Za posledních 10 let jsme viděli vývoj od několika nadšenců k plnohodnotnému konkurentovi pro finanční systém. Jak budou kryptoměny pokračovat dál? Co je další generace produktů, které posunou blockchain zase o kus dopředu?
Péče o klíče
Slabá správa klíčů je dlouhotrvajícím problémem, se kterým kryptoměny bojují od svého založení. Finanční systém je stabilní a relativně bezpečný. Moc starat se o finance sám, kterou nabízí blockchain, přináší velkou zodpovědnost. Díky tomu se konzervativnější instituce investice bojí. Odcizení nebo ztráta klíčů se ale možná brzy vyřeší.
MPC správa klíčů by mohla být revolucí.
Místo kontroly klíče se MPC správa klíčů opírá o matematické algoritmy, které podepisují blockchain operace. Zastánci tvrdí, že se jedná o bezprecedentní bezpečný přístup, který nepotřebuje těžkopádný proces výběru.
Fireblocks, Qredo a Curv jsou společnosti, které mohou stát u další revoluce, co potká kryptoměny.
Anonymní a soukromé stablecoiny
Stablecoiny se staly hitem roku 2019. Společnosti zakládaly svoje digitální dolary jedna za druhou. Jenže problém nastal ve chvíli, kdy je začala regulovat vláda. Takže nyní fungují vlastně jako banky, které zmražují adresy a chovají se jako centralizované finanční instituty.
Tomuto problému nepomohly ani nástroje, které dokážou úspěšně sledovat aktivitu na síti.
Mohlo by vás zajímat: Českého youtubera hackli a změnili vše na bitcoin obsah
V roce 2019 existuje jen několik kryptoměn, které nemůžou zmrazit adresy kdykoliv se jim zachce. Mezi ně patří USDT a DAI. USDT má navíc další anonymní vrstvu Confidental Transactions. Bohužel, mnoho lidí pochybuje o tom, nakolik kvalitní služba USDT je.
To ponechává místo pro zlepšení. O to se snaží třeba síť xUSD, která přebrala mnoho z kryptoměny Monero. Jedná se o kryté adresy, prstencové podpisy a víceúrovňové zabezpečení. Cílem je vytvořil stablecoin, který by opravdu fungoval jako anonymní přenos hodnoty.
Decentralizované pojištění
Decentralizované finančnictví (DeFi) se stalo komplexním a propojením ekosystémem, které sdílí aktiva mezi protokoly jako je Maker a Augur. Propojují několik nástrojů jako lego kostičky.
Smart contract mohou přestat fungovat nebo se u nich vyskytnout chyba, co poškodí zákazníka. Proto se některé společnosti rozhodly představit decentralizované pojištění.
Nexus Mutual je jedna ze služeb, která sama sebe nazývá pojištěním poháněným normálními lidmi. Prostředky se uchovávají v poolu a členové mají hlasovací právo o tom, zda peníze uvolní, nebo ne.