Datový analytik z prestižního Vellorského institutu technologií přišel na to, jak využít deep learning při predikci kryptoměn. K tomu využil umělou neuronovou síť LSTM, tedy Long Short-Term Memory. Umělá inteligence zvládne zpracovávat všechny technické indikátory a ještě k tomu se učit od minulých chyb.
V blogovém příspěvku publikovaném 2. prosince analytik Abinhav Sagar demonstroval čtyři kroky procesu, který upřesňuje využití deep learning technologie při předpovídání ceny kryptoměn. Umělá inteligence to má zvládat lépe než člověk, protože trh je relativně nepředvídatelný.
LSTM nedokáže všechno najednou
Sagar začal svůj blog tím, že upozornil na některé úspěchy umělé inteligence na akciovém trhu. Nicméně podotkl, že využití na poli kryptoměn je velice omezené. Kryptoměny totiž díky své volatilitě rychle mění všechny indikátory. Stroj pak neví, jaké hodnoty má přinést.
Mohlo by vás zajímat: HODL komunita se zvětšuje: Víte jaké % v BTC se od roku 2018 nehnulo?
Sagarova metoda se skládá z těchto kroků:
- Sbírání časově přesných dat o kryptoměnách
- Příprava dat pro trénink v neuronové síti
- Testování predikce s pomocí LSTM neuronové sítě
- Vizualizace výsledků predikce
Softwarový vývojář Aditi Mittal zdůraznil, že LSTM je typ neuronové sítě, který je designován na získávání, zpracování a následnou predikci na základě daných indikátorů, jež má sám naučené.
Aby svoji síť trénoval, Sagar využil datový set z CryptoCompare, Využil přitom dat ceny, objemu, otevřené ceny a jejich maxim a minim.
Dále nabídl vývojářskému fóru GitHub odkaz s celým kódem, jež popisuje funkce použité k normalizaci hodnoty dat v přípravě na strojové učení.
Předtím, než se pokusí vizualizovat přístroj příspěvky, tak projde data uchované sám u sebe. Jako metriku použije Mean Absolute Error, což jak říká, měří problematiku chyb v predikcích. Tím se dá získat jakési číslo zobrazující risk.
Mohlo by vás zajímat: Kryptoměny zdarma. Nenechte si ujít zajímavé prosincové airdropy. 1.část
Z trhu do jiného vesmíru
Kromě předpovědi trhu vývojáři přemýšlí i nad tím, jak umělou inteligenci zasadit do rámce svých blockchainů. Tento trend se v poslední době znásobuje, protože umělá inteligence od Satoshiho whitepaperu ušla pořádný kus cesty.
NASA například hledá datového analytika, který zároveň zvládne pracovat i s kryptoměnami a blockchainem.