Apple přiznalo, že scanuje fotky svých uživatelů. Cílem je údajně detektovat zneužívání dětí, ale společnost o celém procesu prozradila jen velice mámo. Mnoho lidí se tedy ptá, jestli jsou jejich data v bezpečí. Bezpečnost chytrých telefonů se stává každodenním tématem.
Apple: Jsou naše data v bezpečí?
Není úplně jisté, jak samotné scanování započalo. Jane Horvart, která má na starosti bezpečnost chytrých telefonů Apple, potvrdila v Las Vegas tento týden to, že společnost “používá některé technologie k tomu, aby vyhledala materiál spojený se zneužíváním děti.”
Mohlo by vás zajímat: Překvapení na veletrhu CES: Elektromobil Sony Vision-S
Společnost nejdřív potvrdila, že může používat takovou technologii ke hledání nezákonných fotografií. K tomu došlo zhruba před rokem. Tento týden ještě přibilo varování na samotném webu společnosti. Ale Horvath přišla s vůbec prvním potvrzením toho, že se na tom opravdu pracuje.
Nicméně stejnou technologii využívá i Facebook, Twitter a Google. Nástroji se říká PhotoDNA a sleduje podobnost s databází fotek považovaných za dětskou pornografii. Ale není jisté, zda Aplle využívá tuto technologii také.
Samozřejmě tento krok vyvolal řadu kontroverzí. Nikdo samozřejmě netvrdí, že telefony mají být nosičem nelegálních děl. Avšak to, že má Apple přístup ke všem našim datům, vyvolává mnohé kritiky.
Politický komentátor Moore řekl:
“To se strašidelné. Co dál budou hledat? Jsou ti, co si zapálí trávu další na řadě?”
Technolog Bill Mew avšak technologii brání.
“Společnost pouze porovná digitální otisky. Nemusí vůbec porušovat její zabezpečení.”