Bill Gates, zakladatel Microsoftu a do nedávna první nejbohatší muž planety, publikoval na svém blogu příspěvek, ve kterém mluví o tom, jak příjmové rozdíly můžou zničit ekonomiku Spojených států Amerických. Právě digitální měn jako je Bitcoin přitom mají fundamentálně tento problém řešit. USA kryptoměny přitom téměř nebere v potaz.
Bill Gates: Příjmové rozdíly se prohlubují
Gates je mezi nejbohatšími lidmi z celého světa. Bohatší než on je pouze zakladatel Amazonu Jeff Bezos, který Gatosovo jmění 108,8 miliard USD o něco málo převyšuje. Miliardář je znám svojí filantropickou činností a kritikou poměrů v USA. To potvrdil i ve svém posledním příspěvku na blog, kde poukazoval na potřebu reformy daňového systému v USA.
“Rozdíl mezi vrcholem a dnem příjmů v USA je mnohem větší, než byl před padesáti lety. Několik lidí skončilo v klubu miliardářů, i já jsem byl neproporčně odměněn za svoji práci, mezitím mnoho dalších tvrdě pracujících má problém přežít.”
Gates vidí východisko ve větším daňovém zatížení pro bohaté, což obhajuje na půdě kongresu již několik let.
“Jsem pro takový daňový systém, ve kterém když máte peníze, platíte víc na daních. A myslím si, že bohatí by měli platit více, než platí nyní. A to včetně Melindy a mě.”
V USA je to přitom přesně opačně. Státy se snaží o to, aby každý odváděl relativně stejnou tvrdou částku. Takže bohatí ušetří a chudí platí více.
USA kryptoměny reguluje
Bitcoin sám o sobě přináší přináší možnost uchovávat své peníze bezpečně a mimo dosah státu. To se samozřejmě často ukazuje jako problém, protože regulátoři jak z EU tak z USA se plánují na digitální zlato zaměřit.
Mazat rozdíl mezi bohatými a chudými je jeden ze základních cílů kryptoměny. Uchovávat bohatství mimo inflaci státních měn se ukázalo jako dobrý krok například ve Venezuele, Hong Kongu nebo Íránu.
Gates je k BTC již jednou vyjádřil během svého rozhovoru pro investiční kanál CNBC v roce 2018. Tehdy označil krále kryptoměn za “čistou hloupou teoretickou investici”. Od té doby se k Bitcoinu a kryptoměnám obecně nevyjádřil.
Každopádně kryptoměny aspirují na to stát se novým zlatým standardem. Co si myslíte vy, je lepší daňové zatížení nebo rozšíření osobní správy bohatství s pomocí kryptoměn?