Poté, co se vláda Salvadoru rozhodla přijmout Bitcoin jako zákonné platidlo, panuje mezi sousedními státy velké vzrušení, jak a zda bude tento experiment fungovat. Jiné země jako Honduras a Guatemala také studují kryptoměny.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Bybit. Vstupní bonus až 3650 USD!
Honduras uvažuje se o pilotním testu digitální měny
Prezident centrální banky Hondurasu Wilfredo Cerrato uvedl, že se zkoumá možnost adopce digitálních měn v ekonomice země, i když prozatím pouze prostřednictvím případného přijetí digitální měny centrální banky. Objasnil, že se studuje pilotní testovací projekt pro vydávání vlastní místní digitální měny nebo vytváření CDBC.
Mezitím viceprezident guatemalské centrální banky Jose Alfredo Blanco řekl, že banka zvažuje zavedení místní digitální měny v zemi, která se bude jmenovat iQuetzal.
Podle odborníků se centrální banky středoamerických zemí zajímají o to, jak to bude v Salvadoru fungovat, zejména z hlediska snížení nákladů na převody peněz, které jsou velkým problémem zejména pro obyvatele v zahraničí.
V roce 2020 poslali Hondurasané žijící v zahraničí 5,7 miliardy dolarů, což je asi 20% hrubého domácího produktu (HDP) země. Prezident Salvadoru Nayib Bukele uvedl, že přijetí Bitcoinu ušetří 400 milionů ročně na poplatcích souvisejících s převody peněz ze zahraničí.
V Hondurasu, stejně jako v sousední Guatemale, Kostarice a Panamě, ale také v některých latinských zemích, jako je Venezuela, Kolumbie a Argentina, získávají kryptoměny místo mezi místním obyvatelstvem.
Podle nedávného globálního indexu adopce kryptoměn z roku 2021, který měří přijetí kryptoměn v jednotlivých zemích, je Venezuela na sedmém místě a Argentina a Kolumbie zaujímají desáté a jedenácté místo.
Ekonomicky slabší země mají z přijetí digitálních měn největší prospěch
Zatím se jedná hlavně o ekonomicky slabší země. Vysvětlení spočívá ve skutečnosti, že kryptoměny mohou bojovat proti problémům vysoké inflace nebo řešit problémy s bankovními náklady a potížemi při otevírání bankovního účtu.
Digitální měny se také používají k obcházení tvrdých mezinárodních embarg uvalených na některé státy považované za neliberální, jako je Kuba, Severní Korea nebo Írán.
Ale výhody přijetí digitální měny je také nezávislost na měnové politice centrálních bank. To je důvod, proč i v mnoha subsaharských afrických státech, které stále musí dodržovat přísná pravidla Cfa franku, kontrolovaného francouzskou centrální bankou, se přijetí kryptoměn v posledních letech exponenciálně zvýšilo.
Ghana, Nigérie a Keňa (Keňa a Nigérie jsou na 5. a 6. místě v žebříčku Global Crypto Adoption) patří mezi země s největší pravděpodobností první africké země, které přijmou digitální měnu jako zákonné platidlo.
Vyzkoušejte alternativu Binance, burzu Phemex se vstupním bonusem až 2500 USD!