví také o přidání podpory ruského rublu.